Reforma obrazovanja

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Julia-Klara » 23 Sep 2018, 16:45

Ne, nego uce djecu brinuti se o sebi.
Nece mame i tate uvijek biti tu, da im kuhaju, ciste, raspremaju, budu podrska.
Mi smo u sklopu prakse isli na njive i pomagali poljoprivrednicima, na domacinstvu ucili kuhati, rucne radove. Dva puta godisnje se organizovalo skupljanje sekundarnih sirovina :cudi U srednjoj jednom godisnje ciscenje i ribanje klupa koje smo sami isvrljali :cudi Cistili parkove, skolsko dvoriste. Sve to treba odrzavati i nauciti djecu da cijene ono sto im se daje, a ne ko ovce da bleje.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Femea » 23 Sep 2018, 16:59

Ima tih manjih akcija kao uređenje školskog dvorišta, sakupljanje papira itd.Ali to rade djeca koja su u ekološkoj sekciji škole, znači one problematične grupice, na koje bi se trebalo ciljati su uglavnom van tih sekcija.Nije još proneđen model kako njih motivisati i malo koja ih sekcija zanima, makar je tako u ovoj školi.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 17:03

Ja ipak mislim da je bolje djecu uciti financijskoj pismenosti, privatnoj inicijativi, inovatorstvu, itd.

Moze to i kroz drustveno-korisni rad, ali, kao da gledam, tamo je drustveno-korisni rad pranje prozora or whatever.

Nas su ucili financijskoj pismenosti krajem osnovne skole i pocetkom srednje. A I poslije je bilo nekih casova, a bogami i malo ozbiljnijih tema kao sto je zapocinjanje svog biznisa. I to nam nije bilo po kazni, nego redovna nastava.
. . . . . . . . .

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Femea » 23 Sep 2018, 17:09

Koliko sam shvatila ovdje se radi o problematičnoj djeci i određenim mjerama koje bi možda promijenile njihovo ponašanje.To o biznisu i financijama svakako ne uče u osnovnoj školi, a nešto sumnjam da bi lošim đacima i pomoglo i da ima u planu nastave.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 17:19

Samim tim sto je dijete problematicno, ono je vec poduzelo privatnu inicijativu otpora prema drustvu. :p Treba to samo kanalisati u pozitivnom smjeru. :cudi Sam otpor je kreativnost, I ja vjerujem da svaciju kreativnost mozes upotrijebiti u dobre I lose svrhe.

Drustveno-koristan rad nije losa svrha kao pojam, ali, ako dijete to osjeca kao kaznu slabe neke koristi od toga.

Pitam ja vas kakvo drustvo vi njemu nudite da bi bio poslusan tom drustvu. :hm

Djeca vrlo dobro osjecaju kakvo je drustvo.
. . . . . . . . .

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Femea » 23 Sep 2018, 17:30

Socrates wrote: 23 Sep 2018, 17:19 Samim tim sto je dijete problematicno, ono je vec poduzelo privatnu inicijativu otpora prema drustvu. :p Treba to samo kanalisati u pozitivnom smjeru. :cudi Sam otpor je kreativnost, I ja vjerujem da svaciju kreativnost mozes upotrijebiti u dobre I lose svrhe.

Drustveno-koristan rad nije losa svrha kao pojam, ali, ako dijete to osjeca kao kaznu slabe neke koristi od toga.

Pitam ja vas kakvo drustvo vi njemu nudite da bi bio poslusan tom drustvu. :hm

Djeca vrlo dobro osjecaju kakvo je drustvo.
Vidi društvo koje mu se nudi je isto za svu djecu, neko prihvata te norme i obaveze a neko ne.Lično mislim da je ovdje u najvećem broju slučajeva zakazala porodica a i škola bi mogla još više uraditi.Otpor sam po sebi nije nužno negativan ako ima smisla, poruku i granice.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 17:37

Sve se ja to slazem, ali samim tim sto je drustvo isto za sve ne znaci da ono valja.

Cak i kanadsko drustvo ima mana kojima djeca pruzaju otpor.

Nego, da li ce onaj ko se pobije u skoli biti bolji covjek ako mu damo prozor da cisti ili ako ga uclanimo u Karate Klub da kanalise svoju agresivnost u pozitivnom smjeru?

Zasto on ne bi mogao da postane prvak Evrope u karateu umjesto da bude cistac prozora?

Znam da je smijesan primjer, ali samo navodim primjer.
. . . . . . . . .

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Femea » 23 Sep 2018, 17:43

Socrates wrote: 23 Sep 2018, 17:37 Sve se ja to slazem, ali samim tim sto je drustvo isto za sve ne znaci da ono valja.

Cak i kanadsko drustvo ima mana kojima djeca pruzaju otpor.

Nego, da li ce onaj ko se pobije u skoli biti bolji covjek ako mu damo prozor da cisti ili ako ga uclanimo u Karate Klub da kanalise svoju agresivnost u pozitivnom smjeru?

Zasto on ne bi mogao da postane prvak Evrope u karateu umjesto da bude cistac prozora?

Znam da je smijesan primjer, ali samo navodim primjer.
Primjer je odličan isto mislim, svima treba biti dostupno ali na žalost nije.Treba platiti bavljenje sportom a nisu svi roditelji u mogućnosti.
Da zaključim, nije sjajno i treba mnogo toga mijenjati ali početak svega je porodica i ono što ponesemo iz roditeljske kuće.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Mutevelija » 23 Sep 2018, 17:46

Ne valja brte ni kad si puno pasivan povučen ko kesa. :123
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 17:54

"Na neke učenike nikakva disciplinska mjere na utječe, a na većinu njih društveno-korisni rad sigurno bi imao efekta. U tome bismo mogli uključiti uređenje školskog dvorišta, pomaganje u školskoj kantini, prikupljanje hrane u centrima Crvenog križa, volontiranje u domovima za djecu s poteškoćima i domovima za stare... Široka je lepeza tih mogućnosti", kazala nam je Alagic.

Kako ovo moze biti volontiranje ako si tamo otisao po kazni? :D.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Chloe » 23 Sep 2018, 18:10

Femea wrote: 23 Sep 2018, 17:43
Primjer je odličan isto mislim, svima treba biti dostupno ali na žalost nije.Treba platiti bavljenje sportom a nisu svi roditelji u mogućnosti.
Da zaključim, nije sjajno i treba mnogo toga mijenjati ali početak svega je porodica i ono što ponesemo iz roditeljske kuće.
Iz porodice ide sve, odgoj i naša djeca nas gledaju...

I sad neşto mislim, kako bi mojih troje djece reagovalo na to...
Sin - buntovno bi to odradio i vjerovatno napravio incident ili pobunu oko ugrożavanja dječijih prava itd itd

Starija kćerka - drži se pravila, ne znam șta bi je moglo navesti da dodje u tu situaciju, ako bi ikad i došla, stojećki u šutnji bi je podnijela i nikad se više ne bi dovela u tu situaciju

malecka - odradila sve pjevajući se i smijući se, ako bi joj bilo fino namjerno bi ponovila da ide... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by ina » 23 Sep 2018, 22:40

Uništavanje školske imovine,
korištenje mobitela na nastavi, fizički obračuni i ružno ponašanje učestali su u školama širom Bosne i Hercegovine, ali nadležna ministarstva obrazovanja u našoj zemlji još nisu razmotrila opciju društveno-korisnog rada kao vaspitne mjere koja već godinama odlično funkcionira u razvijenim zemljama.
Ono sto uniste trebali bi roditelji platiti.
Oduzeti im mobitele cim zakorace u razred.
Fizicki cesti obracuni? Ima valjda i psihologa i ljudi koji im mogu pomoci.
Uz sve to i drusveno korisni rad ne bi im skodio.
:D
Svijest ima sidrište.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Hannibal » 23 Sep 2018, 22:41

malecka zakon haha
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Mutevelija » 23 Sep 2018, 22:43

hanibale zamisli ti da ti jaran mora ribati prozore joj sto bi ga podjebavali, ja prvi bi.
I odmah bi dobili ovi psiholozi kontraefekat.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by ina » 23 Sep 2018, 22:48

Mutevelija wrote: 23 Sep 2018, 22:43 hanibale zamisli ti da ti jaran mora ribati prozore joj sto bi ga podjebavali, ja prvi bi.
I odmah bi dobili ovi psiholozi kontraefekat.
Nisu ti psiholozi ljudi koji inace nemaju pojma sta rade ili sta govore. Svaki (problematicni) ucenik je prica za sebe.
Pa im tako i zalijepe odgovarajuce programe.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Chloe » 23 Sep 2018, 23:01

Hannibal wrote: 23 Sep 2018, 22:41 malecka zakon haha
Ja sam joj njoj zakon mada pokušava izvrdati... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Hurija » 23 Sep 2018, 23:04

:D Postoji zakon o maloljetnicima ispocetka i prvi put se izrice odgojna mjera i mjera upozorenja
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Mutevelija » 23 Sep 2018, 23:05

ina wrote: 23 Sep 2018, 22:48
Mutevelija wrote: 23 Sep 2018, 22:43 hanibale zamisli ti da ti jaran mora ribati prozore joj sto bi ga podjebavali, ja prvi bi.
I odmah bi dobili ovi psiholozi kontraefekat.
Nisu ti psiholozi ljudi koji inace nemaju pojma sta rade ili sta govore. Svaki (problematicni) ucenik je prica za sebe.
Pa im tako i zalijepe odgovarajuce programe.
Pa to opet ne iskljucuje mogucnost da ih vrsnjaci nece zezati sto peru prozore ko kakve zene :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Mutevelija » 23 Sep 2018, 23:05

Hurija wrote: 23 Sep 2018, 23:04 :D Postoji zakon o maloljetnicima ispocetka i prvi put se izrice odgojna mjera i mjera upozorenja
Da tako je maloljetnik ne smije raditi bez naknade pa ga cak i Bakir zaposlio ne smije dzaba raditi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Društveno-korisni rad kao odgojna mjera ne postoji u bh. školama, najlakše smanjiti vladanje

Post by Hurija » 23 Sep 2018, 23:09

Sve je na strani maloljetnika kompletan sistem Mute , osumnjiceno m licu se obezbjedjuje pravni zastupnik saslusava se u prisistvu socijalnog radnika, za posebno slozena i teska Krivicna djela predvidjeno je audio i tonsko snimanje nebitno je kako ali prilicno sam upucena u to
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests