Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Zagorka » 29 Mar 2018, 23:07

Sta je papirusa? Dijasporka?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Mutevelija » 29 Mar 2018, 23:09

Aha
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Hannibal » 29 Mar 2018, 23:14

joj prico mi jaran da je prije 5-6 godina imo priliku da se uda u svedsku za neku prebogatu curu i nije htio, nije mu se svidjala. kaze nema dana da ne oplacem bar 10 minuta zbog toga
🐽

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Zagorka » 29 Mar 2018, 23:16

Ja sam sokirana informacijom da postoje muskarci koji bi se prodali za papire ili lovu :ccc
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Hannibal » 29 Mar 2018, 23:19

ja sa lejlom nisam zbog para
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Mutevelija » 29 Mar 2018, 23:30

Hannibal wrote: 29 Mar 2018, 23:14 joj prico mi jaran da je prije 5-6 godina imo priliku da se uda u svedsku za neku prebogatu curu i nije htio, nije mu se svidjala. kaze nema dana da ne oplacem bar 10 minuta zbog toga
I meni rodjak nije htio iz časti i kaje se ostao nezenjenih, šta kažeš sad Zagorka bil mu bolji život bio da je otišao :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zogo
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1170
Joined: 08 Apr 2016, 14:58
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Zogo » 30 Mar 2018, 01:02

U CH poslije zavrsetka osnovne recimo trazis neki zanat primera radi Ekonomski.
Javljas se na konkurse firmama kojima je potreban taj Profil, i kada potpises sa odgovarajucom Firmom ugovor oni te prijavljuju u Ekonomskoj Skoli u kojoj oni snose troskove skolovanja.
Srijedom se pohadja nastava u Skoli dok ostalim radnim danima radis u Firmi 8.25h.
Gde stices praksu.
U prvoj godini dobijas ucenicku platu od 970 sfr.
Druga godina 1290sfr.
Treca godina 1490sfr.
Po zavrsetku imas polaganje zavrsnih ispita

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by dadojović » 02 Feb 2020, 20:27

Građanski odgoj je jedan od predmeta koji bi obvezno trebao biti dio obrazovanja. A pri tome bi školarce trebalo podučavati o svim onim važnim i neizbježnim situacijama koje ih očekuju u životu. Od toga kako funkcionira glasanje na izborima, kako se pišu zamolbe ili cv, što je to kredit i kamate do brojnih drugih elemenata života. Primjetno je, da mladi ljudi izlaze iz školskog sustava bez tih tih praktičnih spoznaja koje će im trebati u svakodnevnici.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Pasaga » 02 Feb 2020, 20:32

dadojović wrote: 02 Feb 2020, 20:27 Građanski odgoj je jedan od predmeta koji bi obvezno trebao biti dio obrazovanja. A pri tome bi školarce trebalo podučavati o svim onim važnim i neizbježnim situacijama koje ih očekuju u životu. Od toga kako funkcionira glasanje na izborima, kako se pišu zamolbe ili cv, što je to kredit i kamate do brojnih drugih elemenata života. Primjetno je, da mladi ljudi izlaze iz školskog sustava bez tih tih praktičnih spoznaja koje će im trebati u svakodnevnici.
zapad trenutno razmislja samo o matematici,i drustvenim naukama .....
...kako funkcionise drustvo .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by dadojović » 02 Feb 2020, 20:36

Pasaga wrote: 02 Feb 2020, 20:32
dadojović wrote: 02 Feb 2020, 20:27 Građanski odgoj je jedan od predmeta koji bi obvezno trebao biti dio obrazovanja. A pri tome bi školarce trebalo podučavati o svim onim važnim i neizbježnim situacijama koje ih očekuju u životu. Od toga kako funkcionira glasanje na izborima, kako se pišu zamolbe ili cv, što je to kredit i kamate do brojnih drugih elemenata života. Primjetno je, da mladi ljudi izlaze iz školskog sustava bez tih tih praktičnih spoznaja koje će im trebati u svakodnevnici.
zapad trenutno razmislja samo o matematici,i drustvenim naukama .....
...kako funkcionise drustvo .....
Uče se neke stvari koje nisu nisu potrebne a neke koje nam svakodnevno trebaju nisu obuhvaćene u školstvu.
Ne treba bježati od reforme školstva, svijet se ubrzano mijenjao i još uvijek se mijenja, a školstvo to ne prati uvijek.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by vrhbosnica » 02 Feb 2020, 22:16

Zagorka wrote: 29 Mar 2018, 23:16 Ja sam sokirana informacijom da postoje muskarci koji bi se prodali za papire ili lovu :ccc
nista da te ne cudi... meni jaran prica o novoj djevojci, prva mu recenica : fina je, radi u dm, ima 1200 platu...
reko fakat zvuci kao krasna cura :roll :lup
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Zagorka » 03 Feb 2020, 10:30

vrhbosnica wrote: 02 Feb 2020, 22:16
Zagorka wrote: 29 Mar 2018, 23:16 Ja sam sokirana informacijom da postoje muskarci koji bi se prodali za papire ili lovu :ccc
nista da te ne cudi... meni jaran prica o novoj djevojci, prva mu recenica : fina je, radi u dm, ima 1200 platu...
reko fakat zvuci kao krasna cura :roll :lup
:valja
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by jelena... » 15 Mar 2020, 10:50

Pasaga wrote: 02 Feb 2020, 20:32
zapad trenutno razmislja samo o matematici,i drustvenim naukama .....
...kako funkcionise drustvo .....
Matematika i maternji jezik najmanje 5 puta sedmično tokom cijelog devetogodišnjeg školovanja - da je sreće i pameti.

U osnovnim školama bih ponovo uvela domaćinstvo, upravo zbog te praktične pripreme za život, ali bih program, naravno, prilagodila sadašnjem vremenu. Teško da će danas neko imati vremena i strpljenja da hekla i štrika, što smo mi, recimo, radili na domaćinstvu, ali zašiti dugme, zakrpiti nešto; skuvati osnovne, pa i neke malo složenije obroke koji podrazumijevaju upotrebu oklagije i rerne, naučiti osnove nutricionistike, izabrati i kombinovati osnovne namirnice; uključiti mašinu, opeglati veš...to je nešto što svaki petnaestogodišnjak može postepeno savladati kroz zabavu i u društvu vršnjaka, a roditelji ih često ili štede i ne dozvoljavaju im pipnuti navedene aparate ili ih, naravno, pod prisilom ili pod kaznom upoznaju sa navedenim elementarnim kućnim poslovima.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Trafalgar Law » 15 Mar 2020, 11:27

Astronomija (astrohemija, astofizika, planetarna astronomija, galaktička astronomija, solarna astronomija, stelarna astronomija, radi - astronomija), sve klasificirano prema uzrastu, tj. stepenu školovanja.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36825
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23121 times
Been thanked: 4502 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by ElTriconi » 15 Mar 2020, 11:36

vrhbosnica wrote: 02 Feb 2020, 22:16
Zagorka wrote: 29 Mar 2018, 23:16 Ja sam sokirana informacijom da postoje muskarci koji bi se prodali za papire ili lovu :ccc
nista da te ne cudi... meni jaran prica o novoj djevojci, prva mu recenica : fina je, radi u dm, ima 1200 platu...
reko fakat zvuci kao krasna cura :roll :lup
Boze sacuvaj :kuku
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by vrhbosnica » 15 Mar 2020, 12:41

ElTriconi wrote: 15 Mar 2020, 11:36
vrhbosnica wrote: 02 Feb 2020, 22:16
nista da te ne cudi... meni jaran prica o novoj djevojci, prva mu recenica : fina je, radi u dm, ima 1200 platu...
reko fakat zvuci kao krasna cura :roll :lup
Boze sacuvaj :kuku
nije ga bog sacuvao...ozenio je prije mjesec :hihi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Dorian » 15 Mar 2020, 12:44

jelena... wrote: 15 Mar 2020, 10:50
Pasaga wrote: 02 Feb 2020, 20:32
zapad trenutno razmislja samo o matematici,i drustvenim naukama .....
...kako funkcionise drustvo .....
Matematika i maternji jezik najmanje 5 puta sedmično tokom cijelog devetogodišnjeg školovanja - da je sreće i pameti.

U osnovnim školama bih ponovo uvela domaćinstvo, upravo zbog te praktične pripreme za život, ali bih program, naravno, prilagodila sadašnjem vremenu. Teško da će danas neko imati vremena i strpljenja da hekla i štrika, što smo mi, recimo, radili na domaćinstvu, ali zašiti dugme, zakrpiti nešto; skuvati osnovne, pa i neke malo složenije obroke koji podrazumijevaju upotrebu oklagije i rerne, naučiti osnove nutricionistike, izabrati i kombinovati osnovne namirnice; uključiti mašinu, opeglati veš...to je nešto što svaki petnaestogodišnjak može postepeno savladati kroz zabavu i u društvu vršnjaka, a roditelji ih često ili štede i ne dozvoljavaju im pipnuti navedene aparate ili ih, naravno, pod prisilom ili pod kaznom upoznaju sa navedenim elementarnim kućnim poslovima.
Nema šanse.

Ja sam zato da se uči koliko tona čelika je proizveo SSSR 1958.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Dualno obrazovanje jedina nada za BiH

Post by Dorian » 15 Mar 2020, 12:45

Hannibal wrote: 29 Mar 2018, 23:14 joj prico mi jaran da je prije 5-6 godina imo priliku da se uda u svedsku za neku prebogatu curu i nije htio, nije mu se svidjala. kaze nema dana da ne oplacem bar 10 minuta zbog toga
Žene imaju pravo, muškarci su glupi.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by jelena... » 15 Mar 2020, 13:47

Dorian wrote: 15 Mar 2020, 12:44
jelena... wrote: 15 Mar 2020, 10:50

Matematika i maternji jezik najmanje 5 puta sedmično tokom cijelog devetogodišnjeg školovanja - da je sreće i pameti.

U osnovnim školama bih ponovo uvela domaćinstvo, upravo zbog te praktične pripreme za život, ali bih program, naravno, prilagodila sadašnjem vremenu. Teško da će danas neko imati vremena i strpljenja da hekla i štrika, što smo mi, recimo, radili na domaćinstvu, ali zašiti dugme, zakrpiti nešto; skuvati osnovne, pa i neke malo složenije obroke koji podrazumijevaju upotrebu oklagije i rerne, naučiti osnove nutricionistike, izabrati i kombinovati osnovne namirnice; uključiti mašinu, opeglati veš...to je nešto što svaki petnaestogodišnjak može postepeno savladati kroz zabavu i u društvu vršnjaka, a roditelji ih često ili štede i ne dozvoljavaju im pipnuti navedene aparate ili ih, naravno, pod prisilom ili pod kaznom upoznaju sa navedenim elementarnim kućnim poslovima.
Nema šanse.

Ja sam zato da se uči koliko tona čelika je proizveo SSSR 1958.

Može, al' u sklopu dodatne nastave iz geografije i h/istorije/povijesti.

To je, priznaćeš, ipak nivo za napredne učenike, starijih razreda :oo

a napraviti golom oku prepoznatljiv pilav - al' samo za četvoro, ne za cijelu mahalu - to se uči od malih nogu. :kafa

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by dadojović » 15 Mar 2020, 13:57

Virologiju.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests