Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Mutevelija » 13 Jul 2017, 12:21

Kante se vi moje alatke.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Nice try » 13 Jul 2017, 16:27

storm wrote: 13 Jul 2017, 09:30
Nice try wrote: 13 Jul 2017, 08:52
storm wrote: 13 Jul 2017, 06:41
Bla wrote: 12 Jul 2017, 22:18 A što se tiče teme, ne koristiti sva raspoloživa sredstva u rješavanju bilo čega a što će doprinijeti lakšem dolasku do rezultata je poprilično ograničeno razmišljanje po mom mišljenju. To je isto kao da čovjek puže svaki dan na posao i nazad jer je pobogu tako radio prije no što je prohodao, i svi koji hodaju su papci jer je to lakši način. :lupa
To nas i razlikuje od najnapredniji skolstava...
Bubanje i samo bubanje, logicko promisljanje nula.
Onda nas nigdje nema na medjunarodnim natjecanjima....cast izuzecima, ali oni nisu plod sistema, nego upravo samo izuzeci.
Nabijanje beskrajne baze podataka u glavu umjesto na hard disc
Šta fali bazi podataka u glavi?
Iz pune baze svašta se može,a iz prazne,bogami ništa.
Upitno je kako se popunjava ta baza...
Pitaj diplomce netom kad srede sve, cega se sjecaju...i kad opet uzmu knjigu u ruke?

Druga je stvar svijest o konstantnom usavrsavanju...i tu smo supak svijeta
Ne znam kako je u ostatku države ali u ovom gradu gdje sam ja ima reda.znači,ne možeš ići dalje ako nisi zaslužio.
Nije baš strogo kako je bilo prije rata,a svi znamo kako je tada bilo,ali ostalo je dosta tragova one stege tokom nastave.
U srednjoj školi naročito.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Bla » 13 Jul 2017, 17:55

Osjeti se donekle na tebi. :tjesi
Stres i tako to. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Nice try » 13 Jul 2017, 17:58

Bla wrote: 13 Jul 2017, 17:55 Osjeti se donekle na tebi. :tjesi
Stres i tako to. :oo
Ni po čemu drugom :tuga
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Bla » 13 Jul 2017, 18:01

Na muci se poznaju junaci :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Rockefeller » 14 Jul 2017, 23:48

Nice try wrote: 13 Jul 2017, 08:50
Rockefeller wrote: 13 Jul 2017, 00:48 Prepisivanje u školi se može zvati i suradnja. Čovjek je u stanju puno više napraviti ako je sposoban suradjivati sa drugima. A škola svojim postupcima uči djecu upravo suprotno - da je suradnja loša i da se moraju osloniti iskljčivo na svoje sposobnosti.
Nije tačno da su škole orjentisane na to.
Više nego ikada imaju grupe,grupni radovi i sl. gdje od prvog razreda uče djecu na zajednički rad,njegove prednosti i mane.
A,oslanjanje na svoje sposobnosti se očekuje za vrijeme ispitivanja,dakako.
Rockefeller wrote: 13 Jul 2017, 01:31
Bla wrote: 13 Jul 2017, 00:50 Ako ti ikad zatreba, ne daj Bože, kakav hirurg, traži isključivo onog koji je prepisivao. :oo
Zaključak si postavio na krivoj premisi. :p

Ako mi bude kad trebao kakav hirurg potražiću nekog ko je orijentisan na to da prodjem dobro. Ako bih morao birati izmedju onoga ko misli da je sam dovoljno sposoban i onoga ko želi pomoć boljih ne bih se puno dvoumio.
Evo,ne traži hirurga,ja ti želim pomoći kad budeš bolestan(ne daj, Bože) :zubi

Kako veliš,važna je samo volja.
Ma jednostavno ne može se reći da je prepisivanje = neznanje, nema teorije a posebno ne da su oni koji prepisuju neznalice. Sa druge strane, šta je motiv školskog uspjeha hirurga koji ne prepisuje?

A to za grupe drago mi je čuti.

Podvučeno: i prepisivanje je sposobnost, stim da ja mislim da to i nije toliko važno. Važno je da učitelj mora razvijati učenikovu ličnost i ako trebaju da postoje kakve ocjene onda samo u svrhu da se vidi gdje je učenik i kako može da napreduje. Školski sistem se mora podrediti učenicima a ne učenici njemu.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Socrates » 14 Jul 2017, 23:52

Ako je prepisivanje sposobnost, onda se slazes da ga je u redu zabranjivati. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Hannibal » 14 Jul 2017, 23:58

kako nije sposobnost ja vidim na mom faksu vecina neki debili niko ne zna prepisat, uvijek ih skontaju i onda plakanje kad se dobije suspenzija haha. u srednjoj je bilo bolje raje ocm
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Socrates » 15 Jul 2017, 00:01

Pa gledaj, brt, postoje razne sposobnosti koje su drustveno neprihvatljive i za moralnu osudu.

Tako da ne znam sta da ti kazem. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Rockefeller » 15 Jul 2017, 00:39

Socrates wrote: 14 Jul 2017, 23:52 Ako je prepisivanje sposobnost, onda se slazes da ga je u redu zabranjivati. :hm
Ako je post ispod dopuna tvog mišljenja onda ne. Sve na ovom svijetu se može upotrijebiti i kao oružje zla i kao oružje dobra. Bitno je samo ko to koristi.

Zašto bi prepisivanje na testu bio zločin? Kako maloprije napisah i ako prepisuješ i ako ne prepisuješ u oba primjera si motivisan dobrom ocjenom. Ne postoji kvalitativna razlika što vjerovatno znači da postoji greška u dizajnu.

Kakva greška? Testovi i provjera znanja su dizajnirani tako da testiraju količinu učenikovog "znanja" na dan ispita. Svi smo mi svjedoci da tog znanja nakon testa vrlo malo ostane. A to onda govori o tome da škola zapravo trenira odgovornost svojih učenika; odgovornost da mogu naučiti potrebno gradivo do dana tog i tog (i da ponovim ne uči ih znanju). Pa to se više i ne skriva, zadnje vrijeme stalno čujem fraze da ti je diploma samo dokaz da si pouzdana i odgovorna osoba.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Socrates » 15 Jul 2017, 00:44

Ako prepisivanje na testu nije zabranjeno, onda ne vidim kakva je to posebna sposobnost. :cudi

Osim ako pod sposobnoscu ne racunas puko kopiranje informacije sa jednog lista papira na drugi.
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Rockefeller » 15 Jul 2017, 00:59

Ja pričam o tradiconalnom školstvu gdje je bilo šta što asocira na prepisivanje bilo zabranjeno. Ne mogu pričati o drugačijim sistemima jer nemam pojma kako i šta - ako se šta promijenilo treba prvo pogledati šta su time htjeli postići.

Uglavnom, moj stav je da su učenici iznad škole, školstva, ministara i države i oni moraju biti oni koji će reći kako to školstvo treba da izgleda. Oni to školstvo plaćaju, oni ga i konzumiraju i jedini su koji imaju pravo o tome da odlučuju, ostali akteri su tu samo pomoćnici.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Bla » 15 Jul 2017, 01:05

Nisu oni stručni ni kompetentni da kažu kakvo treba da bude. Pa pobogu, tek uče. :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by srculence7 » 15 Jul 2017, 01:31

Ma prepisivanja je uvek bilo i biće, snađu se ljudi na razne načine...
Kod nas na faksu ti to ništa nije vredelo, nakon svakog pismenog ispita te sačeka i usmeni i to uglavnom bez kvitica, nego ti profa iz glave postavlja pitanja i na osnovu njih kreira sledeća, kao kad vodiš razgovor i ako se ne razumeš dobro u materiju časkom ode u propast. :lupa

A imali smo jednu što je volela i na testovima da daje pitanja za koja nikada odgovore nismo ni mogli da pronađemo ni na netu a ni u literaturi koja je predviđena za ispit, čista lutrija je bila da li ćeš ubosti srž problema koji ti je zadala... :123
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Socrates » 15 Jul 2017, 01:32

Kod mene većina testova bilo pisanje eseja. Ne možeš prepisati, nema šanse.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Nice try » 15 Jul 2017, 09:05

Rockefeller wrote: 15 Jul 2017, 00:59 Ja pričam o tradiconalnom školstvu gdje je bilo šta što asocira na prepisivanje bilo zabranjeno. Ne mogu pričati o drugačijim sistemima jer nemam pojma kako i šta - ako se šta promijenilo treba prvo pogledati šta su time htjeli postići.

Uglavnom, moj stav je da su učenici iznad škole, školstva, ministara i države i oni moraju biti oni koji će reći kako to školstvo treba da izgleda. Oni to školstvo plaćaju, oni ga i konzumiraju i jedini su koji imaju pravo o tome da odlučuju, ostali akteri su tu samo pomoćnici.
Nisu ti dali da rahat prepisivaš :valja :valja :valja

Šalim se(joj,jesam licemjerna).

Pogrešno si poredao tu piramidu,nije učenik na vrhu i ne mogu njegove želje biti najvažnije,niti odrednica svima drugima.
Učenik je tu da uči,nauči i dokaže to na pismenom i usmenom ispitu.
Kako može steći neko znanje,iz bilo koje oblasti,ako ne uči,već samo prepisiva i ganja papiriće i "šverc" na času?
Ali,nisi ti sam sa takvim mišljenjem,svojim ušima slušala sam jednu učiteljicu koja je pred đacima rekla da joj prepisivanje ne smeta i da takvim učenicima prizna to što su prepisali jer kao treba znati i prepisati :zid
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Mutevelija » 15 Jul 2017, 12:07

Da nema učenika porfesori nastavnici ne bi imali posla :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Rockefeller » 16 Jul 2017, 00:01

Nice try wrote: 15 Jul 2017, 09:05 Učenik je tu da uči,nauči i dokaže to na pismenom i usmenom ispitu.
Kako može steći neko znanje,iz bilo koje oblasti,ako ne uči,već samo prepisiva i ganja papiriće i "šverc" na času?
Ali,nisi ti sam sa takvim mišljenjem,svojim ušima slušala sam jednu učiteljicu koja je pred đacima rekla da joj prepisivanje ne smeta i da takvim učenicima prizna to što su prepisali jer kao treba znati i prepisati :zid
Pa već sam objasnio: testiranje nije učenje. Vidim da imam problem sa učiteljicom (imam li? :oo ). Ako imam hoćeš li mi brojiti da znam to što treba da znam ako ja tebi dodjem dan po testu sa tim znanjem ili ako ti dodjem sledeće godine? Jer ako je znanje poenta onda nema veze kad ću naučiti bitno je da ću prije ili kasnije znati.

Papirići i prepisivanje su posljedica, odgovor studenata na tako zasnovani sistem koji po meni imaju i moralno opravdanje jer svijet tako funkcioniše i svijet tako treba da funkcioniše: de ti meni pomozi tamo gdje si ti dobar, a ja ću tebi tamo gdje sam ja. To se zove saradnja.
Bla wrote: 15 Jul 2017, 01:05Nisu oni stručni ni kompetentni da kažu kakvo treba da bude. Pa pobogu, tek uče. :cudi
Po ovome se vidi da si tehnokrata :hihi (ništa podrugljivo, naprotiv).

Učenici možda ne znaju kreirati sistem (mada ni to ne bih tvrdio) i tu nisu kompetentni ali oni su jedini kompetentni da kažu kakav rezultat taj sistem treba da postigne.

Prvo, jedino oni imaju to pravo da kreiraju svijet u kakvom žele da žive. A druga stvar oni plaćaju školovanje i oni ga koriste, to je isto k'o kad bi država napisala zakon da svi moramo svaki dan kupovati vunene čarape. Nije pošteno tjerati osobu da za svoje pare kupuje nešto što ne želi.

I to je ujedno odgovor i za piramidu koju spominje Nice try. Tu se ne radi o piramidi, radi se o kupoprodaji. Učenik kupi, škola proda zato učenik mora imati opciju da kaže ne želim kupiti i šta želi kupiti. A ono što želi kupiti to mu trgovac treba prodati.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by Nice try » 16 Jul 2017, 08:44

Vidim da si imao problema sa učiteljicama,ali trenutno nemaš.
Što je i dobro,jel' :hihi

Testiranje nije učenje već provjera naučenog.Do tada pređenog i nadajmo se naučenog gradiva.
Bitno je da učenik nauči,a bitno je i kad.
Ne možeš odgađati testove,ima lijepo predviđeno planom i programom,šta,kad i gdje se testira.
Npr.abeceda se nauči u prvom razredu jer ne možeš učiti ništa dalje dok slova ne savladaš.
Tako isto i sve ostalo.
Odgovor "papirićima na testu" jeste neka saradnja,ali saradnja onih koji nisu naučili,a žele proći test, i onih koji su naučili,ali žele i pomoći.
Tvoj stav da đaci plaćaju školu(?)i mogu da rade šta hoće,izvoljevaju i sami sebi određuju šta i kako će učiti mi je nevjerovatan stav.
Kao da platiš časove karatea i kada dođeš na trening ti određuješ treneru kako će izgledati kate i da je tebi npr. mrsko sada polagati za žuti pojas,pa ćeš ga polagati nakon pola godine.
Neizvodivo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Đaci dobili moćni alat za prepisivanje

Post by storm » 16 Jul 2017, 08:56

Od suhog prepisivanja jednako nema nista kao i od silom ucenja na pamet...
Sistem, kako to cine nrki od skandinavaca je zasad ponajbolji.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests