Solarna energija: nove ideje i projekti

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dolazi Afrika! Afrička solarna revolucija iz Sahare

Post by Konsultant » 02 Feb 2012, 13:45

Istinu zboris, ali je trenutno skupa tehnologija koja konvertuje solarnu u elektricnu energiju. Period otplate investicije zna biti po 10-15 god.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2012, 19:40

E sad mi naumpade Mostar i cinjenica da se ljudi pate bez struje.
Zar nisu u Podvelezju, postavljali one vjetroturbine za proizvodnju struje?
Sta bi sa tim? da li je odmaklo, dalje od projekta?
A i solarna energija, mogla bi biti atraktivna u tom podneblju.
samo da je volje i pameti politicara. A nema je - naravno!
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Konsultant » 11 Feb 2012, 06:59

Bilo je price oko izgradnje a i oko otkazivanja zbog ovog-onog(nela sorry ali sam nema boljih rijeci).
Ovo sam brzinski iskopao.
http://www.24sata.info/vijesti/ekonomij ... lezju.html

Nasa zemlja nije pogodna za vjetroelektrane jer nemamo konstantan vjetar od 20-30 km/h. Mislim da je to neka donja granica. Dosta smo brdoviti i to usporava kretanje vjetra. Takodjer el. energija dobivena na ovaj nacin nije bas jeftina kao ni solarna. Nacu negdje tabelu uporednih cijena po kWh.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Danas počinje sa radom prva solarna elektrana u BiH (VIDEO)

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2012, 10:50

Image

U Kalesiji će danas svečano biti otvorena prva solarna elektrana u Bosni i Hercegovini koja se nalazi u sastavu sportske dvorane koja je u izgradnji. POGLEDAJTE VIDEO!

Firma Eko energija će prikupljati sunčevu energiju, ko ju će putem solarnih modula pretvarati u električnu, a potom slati u sistem Elektroprivrede Bosne i Hercegovine.

“Prilikom instalacije solarnih modula korištena je najsavremenija tehnologija u ovoj oblasti. Solarna oprema instalirana je na krovu Gradske dvorane u Kalesiji, na kon što je u maju prošle godine Opšinsko vijeće Kalesija donijelo odluku o dodjeli u zakup krova dvora ne za ovu namjenu”, kazao je Sadik Fatić.

Tokom godine će se proizvoditi električna energija u vrijednosti od oko 100.000 maraka.

Investicija će se isplatiti nakon 10 godina.

“Nakon otvaranja ove prve elektrane, naša firma će nastaviti praksu uzimanja u zakup slobodnih površina na krovovi ma stambeno-poslovnih objekata u općini Kalesija, kako bi u perspektivi prikupljali što više sunčeve energije, koja će se pretvarati u električnu energiju”, kazao je Fatić.

Svečanom puštanju u rad prve solarne elektrane prisustvovat će Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, Erdal Trhulj, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, Sead Čaušević, premijer Tuzlanskog kantona i drugi zvaničnici.

[media]u0WWDoTICxI[/media]
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Danas počinje sa radom prva solarna elektrana u BiH (VID

Post by carobnjak N » 19 Mar 2012, 11:11

:ok mašallah mašallah
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Danas počinje sa radom prva solarna elektrana u BiH (VID

Post by Bahra » 19 Mar 2012, 11:18

Extra nadam se da ce ovakvih projekata u buducnosti biti puno vise kod nas :ok
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Danas počinje sa radom prva solarna elektrana u BiH (VID

Post by bubica » 19 Mar 2012, 14:02

Eh sad ce te vidjeti kad bukne biznis. Ovdje nema rizika, ovdje je dobit sigurna. Mi vec par godina imamo jednu kompletnu stranu krova pod solarnim plocama, sledecih dana stavljamo kolektore za toplu vodu.
Imaju solarne ploce koje se umjesto crijepa mogu postaviti. Znaci direkt na kontrukciju krova.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Danas počinje sa radom prva solarna elektrana u BiH (VID

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2012, 14:24

Ama da drzava, hoce pripomoci kako treba i ta elektroprivreda da
razmotri alternative. Prosirili bi svoje trziste u SA sa solarnom energijom.
Plin je u SA, svakakav, samo ne i jeftin. Sta im fali, osmisliti nesto, da vlasnici
privatnih kuca, mogu postaviti na krovove poneku solarnu plocu, ustede radi.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Danas počinje sa radom prva solarna elektrana u BiH (VID

Post by Konsultant » 19 Mar 2012, 17:47

Bas me iznenadise sa brojem panela. :respekt
Bit ce jos ovakvih projekata sigurno jer vec sada smanjen period otplate investicije zbog povecanja cijene strije i plina.

Izvorcic
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 04 Apr 2012, 12:19
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Izvorcic » 04 Apr 2012, 12:25

Nisam ni znao za ovo, iznenadi me! Ali prijatno naravno! Interesanti su mi ti solarni paneli, planiram da si na kući uradim, ali kroz 2 godine možda, ali sam počeo već odavno da proučavam i da se informišem što je više moguće, iako slabo poznajem engleski jezik, na našem jeziku i nema puno nekih sajtova gdje se govori o toj temi...našao sam jedan blog neka ženska piše o toj solarnoj energiji, pa možda i vama posluži rse-see.net

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by mrki62 » 04 Apr 2012, 12:36

Image


To što si ti postavio je u stvari namijenjeno proizvodnji struje i prodaji iste elektro distributerima.
U Sloveniji se je to raširilo dosta, jer se i od države dobije subvencija.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by String » 04 Apr 2012, 13:33

Koliko sam puta lajao zbog ovoga i evo nalajao sam :ok Svaka cast bilo je i vrijeme.
Hiljadu puta sam se pitao zasto je to jeftinije sjebat' prirodu i izgraditi hidrielektranu negoli koristiti solarne ploce. :ok
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Bla » 16 May 2014, 02:51

String wrote:Hiljadu puta sam se pitao zasto je to jeftinije sjebat' prirodu i izgraditi hidrielektranu negoli koristiti solarne ploce. :ok
Na ovoj temi je vidim svega nadrobljeno pa neću baš quotati sve i svašta al' samo da prvim postom odgovorim slikovito na ovaj posljednji a vezano oko "sjebavanja prirode".
jablanicko.jpg
pvp.jpg
Nije baš tako crno bijela situacija kako je rečeno u quotanom postu.
Dakle, hidroelektrana (slika 1) istina promijeni ekosistem, najviše ga "sjebe" na onom mjestu gdje je sama brana, tj. beton a iza nje je promijenjen u jezero, koje na neki način nastavlja da bude priroda.
Tamo gdje niknu solarne centrale slabo šta od prirode ostane (slika 2).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Bla » 16 May 2014, 03:58

E sad da se malo bacimo na šupljiranje. :D.

Njemačka je bila (a vjerovatno je još uvijek, nisam se baš updateovao) najveći, da tako kažem, instalater solarnih centrala u svijetu. Donedavno je imala više instaliranih kapaciteta nego sve ostale države zajedno (da se ogradim, nisam provjeravao da li je još uvijek takva situacija).

Taj ogroman rast je bio podržan velikim subvencijama na PV solarne panele tj. na energiju dobijenu njihovim korištenjem. To je u prošloj godini dostiglo taj nivo da je 5% energije potrošene u Njemačkoj bilo dobijeno iz solarnih sistema. Ne zaboravimo da je u pitanju ipak najveća i najsnažnija ekonomija u Evropi.

Znači oni sami instalirali solarnih panela kao maltene ostatak svijeta zajedno da bi zadovoljili 5% svojih potreba. Al' ne samo to, nego su prije par godina one subvencije morali da srežu za 30% (ne znam da li su u međuvremenu još rezali) jer ni oni nisu mogli da izdrže taj teret.

Navest ću domaći primjer da bude malo jasnije kakve su to subvencije. Brojke nisu tačne jer mi je mrsko sada da tražim doslovne cifre ali može se i iz netačnog primjera izvući zaključak. Recimo da u FBiH maloprodajna cijena 1 KWh iznosi 1KM, Elektroprivreda je kao vid subvencija morala da otkupljuje od proizvođača (solarnih elektrana) struju po cijeni 1,10KM. Znači kupuješ je skuplje a prodaješ je jeftinije. Dok npr od HE otkupljuješ npr. po cijeni od 0,30KM. Na taj način ti možeš subvencionirati određenu količinu proizvođača ali poslije jednog dostignutog nivoa više jednostavno ne možeš, jer ćeš doslovno propasti.

Dalje, elektroenergetski sistem bilo koje zemlje nije baš tako jednostavna stvar i ne radi po laičkom razmišljanju: proizvedi struju, priključi na dalekovod i distribuiraj potrošačima. :D.
Ako imaš više potrošača nego raspoložive energije - sistem će ti se raspasti.
Ako imaš previše energije a premalo potrošača - sistem će ti se raspasti.
Dakle, mora da bude izbalansiran.

Najveći pojedinačni proizvođači električne energije su termoelektrane. E ne možeš ti sad blok neke termoelektrane paliti i gasiti ko mikser ili peglu, kad tebi odgovara. Ako ga zagasiš, blok mora ići na remont. A remont košta puno. :) Iliti drugim riječima, kad radi, mora konstantno da radi. Nema pali, gasi.
I šta se onda dešava kada se u 15h ili 17h oglasi kraj radnog vremena u većini velikih potrošača u zemlji, dolazi lagano da zasićenja i ti viškovi se moraju negdje potrošiti, inače će se, kao što smo već rekli, sistem raspasti.

Zato npr. postoji ona pumpna HE Čapljina na Trebišnjici, koja po danu proizvodi struju a naveče obrnutim procesom, pumpa vodu uzbrdo i troši energiju iz sistema. A to je samo jedna od stvari.

Dalje, one naše silne hidroelektrane po Neretvi npr. se mogu, za razliku od termoelektrana, po potrebi uključivati i isključivati iz elektroenergetskog sistema.

Pa ako je hidrološki dobra godina onda proizvedemo viškova i ostvarimo fina sredstva prodajući energiju po komšiluku, a ako nije, džebiga.
Slično je i sa solarnim, dok ima sunca, proizvodi, a kad nema, onda šipak.

Tako da sistem kakav je sada, mora da se bazira na nečemu kontrolisanom i što neće zavisiti od slučaja. A to su termoelektrane, jer za njih si siguran da ćeš proizvesti toliko i toliko energije i da ćeš moći zadovoljiti svoje potrošače, tj. da ti se kompletan sistem neće preopteretiti i raspasti zato što je bilo malo kiša ili zato što je oblačan dan.

Najveći problem u elektroenergetskim sistemima kakve danas poznajemo jeste nemogućnost skladištenja energije. Dakle, zasniva se na tome da ono što ovog momenta proizvodiš, ovog momenta moraš i trošiti.

Kada se riješi, a pitanje je vremena kada će, to skladištenje energije, tj. da možeš npr. proizvoditi preko dana el. energiju solarnim panelima, te je skladištiti u neke ogromne baterije koje će naveče moći napajati gradove i fabrike, onda će solarne elektrane dobiti puno više na značaju. Dok se to ne desi, one neće moći učestvovati značajnim procentom u elektroenergetskim sistemima.

Da se sada malo osvrnem i na ove sitne stvari, tipa napajanja domaćinstva ali bez subvencija.
Ja sam prije nekoliko godina kada kod nas još nije bilo regulisano pa samim tim nisu ni postojale subvencije tj. mogućnost otkupa el. energije radio kalkulaciju za prosječno domaćinstvo i to ono da se ne štedi nego da se može biti komotno, tj. na nivou male solarne elektrane od 10KWh. Koja je po tadašnjim cijenama koštala oko $20-25000 dok je prosječan mjesečni izdatak nekog domaćinstva iznosio oko 50KM za el. energiju. Ne znam da li sam ubo prave cifre, ali kalkulacija mi je tada govorila kada bi želio da budem totalno neovisan o Elektroprivredi, da bi mi se takva investicija isplatila tek nakon 50 godina. A u takvo nešto nije bilo uopšte uračunato slabljenje samih panela koje se dešava vremenom, niti zamjene baterija koje su žara skupe a čiji vijek trajanja nije ni blizu 50 godina.

U međuvremenu su cijene panela značajno spale, čak što više mislim da su prepolovljene, jer se sada mogu nabaviti ispod dolara po Wattu a ako se ne varam tada su bile oko dva ili preko dva dollara. I u međuvremenu su se pojavile i subvencije, tako da je to sada neka druga priča. Ali i dalje je npr. za offgrid proizvodnju el. energije to basnoslovno skupa igrarija u odnosu na trenutnu cijenu el. energije na tržištu.

I da zaključim još jednim pasusom ovaj post. Neko je pomenuo grijanje tople vode ili dogrijavanje prostorija uz pomoć solarnih kolektora. E to je prava stvar i ukratko ću samo reći, da je neinformisana budala svako ko to ne instalira a ima mogućnost da instalira (npr. ima vlastitu kuću). Jer taj vid korištenja sunčeve energije tako brzo vraća uloženo i poslije toga ostvaruje tako značajne uštede da je totalni idiotluk imati mogućnost a ne instalirati kolektore. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Bla » 16 May 2014, 13:18

Samo da ovo vratim na prvu stranicu da ne bude da sam sinoć džaba budan ostao :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Krokodil Behko » 16 May 2014, 13:28

I da zaključim još jednim pasusom ovaj post. Neko je pomenuo grijanje tople vode ili dogrijavanje prostorija uz pomoć solarnih kolektora. E to je prava stvar i ukratko ću samo reći, da je neinformisana budala svako ko to ne instalira a ima mogućnost da instalira (npr. ima vlastitu kuću). Jer taj vid korištenja sunčeve energije tako brzo vraća uloženo i poslije toga ostvaruje tako značajne uštede da je totalni idiotluk imati mogućnost a ne instalirati kolektore. ;)
Ok, evo ja spadam među te neinformisane, a kuću imam. :D
De ti meni konkretno reci đe, šta, kako, ščime?
Gdje se kupe ti kolektori, pošto su? Mogul ja to sam postaviti, ili mi trebaju majstori?

Kontam, tu se samo neka vode grije, a ne pravi se struja? :hm
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Bla » 16 May 2014, 13:35

Prvo malo matematike da pripremim, da ne lupetam. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Dzagoda » 16 May 2014, 15:02

Bla wrote:
Kada se riješi, a pitanje je vremena kada će, to skladištenje energije, tj. da možeš npr. proizvoditi preko dana el. energiju solarnim panelima, te je skladištiti u neke ogromne baterije koje će naveče moći napajati gradove i fabrike, onda će solarne elektrane dobiti puno više na značaju. Dok se to ne desi, one neće moći učestvovati značajnim procentom u elektroenergetskim sistemima.
Sto se solarne energije tice, taj problem je rijesen ima ihaaaa godina. Svaki visak energije se "prodaje" elektro kompaniji, koja te kasnije suply sa energijom kad tebi zatreba. Uspjeh je posebno dobar kod velikih "farmi" solarnih panela.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by Bla » 16 May 2014, 15:08

Dobro, dobro :sjedi samo bez uzbuđenja
ja ovo nešto drugo 'vamo...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Solarna energija: nove ideje i projekti

Post by mrki62 » 16 May 2014, 15:10

Žali bože novaca iliti para
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests