Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Cvrle » 19 Sep 2018, 08:51

Eh ovako... Ovo je inace moja bolna tacka, jer se vec godinama borim da u skoli u kojoj ide moja curica, izvrsimo neku vrstu zabrane UPOTREBE mobitela u skolskim prostorijama. Znaci ne samo u ucionicama vec i hodniku i krugu skole. Do sada nisam imala sluha od strane ostalih roditelja, prvo iz naseg razreda, a onda ni na Vijecu roditelja. Ovdje se moram nadovezati na konverzaciju Chloe i Lasera, bojim se Chlo da je Laser u pravu. I ja smatram da je sam mobitel opasnost za nasu djecu, pogotovo za zenski spol. Naivnosti zenskoj kraja nema. Evo pogledaj sta se desava djevojci iz Zenice kojoj se svezao onaj turcin. Nije bitno gdje koristi mobitel, poenta je u opasnosti svega sto internet i mobitel nosi. A samim tim i upotreba mobilnih uredjaja u skoli. S druge strane, i ti si u pravu, ovo nije vrijeme naseg odrastanja, pa dopustam da nosi mobilni sa sobom da je mogu u svako doba kontaktirati ili ne daj Boze da moze ona pozvati u slucaju da joj nesto treba ili da se nalazi u opasnosti. Dakle mac sa dvije ostrice.

Dalje, skola u kojoj ide srednji indijanac (a idu u razlicite skole jer smo se preselili na drugu adresu - pisala sam o tome), regulisala je upotrebu mobilnih aparata u ucionicama. Fino u svakoj ucionici pored vrata imaju pretinci gdje djeca mogu odloziti mobilne za vrijeme nastave. Orilo - gorilo, zvukovi su iskljuceni i dok traje nastavi oni fino tako stoje u tim pretincima. Eh odmor, mogu uzeti pogledati i opet kad zvoni za nastavu iste odlazu. To je meni super.

Ukinuti internet u skolama :123
Ljudi moji, vi izgleda jos niste svjesni da su nasa djeca HA-KE-RI!!!
Ukinuli wifi, ucenici provalili sifru. Ukinuli internet u skoli uopste, oni upalili 3G. Jel treba da ukinu sve signale skoli? Ma dajte ljudi, ohavijestite se.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 09:12

Odgojena djeca neće koristiti mobitele na nastavi, niti kod drugih aktivnosti, i bez zabrana,
ali sasvim ok da se ukida signal u obrazovnim ustanovama.
Kod nas još uvijek nema takve vrste problema,
a da ih ima nastavnici i prfesori bi davno inicirali sastanke na tu temu.

Mobitel i internet je opasnost svima nama, a dijete je u opasnosti i bez mobitela.

Trebamo ih onda staviti pod staklena zvona?

Oni odrastaju u ovom vremenu i ne možemo i ne trebamo ih praviti invalidima,
ali trebamo ih paziti i upozoravati na sve opasnosti koji vrebaju,
ne samo na internetu nego u i u reali.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Veca » 19 Sep 2018, 09:38

Chloe wrote: 19 Sep 2018, 07:23
Laser wrote: 17 Sep 2018, 20:43 Blokirati signal u učionicama i u krugu škole.

Roditelji nek ne seru o sigurnosti djece. Mobiteli su im sami po sebi opasnost.

:misli Imaš li ti djece ikako? Imaš li žensko dijete? :cudi Mada spol nema veze, briga je ista.
Nije ovo vrijeme kao kad smo mi rasli ... :(

A inače, zabraniti upotrebu mobitela, tableta, interneta uopće je isto kao nekad braniti djeci da uče pisati i čitati.

...joj tebe :roll ...pa nitko ovdje nije za to da se djeci handy zabrani skroz :cudi ...samo u skoli i za vrijeme nastave! ...zabraniti skroz je ne moguce niti treba! ...moj prvi sin je zadnji, cini mi se, u razredu dobio od mene handy, bas iz tih pedagoskih razloga...ja sam handy i kompjuter kontrolisala dok sam mogla, stvarno sam bila rigorozna, ali, dodje vrijeme kad udju u pubertet i traze svoja prava :plavi ...cak ti i zakon donesu kuci, pa ture pred oci da procitas! :djed :888 .....................................jah, poslije su sve nadoknadili, obojica! ...spavaju, handy pod jastukom, jedu (sami) jer mogu sa handyjem, kad smo skupa za stolom jeli, nisu smjeli, koliko sam puta sofru rasturila :zubi, kupaju se, handy s njima...ama, ovdje se bez handyja ne moze ni disati, broje udisaje! :zubi ...u skoli, na casu, je bio zabranjen, desavalo se da su bili i oduzeti, nikad se zalila nisam, a kad sam s njima bila u skoli, pozvana od nastavnika, uvijek sam im (nastavnicima) pred djecom rekla, da su u pravu , da se slazem!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Cvrle » 19 Sep 2018, 09:42

Chlo, razumijem o cemu pises i slazem se.
Ne znam za tebe i tvoju djecu, ja imam probelm sa odgojem svoje djece. Nemam problem sa djecom, nego sa okruzenjem, jer ih odgajam kao sto je mene moja mama odgajala, da postujem, da pomazem, da znam sta mogu sta ne mogu, da znam sta je zabranjeno a sta nije...
Moja cura npr. je "crna ovca" jer ima 14 godina i jos nije pocela izlaziti u grad, a sve njene drugarice izlaze vec godinama. Isto tako, mobilni je dobila tek prije 2 godine, a njeno drustvo je koristilo mobilne jos od prvog razreda. Sto mi je opet apsurd nad apsurdima, dati djetetu u prvom razredu osnovne skole da nosi mobilni uredjaj u skolu :grana
Mene je strah. Ja to priznajem i nije me stid reci da me strah i drustva i ulice i interneta i fejsbuka i svega... Strah jer iza svakog coska nevolja vreba.
Eto sto mi to treba... Prije par mjeseci, kupila sam joj novi mobitel jer joj je stari nesto pomahnitao. Nije ga koristila ni heftu jer je djecak iz drugog razreda jednostavno prisao s ledja i udario je nogom u ruku da bi joj mobitel ispao i ekran se razbio u komade. Prijavila je i razredniku, ova prijavila pedagogici, pedagogici direktorici... I sta? - Nista!
Neka roditelji rijese izmedju sebe. Da se ja svadjam s nekim zbog mobitela i da mi neko nabija na nos zato sto sam kupila djetetu mobitel, a niko nece dati paznje tom djetetu sto je UDARIO drugo dijete, sto je nasilno dijete, sto je inace u skoli problemator i pravi kojekakve karafeke. To je u redu.
A odakle ta nasilnost? - Sa interneta!
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Čupava » 19 Sep 2018, 09:48

Opet je sve do roditelja, jer djeca ne mogu kupiti sebi telefon sami..Mi smo ti koji im ih i poklonimo sto znaci na nama je da drzimo sve pod kontrolom..

Roditelji mogu imati kontrolu nad djecom samo ako to zele a ne skola, direktorice profesori i sl. Nekim opet djeca idu na obrazovanje i vaspitanje u skolu, a nisi svjesni da se djecije vaspitanje pocinje od dana rodenja..

Ne znam dokle ovo vodi, ali mi je pretuzno vidjeti koliko je komunikacija izmedu roditelja i djece se svela na sms anje i komunikaciju telefonom..

Kad druge skole u svijetu mogu raditi bez mobilnih telefona na nastavi ne vidim zasto i u BiH, ne bi to mogli..:cudi
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 09:53

Cvrle reci kćerki da moja ima 15 i ne izlazi van nego sa mnom hoda u prirodi ... :hihi

:hm .. pa mislim da je nasilnost iz kuće, odgoj onda tv i net ... a meni se čini da su se dečki više mlatili i bili grublji kad smo mi išli u školu. :lupa
Nije bilo dana da ne bude tuča do razbijenog nosa a nije bilo nešto ni TV a kamo li interneta.

Znam šta znači okolina, i ja bih puno toga voljela da je drugačije al' ostaje nam :maja ponavljanje čega da se čuvaju, razgovaranje ..
i nadati se da neće u životu naletjeti na neku budalu koja će im uništiti život, bilo na netu bilo u reali ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Veca » 19 Sep 2018, 10:01

...draga, Chloe! ...onda su samo "tvoja djeca odgojena, pravilno, " nasa, nisu! :djed :roll
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 10:27

Veca wrote: 19 Sep 2018, 10:01 ...draga, Chloe! ...onda su samo "tvoja djeca odgojena, pravilno, " nasa, nisu! :djed :roll
:hm ... baš sam bezveze to napisala, fakat ispada a nisam ni pomislila tako ... :lupa Sorry vam ... :cvijece
Moja kćerka sad može biti na času sa mobitelom u rukama, iako zna da ne smije i da rizikuje ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Online

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Laser » 19 Sep 2018, 10:30

Chloe wrote: 19 Sep 2018, 08:32
Laser wrote: 19 Sep 2018, 08:26
Chloe wrote: 19 Sep 2018, 07:23
Laser wrote: 17 Sep 2018, 20:43 Blokirati signal u učionicama i u krugu škole.

Roditelji nek ne seru o sigurnosti djece. Mobiteli su im sami po sebi opasnost.

:misli Imaš li ti djece ikako? Imaš li žensko dijete? :cudi Mada spol nema veze, briga je ista.
Nije ovo vrijeme kao kad smo mi rasli ... :(

A inače, zabraniti upotrebu mobitela, tableta, interneta uopće je isto kao nekad braniti djeci da uče pisati i čitati.
Kako si inače ti? Jesil se naspavala? Jesil štagod lijepo sanjala? :D
:lupa pospano, hvala na pitanju ... brzo sam se morala naaspavati pa nije bilo vremena za sanjati ... :D. :D.

Kod tebe? :D
Bihuzurili su me dugo u noć, al dobro je. :obrve
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 10:32

Laser wrote: 19 Sep 2018, 10:30
Bihuzurili su me dugo u noć, al dobro je. :obrve
Šta ti znači "bihuzurili"? :misli
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mala_Mu » 19 Sep 2018, 10:33

Smetali, uznemiravali :P
Cudi me da ti ne znas :p

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Cvrle » 19 Sep 2018, 10:48

Mala_Mu wrote: 19 Sep 2018, 10:33 Smetali, uznemiravali :P
Cudi me da ti ne znas :p
Mala, nije "smetali, uznemiravali" nego "smetali :obrve uznemiravali :obrve provocirali :obrve " :hihi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Online

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Laser » 19 Sep 2018, 10:51

Mala zna a velika nezna. :cudi

Malu vjerovatno bihuzure, a za veliku neznamo. :hihi
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Online

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Laser » 19 Sep 2018, 10:52

Cvrle wrote: 19 Sep 2018, 10:48
Mala_Mu wrote: 19 Sep 2018, 10:33 Smetali, uznemiravali :P
Cudi me da ti ne znas :p
Mala, nije "smetali, uznemiravali" nego "smetali :obrve uznemiravali :obrve provocirali :obrve " :hihi
Cvrle nezna.

Vjerovatno je bihuzure na pogrešan način. :plavi
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Cvrle » 19 Sep 2018, 10:57

Laser wrote: 19 Sep 2018, 10:52
Cvrle wrote: 19 Sep 2018, 10:48
Mala_Mu wrote: 19 Sep 2018, 10:33 Smetali, uznemiravali :P
Cudi me da ti ne znas :p
Mala, nije "smetali, uznemiravali" nego "smetali :obrve uznemiravali :obrve provocirali :obrve " :hihi
Cvrle nezna.

Vjerovatno je bihuzure na pogrešan način. :plavi
Pa cujte, nacina ima mali milion... Pa sad... Kako ko voli, nek izvoli :plavi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 10:59

Čini mi se da sam prvi put čujem tu riječ ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests