Boje

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

dacina_curica
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by dacina_curica » 23 Jan 2013, 22:59

Jep, ta sam :oo
:ljub

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Tempy » 24 Jan 2013, 07:01

dacina_curica wrote:Zasto je "oci boje meda" cudan izraz? Ja imam oci boje meda (osim kad cmizdrim). :cudi

A ovo gore je terracotta, boja gline.
Zato što meda ima u nijansama od svijetlo žute do tamno smeđe. :oo
Koje boje meda su ti oči, lijevo ili desno? ;)

Image

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Tempy » 24 Jan 2013, 07:14

Trepavica wrote:Kada slijepa osoba objašnjava kako vidi boje...

Stalno im o njima govore, ali oni ih nikada nisu vidjeli. Kako slijepi vide boje?
Tommy Edison slijep je od rođenja. Cijeli mu život pričaju o bojama, ali on ih nikad nije vidio. U svom videu pokušava objasniti kako slijepi ljudi poput njega 'vide' boje. 'To je kao da vam netko priča o nečemu što vam je potpuno nepoznato, što nikad niste vidjeli', kaže Tommy u svom videu.
>> VIDEO Imaju tek 9 mjeseci, a mogu preplivati bazen!
'Znam da je ocean plav i da je nebo plavo. Ali kako mogu i nebo i ocean biti iste boje?', pita se Tommy. Nije mu jasno i kako je crna mješavina svih boja, a bijela nijedne. 'Postoji i bezbojno. Voda je, naprimjer, bezbojna. Ali ocean je plav. Nije mi jasno', iskren je Tommy.
Cijelo Tommyjevo objašnjenje njegove percepcije boja pogledajte u priloženom videu.
Ja lično poznajem jednu slijepu osobu pa smo jednom tako razgovarali o bojama, a kaže najgore mu kada mu neko od kolega kaže dodaj mi tu plavu olovku, stisni to crveno dugme i sl. :) Za slijepe osobe boje su sporedna stvar.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Maja » 24 Jan 2013, 10:52

Boja meda...ja sam uvijek smatrala da se misli se uobičajenu boju meda, a to je ova

Image

Isto kao što za kosu kažu boja meda. To bi bila kao neka svijetlosmeđa.

Zaboravili ste boja pijeska. E tu ljudi najčešće griješe, jer neki time smatraju svijetlosivu boju, a neku boju pustinjskog pijeska.

Image


Image

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Katja » 24 Jan 2013, 11:03

Teško je to pohvatat... pa kad mi netko kaže boja višnje, boja breskve, ja si mislim nije to boja to je voće, odmah ogladnim.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81249
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Boje i nijanse

Post by Julia-Klara » 24 Jan 2013, 11:11

savski pijesak siv , i zamislite sok kad sam vidjela da postoji i neke druge boje :hihi

mada mislim da je o bojama kao i o ukusima nepotrebno raspravljati,i ubjedjivati nekoga u suprotno
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Maja » 24 Jan 2013, 11:16

Katja wrote:Teško je to pohvatat... pa kad mi netko kaže boja višnje, boja breskve, ja si mislim nije to boja to je voće, odmah ogladnim.
Trula višnja :ooo

Mahagoni :ooo

Nije loša mahagoni boja. Volim namještaj od mahagonija i imam par komada.

Image

Trepavica
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Trepavica » 24 Jan 2013, 11:17

Julia-Klara wrote:savski pijesak siv , i zamislite sok kad sam vidjela da postoji i neke druge boje :hihi

mada mislim da je o bojama kao i o ukusima nepotrebno raspravljati ,i ubjedjivati nekoga u suprotno

Ne pricamo o ljepotama boje , nego o nijansama , i koliko ih zapravo poznajemo i raspoznajemo..:) Mozemo ,slobodno..ta tvoja suknjica ,je reklo bi se cvjetlo crne boje.. :hihi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2013, 11:20

Sve zavisi i od podloge. Za Njemačko tržište mahagoni poja izgleda kao u postu
br. 3 na OVOJ TEMI
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Maja » 24 Jan 2013, 11:23

Krokodil Behko wrote:Sve zavisi i od podloge. Za Njemačko tržište mahagoni poja izgleda kao u postu
br. 3 na OVOJ TEMI
Užas :noga

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by greeneyes » 24 Jan 2013, 11:30

Sve je to dobro,dok neko ne kaze kaki boja :oo
Samo sabura

dacina_curica
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by dacina_curica » 24 Jan 2013, 11:38

Tempy wrote:
dacina_curica wrote:Zasto je "oci boje meda" cudan izraz? Ja imam oci boje meda (osim kad cmizdrim). :cudi

A ovo gore je terracotta, boja gline.
Zato što meda ima u nijansama od svijetlo žute do tamno smeđe. :oo
Koje boje meda su ti oči, lijevo ili desno? ;)

Image
Negdje izmedju ove dvije boje kad je suncan dan. Ako je tmurno vani onda vuku na ovaj desno. Ako placem onda su zelene. :cudi


Majo ova tvoja mahagonij se ovdje zove tamna visnja a mahagonij je bliza ovome sto Behko pokaza na drugoj temi. A pijeska ima svakakog od bijelog preko sivog do smedjeg jos kad uvrstamo onaj obojeni tek onda sve s*ebemo. :grana

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Katja » 24 Jan 2013, 11:56

dacina_curica wrote: Negdje izmedju ove dvije boje kad je suncan dan. Ako je tmurno vani onda vuku na ovaj desno. Ako placem onda su zelene. :cudi

Kakve su kad je poluoblačno sa tlakom od 940 hektopaskala uz malo sjevero-istočnog vjetra? :ooo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Maja » 24 Jan 2013, 12:03

Daca ko lik iz ljubavnih romana :D Tu su uvijek u muškarca oči plave, koje kad se uzbudi postaju sive :ooo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by dacina_curica » 24 Jan 2013, 12:52

Katja wrote:

Kakve su kad je poluoblačno sa tlakom od 940 hektopaskala uz malo sjevero-istočnog vjetra? :ooo
A temperatura? :pendrek

Btw. cesto su krvave....al' to je vec za druge teme :valja
Maja wrote:Daca ko lik iz ljubavnih romana :D Tu su uvijek u muškarca oči plave, koje kad se uzbudi postaju sive :ooo
:valja :pendrek

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Tempy » 24 Jan 2013, 18:51

Nase oko registruje preko milion razlicitih nijansi boja. Ipak malo boja znaci toliko koliko crvena boja. Crvena je privlacila paznju i u pradavna vremena. Crvenu boju bogatu gvozdjem su pecinski ljudi koristili da bi bojili zidove od pecina.U Kini crvena boja se smatra bojom blagostanja i zdravlja. Ponekad su crvenu smatrali za simbol prokletstva.Ipak crvena boja je prvenstveno muska boja.U starom Egiptu crvenu boju je nosio samo visi stalez.U primitivnim drustvima cesto su joj pripisivana magicna svojstva,ukljucujuci i moc da isteruje demone,stiti od bolesti kao i protiv uroka. Crvena predstavlja stanja i emocije ljudi: predstavlja opasnost i hrabrost, revoluciju i rat, nasilje i greh, pozudu i strast, pa cak i sam zivot. Nedostizna, skupa i mocan simbol, crvena odeca je postala dostupna samo bogatasima i plemicima. Kraljevi su nosili crveno, kao i kardinali. U Persiji je samo sah nosio crveno, dok je u starom Rimu postala simbol moci: najuticajniji ljudi u gradu su sebe nazivali coccinati: oni koji nose crveno. Hiljadama godina umetnici su pokusavali da proizvedu vatreno crvenu ili duboko crvenu koje su vidjali u prirodi. Najbolje sto su mogli da dobiju je bila oker crvena mjesajući je sa narandzastom i braon bojom. Ukoliko su umetnici imali problema da nadju postojanu i jaku crvenu, bojadzije su bile suocene sa jos vecim problemom: njihova crvena boja je morala da izdrzi sunce, znoj i brojna pranja. Kako ni oker ni cinabarit nisu davali zadovoljavajucu crvenu, bojadzije su morale da je potraze negde drugde. Njihova je potraga nalikovala alhemicarevoj: poklonici tajnovite umetnosti su pokusavali da osnovnu materiju - lisce, koru drveta, krv, zemlju, cak i kravlju balegu - pretvore u zlatni rudnik prelepe crvene boje. Za razliku od alhemicara, bojadzije su imale uspeha - ali delimicnog. Iako su naucili kako da iz biljaka na jeftin nacin dobiju crvenkastosmedju i narandzastocrvenu, dobijanje prave crvene boje je bio daleko veci izazov. Pre pronalaska vestackih boja u devetnaestom veku, mogla je da se dobije jedino iz egzoticnih supstanci i tajnim tehnikama kojima je samo nekoliko bojadzija ovladalo.

Crvena je najdominantnija, stimulirajuća, inherentno intenzivna boja u spektru. To je važna boja, zaokuplja paznju, stoji za ljubav, strast, radost.
Boje predstavljaju svojevrsnu neverbalnu komunikaciju i o vama mogu reći više nego stotinu reci.Crvena ruža – znači ljubav, požudu i romantiku. Ako tražite romantiku s crvenom ružom nikada ne možete pogrešiti.
CRVENA BOJA JE BOJA VITALNOSTI.

http://couleursdesophie.free.fr/vocabulaire.htm
Image

Ima ovdje i boja cigle i roza, a koja je boja trula višnja i je li razliita od bordo tj tamno crvene?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Maja » 26 Jan 2013, 21:08

Ima razlike jer trula višnja ide malo na smeđu, a bordo je bordo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Krokodil Behko » 26 Jan 2013, 21:23

Valjda neko ko je "hljeb zaradjivao" štampajući koješta, može nešto reći o tome?
Ni trula višnja ni bordo nisu osnovne boje. Dobijaju se miješanjem crne i crvene
s tim da je omjer drugačiji.

Za trulu višnju ide oko 70% crne i oko 30% crvene.
Bordo je tamno-crvena boja i time je sve rečeno. Tu ide mnogo manje
crne boje u kombinaciji sa crvenom. Čisto kao začin :D
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by Lebowski » 15 Jan 2015, 22:08

Koja je ovo boja, niti je siva niti smeđa. :hm

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Boje i nijanse

Post by vila » 17 Jan 2015, 14:07

@salahuddine
idi na lakse teme
:x

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests