Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2011, 20:14

Sta reci?
Ne jedan od najboljih,nego najbolji pokret,koji se ovoliko nesavrsenim ljudima,ikada desio u historiji. Nije samo,hipi pokret,kad Hendrix zasvira. Razlozi su mnogo dublji i sezu do samog zavrsetka II svjetskog rata.

Jeste li citali neku hipi knjizevnost?
Muziku smo svi slusali,vjerujem,sa razlicitim zarom?

Sta mislite,da li je taj pokret,mogao opstati?
Da li je doneo nesto novo i bolje covjecanstvu?
Mislite li da je mogua,njegova reinkarnacija u onim srazmjerama iz oko 1970.godine?

Image

Prabitci,njegovog nastajanja,usko su vezani,sa disolucijom,tadasnje americke porodice i zeljom mladjih narastaja,za necim novim,nevezanim za vec otrcane floskule o trajnim i nepromjenljivim vrijednostima americke porodice,olicene u dosta izrazenom patrijahalizmu a na sirem planu u nepogrijesivosti ujka Sema i sve to potcrtano,sa herojskim filmovima,iz nekih ratova ili western tematikom. tdasnje drustvo,nije imalo odgovore na pitanja iz oblasti,rasne segregacije,kao i na pitanja iz oblasti klasne diskriminacije.

Da se razumijemo. Svaki, iole bitan vid umjetnosti u srednjim skolama pa i na koledzima,bio je rezervisan,za onu djecu,ciji su rodittelji,imali dovoljno novaca i ugleda da podupru svoju djecu.

Zato americka umjetnost iz tog perioda i ostaje upamcena,po filmovima u kojima se americka stvarnost,oslikava kao savrseno drustvo izuzev tu i tamo ponekog,loseg momka,koji pljacka banke. Blues i Jazz,kao crnacki vidovi muzike,maltene,bili su anatemisani u vim visim sferama bjelackog drustva.

nastankom rock&rolla,koji je ujedno bio i glavna opruga za hipi pokret,otpocela je revolucija,u glavama mladih ljudi. Sve je odjednom,poprimilo neke druge boje.
Ovoj pojavi,put su utrli i takozvani knjizevnici-bitnici izmedju kojih,je najpoznatiji jack cerouack,sa svojim famoznim romanom "On the road"
Početkom 1960-ih u Hejt Ešburiju, delu San Franciska, grada koji će postati kolevka novog pokreta, okupljaju se bitnici. Oko njihovih književničko - pesničkih družina okupljaju se studenti, a zatim i drugi znatiželjnici i istomišljenici, protivnici nametnutih društvenih normi.

Bili su pobornici hedonističkog načina života i drugačijih stanja svesti. Nazivani su frikovima (eng. freak – čudak). Obični ljudi ih smatraju nemoralnim, lenjim i prljavim, no ima i onih koji u svemu tome vide romantični povratak u detinjstvo i beg od civilizacije. Tu su se sretali stari boemi i bitnici koji su obožavali alkohol i tinejdžeri koji su uživali nove opijate.[1] Američki pisac Ken Kizi (Ken Kesey), kontrakulturna ikona, je predstavljao vezu između beat generacije 1950-ih i hipija 1960-ih.
Ken Kizi se početkom 1960-ih preselio se u La Hondu, južno od San Franciska, gdje je razvio pravu psihodeličnu komunu pod nazivom Vesele šaljivdžije (en. Merry Pranksters). La Honda je postala okupljalište umjetnika, pjesnika i muzičara. Tu je Kizi počeo s praksom tzv. "acid testova", tj. okupljanja istomišljenika radi zajedničke konzumacije halucinogenih sredstava. Oni koji su htjeli da učestvuju u njegovim acid-testovima bili su obavezni da se obuku što luđe i da plate simboličan doprinos u iznosu od jednog dolara, pri čemu je svako mogao da konzumira količinu halucinogenih sredstava koliko je mogao da podnese.[2] Oni kojima je LSD podsticao kreativnost imali su na raspolaganju muzičke instrumente. Svako je sa tim instrumentima mogao raditi šta je htio, a najčešce ih je upotrebljavala grupa The Warlocks, koja je kasnije postala slavna pod imenom Grateful Dead.[2]

Image
Čuveni autobus Merry Prankstersa

Merry Prankstersi su 1964. godine putovali su Amerikom u starom, veselo obojenom autobusu, zagovarajući upotrebu LSD-a, koji je tada bio legalan.[3] Svi su nosili šarenu odjeću i bili stalno drogirani.[2] U svojem misionarskom krstarenju Amerikom Prankstersi su se uputili i na Istočnu obalu u želji da se susretnu s Timoti Lirijem i bitnicima. Ali susret je pokazao da je i među njima generacijski jaz nepremostiv. Beatnici su u LSD-u gledali sredstvo koje omogućuje uranjanje u Apsolut, a Prankstersi su više težili zabavi. Izgled i način života Merry Prankstersa poslužili kao uzor kasnijem hipi pokretu.
nekoliko modnih hipi detalja :mir

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Krokodil Behko » 11 Dec 2011, 01:34

[media]LFpfureaCVs[/media]
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119604
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5620 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Online

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Maja » 11 Dec 2011, 01:55

Sve je to divno i lijepo, ljubav, sloga i jedinstvo pršti na sve strane. Ali ti hipici su mi djelovali kao ljudi kojima je uživanje iznad svega....kao da ne stoje čvrsto na zemlji. Pitam se da li bi zaista funkcionisao svijet kakvim su ga oni zamišljali.


Odjeća mi se definitivno sviđa :ok :ok :ok

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Rum » 11 Dec 2011, 01:58

Vidi ovo dvoje hipija :haha
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Toruk Makto » 11 Dec 2011, 02:11

Gdje god ima vutre racunajte i mene :dzoja
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2011, 11:37

Iskreno,hipici su iza sebe,ostavili dubok trag svugdje pa cak i u modi.
Zar ove boje ispod,nisu i dan danas aktuelne?
Kao i image u cjelosti?

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Krokodil Behko » 14 May 2012, 15:20

A žiku Hendre sa džointom - nirvana :DD

[media]Rqqaw9iN0Js[/media]
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2013, 09:48

Vjerovatno jedini pokret u historiji svijeta koji je imao širok "modni diapazon" i to sve u veselim bojama i sa više nego jasnom porukom.

Image

Image

Image

Image

Image
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81112
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2013, 10:03

Koliko god nam "drogeraski" izgledali hipici su se makar zalagali za ocuvanje svijeta i okolisa kakav jeste...
Ne znam, bilo bi lijepo da smo na njihovoj razini svijesti vezano za odnos prema prirodi,cak i kad su pod utjecajem marihuane :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Katja » 03 Apr 2013, 12:25

Ovaj pokret politički nije ama baš ništa promijenio.

Ipak, hipiji su utjecali na modu, glazbu, kulturu, ikonografiju, upliv istočnjačkih filozofija
a najviše na formiranje ljetnih rock festivala. :oo

Kad su se djeca skinula sa halucinogenih droga, završila škole, ošišala se i navukla odjela na sebe,
napustila su i mladenačke nerealne ideale i postali fini obiteljski i poslovni ljudi. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2013, 15:53

Bilo kako bilo, ljepši i prirodniji pokret od hipija nije se desio.
A i muzika im je dobra - nije da nije.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by Krokodil Behko » 07 May 2013, 10:13

Kako su u životu prošli oni koji nikada nisu radili zadaću i dobivali ocjene u školi

Image

JEDNA škola iz Toronta bila je među prvima koje su prigrlile alternativne obrazovne metode, a svoja su vrata otvorili još 1972.

Novinari Daily Maila nabasali su na ovaj zanimljivi projekt koji se krije pod akronimom ALPHA (A Lot of Parents Hoping for an Alternative - Mnogo roditelja koji se nadaju alternativi) te su odlučili provjeriti kako se ovaj eksperiment odrazio na polaznicima.

Moderne metode u potpunosti su isključile klasičan pristup nastavi. Primjerice, polaznici nisu dobivali zadaće, ispite, ali ni ocjene. Umjesto toga, nastavnici su ih podučavali pojedinačno ili u manjim grupama, a ponekad su nastavu polazili sa starijim učenicima.

"Grupiranje učenika iz različitih dobnih skupina stvara ozračje u kojem djeca uče jedna od drugih i brinu se jedna za druge", stoji na stranici ove škole.

Zanimljivo je spomenuti i da se velik dio nastavnog programa vrtio oko kreativnih koncepata kao što su fotografija ili izrada skulptura od snijega.

Image
Maggie Marelli

Fotograf Michael Barker odlučio je stvoriti galeriju slika na kojima se nalaze mnogi od polaznika prve generacije. Barker tvrdi da fotografije pokazuju da elementarno obrazovanje itekako utječe na nečiji životni odabir, a nije veliko iznenađenje da su mnogi od plaznika izabrali alternativne, često umjetničke životne pozive.

Primjerice, Maggie Marelli polazila je ALPHA-u od četvrte do dvanaeste godine, a nakon što se ispisala iz srednje škole, odlučila je raditi na preuređenju domova. Jamie Leonard studirao je novinarstvo, a danas tvrdi da je najvažnija lekcija koju je naučio, bila to da u životu mora biti neustrašiv.

Image
Jamie Leonard

Jennifer Ferrari radi u auto industriji i u posao kojim se bavi pokušava uključiti što više žena.

"Naučila sam da moram brinuti o ljudima s kojima živim, bez obzira na njihovu dob i razlike", rekla je Jennifer.

Image
Jennifer Ferrari

Crawford Teasdale danas je grafički dizajner, a za svog je boravka u školi naučio svirati klavir i gitaru, a jedan mu je učitelj pomogao da savlada programski jezik BASIC što mu je, tvrdi, uvelike pomoglo u poslu kojim se danas bavi.

Image
Crawford Teasdale

Flannery Fielding radi kao medicinska sestra, ali u slobodno vrijeme bavi se slikarstvom, pjevanjem i sviranjem. Iako je ispočetka strahovala kako će se uklopiti u "normalno" društvo, tvrdi da je tranzicija prošla "bezbolno".

Image
Flannery Fielding

Morgan Jones-Phillips tvrdi da mu je ALPHA pomogla da ispolji svoju kreativnu stranu pa je nakon studiranja francuskog jezika postao bolničar i komičar. Danas tvrdi da mu je alternativno obrazovanje dalo sigurnost i hrabrost da učini sve što poželi.

Image
Morgan Jones-Phillips

Kether Graham postala je policajka koja se bavi pekarstvom.

"Iako danas radim kao policajka, naučila sam da djecu moramo slušati i da su šefovi također ljudi s kojima moramo razgovarati, ali i njihove odluke dovoditi u pitanje kada se za tim pojavi potreba", rekla je Kether.

Image
Kether Graham

Stefan Lynch Strassfeld uvjeren je da su polaznici bili razmaženi na najbogatiji mogući način. Danas je upravitelj klinike u San Franciscu, a prije toga je vodio organizaciju djece LGBT roditelja.

Image
Stefan Lynch Strassfeld
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by gejsha » 07 May 2013, 19:52

Ovo je ok kada dijete hoće da uči.
Mene je sestra naučila sabiranje i oduzimanje pomoću šampona, a svaki dan sam jedva čekala da dođe iz škole da vidim šta su novo učili, učila sam njene pjesmice napamet.. jer me to sve zanimalo iako me niko nije tjerao ni na što i znala sam da ne slijedi nikakva nagrada za moj trud kao ocjena u školi.. jednstavno sam to željela raditi..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by Dust » 07 May 2013, 20:11

Gejsha, svako dijete je zeljno znanja, samo treba naci nacin na koji mu to nacin znanje prenijeti.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

dacina_curica
Status: Offline

Re: SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by dacina_curica » 07 May 2013, 20:15

Moze jedno glupo pitanje? :ooo ovo SAD je SAD = sada ili SAD = Sjedinjene Americke Drzave??? Zbunjuje me naslov (sporokontajuca sam danas) posto je ova skola u Torontu. :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7869 times
Status: Offline

Re: SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by Krokodil Behko » 07 May 2013, 20:19

dacina_curica wrote:Moze jedno glupo pitanje? :ooo ovo SAD je SAD = sada ili SAD = Sjedinjene Americke Drzave??? Zbunjuje me naslov (sporokontajuca sam danas) posto je ova skola u Torontu. :cudi
SAD = USA :D

Pitam se da li su svi bili uspješni ili samo neki.
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by dacina_curica » 07 May 2013, 20:21

Pa zato pitam, Toronto je u Kanadi. :ooo

O uspjehu i stupnjevima istog ne bih pocinjala, pretpostavljam da ima i zita i kukolja kao u svim drugim skolama. :)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by Lebowski » 27 Dec 2013, 13:45

http://www.kurir-info.rs/superbaka-ima- ... ak-1154211
Nadživela je supruga i svo troje dece. Nerado se seća 60-ih godina prošlog veka i onog vremena "dece cveća".

"Svi su bili nadrodgirani u to vreme. Ljudi sada misle da su tada mlade generacije želele promene, da su se za to borile, a ustvari, svi su bili sebični. Nikada nisam volela hipije. Na kraju su svi oni glasali za Ronalda Regana"
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: SAD: Polaznici alternativnih škola 40 godina kasnije

Post by Spanac_113 » 27 Dec 2013, 14:22

dacina_curica wrote:Pa zato pitam, Toronto je u Kanadi. :ooo

O uspjehu i stupnjevima istog ne bih pocinjala, pretpostavljam da ima i zita i kukolja kao u svim drugim skolama. :)

:plavi :valja
upiskio sam se!!!!

dacina_curica
Status: Offline

Re: Hipi pokret - san o bezbriznom svijetu?

Post by dacina_curica » 27 Dec 2013, 14:34

Zagrcnuh se - OPET :plavi

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests