Ko nema u glavi ima na Guglu

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by dadojović » 14 Feb 2020, 17:20

Socrates wrote: 14 Feb 2020, 17:14 Da, i opet nisu bili bolji rezultati kod većine ljudi.
Ali su takvi izmislili Internet.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12281 times
Contact:
Status: Online

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Maja » 14 Feb 2020, 17:26

Ma gugl je zakon. Samo ne treba guglati svoje simptome kad neso boli. I simptome macke.

Uglavnom, sve sam pronasla sto mi je trebalo osim jedne pjesmice koju smo pjevali kao djeca.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Socrates » 14 Feb 2020, 17:27

dadojović wrote: 14 Feb 2020, 17:20
Socrates wrote: 14 Feb 2020, 17:14 Da, i opet nisu bili bolji rezultati kod većine ljudi.
Ali su takvi izmislili Internet.
Kakvi? Sad te tek ništa ne razumijem.

Moja je tvrdnja da većina ljudi nema blage veze sta će sa bilo kojim informacijama.

Internet je pogodan za sutanje citatima koje na njemu pronađeš, bez da pročitaš ista, i to je otprilike to.

Ali, čak i da ljudi pročitaju (pogledaju, odslusaju) sve, većina neće odmaci od opstih mjesta i konstatacija, kao, npr. "Tarantino ima foot fetish". Mor'o sam deset ljudi ukinuti sa FB zbog toga.
. . . . . . . . .

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by dadojović » 14 Feb 2020, 17:33

Socrates wrote: 14 Feb 2020, 17:27
dadojović wrote: 14 Feb 2020, 17:20

Ali su takvi izmislili Internet.
Kakvi? Sad te tek ništa ne razumijem.

Moja je tvrdnja da većina ljudi nema blage veze sta će sa bilo kojim informacijama.

Internet je pogodan za sutanje citatima koje na njemu pronađeš, bez da pročitaš ista, i to je otprilike to.

Ali, čak i da ljudi pročitaju (pogledaju, odslusaju) sve, većina neće odmaci od opstih mjesta i konstatacija, kao, npr. "Tarantino ima foot fetish". Mor'o sam deset ljudi ukinuti sa FB zbog toga.
Pa to je upravo i poanta diskusije.
Prije smo morali čitati Alana Forda da bi znali sve te citate koje koristimo, danas je to sve dostupno na jednoj stranici.
S ovim da se neki razmeću citatima pronađenima na internetu bih se donekle i složio. Ali isto tako postoje osobe koje su te citate naučili čitajući.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Socrates » 14 Feb 2020, 17:37

Pa eto i da se složim ovo oko citata naučenih iz knjiga.

Jedno je naučiti citat, a drugo izanalizirati ga.

Ja citate ne podnosim jer su skoro uvijek izvlačenje iz konteksta.

Rek'o onaj Derviš nešto i sad se svi, kao, nešto loze na to. De, jbt, izvlačenje iz konteksta.
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Dorian » 14 Feb 2020, 17:47

dadojović wrote: 14 Feb 2020, 17:33
Prije smo morali čitati Alana Forda da bi znali sve te citate koje koristimo, danas je to sve dostupno na jednoj stranici.
Vjeruj da nije baš tako.

Često mi se dogodi da ne mogu na internetu naći neke citate, klipove iz filmova, informacije o proizvodima itd.

Na internetu je vrlo lako naći nešto iz popularne i moderne kulture, masovne kulture. Recimo, čim se pojavi neki holivudski blokbaster, za 2 dana ga možeš besplatno odgledati. NEšto šta svi gledaju, kupuju, koriste itd je vrlo lako naći.

Ali ako pokušaš naći nešto šta nije proizvod masovne, popularne kulture, neku informaciju iz neke egzotične oblasti, nema šanse. Čak i deep i dark net imaju probleme sa tim, iako se tu nađu stvari koje se ne nalaze na ovom "običnom" netu. Pri tome ne mislim na ilegalne stvari, nego neke rijetke filmove, knjige, muziku, savjete o procesima itd.

Tako da internet nije rješenje za sve probleme te vrste.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by dadojović » 14 Feb 2020, 17:52

Dorian wrote: 14 Feb 2020, 17:47
dadojović wrote: 14 Feb 2020, 17:33
Prije smo morali čitati Alana Forda da bi znali sve te citate koje koristimo, danas je to sve dostupno na jednoj stranici.
Vjeruj da nije baš tako.

Često mi se dogodi da ne mogu na internetu naći neke citate, klipove iz filmova, informacije o proizvodima itd.

Na internetu je vrlo lako naći nešto iz popularne i moderne kulture, masovne kulture. Recimo, čim se pojavi neki holivudski blokbaster, za 2 dana ga možeš besplatno odgledati. NEšto šta svi gledaju, kupuju, koriste itd je vrlo lako naći.

Ali ako pokušaš naći nešto šta nije proizvod masovne, popularne kulture, neku informaciju iz neke egzotične oblasti, nema šanse. Čak i deep i dark net imaju probleme sa tim, iako se tu nađu stvari koje se ne nalaze na ovom "običnom" netu. Pri tome ne mislim na ilegalne stvari, nego neke rijetke filmove, knjige, muziku, savjete o procesima itd.

Tako da internet nije rješenje za sve probleme te vrste.
Mislio sam konkretno na citate Alana Forda.
Najveća problematika s internetom je što ti on ne može ponuditi kontekst za neka područja za koja je nužan, da bi pravilno znao iskoristiti informaciju. Ja se, još uvijek, trudim koristiti podjednako oba izvora informacija. i onaj papirni i virtualni.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Barba » 14 Feb 2020, 18:00

Meni je gugl extra, tu mogu naći slika dobrih koka... :pusi a ima i kaubojskih filmova :p

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Dorian » 14 Feb 2020, 18:01

Nađe se to i na DuckDuckGo. Ne mora baš gagule.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Vjetar » 14 Feb 2020, 18:30

Nisu svi podjednako zainteresirani da se edukuju, ne zanima znanje svakoga jednako. Džaba dostupnost informacija i edukativnih materijala, kad većinu to ne zanima i internetanje svedu na zabavu, dangubljenje. Isto tako je bilo i u vremenu bez interneta - ko je htio, mogao se edukovati, ko nije nije. Onome ko želi da zna nešto, danas je sigurno puno lakše da do tog znanja dođe jer pored jednako (sad su i lakše dostupne) dostupnih knjiga, sve što treba znati dostupno mu je na nekoliko klikova udaljenosti.
Sve je do toga koliko neko hoće da se edukuje. Danas je doslovno sramota nešto ne znati, pored svih tih informacija, tutorijala....

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Dorian » 14 Feb 2020, 18:34

Problem sa internetom je kojoj stranici vjerovati.

Kada uzmeš u ruke Larousse ili za jugonostalgičare enciklopediju Jugoslovenskog leksikografskog zavoda pa pročitaš imena ljudi koji su na njoj radili, uređivali je itd, imaš povjerenje u informacije koje u njoj pišu.

Internet je mrven drugačiji...

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Skin » 14 Feb 2020, 19:32

britannica vs wikipedia
masinerija i povjerenje u sistem u koji je otislo mnogo love vs besplatna enciklopedija koju svako moze editovati.
i dalje vise vjerujemo prvoj.
dijelom jer nismo mnogo odmakli od razmisljanja iz vrtica kad treba dijeliti igracke, kultura dijeljenja nam nije postala nesto normalno. ali i dalje radije dijelimo i code na githubu i znanje na wikipediji nego krv npr.
nije dobar sistem podsticaja.
(samo neka bezveze teza da bi razmjena znanja i informacija znacila i istinitije i kvalitetnije informacije kada bi dijelili koliko uzimamo - kroz sistem koji ima dobro dizajniran mehanizam podsticaja.)

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Barba » 14 Feb 2020, 20:14

Dorian wrote: 14 Feb 2020, 18:01 Nađe se to i na DuckDuckGo. Ne mora baš gagule.
Đe ti je to :hm

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Dorian » 14 Feb 2020, 20:19

Tražilica kao gugl.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Skin » 14 Feb 2020, 20:29

joj i ja sam jedno vrijeme religiozno koristila duckduckgo. pa onda molim nekoga da mi nesto izgugla. nikad robom :D.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by dadojović » 18 Feb 2020, 11:39

Oblak wrote: 14 Feb 2020, 18:30 Nisu svi podjednako zainteresirani da se edukuju, ne zanima znanje svakoga jednako.
To je točno. Ali sada je moguće selektivno naći neki podatak koji te zanima. Odabereš pojam koji te zanima i van toga ne trebaš ništa drugo čitati. U pred-internetsko doba, da bi došao do neke informacije morao bi "pročitati cijelu knjigu", pa bi usput, htio- ne htio, pokupio i upio i druge informacije, koje ti nisu bile predmet interesa.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Vjetar » 18 Feb 2020, 13:43

Pa da, danas je lakše do znanja doći, ko želi :cudi

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Dorian » 18 Feb 2020, 13:45

dadojović wrote: 18 Feb 2020, 11:39
Oblak wrote: 14 Feb 2020, 18:30 Nisu svi podjednako zainteresirani da se edukuju, ne zanima znanje svakoga jednako.
To je točno. Ali sada je moguće selektivno naći neki podatak koji te zanima. Odabereš pojam koji te zanima i van toga ne trebaš ništa drugo čitati. U pred-internetsko doba, da bi došao do neke informacije morao bi "pročitati cijelu knjigu", pa bi usput, htio- ne htio, pokupio i upio i druge informacije, koje ti nisu bile predmet interesa.
Ali su tu infromaciju koja te je interesovala stavljale u kontekst.

I popravljale opšte znanje.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by Dorian » 18 Feb 2020, 13:46

Skin wrote: 14 Feb 2020, 20:29 joj i ja sam jedno vrijeme religiozno koristila duckduckgo. pa onda molim nekoga da mi nesto izgugla. nikad robom :D.
Sve se plaća.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ko nema u glavi ima na Guglu

Post by dadojović » 18 Feb 2020, 13:52

Dorian wrote: 18 Feb 2020, 13:45
dadojović wrote: 18 Feb 2020, 11:39

To je točno. Ali sada je moguće selektivno naći neki podatak koji te zanima. Odabereš pojam koji te zanima i van toga ne trebaš ništa drugo čitati. U pred-internetsko doba, da bi došao do neke informacije morao bi "pročitati cijelu knjigu", pa bi usput, htio- ne htio, pokupio i upio i druge informacije, koje ti nisu bile predmet interesa.
Ali su tu infromaciju koja te je interesovala stavljale u kontekst.

I popravljale opšte znanje.
Posebno je važno to: staviti u kontekst. Što internet nije uvijek u stanju.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests