Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 03 Aug 2014, 01:20

Pa i prosvjetari imaju djecu koju moraju slati u skolu, naravno a ih dotice sve.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 03 Aug 2014, 01:27

Onda je sve jasno, nema smisla slati djecu u školu u ovom sjebanom sistemu.
O kakvim plaćama onda pričamo?

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 03 Aug 2014, 02:46

Nela wrote:Pa i prosvjetari imaju djecu koju moraju slati u skolu, naravno a ih dotice sve.

A da, moraju ih slati u školu jer ako ih ne šalju onda neće biti ni škole ni prosvjetara :sjedi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by laganini » 03 Aug 2014, 08:17

koji smo mi licemjeri..moga je naslov bit i doktor,policajac,vatrogasac ko lešinari bi legli po njemu...u bih su plaće nikakve pa i te ajmo reć malo bolje nedavno sam se šokirao kad mi je vozač autobusa iz jedne ugledne bih firme reka da mu je plaća 300 eura...tolike bi bile i plaće i tih prosvetara da državne službe nisu organizirana u kakve takve sindikate pa je donekle ok uostalom ko i u hrvatskoj..e sad da se vratim na tog vozača,karta je tu negdi ko i u hrvatskim autobusima,gorivo isto ko u rh ako ne i jeftinije i vozač istog takvog busa u rh vozi za 6000 kuna ili 550 eura...znači možemo ih tlačit pa izvoli...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by mrki62 » 03 Aug 2014, 11:32

Nela wrote:Mrki lupas gluposti. Doktori imaju tri do cetiri puta vecu platu od prosvjetara, a nijedan se nece prihvatiti posla dok mu dodatnu kovertu ne doneses.
Ako mislis na medcinske sestre, one imaju istu platu kao prosvjetari ali imaju zavrsenu samo srednju skolu.
1. u mjesecu dobivaju platu a prosvjetari 30. i 31. A i te medicinare i sve ostale su napravili prosvjetari.
Je li tesko i komplikovano shvatiti da je skola temelj drustva, da bez nje nema ni doktora, ni frizera, ni trgovaca, ni sekretara... Nikoga.
Na kraju krajeva, da vam nije prosvjetara umakali bi prst u tintu i ostavljali otisak jos uvijek jer se ne biste znali potpisati a kamoli ovdje valjati gluposti.
Ne znam, treba se pozanimati, koliku platu ima ljekar u ambulanti a koliku profesor u školi.
Ne znam kako je u BiH al ovdje je onak, kako sam opisao (Slovenija).

Ako mogu biti drzak, prosvjetari puno manje sati rade i većinom su samo prva smjena a liječnici rade u smjenama, pa nekad i dežurstva vikendom i kad te dodatke odbiješ, dođeš do plate, koja je manja od prosvjetara.
Prosvjetari imaju i jako mnogo godišnjeg, pa su i za te slobodne dane plaćeni a u zdravstvu nekaju baš mnogo slobodnih dana
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Katja » 03 Aug 2014, 12:10

vila wrote:
ovo je već drugi put na zadnje dvije stranice da za djecu koristiš izraz "idioti"...onako nije baš lijepo za prosvjetnog djelatnika
I više od dva puta i svaki put baš udari u oči.
Nela, ja sam sa namjerom da branim prosvjetne djelatnike (kao što i jesam na početku teme) ali čitajući neke tvoje upise stvarno se sad ne mogu staviti u tu ulogu. Djecu ne nazivaš nikako nego "idioti", priprema gradiva ti je "smor" i kako onda čovjek da povjeruje da će dijete dobiti solidno obrazovanje i da će se osoba kojoj je u učionici prepušteno odnositi prema njemu propisanim pedagoškim mjerama kada se ta osoba odmah s početka tako ružno postavlja? :cudi
Pa zar baš moraju biti "idioti"?

Općenito smatram da su prosvjetari premalo plaćeni (kao i ostalom i drugi u našim državama) ali za sve, ne samo prosvjetare, koji svoj posao rade preko one stvari, vjerujem da su i preplaćeni...


[
Nela wrote: generalizovanje je bezveze.
Slažem se s tobom (iako i ti to činiš s doktorima, pa ne možeš očekivati da i drugi to ne čine...)
Nela wrote: Doktori imaju tri do cetiri puta vecu platu od prosvjetara, a nijedan se nece prihvatiti posla dok mu dodatnu kovertu ne doneses.
Uglavnom, ne treba generalizirati i teško je odgovoriti jesu li neki preplaćeni ili potplaćeni... sve ovisi o pojedincu i njegovom pristupu poslu.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 03 Aug 2014, 23:35

Vidis Katja, ja npr. rekoh da u skoli ima idiota a ti ces to bolje upakovati pa ces reci nemirnih ucenika, a u sebi ces mu sve p spisku. Uglavnom, moje metode rada, nacin prenosenja znanja ima ko kontrolisati i kontrolise, kod nas se to i ocjenjuje i ja jos nikad nisam dobila kritiku.
E sad to sto ja kazem ovdje sto mislim, a vecina hinjski zavlaci je nesto drugo.
Ja ne predajem djecici od 7-8 godina nego klipanima koji su, uglavnom, veci od mene. I za nekog ko donese noz u skolu, udari svog druga ili mog kolegu, prijeti da ce bacati bombe, dodje napusen i sl. ja ne kazem da je nemiran, nego da je idiot, jer to zaista jeste.
Vidis ja kazem da ima idiota a ti se hvalis kako si pusila travu. Meni je to npr. za jedno zensko pravo odvratno, a necu uzeti u obzir da si prosvjetni radnik, jer si to radila na ekskurziji.
E sad da se vratim na temu, kad su u pitanju doktori tesko da sam generalizovala, ovdje je jednostavno takav princip da jedino kad ide po uputnicu ne treba ti koverta, a za sve ostalo da.
Zbog mog principa da ne potplacujem doktora sam dovela svoj zivot u pitanje.

Mrki, prosvjetari takodjer rade u smjenama, nista manje vremena nego medicinari. U porodici imam medicinskog radnika. Radi sest sati dnevno, od tih sest bar dva jedu i piju kafe. Ima skoro mjesec i po odmora kao i ja. Opet cu ponoviti, ima srednju skolu i platu kao ja.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 04 Aug 2014, 00:06

Dobro.. koliku bi ti platu kad bi birala? :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 04 Aug 2014, 00:16

Leb, ja nisam rekla da sam nezadovoljna nego samo da nisam preplacena. Kad se vi izjasnite mislite li da ste preplaceni za svoj posao i koliku biste vi platu dali prosvjetarima, mozemo razgvarati u tom pravcu ;)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 04 Aug 2014, 00:21

E ne znam.. ja bih za ovo što sada radim bio zadovoljan sa 500 KM.. Ja sretan. :oo

Prosvjetnim radnicima bih dao do 1500 KM.. više od toga ne.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 04 Aug 2014, 00:23

Aferim Leb :ruke
Dabogda ti imao 5000.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 04 Aug 2014, 00:59

Evo i od mene nešto praktično. S jednom malom čistkom, odstraniti(med. izraz) oko 2/3 prosvjetara iz obrazovanja. Ukinuti glupe jednogodišnje konkurse i usrane političke zahvate u obrazovanju. Zaustaviti fabrikovanje novih kadrova za nekih desetak godina.
Sa ova tri zahvata plate mogu ići na 2500 i više. Nema smisla da podučava djecu neko ko nema ni za osnovne troškove.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by mrki62 » 04 Aug 2014, 07:30

Nela wrote:
Mrki, prosvjetari takodjer rade u smjenama, nista manje vremena nego medicinari. U porodici imam medicinskog radnika. Radi sest sati dnevno, od tih sest bar dva jedu i piju kafe. Ima skoro mjesec i po odmora kao i ja. Opet cu ponoviti, ima srednju skolu i platu kao ja.
Ne znam ja gdje si ti al ovdje gdje budem ja i kad pogledam one u Kliničkom centru u Ljubljani, koji imaju i noćne smjene i dežurstva i onda kad pogledam neke profesore u školama, tu su nekako s platama.
Gledam profesore srednjih škola i liječnike opšte prakse. Profesori svakako nemaju noćne, kao ni dežurstva a još manje rad vikendom i tu ih jednačit ne možeš.
Dalje, svoje uslove kao prosvjetnog rada ne bi trebala izjednačavati platom, ono u smislu da ti treba veća plata već bi vi prosvjetni radnici trebali malo preko svojih predstavnika proraditi na uslovima rada.
Zanimljivo, sjetite se buniti zbog tobože male plate a ne sjetite se buniti zbog uslova rada.
Ja tebe razumijem, razumijem kakve uslove rada imaš i kakva je današnja omladina i ma koliko se ti trudila opisati kakvi su, ja vjerujem da su još gori al to ne opravdava platu. Vi bi trebali i morali proraditi na uslovima rada i da vam dadnu veće ovlasti a ne ovako prosvjeta djecu obavezno uči o njihovim pravima a o dužnostima ništa.
Dakle, treba vam sistem vratiti autoritet, koji ste izgubili a plata vam je više nego li dobra.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 04 Aug 2014, 12:01

Mrki, slazem se s tobom da se trebamo buniti na usplove rada, to i radimo. Uopste nije nigdje bilo pomena da se buni zbog plate. Vec upravo zbog uslova u kojima radimo.
O autoritetu je smijesno pricati. Demokratija je naucila ucenike njihovim pravima a nije obavezama. I dosta roditelja i sami djecu uce sta su njegova prava a nece ga podstaci na obaveze koje treba uraditi.
Nema vise prosvjetara kao autoriteta kao u Titino doba.
Sam znas da prije kad dobijes slabu ocjenu ne smijes reci roditeljima, a danas roditelji dodju da te tuku jer si mu djetetu dao jedan. I znas sta, moze da te odere od batina, ti nista ne smijes nego cekati da te udari pa mu zovnuti policiju.

Doktori koji imaju dezurstva, ncne smjene,vikende primaju psebne naknade za to. Svugdje u svijetu, pa vjerujem i u Ljubljani. Prosvjetari nemaju nocnih, dezurstva imaju ali u toku dana sto spada u redovne nastavne sate ali isto tako nemaju posebnih dodataka na platu.

Krhotina, ovaj sistem treba promjenu iz temelja sto se tice samog kadra. Ima ljudi koji sa nekakvom dvogodisnjom poslijeratnom akademijom rade, mozda jesu godinama rada stekli iskustvo ali imaju rupa u znanju samo takvih. I generalno je problem sto su rijetki zainetereosvani za novine. Zavrse fakultet i misle da su svoje naucili.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 05 Aug 2014, 01:21

Pa rekoh da je sistem sjeban. Lakše je unaprijediti državni od obrazovnog sistema u BiH.
Tebi Nela svaki uspjeh, može su i u toj žabokrečini ostati onaj prelijepi bijeli lokvanj.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Dzagoda » 05 Aug 2014, 02:31

Ne znam jesam li vec rekla, a i ako sam: treba im dat sta god traze: s kakvom neodogojenom bagrom izlaze na kraj (srednja skola, a sve vise i elementarna), i jos im po spomenik dic.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by mrki62 » 05 Aug 2014, 08:07

@Nela, znam i vjerujem da je to tako kako opisuješ a u neki segmentima je još i gore al vi sindikat za te stvari ne koristite - tako je i ovdje u Sloveniji.
Prije desetak godina ja bio na roditeljskom i razrednik kaže; eto, ove godine su neki punoljetni a neki će tek biti i moram vas kao roditelje obavijestiti da vi kao roditelji punoljetne djece nemate pravo viditi ocjene - sem ako vam to vaše dijete ne dozvoli!!!
Halo! Zar ja da imam obavezu da ga hranim i sve ostalo a da vidim ocjene, to nema ni prava ni obavezu jer je on eto punoljetan.
Al tako je.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by storm » 05 Aug 2014, 08:24

Djeca postaju užasna u školama... Al sve je to od doma... Kućni odgoj je pogubljena kategorija... U ludom ritmu života djecu odgaja elektronika :bua
A najgore je sto se roditelji, nakon što im dijete iskoči iz normi ponašanja, Dodju u školu pa se svađaju sa učiteljima... Kao što radite s njima :lupa
Ludo :lud
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 05 Aug 2014, 09:16

krhotina wrote:Pa rekoh da je sistem sjeban. Lakše je unaprijediti državni od obrazovnog sistema u BiH.
Tebi Nela svaki uspjeh, može su i u toj žabokrečini ostati onaj prelijepi bijeli lokvanj.
Da Krhotina, ne moze meni zgaditi posao pojedinac niti uciniti da radim drugacije nego do sad. Uvijek hvala bogu, ima onih svijetlih primjera zbog kojih cvjek bude ponosan na sebe.
Ma Storme kakvih roditelja ima djeca su mila majka.
Mrki :sok cuj to, ne mozes vidjeti ocjene ako je dijete punoljetno bez njegove dozvole. Pa jos samo to bi nam trebalo :lupa
Jagoda, ovdje je obavezno samo prva dva razreda srednje, druga dva ne. I sto je najgore izgubila se granica, nekada su gimnazijalci bili uzor a sad i njih ima kao i u Masinskoj, koja je uvijek bila na glasu zbog losih ucenika.
Mislim da sve govori cinjenica da su u pjedinim skolama stavili videonadzor i detektor metala.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2014, 10:05

Nela wrote: Mislim da sve govori cinjenica da su u pjedinim skolama stavili videonadzor i detektor metala.
Pa dobro, gdje je tu sad prostor da se djeca uče seksati?
Pretjeraste s tim video nadzorom :hihi
online

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests