Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119217
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11747 times
Contact:
Status: Online

Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Maja » 05 Mar 2012, 10:39

Štrajk prosvjetnih radnika u osam kantona FBiH

Image

Na području Federacije BiH, sindikati osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja danas bi trebali stupiti u štrajk, navodi danas Večernji list BiH. Temeljni razlog za pokretanje štrajka, kako piše list, je loš ekonomsko-socijalno položaj zaposlenih u obrazovanju, te odluke pojedinih kantonalnih vlada da smanje plate u ovom sektoru.

Naglašeno je da će štrajk upozorenja biti organizovan u osam kantona od 12 do 12.30 sati, kada će učenici biti u školama, ali neće biti održane nastave.

"Prosvjetni radnici ne mogu prihvatiti da im se bez dijaloga s ministarstvima obrazovanja smanjuju plate, dok troškovi života neprestano rastu, te pozivaju da se prestane sa štednjom u ovom sektoru", izjavio je Dževad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, nauke i kulture BiH (SSVONK).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Krokodil Behko » 05 Mar 2012, 16:25

Mislim da zdravstvo i skolstvo, trebaju biti zadnji za smanjenje plata.
online

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Obrisan profil » 05 Mar 2012, 23:59

zelim im da ustraju, sramota sta im rade

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by String » 06 Mar 2012, 00:46

Svaka treca u Tuzli je uciteljica i na birou je....
A obrzirom na to kakvo je skolstvo i kako zatupljuju djecu...ma povraca mi se... :bua
Image

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Bambi » 06 Mar 2012, 17:34

Sramota,pa ljudi imaju pravo na platu koliku zasluzuju...oni im jos i smanjuju! Boze sacuvaj!

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 18:21

pametnije im je da ukinu 100 savjetnika za svaki predmet, prosvjetno-pedagoški zavod koji svakako ništa ne radi jer i nema nikakvu funkciju. Ali treba krenuti od ovih majmuna iz vlade prvo njih istrijebiti, smanjiti im plate, ukinuti naknade koje primaju za ispunjavanje križaljki na sjednicama itd.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by carobnjak N » 06 Mar 2012, 18:46

Ne podržavam štrajk bilo koje državne institucije pa tako ni prosvijetnih radnika. Znam da sve skupi ali ipak trebaju pogledati kolike su plate u realnom sektoru ( kod privatnika ) i po koliko sati ti ljudi rade u odnosu na njih koji imaju apsolutno sva prava .
Koliko znam najobičniji učitelj ima sa toplim obrokom oko 1000 km ,ne radi vikendom,ne radi niti jedan praznik,ne radi zimski i ljetni raspust ,većinom ne rade ni 8sati kad se sve sabere ....pa mislim dajte malo solidarnosti ipak se sa 1000km može normalno živjeti.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by carobnjak N » 06 Mar 2012, 18:50

Ja bih smanjio za 20% plate SVIMA koji su na trošku budžeta ,osim penzionerima i porodicama poginulih te invalida
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Dust » 06 Mar 2012, 18:50

carobnjak Nurudin wrote:Ne podržavam štrajk bilo koje državne institucije pa tako ni prosvijetnih radnika. Znam da sve skupi ali ipak trebaju pogledati kolike su plate u realnom sektoru ( kod privatnika ) i po koliko sati ti ljudi rade u odnosu na njih koji imaju apsolutno sva prava .
Koliko znam najobičniji učitelj ima sa toplim obrokom oko 1000 km ,ne radi vikendom,ne radi niti jedan praznik,ne radi zimski i ljetni raspust ,većinom ne rade ni 8sati kad se sve sabere ....pa mislim dajte malo solidarnosti ipak se sa 1000km može normalno živjeti.

Pa ne idu tolike godine u skolu valjda da bi imali isti status i platu kao prodavacice.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by carobnjak N » 06 Mar 2012, 18:56

Dust wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Ne podržavam štrajk bilo koje državne institucije pa tako ni prosvijetnih radnika. Znam da sve skupi ali ipak trebaju pogledati kolike su plate u realnom sektoru ( kod privatnika ) i po koliko sati ti ljudi rade u odnosu na njih koji imaju apsolutno sva prava .
Koliko znam najobičniji učitelj ima sa toplim obrokom oko 1000 km ,ne radi vikendom,ne radi niti jedan praznik,ne radi zimski i ljetni raspust ,većinom ne rade ni 8sati kad se sve sabere ....pa mislim dajte malo solidarnosti ipak se sa 1000km može normalno živjeti.

Pa ne idu tolike godine u skolu valjda da bi imali isti status i platu kao prodavacice.
Ja znam hrpu fakultetlija koji kod privatnika rade za 700-800km ,a koji nemaju iskustva nemaju ni toliko.
Ljudi nisu svijesni da oni indirektno trpe te njihove plaće ,plaćanjem pdv-a kao pojedinci ali najviše plaćanjem pdv-a + dodatnih poreza njihovih poslodavaca(privatnika).
I prodavačice imaju maximalno 500km te rade oko 250h
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 21:13

carobnjak Nurudin wrote:Ne podržavam štrajk bilo koje državne institucije pa tako ni prosvijetnih radnika. Znam da sve skupi ali ipak trebaju pogledati kolike su plate u realnom sektoru ( kod privatnika ) i po koliko sati ti ljudi rade u odnosu na njih koji imaju apsolutno sva prava .
Koliko znam najobičniji učitelj ima sa toplim obrokom oko 1000 km ,ne radi vikendom,ne radi niti jedan praznik,ne radi zimski i ljetni raspust ,većinom ne rade ni 8sati kad se sve sabere ....pa mislim dajte malo solidarnosti ipak se sa 1000km može normalno živjeti.
da bi nešto tvrdio trebaš se raspitati. Za tvoju informaciju, ti ljudi su se zahebavali po fakultetima da bi izbjegli privatnika. Ja mislim da ima razlike kad neko završi fakultet i tri godine srednje. Najobičniji učitelj ne postoji, svaki učitelj ima isto završen fakultet kao i predmetni profesor, i plata se daje po stepenu školovanja a ne po rangu učitelj/nastavnik/profesor. Ne rade vikendom ali rade svaki dan duže nego ljudi koji imaju radno vrijeme od 8 do 16, jer većinu svog posla nose kući. Odgovaraju u svakom momentu za 30-ero djece. Voljela bih te vidjeti samo jedan dan na izletu sa njima, ništa više, kada ti odgovaraš za svaku njihovu ogrebotinu.
I trebao bi i ti i svi takvi kao ti da imaju obzira prema tome da si prvi ti i svi mi postali neko zahvaljujući ljudima koji su radili na našem obrazovanju, nismo kod kuće dobili diplome.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 21:16

carobnjak Nurudin wrote:


Ljudi nisu svijesni da oni indirektno trpe te njihove plaće ,plaćanjem pdv-a kao pojedinci ali najviše plaćanjem pdv-a + dodatnih poreza njihovih poslodavaca(privatnika).
I prodavačice imaju maximalno 500km te rade oko 250h
Zbog takvih kao što si ti nam neškolovani idioti umjesto čobanske palice sa kojom su odrasli drže uzde države
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by carobnjak N » 06 Mar 2012, 21:41

Nela wrote:
carobnjak Nurudin wrote:


Ljudi nisu svijesni da oni indirektno trpe te njihove plaće ,plaćanjem pdv-a kao pojedinci ali najviše plaćanjem pdv-a + dodatnih poreza njihovih poslodavaca(privatnika).
I prodavačice imaju maximalno 500km te rade oko 250h
Zbog takvih kao što si ti nam neškolovani idioti umjesto čobanske palice sa kojom su odrasli drže uzde države
Eto jeste baš ,a kad bi tebi dali 1500km ti bi odgojila sve same poštenjačine i inteligenciju. Prije da je tu riječ samo o lovi ,a ne o principima. Šta si ti bolja recimo od mog rođaka koji je završio ekonomski fakultet i to redovno i na vrijeme i on sad radi kod privatnika od 8 do 17 za 700km ? Kad si čula da kod privatnika se štrajka? Vi svake godine po par puta
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 21:46

carobnjak Nurudin wrote:
Nela wrote:
carobnjak Nurudin wrote:


Ljudi nisu svijesni da oni indirektno trpe te njihove plaće ,plaćanjem pdv-a kao pojedinci ali najviše plaćanjem pdv-a + dodatnih poreza njihovih poslodavaca(privatnika).
I prodavačice imaju maximalno 500km te rade oko 250h
Zbog takvih kao što si ti nam neškolovani idioti umjesto čobanske palice sa kojom su odrasli drže uzde države
Eto jeste baš ,a kad bi tebi dali 1500km ti bi odgojila sve same poštenjačine i inteligenciju. Prije da je tu riječ samo o lovi ,a ne o principima. Šta si ti bolja recimo od mog rođaka koji je završio ekonomski fakultet i to redovno i na vrijeme i on sad radi kod privatnika od 8 do 17 za 700km ? Kad si čula da kod privatnika se štrajka? Vi svake godine po par puta
Ako se tvoj život svodi samo na to da zaradiš bez ijednog jedinog principa ne znači da tako živi i ostatak populacije. Taj tvoj rođak ne bi bio ekonomista da nije išao u školu i da nije bilo tih prosvjetnih radnika koji štrajkuju svake godine. I osim toga on kao ekonomista isto tako može raditi u državnoj instituciji ne mora kod privatnika.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Zagorka » 06 Mar 2012, 21:53

Doktori su zaboravili Hipokratovu zakletvu,a prosvjetni radnici svoju...kako se vec zove :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by carobnjak N » 06 Mar 2012, 21:55

Još da kažem ,ako nisi primjetila ti političari su svi vrlo dobro školovani i to mnogi po stranim fakultetima te magistar te doktor ali tu nije riječ o obrazovnaju nego o poštenju .
O tome se uči u porodici ,a Bogami i u školi jer tamo se dosta vremena provede.
Šta će onda ta djeca pomisliti i zaključiti kad vide da im učitelji štrajkuju svako malo ,a zbog čega? Pa zbog para ! Šta će zaključiti ? Pa da su pare najbitnije. Šta će uraditi ako nekad dođe to dijete kad odraste na neku funkciju ?
Nemate ba nimalo socijalizacije u sebi niti vas je briga za društvo ,eto tvoj je poso najteži i tvoj je fakultet najvrijedniji i ti si najpametnija. Šta je sa onima koji nisu nikad mogli doći u priliku da završe fakultet ? Ima ih čak koji ni srednju nisu mogli jer nisu imali im roditelji para?
Eto oni nek crknu sa 500km ,a ti se žali kad imaš duplo više . Ne samo ti ,nemoj to shvatiti osobno jer su takvi većina . Šta je recimo sa zdravstvom ? Non stop ti ljudi štrajkuju zbog nečeg ,a svi znaju da osim plate beru svi odreda na pacijentima u vidu plavih koverti i "malih" novčanih nagrada....al opet se štrajkuje.
Šta je sa policijom ? Isto malo malo pa štrajk ,a pojeli možda svako drugo jagnje u BiH od "progledavanja kroz prste" . Zato im treba svima zavrnuti pipu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 21:56

madam Bovary wrote:Doktori su zaboravili Hipokratovu zakletvu,a prosvjetni radnici svoju...kako se vec zove :kafa
Prosvjetni radnici se ne zaklinju :)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Zagorka » 06 Mar 2012, 22:05

Hm,na fakultetu je visjela uokvirena neka zakletva bogami :hm mozda je uslikam i stavim ako uskoro budem prolazila onuda...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 22:07

carobnjak Nurudin wrote:Još da kažem ,ako nisi primjetila ti političari su svi vrlo dobro školovani i to mnogi po stranim fakultetima te magistar te doktor ali tu nije riječ o obrazovnaju nego o poštenju .
O tome se uči u porodici ,a Bogami i u školi jer tamo se dosta vremena provede.
Šta će onda ta djeca pomisliti i zaključiti kad vide da im učitelji štrajkuju svako malo ,a zbog čega? Pa zbog para ! Šta će zaključiti ? Pa da su pare najbitnije. Šta će uraditi ako nekad dođe to dijete kad odraste na neku funkciju ?
Nemate ba nimalo socijalizacije u sebi niti vas je briga za društvo ,eto tvoj je poso najteži i tvoj je fakultet najvrijedniji i ti si najpametnija. Šta je sa onima koji nisu nikad mogli doći u priliku da završe fakultet ? Ima ih čak koji ni srednju nisu mogli jer nisu imali im roditelji para?
Eto oni nek crknu sa 500km ,a ti se žali kad imaš duplo više . Ne samo ti ,nemoj to shvatiti osobno jer su takvi većina . Šta je recimo sa zdravstvom ? Non stop ti ljudi štrajkuju zbog nečeg ,a svi znaju da osim plate beru svi odreda na pacijentima u vidu plavih koverti i "malih" novčanih nagrada....al opet se štrajkuje.
Šta je sa policijom ? Isto malo malo pa štrajk ,a pojeli možda svako drugo jagnje u BiH od "progledavanja kroz prste" . Zato im treba svima zavrnuti pipu
Ti si jako ogorčen na sopstveni život i ja te žalim zbog toga. Ali umjesto što radije lupaš glavom o zid gledaj kako bi sebi mogao uljepšati život.
Nemaš pravo da se_eš i pričaš o mom životu ali ako te već zanima, nisam ni ja imala roditelje koji su mogli da me "šalju" na fakultet nego sam radila i sama sebi plačala. Radim od drugog srednje. I meni je moj fakultet vrijedan i najpametnija sam i ne dam da me takvi kao ti ponižavaju.
Najlakše je biti ogorčen na sve i mrziti sve oko sebe koji žele sebi dobro, čekati da se neko drugi izbori za nas.
I doktori neka štrajkuju, nisu oni krivi što su ih ljudi naučili potplatiti. Ipak nam o njima ovisi život. I policija treba da štrajkuje, rade i vikende i nićne i praznike, nemaju ni Bajrama ni Božića ni nikakvog sveca a nikakve naknade za to nemaju, imaju 800km plate. Daj nakanadu majmunima koji sjede po sjednicama a nemoj ljudima koji rade. Treba da te stid i tebe i svih poput tebe.
Umjesto da svi ustanemo i štrajkujemo zbog robovlasnika u vladi, predsjedništvu i sl. koji su nas doveli dovde, mi sikćemo jedni na druge. Fuj
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog smanjenja plata:

Post by Nela » 06 Mar 2012, 22:09

madam Bovary wrote:Hm,na fakultetu je visjela uokvirena neka zakletva bogami :hm mozda je uslikam i stavim ako uskoro budem prolazila onuda...
Može biti da su šta po novom uveli, jer svaki dan ima novina, za mog vakta nije bilo :)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests