Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 01:48

JCR sta mislis koliki su zivci potrebni sa najmanje 150 djece dnevno?
Medicinske sestre i tehnicari su jako obazrivi prema pacijentima, ali kad ih potplatis. Inace okrene glavu i ode, sto prosvjetni radnik ne moze uraditi. Koliko god te nervira neki idiot moras biti tu gdje jesi.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 01:51

Nisam ja frustrirana, ja hvala Allahu dobro zivim, ali ne od prosvjetarske plate.
Nego ne mogu da shvatim da ljudi hoce napredak a elementarne stvari bi da potaru.
Ljudska glupost je fakat beskonacna.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by JCR » 02 Aug 2014, 01:58

Nela wrote:JCR sta mislis koliki su zivci potrebni sa najmanje 150 djece dnevno?
Medicinske sestre i tehnicari su jako obazrivi prema pacijentima, ali kad ih potplatis. Inace okrene glavu i ode, sto prosvjetni radnik ne moze uraditi. Koliko god te nervira neki idiot moras biti tu gdje jesi.
Slazem se za potplacivanje i to treba iskorijeniti, ali ja kad se sjetim svoje skole, haman se ne mogu sjetit vise od 2 ili 3 profesorice da su bile onako normalne prema nama. Ostalo mijenjanje raspoloženja po 5 puta na času... A vjeruj mi išao sam u Medicinsku nagledo sam se svakakvih sestara i tehničara i oni svi da Bog sačuva. Jedino oni mlađi koji su ili tek rijetki stariji tehničari su fini prema pacijentima. Za takve i profesore i doktore je prevelika plata, a oni koji ostavljaju svoju privatnost kod kuće nije puno ni 1000 maraka (zenički standard :oo )

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 02:08

Bas sam nedavno gledala poredjenje izmedju plate profesora i revizora (kontrolora karata). Ko zivi u Sarajevu zna o kakvim krkanima govorim. Nijedan nema vise od osnovne skole, ali zato imaju vecu platu od profesora, duplo veci topli obrok, regres itd.
Pa gdje je tu logika?
Moja mama je medicinski tehnicar i vjeruj nagledala sam se s njom svega, narocito u ratu. Samo sto ona kad vidi raskomadano meso hladno uzme instrumente i "na posao" a ja padam u nesvijest. A ona opet kaze da bi prije kopala kanale nego radila u skoli.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by JCR » 02 Aug 2014, 02:33

Većinom idem svojim autom u Sarajevo, ali kad sam u tramvaju redovno ne platim kartu. Stojim jer se nema gdje sjesti, i onako molim Boga da ne poginem u onome. U početku sam plaćao, ali onda sam prestao jer ondje je izgleda najveći fazon obojiti tramvaj i "dosta uređivanja za ovu godinu"

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 02 Aug 2014, 03:17

Nela wrote:Mrki lupas gluposti. Doktori imaju tri do cetiri puta vecu platu od prosvjetara, a nijedan se nece prihvatiti posla dok mu dodatnu kovertu ne doneses.
Ako mislis na medcinske sestre, one imaju istu platu kao prosvjetari ali imaju zavrsenu samo srednju skolu.
1. u mjesecu dobivaju platu a prosvjetari 30. i 31. A i te medicinare i sve ostale su napravili prosvjetari.
Je li tesko i komplikovano shvatiti da je skola temelj drustva, da bez nje nema ni doktora, ni frizera, ni trgovaca, ni sekretara... Nikoga.
Na kraju krajeva, da vam nije prosvjetara umakali bi prst u tintu i ostavljali otisak jos uvijek jer se ne biste znali potpisati a kamoli ovdje valjati gluposti.
Nemaju doktori toliku platu, provjeri prvo prije.. puno je manja. Ima doktora koji toliko zarade al to nije prosjek niti minimalac.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by vila » 02 Aug 2014, 08:05

Nela wrote:JCR sta mislis koliki su zivci potrebni sa najmanje 150 djece dnevno?
Medicinske sestre i tehnicari su jako obazrivi prema pacijentima, ali kad ih potplatis. Inace okrene glavu i ode, sto prosvjetni radnik ne moze uraditi. Koliko god te nervira neki idiot moras biti tu gdje jesi.
ovo je već drugi put na zadnje dvije stranice da za djecu koristiš izraz "idioti"...onako nije baš lijepo za prosvjetnog djelatnika
medicinski tehničari imaju manju plaću od prosvjetnih djelatnika a ako ćemo iskreno posao im je teži bar 20 puta
ali eto kad uzmeš u obzir da ipak imaju samo srednjoškolsko obrazovanje i razumljivo je da je plaća manja...razumljivo ali ne i pravedno.
Obrazovanje sigurno jest stup društva i sigurno da je plaća od 1000 km premala ali kad uzmeš u obzir cijeloukupnu socijalno-ekonomsku situaciju u BIH prosvjetari moraju dobro "pođonit obraz" pa se požaliti.
Nešto ne vidim da napuštaju svoja radna mjesta i odlaze u privatni sektor.
Prvo imate sigurno radno mjesto...drugo znate da će te dobiti plaću...treće ne radite na crno...četvrto imate pravo na porodiljno...
peto imate naknadu za topli obrok.....šesto imate pravo na godišnji...sedmo imate pravo na bolovanje
Sve su ovo sasvim normalne stvari ali nažalost većina zaposlenih(onih sretnijih) to nema.
Prosvjetni djelatnici danas su većinom ljudi koji su potpuno socijalno neosjetljivi,drže se kao da su iznad ostalih...eto oni su završili fax..da ne pričam o onima koji su u poslijeratnom periodu pozavršavali neke više pedagoške školice...
Zatrpavaju djecu strogim pridržavanjem radu po planu i programu bez imalo osjetljivosti za ponekad potreban idnividualni pristup svakom djetetu..."jer eto njima je plaća premala šta će se tlačiti s nekim idiotom"

ps.pomalo sam izgeneralizirala cijelo zanimanje ali samo sam slijedila već zadanu matricu generaliziranja medicinskih djelatnika

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 13:55

Leb, sasvim slucajno sam u toku kolika je plata medicinarima i doktorima.
Vilo, ja nisam nigdje napisala da su sva djeca idioti ali da ih ima, da. A ti nikad nisi rekla za nekoga na poslu da je idiot. Mora da si ti Vila Raviola, samo te ja ne prepoznah odmah, izvinjavam se.
Slazem se da prosvjetari ne daju otkaze i zasto bi. Ovdje nije tema da nisu zadovoljni platom, ja sam branila tezu da nisu preplaceni.
Istina je da imaju siguran posao, godisnji odmor, o redovnoj plati se moze diskutovati. Vec sam pominjala radnike Grasa koji nisu dobili regres pa strajkovali a kad to uradi prosvjetni radnik onda hajd da ga popljujemo. Imaju pravo na porodiljski, bolovanje je isto tako diskutabilno.
Ali obzirom na stanje u drzavi, dobro je.
Ali vrlo bitna stvar koju svi uredno preskocite jeste da hocete da vam neko nauci djecu dzaba, da radi na dobrovoljnoj bazi. Da nije glupo bilo bi smijesno. Krenite od sebe, kad ste nekome nesto uradili "onako" govorim da uradite nesto sto je vasa struka.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 02 Aug 2014, 14:00

Kolika je prosječna plata doktorima po tvojim saznanjima?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 14:03

Prosjek ne znam ali nijednom nije manja ispod 3000km, bez dodatnih primanja, toplog obroka, dezura, nocne smjene itd.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 02 Aug 2014, 14:10

To možda u Sarajevu i na KCUS, možda još ponekoj sličnoj ustanovi u BiH al da je to prosjek ne vjerujem a i zvanična statistika kaže drugačije.. znam da ovdje nije tolika već se godinama smanjuju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 14:18

Ja govorim o kantonu Sa.
Nego sam zaboravila pitati da li mislite da ste vi preplaceni za svoj posao? Koliko vidim vecina vas radno vrijeme ubija po forumu, fb itd.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 02 Aug 2014, 14:29

Pitam se i ja nekad. :oo

Tema je o prosvjetnim radnicima :D

Veći problem je što nema dovoljno posla i mnogi što završe filozofski fakultet budu na birou i traže posao bilo gdje, odlaze u inostranstvo. Onda ti konkursi stalno, rijetki budu primljeni za stalno, rade 3 mjeseca u jednoj školi pa odu u drugu ako uspiju, mnogi rade pola norme ili tako nešto što je odmah puno manje para.

Takav nastavnik ili profesor ne može pružiti svoj maksimum, posvetiti se poslu dovoljno, povezati se sa učenicima, imati dovoljno odgovornosti jer mora misliti kako doći do posla čim se zaposli maltene, šta ga briga za djecu. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 14:36

Pa ne bih se bas slozila s tobom. Ja sam radila ctvrtinu norme. Plata mi je bila manja nego je najniza prosjecna, ali nisam zabusavala, naprotiv. Imala sam dovoljno vremena da sve po istilahu pripremim.
Jeste ovo tema o prosvjetarima, ali sto se pojedini kriju iza tudje suknje? Pometi brate pred svojim vratima pa pljuj po tudjim.
A stanje u prosvjeti je ocajno. Mogucnost da dobijes stalno zaposlenje je ravna dobitku na lotu. Nece da raspisuju konkurse na neodredjeno nego na godinu. Pa svaki august spremis po 15 papira za samo jedan konkurs i udri. Znaci, ako nisi stalno zaposlen, onu platu koju dobijes u julu ostavi da poplacas kopiranja, ovjere i postu. :D.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 02 Aug 2014, 14:54

To stoji sve, samo prihvati mogućnost da neki i zabušavaju..čak i oni što rade po 30 godina, može im se.
Onda ta kontrola prosvjete od strane političkih stranaka... da je toliko loše tamo i da se ne vrte ogromne pare ne bi se stranke bakćale time, ne bi bilo toliko štela, nepotizma, korupcije.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 02 Aug 2014, 14:59

Slazem se ja s tobom, nego ovdje izgleda svi ginu za svoj posao, malo su plaaceni samo prosvjetari previse a zabusavaju.
Ja prihvatam cinjenicu da u svakom poslu, pa i u prosvjeti ima zabusanata ali generalizovanje je bezveze.
Stranke sad petljaju oko direktora, tacnije direktori oko njih. Ali polotika nam je usla i u dzamiju, pa u ostale sfere. Nazalost.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 03 Aug 2014, 00:20

Nela wrote:Slazem se ja s tobom, nego ovdje izgleda svi ginu za svoj posao, malo su plaaceni samo prosvjetari previse a zabusavaju.
Ja prihvatam cinjenicu da u svakom poslu, pa i u prosvjeti ima zabusanata ali generalizovanje je bezveze.
Stranke sad petljaju oko direktora, tacnije direktori oko njih. Ali polotika nam je usla i u dzamiju, pa u ostale sfere. Nazalost.

Rekoh da je obrazovni sistem sjeban. U tom kontekstu pitanje je ima li smisla uopšte slati djecu u školu?
Naravno, prosvjetari ne postavljaju to pitanje jer ne dotiče njih.
Ovo je druga strana priče o kojoj ti ne razmišljaš :lud

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 03 Aug 2014, 00:36

Pa neća valjda potegnuti pitanje kvaliteta kifli, a pekari će da se pitaju kakvo nam je školstvo.
Ako bi ovako rezonovali, onda stvarno ne bi znali odakle da počnemo.
Po tebi bi znači pekari mogli praviti hljebove od ilovače, samo nek se prodaje... ;)

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 03 Aug 2014, 00:53

Krhotina, kako sam shvatila ti vise nisi u prosvjeti pa tako da i ne mozes tvrditi nesto o cemu ne znas.
Evo navest cu ti banalan primjer koliko nadredjeni slusaju prosvjetare. Svake godine se organizuje dva puta aktiv, za svaki predmet pojedinacno. I svaki put, jednoglasno pisemo tipa peticije na plan i program. Razlog je sto je taj plan sastavljao ocito neko ko nikad nije bio u ucionici. Oblasti su samo nabacane, nastavne jedinice bez ikakvog smisla. Po planu skoro da nemas casova predvidjenih za ponavljanje gradiva. Naci ces masu manje bitnih stvari a one najbitnije uopste nema. Znaci elementarna nastavna jedinica ne postoji u planu. Otprilike ti ide da ces uciti jednacine a sabiranja uopste nema. I znas koliko su se potrudli da bilo sta promijene? Taj aktiv se svede na pijacu, takmice se izdavaci ko ce svoju knjigu prodati, po cijem ce se udzbeniku raditi. Pa zato u udzbeniku stoji da ces elektricitet stvoriti ako macku uhvatis za rep i vuces je po itisonu.
Poenta, svake godine prica u prazno.
U knjizi gramatike naci ces masu pravopisnih gresaka.
I sad je do prosvjetara kojima je naredjeno da po tom udzbeniku rade.
Ja licno ucenicima uvijek izdiktiram ili kopiram (na svo racun, jer skole ili nemaju kopir-aparata ili ne rade) i dam bitne stvari koje ce nauciti. Imam opciju da im kazem da nauce iz knjige u kojoj uopste nema primjera vezanog za tematiku, ali ne zelim da sutra neko kaze kako sam mu ja predavala i nista nije naucio.
Zasto sam gore spomenula kopiranje i printanje na svoj racun. Zato sto je to moj radni materijal koji mi nije obezbijedjen, a po zakonu bi trebao. Znaci nemam osnovne potrepstine za rad. Da ne spominjem hamer-papire, grafo-folije, laptop koji nosim od kuce itd.I takva je situacija u svim skolama.

I onda se ti nadjes da kazes kako mene ne dotice sjeban sistem. Aferim

I ne vidjeh da je iko napisao da li misli da je preplacen za svoj rad, posao koji radi a vecina vas na poslu tipka po forumu.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by krhotina » 03 Aug 2014, 01:11

Ja sam ti već odgovorio, ali nisi uočila odgovor. Ponavljam - pitanje je ima li uopšte smisla u ovakom sistemu slati djecu u školu, a prosvjetari ne postavljaju to pitanje jer ne dotiče njih.

Evo, baš sam od kćerkice čuo da nastavnici čekaju početak školske godine pa da stupe u štrajk. :respekt

Uzgred, ja sam bio jednako revan kao i ti.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests