Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Zagorka » 22 Mar 2012, 19:46

Meni je glupo kad neko sjedi na slavlju k'o drven direk :cudi skakuci,plesi kako volis,kako znas,ili se bar druzi,veseli,ustogljeno drzanje mi je qurcenje...
jednom sam cicu starog jako gledala kako djuska i bas mi simpa bio....
nek' se narod veseli,pa kako god ko hoce :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Ideja » 22 Mar 2012, 19:57

madam Bovary wrote:Meni je glupo kad neko sjedi na slavlju k'o drven direk :cudi skakuci,plesi kako volis,kako znas,ili se bar druzi,veseli,ustogljeno drzanje mi je qurcenje...
jednom sam cicu starog jako gledala kako djuska i bas mi simpa bio....
nek' se narod veseli,pa kako god ko hoce :kafa
I ja kažem, nek se narod veseli, kako god, ne mogu obični ljudi biti niti Mocarti niti neki profesionalni plesači. Svaki narod ima neku svoju tradiciju i treba da je njeguje. Al eto, ja baš ne uživam u tome mada se znalo često da me odvuku u kolo, ahh katastrofa :valja . Mada, mati mi često prigovori, eh da mi je doživjeti da se i ti jednom uhvatiš u kolo sa mnom, al ono od srca...ihh
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Zagorka » 22 Mar 2012, 19:59

Ah,zavrti se,pa kako god....uhvati se,pjevaj,plesi :ples budi hormon srece i dobro je za liniju :hop
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Heidi » 22 Mar 2012, 20:25

untza, untza :zao :plavi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Calla » 14 Apr 2012, 13:29

da nase kolo znam dobro poigrat,,+srpski moravac + cocek,
i sva ta nasa kola sa nasih bivsih podrucja stare yugoslavije su bile jako dobre kao pocetnice u koordinaciji koraka ,
brze dinamicne ostre i za vjezbe svih ostalih koraka tudih tradicionalnih plesova pomazu i te kako
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Maja » 01 Dec 2012, 23:41

Stvarno........ kad kolo igraju ovi iz folklornog društva-znači znaju igrati kako treba i imaju na sebi nošnju, kako to lijepo izgleda.

A s druge strane kolikiiiiiiiiiiii je ciganluk kad gledaš ljude na svadbama
Niti znaju kako treba, niti su usklađeni dok plešu, svako različito obučen, i muzika se razlikuje, pa često čuješ ciku i smijeh..
Niđe veze, al et.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2012, 20:27

Nije da se igra kolo samo kad su na stolu janjetina i rakija. Kod nas te "artikle"
treba izbaciti iz kulturne tradicije. Tek tada, mogli bi očekivati neke pomake.
online

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by POSAVLJAK » 02 Dec 2012, 21:01

kolo može svako da igra, no, kako u nogometu postoje profesionalci tako postoje i u kolu. Znam da ga igram, no kad pogledam ove iz KUD-ova, onda vidim da nemam pojma.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by IM_ex » 02 Dec 2012, 21:12

Ako igras k'o na avataru, onda i nemas :oo
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
malakikica1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 30 Aug 2012, 10:44
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by malakikica1 » 02 Dec 2012, 21:25

nikad nisam naucila da igram kolo,nisam se ni trudila niti imala zelju.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Lebowski » 14 Feb 2014, 18:24

Znao nekad, naučio one osnovne pokrete i neke malo komplikovanije na folklornoj sekciji. Sad nisam baš ljubitelj ali lijepo izgleda, sviđa mi se nošnja kod cura, kod muških baš i ne, a i dobro dođe ovima koji se posvete tome jer imaju priliku za druženje i često se ide u inostranstvo.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2014, 10:01

To viđam samo po vašarskim šatrama i koridama.
Nije ni to kolo nego onako se pofataju za ruke pa ijuću i skakuću ko zecovi :DD
Ukratko - izumrlo :lopta
online

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Dzagoda » 15 Feb 2014, 14:48

Volim vidjeti kad se organizuje kakvo bosansko vece, pa se stvarni plesaci iskupe, oni koji znaju, milina za pogledati:)

Na festama alergiju dobijem od onog cijukanja i skakanja, nit znam, nit se trudim. Doduse znam cocek, a ima nas grupica, pa se fajn zabavimo na festama:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Seljak » 15 Feb 2014, 19:29

Provansalski plesovi su u simboličkoj vezi sa poljoprivredom, godišnjim dobima i pripadajućim im ritualima i obredima. Kao i svuda u svijetu, uostalom, od poganskih vremena do danas. Vjeruje se da se takvim folklornim običajima doprinosi kosmičkoj harmoniji, te određuje mjesto i uloga muškarca i žene u održavanju kosmičke ravnoteže.
Evo kako ja shvaćam provansalske plesove sa ovoga video linka.

[media]qlCkrvd5rX0[/media]

Sekvenca prva: 00 - 25 sec.

Ono, biva, ženskinje i muškinje igraju, sretni i zadovoljni nakon dobre žetve i tako prave tu kosmičku ravnotežu. Žemske nosaju nak'e poluobruče i zna se za šta im služe, ono simbolički - da njima uvate kakvo muško, vitko, stasito i ku'ato. Onda bi se zajedno obnavljalo vitalne kosmičke energije, na kakvom sjeniku..

Sekvenca druga: 25 - 39. sec.

Eh, sad, muški su k'o skužili šta žene traže, pa se i u njima bude te vitalne energije. Laćaju se mačeva i rek'o bi čo'ek bi' će krvi, koliko im ta energija udara u....sve vitalne organe. Žene ih podstiču dajući svemu ritam zavodljivih obećanja, udaranjem u defove. Pri tome prave diskretne, ali znakovite otklone nogama, u svojim plesnim figurama.

Sekvenca treća: 39 - 1,05 sec.

Onda slijedi plagijat albanske muške nošnje iz Rugovske klisure, a i sama igra podsjeća na ''Rugovo''.Nedostaju samo veliki bubnjevi i zurle, te ih zamjenjuju n'akve frulice i pišće, k'o da su im Šumadijci muzička pratnja.

Sekvensa četvrta: 1,05 - 1,28. sec.

E, ovi mornari me totalno zbunjuju u pogledu njihovog seksualnog opredjeljenja.Dok, k'o fol, prave valove, pa veslaju, odjednom se naglo pridignu sve jašući jedan na drugome.... Eto hin tamo, brte...

Sekvenca peta: 1,28 - 1, 38. sec.

Ko se bije, taj se voli. Nastupa uzajamno šamaranje muškinja i žemckinja i k'o biva time se simbolično određuje mjesto i uloga muška i žemcka u kosmičkoj ravnoteži energija.

Sekvenca šesta: 1,58 - 2,01. sec.

Jedva, br'te, dočekah ovu žemcku pjevačku grupu iz Guče gore kod Travnika, koja nam pjesmom objasni uvod, zaplet, peripetije i rasplet. Jes' da pjevaju na ''patua'' ili provansalskom, pa ih ništa ne razumijem, ali znam ja i brez njiha.

-------------------------------------------------
Kad se sve sabere i oduzme, meni je nešto ljepše ovo narodno kolo što ga zovu ''kan - kan '' . Pojma nemam što dva puta ''kan'', ta niko nije gluh, ali eto...

[media]3F7B2i02jrM[/media]
Nemojte šta zamjerit. :ha

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Maja » 15 Feb 2014, 20:31

Seljak :D.
Dobar opis :aplauzz

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Seljak » 15 Feb 2014, 21:28

Maja wrote:Seljak :D.
Dobar opis :aplauzz



Hvala Majo. Image
Nemojte šta zamjerit. :ha

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Blackhawk » 15 Feb 2014, 22:37

Ja bi sad poigrao ako ima neko da povede :)

Ako nema mjesta.. onda cemo u mjestu da odigramo... oj oj ojhaaaa

[ytube][/ytube]

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Rockefeller » 16 Feb 2014, 03:07

Znam igrati, kako ne znam. :ooo Pa odrastao sam u takvoj sredini a i molio sam majku da me nauči dok sam bio mladji. :hihi

Samo... ako se janje okreće na ražnju... mene nema u kolu. :ne
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Dzagoda » 16 Feb 2014, 16:35

Seljak wrote:Provansalski plesovi su u simboličkoj vezi sa poljoprivredom, godišnjim dobima i pripadajućim im ritualima i obredima. Kao i svuda u svijetu, uostalom, od poganskih vremena do danas. Vjeruje se da se takvim folklornim običajima doprinosi kosmičkoj harmoniji, te određuje mjesto i uloga muškarca i žene u održavanju kosmičke ravnoteže.
Evo kako ja shvaćam provansalske plesove sa ovoga video linka.

[media]qlCkrvd5rX0[/media]

Sekvenca prva: 00 - 25 sec.

Ono, biva, ženskinje i muškinje igraju, sretni i zadovoljni nakon dobre žetve i tako prave tu kosmičku ravnotežu. Žemske nosaju nak'e poluobruče i zna se za šta im služe, ono simbolički - da njima uvate kakvo muško, vitko, stasito i ku'ato. Onda bi se zajedno obnavljalo vitalne kosmičke energije, na kakvom sjeniku..

Sekvenca druga: 25 - 39. sec.

Eh, sad, muški su k'o skužili šta žene traže, pa se i u njima bude te vitalne energije. Laćaju se mačeva i rek'o bi čo'ek bi' će krvi, koliko im ta energija udara u....sve vitalne organe. Žene ih podstiču dajući svemu ritam zavodljivih obećanja, udaranjem u defove. Pri tome prave diskretne, ali znakovite otklone nogama, u svojim plesnim figurama.

Sekvenca treća: 39 - 1,05 sec.

Onda slijedi plagijat albanske muške nošnje iz Rugovske klisure, a i sama igra podsjeća na ''Rugovo''.Nedostaju samo veliki bubnjevi i zurle, te ih zamjenjuju n'akve frulice i pišće, k'o da su im Šumadijci muzička pratnja.

Sekvensa četvrta: 1,05 - 1,28. sec.

E, ovi mornari me totalno zbunjuju u pogledu njihovog seksualnog opredjeljenja.Dok, k'o fol, prave valove, pa veslaju, odjednom se naglo pridignu sve jašući jedan na drugome.... Eto hin tamo, brte...

Sekvenca peta: 1,28 - 1, 38. sec.

Ko se bije, taj se voli. Nastupa uzajamno šamaranje muškinja i žemckinja i k'o biva time se simbolično određuje mjesto i uloga muška i žemcka u kosmičkoj ravnoteži energija.

Sekvenca šesta: 1,58 - 2,01. sec.

Jedva, br'te, dočekah ovu žemcku pjevačku grupu iz Guče gore kod Travnika, koja nam pjesmom objasni uvod, zaplet, peripetije i rasplet. Jes' da pjevaju na ''patua'' ili provansalskom, pa ih ništa ne razumijem, ali znam ja i brez njiha.

-------------------------------------------------
Kad se sve sabere i oduzme, meni je nešto ljepše ovo narodno kolo što ga zovu ''kan - kan '' . Pojma nemam što dva puta ''kan'', ta niko nije gluh, ali eto...

[media]3F7B2i02jrM[/media]

Najbolji post ikad :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :aplauzz :aplauzz :aplauzz
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Kolo i ostali tradicionalni plesovi

Post by Seljak » 16 Feb 2014, 17:22

Jagoda wrote:
Seljak wrote:Provansalski plesovi su u simboličkoj vezi sa poljoprivredom, godišnjim dobima i pripadajućim im ritualima i obredima. Kao i svuda u svijetu, uostalom, od poganskih vremena do danas. Vjeruje se da se takvim folklornim običajima doprinosi kosmičkoj harmoniji, te određuje mjesto i uloga muškarca i žene u održavanju kosmičke ravnoteže.
Evo kako ja shvaćam provansalske plesove sa ovoga video linka.

[media]qlCkrvd5rX0[/media]

Sekvenca prva: 00 - 25 sec.

Ono, biva, ženskinje i muškinje igraju, sretni i zadovoljni nakon dobre žetve i tako prave tu kosmičku ravnotežu. Žemske nosaju nak'e poluobruče i zna se za šta im služe, ono simbolički - da njima uvate kakvo muško, vitko, stasito i ku'ato. Onda bi se zajedno obnavljalo vitalne kosmičke energije, na kakvom sjeniku..

Sekvenca druga: 25 - 39. sec.

Eh, sad, muški su k'o skužili šta žene traže, pa se i u njima bude te vitalne energije. Laćaju se mačeva i rek'o bi čo'ek bi' će krvi, koliko im ta energija udara u....sve vitalne organe. Žene ih podstiču dajući svemu ritam zavodljivih obećanja, udaranjem u defove. Pri tome prave diskretne, ali znakovite otklone nogama, u svojim plesnim figurama.

Sekvenca treća: 39 - 1,05 sec.

Onda slijedi plagijat albanske muške nošnje iz Rugovske klisure, a i sama igra podsjeća na ''Rugovo''.Nedostaju samo veliki bubnjevi i zurle, te ih zamjenjuju n'akve frulice i pišće, k'o da su im Šumadijci muzička pratnja.

Sekvensa četvrta: 1,05 - 1,28. sec.

E, ovi mornari me totalno zbunjuju u pogledu njihovog seksualnog opredjeljenja.Dok, k'o fol, prave valove, pa veslaju, odjednom se naglo pridignu sve jašući jedan na drugome.... Eto hin tamo, brte...

Sekvenca peta: 1,28 - 1, 38. sec.

Ko se bije, taj se voli. Nastupa uzajamno šamaranje muškinja i žemckinja i k'o biva time se simbolično određuje mjesto i uloga muška i žemcka u kosmičkoj ravnoteži energija.

Sekvenca šesta: 1,58 - 2,01. sec.

Jedva, br'te, dočekah ovu žemcku pjevačku grupu iz Guče gore kod Travnika, koja nam pjesmom objasni uvod, zaplet, peripetije i rasplet. Jes' da pjevaju na ''patua'' ili provansalskom, pa ih ništa ne razumijem, ali znam ja i brez njiha.

-------------------------------------------------
Kad se sve sabere i oduzme, meni je nešto ljepše ovo narodno kolo što ga zovu ''kan - kan '' . Pojma nemam što dva puta ''kan'', ta niko nije gluh, ali eto...

[media]3F7B2i02jrM[/media]

Najbolji post ikad :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :aplauzz :aplauzz :aplauzz
Hvala Jagoda ! Malo pretjerivanja mi godi.
ImageImage
Nemojte šta zamjerit. :ha

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests