Škola njemačkog jezika

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1426 times
Been thanked: 1433 times
Status: Online

Re: Deutsche sprache

Post by uvijek_kontra » 22 Apr 2016, 01:40

Kao sto rekoh, neka si ti nama dosla. :)
Hvala!

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Deutsche sprache

Post by Konsultant » 27 Jul 2016, 11:24

Od kombinacija knjiga+audio na nasem, meni se svidila "Njemacki za 3 mjeseca". Meni vise godi ucenje u lekcijama vec ovo nesto moderno.
Duolingo i jos par mob. aplikacije su korisne za ucenje kada imas slobodnog vremena u prevozu ili sl. To je vise ucenje rijeci i prostijih recenica,fraza. Youtube vrvi od videa za ucenje njemackog. Na TED-u isto imas mogucnost ukljucivanja titlova bar za 5-6 glavnih svjetskih jezika. Saberi literaturu (knjige, YT kanali, aplikacije, igrice,...) iz koje mislis uciti i samo redovno. Naucit ce se svaki jezik.

http://www.dw.com/en/learn-german/s-2469
http://www.bbc.co.uk/languages/german/
https://www.crunchbase.com/product/livemocha

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Deutsche sprache

Post by Mala_Mu » 25 Oct 2016, 15:48

Ima dosta lekcija.. :hm haman dobar kanal..

zapratila i pocinjem :3 jest da znam dosta, al najbolje ispocetka,,



http://www.youtube.com/watch?v=hyllvEw2DbI

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Deutsche sprache

Post by Mutevelija » 25 Oct 2016, 16:42

ICh bin
Du bist
Znam do dvadeset brojat.
Last edited by Mutevelija on 25 Oct 2016, 16:43, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Deutsche sprache

Post by Mala_Mu » 25 Oct 2016, 16:43

Ehh pa ti ides na pravi kurs :p

Koliko ti ono jos traje?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Deutsche sprache

Post by Mutevelija » 25 Oct 2016, 16:43

Traje 3 mjeseca.

A čudno brojeve pišu 56 čitaju kao šest i pedeset. Sad ne bi znao napisati ispravno sechs und funfcig znam pročitati.
Jao imaju 3 vrste na Švicarski način , Austrijski i Njemački, a još se i njemački dijeli na dijalekte.

Kropmpri drugačije kažu Nijemci i Švicarci čini mi se.
Kartoffel - Erdapfel

Mein apfel- moja jabuka
menie apfel- moje jabuke iako treba na a dvije tačke
keine apfel.- nema jabuka
mislim da se završava sa e ženski rod i množina a muški i srednji bez e

pa npr mein je muški rod dok je meine ženski.
kein keine
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Deutsche sprache

Post by Bla » 26 Oct 2016, 18:34

Ja samo znam ono iz partizanskih filmova.
Šteta što nisu imali veći fond riječi, jer mi je doslovno sve ostalo u doživotnom sjećanju. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2017, 09:32

Image

Podaci o broju polaznika koji pohađaju kurseve stranih jezika odličan su socijalni pokazatelj budućih migracija bh. stanovništva, posebno onih mladih i obrazovanih. Ako se uzme u obzir broj polaznika u školama stranih jezika, njemački jezik je najpopularniji i uče ga oni koji planiraju napustiti BiH.
U svim školama i centrima koje smo kontaktirali, a koji nude usluge učenja stranih jezika, zaključak je isti i pomalo zabrinjavajući: najveća je potražnja za njemačkim jezikom, ali ne iz ljubavi prema ovom jeziku ili zbog poslovnih zahtjeva, već iz namjere da oni koji ga uče odu živjeti i raditi u nekoj od zemalja njemačkog govornog područja.

Kuresevi engleskog jezika su uvijek traženi, s tim da se ipak osjeti blagi pad interesa s obzirom na sve veću popularnost njemačkog jezika.

U Centru za poslovnu edukaciju (CPE) u Sarajevu kažu kako su najpopularniji njemački te poslovni engleski jezik. Poslovni engleski većini treba zbog posla, polaznici znaju opći engleski, ali ono što im treba je akademski engleski jezik kako bi se izražavali pravilno u poslovnom svijetu.

"Pored engleskog, najviše je tražen opći njemački jezik i svi koji upisuju kurseve njemačkog uče ovaj jezik isključivo da bi otišli iz BiH", rekla nam je Lejla Berkovac iz CPE.

Ona ističe da je najviše polaznika medicinske struke, ali i onih koji žele u Njemačku ili Austriju na osnovu spajanja porodica i to su uglavnom ljudi srednje dobi.

Za dvije godine udvostručen broj polaznika


U prvih šest mjeseci ove godine imali su 190 polaznika, 2016. godine 230, a 2015. godine 170 polaznika. Porast interesa za njemački jezik je očit.

Za svaki stepen, podijeljen na dva nivoa, treba 20 sedmica, što znači da se njemački može usavršiti za godinu i dva mjeseca konstantnog učenja. Za najviši, C stepen, pripremaju se samo oni koji će obavljati neke stručne poslove, to su uglavnom inžinjeri i elektrotehničari, dok je za ostale koji će obavljati fizičke ili neke druge poslove dovoljan položen B1 stepen.

Situacija je slična i u Školi za strane jezike i informatiku Poliglot iz Sarajeva, gdje su nam rekli kako je učenje engleskog jezika uvijek popularno, ali u posljednje vrijeme sve je više polaznika koji uče njemački i to su najvećim dijelom mladi ljudi koji žele otići u neku od zemalja njemačkog govornog područja. U ovoj školi organizuju se i kursevi arapskog i turskog jezika, ali za njih, kako kažu, ne vlada veliki interes.

Imaju i kurs bosanskog jezika za strance koji najviše pohađaju studenti iz Turske. Dodaju kako njemački jezik najviše uče ljekari i drugi medicinari te srednjoškolci koji žele dodatno učiti njemački, jer ovaj jezik na velika vrata ulazi u srednje škole.

Iz Centra za njemački jezik Glossa, čije prostorije su otvorene u više gradova, su nam rekli kako se broj onih koji uče njemački jezik primjetno povećao u posljednje vrijeme, ali da ne raspolažu konkretnim brojkama.

U USK 90 posto polaznika su medicinski radnici


Unsko-sanski kanton važi za jedan od kantona s najvećim odlivom mladih koji zaposlenje traže u Evropi i stoga ne čudi činjenica da su nam u OSD centru za njemački jezik u Bihaću rekli kako se broj onih koji uče njemački jezik u posljednjih nekoliko godina povećao za 200 posto te da se 90 posto njih odnosi na medicinske radnike koji će u Njemačkoj ili Austriji tražiti posao.

Certificirani ispitni centar austrijske jezičke diplome Eduko osnovan je 2013. godine i danas već ima veliki broj polaznika. Oni koji polažu ispite imaju za cilj da napuste našu zemlju, a, kako su nam rekli iz ovog centra, broj polaznika je svaki mjesec skoro trocifren. To su pretežno mladi ljudi, nezaposleni, ali i zaposleni koji nisu zadovoljni situacijom i poslom, a, kako već možemo pretpostaviti, pretežno su medicinske struke.

U nekim od škola za strane jezike mogu se pohađati kursevi španskog, talijanskog, francuskog i švedskog, a mnoge ambasade i instituti nude kurseve jezika koji se govore u matičnim zemljama. Tako Iranski kulturni centar u Sarajevu nudi kurs perzijskog jezika, Ambasada Japana na Filozofskom fakultetu organizuje kurs japanskog jezika, a kineski se može učiti u prostorijama Konfučijevog instituta u Sarajevu. No, za razliku od njemačkog, ove jezike uglavnom uče iz ljubavi prema jeziku i kulturi ovih zemalja te radi putovanja u iste


(klix)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by storm » 09 Sep 2017, 09:41

Mišljenja sam da bi njemački jezik ionako trebalo ubaciti u kurikulum pod drugi strani jezik...
Svakako gravitiramo tom dijelu svijeta...
eto i space to zna :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80409
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11553 times
Status: Online

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by spacebound » 09 Sep 2017, 09:56

Moja sestra je ucila i njemacki i engleski, ne znam od koje godine su poceli sa tom praksom.Kamo srece da sam ga i ja ucila :garna

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by Zagorka » 09 Sep 2017, 10:27

U nasem drustvu jedino ja i muz ne idemo na te kurseve.
Vazda mimo svijet.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by posmatrac » 09 Sep 2017, 13:38

Bolje bi im bilo da porade malo na fiskulturi , jer valja irgetiti na Njemackom baustelu , prati svapske WCe itd

Njemacki jezik mi je bio sporedni strani ( uz Engleski) u 1 razredu gimnazije, pa sam iz njega imao kecinu ko kuca, jednom me profesorica Ferida onako ironicno upitala " pa je li ti bas tako ruzan Njemacki jezik", odgovorih joj " od onih ruznih zutokljunaca nista drugo nije ni za ocekivati"

Bez obzira sto se razred citav valjao od smijeha, stara je dobila poziv da dodje u skolu, ali na svu "srecu" izvadi me RAmiz Celo kad je roknuo onog srpskog svata :lupa ( nije se vise islo u skolu :D ) i u knjizici mi danas stoji- Njemacki jezik ocjena ( 4) trebalo mi zbog ukupnog prosjeka jbg :hihi

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80409
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11553 times
Status: Online

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by spacebound » 09 Sep 2017, 13:54

Moli Boga da ti nikad ne zatreba pranje guzice, jer ako si imalo karakteran bit ce te stid ovakvog razmisljanja, a ako ti zatreba onda mu i zahvali sto ne razmisljaju svi ljudi kao ti, vec neki zele pomagati drugima, u sto spada i pranje guzice kad sami ne mogu, da ne bi umrli u vlastitim fekalijama ;)

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by posmatrac » 09 Sep 2017, 14:03

Pa da, tvoj dubokoumni zakljucak bi bio da se isplati prati samo svapske guzice i graditi svapska infrastruktura, zbog nemogucnosti da istu zaradu ( iz milion razloga) ne moze da ostvari u svojoj zemlji.

Jos nisam upoznao nikoga ko zeli da bude volonterski perac guzica :zubi ( mada sam spomenuo pranje WCa, a ti ode najvjerovatnije na svoj zivotni fah, izvini nije bilo namjerno :D )

U svakom slucaju za taj humani posao ti ne treba vise od 10 njemackih rijeci.;)

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80409
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11553 times
Status: Online

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by spacebound » 09 Sep 2017, 14:08

Ne volim pisati takve stvari o sebi jer ne radim nista da bi mi se neko divio vec jer tako osjecam i zelim, ali kad si zauzeo takav stav moram.Volonterski sam prala guzice :naklon I nikad u zivotu ne bih zeljela radit nista drugo do ono za sta sam skolu zavrsila jer to volim i ispunjava me, a tu spada i famozno pranje guzica, svapskih, somalijskih, burmanskih, engleskih, nepalskih, nebitno.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by Nice try » 09 Sep 2017, 14:10

posmatrac wrote: 09 Sep 2017, 13:38 Bolje bi im bilo da porade malo na fiskulturi , jer valja irgetiti na Njemackom baustelu , prati svapske WCe itd

Njemacki jezik mi je bio sporedni strani ( uz Engleski) u 1 razredu gimnazije, pa sam iz njega imao kecinu ko kuca, jednom me profesorica Ferida onako ironicno upitala " pa je li ti bas tako ruzan Njemacki jezik", odgovorih joj " od onih ruznih zutokljunaca nista drugo nije ni za ocekivati"

Bez obzira sto se razred citav valjao od smijeha, stara je dobila poziv da dodje u skolu, ali na svu "srecu" izvadi me RAmiz Celo kad je roknuo onog srpskog svata :lupa ( nije se vise islo u skolu :D ) i u knjizici mi danas stoji- Njemacki jezik ocjena ( 4) trebalo mi zbog ukupnog prosjeka jbg :hihi
Ni ja njemački nikad nisam voljela,a evo i moja djeca nikako ga ne podnose :zubi
Učila sam što sam morala,a i ubrzo sve zaboravila.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by posmatrac » 09 Sep 2017, 14:20

spacebound wrote: 09 Sep 2017, 14:08 Ne volim pisati takve stvari o sebi jer ne radim nista da bi mi se neko divio vec jer tako osjecam i zelim, ali kad si zauzeo takav stav moram.Volonterski sam prala guzice :naklon I nikad u zivotu ne bih zeljela radit nista drugo do ono za sta sam skolu zavrsila jer to volim i ispunjava me, a tu spada i famozno pranje guzica, svapskih, somalijskih, burmanskih, engleskih, nepalskih, nebitno.
PA jesam li u prvom postu spomenuo igdje pranje guzica? :D

Peres li volonterski i ostale dijelove tijela, da se nekako dogovorimo? :hihi

Ili moram da budem u tom slucaju Svabo? :D.

Ok Space, lijepo je biti human ;)

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by ina » 09 Sep 2017, 18:20

Jedan ili koliko se jezika stigne nauciti... koliko toliko... nikad ne moze naskoditi.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3074 times
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by Chloe » 09 Sep 2017, 18:37

spacebound wrote: 09 Sep 2017, 09:56 Moja sestra je ucila i njemacki i engleski, ne znam od koje godine su poceli sa tom praksom.Kamo srece da sam ga i ja ucila :garna
I ja sam imala i njemački i engleski jezik, i drago mi je zbog toga jer i moja djeca ih imaju, pa sam mogla s njima raditi kad im zapne, posebno njemački koji smatraju da je suvišan a život je nepredvidiv, može zatrebati ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: U BiH najpopularniji kursevi njemačkog jezika, broj polaznika se drastično povećava

Post by Mutevelija » 09 Sep 2017, 18:40

Nikad njemackog nisam imao samo engleski
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests