Uspjeh u školi - nekad i sad?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Bla » 09 Sep 2013, 06:36

Mislim da je ipak vaznija ona funkcionalna pismenost.
Kakva je pismenost u 2013. godini ako je jedino sto si naucio sricati po koju rijec na slogove i eventualno se potpisati gdje ti upere prstom.
Mislim da je ljestvica pomjerena prilicno prema gore u odnosu na ovu recenicu iznad.

Sta se uopste smatra pod "pismenim" u 2013.?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Blackhawk
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Blackhawk » 09 Sep 2013, 07:41

Bla wrote:malo mi se kose ti silni postoci iz prve linije posta sa drugom linijom.
48% pa 25% pa 7,8% pa 22,25% i onda to nekako sve ugurase u 5,4%, mozda nekom konobarskom matematikom iz H2G2. :D
U seoskim podrucjima, znaci seljaka je 48 %(zena) i 25 % (muskaraca) nepismeno...
Dok gradjana je 22,25 % (zena) i 7,8 % (muskaraca) nepismeno ili bez zavrsene osnone skole...

I zasto je to tako..
Pa u jednoj porodici ima 3-4 djece.. za jedno dijete min 100 KM je da opremis ga za skolu, a niko u porodici nema redovna primanja i sto zarade negdje po polju jedva bude za hranu i prezivljavanje.. Kako onda da posalje 3 djece u skolu.. Vecinom to bude najstarije dijete, a i njega kad vide da nije bas "bistro" i da ga skola ne ide ili nece da uci, jednostavno vrate i prekinu sa skolovanjem, jer mu je potrebniji kod kuce da radi sta i zaradi, nego da trosi pare i ide u skolu u kojoj nece nista da uci...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Bla » 09 Sep 2013, 08:25

ama nemaju ti postoci veze s mozgom
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Zbog loših ocjena učenici dovode lažne roditelje

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2013, 16:41

Image

Zbog loših ocjena i neogpravdanih časova, učenici srednjih škola sve češće se odlučuju odvesti u školu lažne roditelje ili rođake, kako bi se izvukli iz problema u kojima su se zatekli, a to im često i uspije jer razredni profesori rijetko provjeravaju identitet osoba koje se predstavljaju kao roditelji.

Image

U Bihaću se ovih dana mogu pronaći oglasi postavljeni po stubovima i oglasnim tablama, sa natpisima u kojima nepoznate osobe naplaćuju svoje usluge, a koje će zauzvrat glumiti roditelja u školi, većinom srednjoškolcima.

Na oglasima je ostavljen i broj telefona koji smo kontaktirali, a osoba koja se javila kaže da je oglas tačan i da se usluge naplaćuju 5 KM po sastanku.

Kako saznajemo u cazinskoj Gimnaziji od direktora Muhameda Mehmedovića, ovakvi slučajevi se dešavaju i u ovoj školi, ali su rijetki.

- Može se desiti da dođe osoba koja se predstavi kao da je roditelj od nekog učenika, a identifikacija se ne traži jer za to ne postoji ni zakon. U našoj školi rijedak je slučaj da se ovakvo nešto desi, bar koliko ja to znam. Ukoliko dođe neko od rodbine, a da to nisu roditelji, oni dobivaju samo okvirne informacije, dok smao roditelji mogu dobiti detaljne informacije o stanju vladanja njihova djeteta, priča nam Mehmedović.

Kako saznajemo od direktora Mehmedovića, postoje učenici čiji roditelji nikako ne dođu u školu za vrijeme četverogodišnjeg školovanja. Prema statistici samo 30 posto roditelja redovno posjećuju školu i informišu se o uspjehu svog djeteta. Kako nam kaže Mehmedović, desi se slučaj da u školu dolaze samo majke od učenika, a nerijetki su slučajevi da one skrivaju loše ocjene i vladanje djeteta od muževa, kako bi ga zaštitili pa tako djeca nastavljaju sa lošim ocjenama.

Prilikom razgovora sa nekim učesnicima saznali smo da oni znaju za pojedine slučajeve kada su njihovi drugovi dovodili lažne roditelje, kako bi im pravdali časove.
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Zbog loših ocjena učenici dovode lažne roditelje

Post by Trepavica » 19 Sep 2013, 21:12

Pa trebali bi poceti kontrolisati identitet osobe ( roditelja ), koja dode na roditeljski..nema tu nekog extra posla...

Izgleda da se svasta moze , a da to nikome i ne smata ...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zbog loših ocjena učenici dovode lažne roditelje

Post by Bla » 19 Sep 2013, 21:21

Ma kakva identifikacija, da se roditelji češće samoinicijativno interesuju za uspjeh svoje djece, ne bi prolazili ti zamjenski roditelji.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Trepavica
Status: Offline

Re: Zbog loših ocjena učenici dovode lažne roditelje

Post by Trepavica » 19 Sep 2013, 21:23

Pa eto im rezultata na kraju...jasno se vidi sta sve mogu , a da tome ne dode kraj !

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zbog loših ocjena učenici dovode lažne roditelje

Post by Rockefeller » 20 Sep 2013, 00:37

Takve stvari sam i ja radio. Doduše ne sa roditeljskim, meni su konobari pisali opravdanja. :valja

Kad roditelji shvate školske ocijene tada i neće biti problema. Problem je što 80% roditelja slanje djece u školu doživljava kao da on ide u školu i njihovu (treba napomenuti akademsku) inteligenciju doživljavaju svojom.

Komunistička posla... Roditelji u dijetu nikad ne vide velikog madjiničara ili violinistu. Vide samo velikog doktora i računovodju.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Ruana
Status: Offline

Re: Zbog loših ocjena učenici dovode lažne roditelje

Post by Ruana » 20 Sep 2013, 08:40

Moj rahmetli tata je uvjek govorio "bolje biti dobar mehanicar, nego los doktor" a nikad nam nije otisao u skolu. Ovo je greska roditelja a ne djece, zato sto ne smiju kuci ispricati sta su uradili ili nisu uradili. Ovdje u srednjoj skoli nema roditeljski niti roditelj treba pravdati djeci casove. Od 16 godina si prvi srednje i oni ih smatraju dovoljno izgradjenim da mogu sami o sebi brinuti. Jedino ako djete stvarno krene losim putem onda te zovu.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Bla » 28 Sep 2013, 02:56

Globalno gledano, školski sistem/edukacija/usvajanje znanja je zastarjela tehnologija koja se vuče barem par stotina godina (onako odokativno, a kad bi filozofirao onda u stvari i puno duže, otprilike koliko i postoji čovječanstvo). Sve promjene su samo modifikacije, ali se ne mijenja fundamentalno. A mislim da bi to trebalo već juče početi.
Trenutno se školovanje zasniva na tome da par desetina godina ponavljaš kao papagaj već stečena znanja ljudskog roda, i onda ono malo energije, vremena i ostalih resursa što ti je preostalo eventualno usmjeriš na nešto novo.
Pošto je već sada moguće imati dosadašnje stečeno znanje čovječanstva i informacije na dohvat ruke, to se treba promijeniti tako da se veći dio vremena, energije itd. troši jednostavno na korištenje postojećih informacija u potrazi za novim znanjima, trenutno nepostojećim.
Kako i na koji način, to već treba kompetentni ljudi da se bave tom problematikom, al' da kasne, kasne, i to puno.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Rockefeller » 28 Sep 2013, 03:09

Ja sam negdje čit'o da smo mi, današnji svijet, usvojili pruski model školovanja, a taj model je proizvodio dobre radnike.
Ruana wrote:Moj rahmetli tata je uvjek govorio "bolje biti dobar mehanicar, nego los doktor
Ala si ti imala pametnog tatu. :)

Meni je moj otac želio da budem doktor, a majka učitelj. Nijedna ideja mi se nikad nije svidjela. :oo
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Julia-Klara » 28 Sep 2013, 12:39

Kada sam ja isla u skolu postojalo je nesto sto se zove "informacije" (jednom sedmicno), te "roditeljski sastanak" jednom mjesecno, tako da su se roditelji uglavnom poznavali sa razrednicima, te ih se nije moglo prevariti kao sto to rade danas. Doduse, mama je uvijek isla , tata samo jednom, i onda je zaglavio u kafani sa razrednikom :) tata nije znao da je Izo taj Izo, koji se odrastao s njim, a ni Izo nije znao da mi je tata-tata.
Sto se tice samog skolovanja,bar prijeratnog, mislim da je bilo preobimno, i previse stvari koje ti nikad anece zatrebati u zivotu osim ako se ne budes bas bavio logaritmima, geometrijom, jezicima , itd. Ne kazem da je sve bilo nepotrebno,ali eto.
Djeca odrastaju, upijaju sve, i ok je sto im se prostire svasta kako bi izabrali ono sto im "lezi" pa se u tom smjeru i dalje obrazovali. Medjutim, kako da dijete od 15 godina sta ce biti njegovo zanimanje? Nismo li svi imali neke blesave ideje, pocev od uciteljica, doktora, astronauta, vojnika? Na kraju bude tako da zavrsis fakultet i skontas da to,ustavri, nije ono sto si zelio raditi, pa batalis karijeru direktora i pocnes profesionalno uzgajati pcele?
Nekada je skolovanje bilo besplatno i obavezno, pa ne znam da li su roditelji imali toliko problema kao sada,ako imaju vise djece.
:cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Biba » 19 Apr 2015, 18:33

Kod nas se mijenjaju udžbenici ali ne i nastavno gradivo.Najveća promjena jest da se izbaci neko lako a ostavi gradivo neprimjereno za određenu dob.gradiva je puno, satnica smanjenjena u matematici itd.Nastavnici muku muče da se obradi planirano gradivo a dolazi i do velike zaboravnosti...Roditelji ćesto žele samo petice...učitelji su pod pritiskom i roditelja a i ravnatelja ...ponekad idu linijom manjeg otpora pa daju više ocjene.U našoj školi u višim razredima kriterij nije blag ali opet se događa da odlikaši koji su vrijedni u srednjoj školi imaju problema...Ipak poznajem neke od svojih đaka koji su ostali izuzetno dobri...Mislim da su nekad djeca učila zaista da nešto nauče, danas je prestrašno što neki roditelji djecu šamaraju ako dobiju četvorku iz ispita znanja.Ja sam na roditeljskom neke stvari pojasnila.Nemam probema s roditeljima.Djeci sam objasnila da ne smiju loviti petice i da ne moraju i ne mogu svi imati petice...Idemo između trojke i petice...Ja dozvolim sebi promijeniti i sate i plan ...ravnam se prema djeci...Najbitnije mi je da prihvaćaju svaku ocjenu ...ma vrijedni su...ostaju svi na dopunskoj...i unaprijed sami nešto nauče...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Maja » 19 Apr 2015, 23:23

Fin post Bibo. A ti navalila pisati o vješticama, duhovima, misterijama :oo

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Terasa svjesti » 22 Apr 2015, 20:24

Malo je inovacija i prihvaćanja nečega novoga u školama i obrazovanju općenito. Većina sredstava se izdvaja za plaće nastavnoga kadra i gotovo ništa za nova učila i neke edukacijske sadržeje .

Realno kod nas u školama je još glavna tabla i kreda .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Bla » 22 Apr 2015, 23:45

Jel učenici još uvijek ustaju kada učitelj ulazi u razred?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Biba » 23 Apr 2015, 00:09

Bla wrote:Jel učenici još uvijek ustaju kada učitelj ulazi u razred?

Kako čiji, to zavisi od učitelja.Ja nisam godinam zahtijevala ali sad sam uvela to pravilo.Djeca će pokušati na sve načine smotati učitelja.Ako učitelj nije dosljedan i samo malo popusti, gotov je.Ja sam danas vrlo kratko kolegičinoj djeci na lijep način objasnila da su vrlo neodgojeni.Djeca nemaju obzira prema odraslim osobama jer prvo kod kuće nisu naučena tome.Ne trudi se ni svaki učitelj tu baš puno učiniti, nažalost ali tako je.I djeca mojih kolegica su razmažena, neposlušna...Imamo mi velik problem ali ni ministarstvo mu ne poklanja pozornost i ne pridaje važnost.Spomenuli su nešto će se kao učiniti po tom pitanju ali...malo sutra :pusi ...
Ja svoje mučim ako treba ali naučit će poštovati i odrasle i jedni druge....

A Maja me pošpota što pišem o vješticama i duhovima...ama dosta mi je i seminara i ministara...i ozbiljnosti za sve vijeke vjekova... :jk
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Krokodil Behko » 17 May 2018, 17:17

Sad baš čitam, naše su škole i fakulteti kompromitovani, kako među đacima, tako i u inostranstvu.
Uspjeh u školi nekada i uspjeh u školi sada, po svoj prilici, potpuno su različiti pojmovi. Prije se sve moralo znati, a sad je mnogo štošta bitnije od toga.
online

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by lejlamo » 17 May 2018, 17:38

Od učenja napamet i reprodukcije nema ništa. Sistem po kojem smo se mi školovali i koji i dalje većina nastavnika pokušava održati ničemu ne vrijedi. Nema funkcionalnosti. To zorno pokazuju PISA testovi. Naša djeca ne znaju razmišljati, ne učimo ih tome.
Zašto su Kina, Singapur, Koreja, Tajvan i ostale zemlje na istoku u svjetskom vrhu, a evropa generalno ( osim Finske, Holandije i još neke zalutale) na samom dnu? To se trebamo zapitati.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Femea » 17 May 2018, 18:20

Plan i program preopširan, časova uvijek malo, lekcije kilometarske, gomila informacija... :lupa
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests