Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2019, 10:07

Dori wrote: 09 Dec 2019, 09:07
Maja wrote: 22 Dec 2010, 01:06
ali srednja, a posebno fakultet... koliko toga ostane u glavi pravnicima i ekonomistima npr i koliko naučene teorije primijene na poslu?
Kad sam trebala na porodiljsko dovedu mi curu "frisku" sa fakulteta kao zamjenu. Ja sam ekonomista 20-tak godina i trebalo mi je par godina da se uhodam na tom poslu gdje se radi sa 5 razlicitih valuta, prognoze i ostalo....Oni dali oglas, ova valjda vidjela platu i zagrizla puno vise nego sto moze sazvakati. Ali dobro se prodala na razgovoru za posao....Znaci... :grana
Prvih dana je samo sjedila i gledala u mene. Ja joj rekla da pocne zapisivati, ona ono :sok Zvoni telefon, reko:"Javi se!", kaze:"Ali nisi mi rekla da trebam?!" :D. Ista stvar sa mail-om...Ne otvara ga i ne cita, a mail kao ovdje chat...Svako tri sekunde stigne novi.
Znaci ja nemam vremena da je ucim sta su dugovanja i potrazivanja. To je trebala davno preci u skoli, jer ja pricam o puno naprednijem nivou.
na kraju ispalo da ja nisam dobar pedagog i da joj ne objasnjavam dobro. Ok. Skontam ja prvi promlem Excel. Dam joj 20 zadataka, rijesila 2.
I lijepo joj objasnim da je i u mom ineteresu da je naucim, ne borimo se za isti posao, vec ona samo preuzima moj dok me nema. I ok...pocne ona da uci (koliko je moglo): Firmi bio kratak rok traziti nekog novog, ali su me na kraju zvali ako mogu doci ranije nego sto sam planirala...
Poenta...nauce oni nesto. Ali to je povrsina ledenog brijega. Sve ostalo je praksa. Ona je mogla poceti kao asistent. Da pohvata konce. Pa kao ekonomista....Pa onda mozda traziti takve poslove kao ovaj. Ovako pala sa neba i svaki dan mi plakala " ne mogu ja tooo" :lud

Ee moja, ova ti.. kasam ja išo na prve kurseve računara, u nekadašnji IRIS :grana
Poratni period, hrpa raznih sekretarica iz mnogih sarajevskih firmi. Ja sam konto, da osobe koje barataju s arhivom i pečatima, imaju neke soli u glavi. Ono tačno, zapanjio sam se glupošću nekih i sve se to dešava u glavnom gradu. Čak, nisu bile nikakve tabele u pitanju, nego WORD njihov nasušni, koji im treba za posao :grana
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22593
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12964 times
Been thanked: 12615 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Dori » 09 Dec 2019, 10:14

Krokodil Behko wrote: 09 Dec 2019, 10:07
Ee moja, ova ti.. kasam ja išo na prve kurseve računara, u nekadašnji IRIS :grana
Poratni period, hrpa raznih sekretarica iz mnogih sarajevskih firmi. Ja sam konto, da osobe koje barataju s arhivom i pečatima, imaju neke soli u glavi. Ono tačno, zapanjio sam se glupošću nekih i sve se to dešava u glavnom gradu. Čak, nisu bile nikakve tabele u pitanju, nego WORD njihov nasušni, koji im treba za posao :grana
:ruke

Meni trebala neka punomoc...Odem kod mamine jaranice koja radi kao pravnik u Ostini. Sjedim s njom, cekam da ispise jedan word dokument koji je vec pocela, da ga sacuva prije nego sto otvori novi da napise meni punomoc. Znaci nema minimise opcije....I kuca sa dva prsta. Pravnik :grana
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2019, 10:17

Dori wrote: 09 Dec 2019, 10:14
Krokodil Behko wrote: 09 Dec 2019, 10:07
Ee moja, ova ti.. kasam ja išo na prve kurseve računara, u nekadašnji IRIS :grana
Poratni period, hrpa raznih sekretarica iz mnogih sarajevskih firmi. Ja sam konto, da osobe koje barataju s arhivom i pečatima, imaju neke soli u glavi. Ono tačno, zapanjio sam se glupošću nekih i sve se to dešava u glavnom gradu. Čak, nisu bile nikakve tabele u pitanju, nego WORD njihov nasušni, koji im treba za posao :grana
:ruke

Meni trebala neka punomoc...Odem kod mamine jaranice koja radi kao pravnik u Ostini. Sjedim s njom, cekam da ispise jedan word dokument koji je vec pocela, da ga sacuva prije nego sto otvori novi da napise meni punomoc. Znaci nema minimise opcije....I kuca sa dva prsta. Pravnik :grana

Meni se čini, da se profesionalci razlikuju od priučenih, po broju prstiju kojima kucaju.
Nekad sam na pisaćoj i ja klepao sa dva prsta, ali ja ne tvrdim da sam profesionalac. Čak, bio sam i brz, ali nije to to.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Venera » 09 Dec 2019, 10:22

stil tipkanja nije vazan, imam dugogodisnjeg prijatleja koji tipka sa dva prsta , a covjek doktor nauka ( inostranstvo)

skolovanje jeste vazno jer nas usmejrava u sticanjua znanja, a isto osvisi od kvallitete progrma, osobllja, drzave,trzista :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by dadojović » 09 Dec 2019, 11:25

Nice try wrote: 09 Dec 2019, 08:53
dadojović wrote: 08 Dec 2019, 19:56 S obzirom s čime se sve prosvjetni radnici suočavaju u svakodnevnoj nastavi ne čude ovako revoltirane izjave.
Da, istina je da ova nastavnica nije postupila pedagoški ali, ako govorimo generalno, roditelji teško da mogu biti objektivni kada su njihova djeca u pitanju.
Pojedinci često uopće ne prihvaćaju nikakvu kritiku na račun svoje djece, što se uvijek na kraju pokaže kao kontraproduktivno.
Uz to, na ovim prostorima, još uvijek je prisutan onaj mentalitet: nije važna škola, ja sam dovoljno pametan za sebe. Sve dok ne napravimo odmak od takvih promišljanja ne možemo se ni nadati nekakvom napredku u kvaliteti obrazovanja.
Uzalud sve reforme školstva, ako se ne "reformiraju" učenici ili u većem broju slučajeva roditelji.
Mislim da bi reformom školstva i roditelji i djeca morali na neki način da se promijene.
Bar većina onih koji na pogrešan način razmišljaju o ulozi škole i svega ostalog u obrazovnom sistemu.
Jedno bez drugog ne ide.
Ono što me veseli je činjenica da se kod nas desio taj pomak u promišljanju. Društvo se osvjestilo da nešto definitivno nije u redu s školstvom i da je cjelokupna reforma nužna. Desilo se ono do skora nezamislivo, da je narod izašao na ulice želeći promjene. Ali isto tako postoje još uvijek snažne struje koje se opiru svakoj promjeni pod nekakvim nesuvislim svjetonazorskim opravdanjima.
I da ne budemo previše kritični prema današnjim generacijama, možda nemaju široki spektar znanja i spoznaja, koji su imale prethodne generacije, ali jako se dobro razumiju u tehnologiju koja već preuzima primat i zamjenjuje čovjeka u mnogim segmentima.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Nice try » 09 Dec 2019, 13:37

Te snažne struje i jesu problem.
Kada bi one nestale, začas bi se izvršile reforme i školstva i svega ostalog.
Bilo bi više reda u svemu.

Nemoj da sad neko uleti, a znam i ko će, i da kaže da trebamo izaći na izbore i promijeniti stanje :123
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by dadojović » 09 Dec 2019, 13:46

Nice try wrote: 09 Dec 2019, 13:37 Te snažne struje i jesu problem.
Kada bi one nestale, začas bi se izvršile reforme i školstva i svega ostalog.
Bilo bi više reda u svemu.

Nemoj da sad neko uleti, a znam i ko će, i da kaže da trebamo izaći na izbore i promijeniti stanje :123
Da, ta izlizana fraza je možda i točna, kao i ona da glas akademika na izborima vrijedi jednako kao i glas nepismene osobe.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Pasaga » 09 Dec 2019, 13:53

kad djeca budu odrastali opet uz neke nove akademike,pisce
umjetnike..na tv-ekranima
Ne Karabaticke raznih vrsta
mozda i buducnost bude bolja.
Dotle nam trebaju novi nastavnici,profesori....starog kova (nemoj da bi ko stagod lano)
kad disciplina zavlada ucionicom.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by lejlamo » 17 Jan 2020, 12:55

Pasaga wrote: 09 Dec 2019, 13:53 kad djeca budu odrastali opet uz neke nove akademike,pisce
umjetnike..na tv-ekranima
Ne Karabaticke raznih vrsta
mozda i buducnost bude bolja.
Dotle nam trebaju novi nastavnici,profesori....starog kova (nemoj da bi ko stagod lano)
kad disciplina zavlada ucionicom.....

ne stari kov. :ne

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by prog321 » 17 Jan 2020, 13:10

Na spomen nastavnika starog kova dođe mi da se samoranim.
Nema gorih nastavnika na planeti zemaljskog od starih komunjarskih diktatora koji su umislili da mi njima nešto dugujemo jer oni idu na posao za koji su plaćeni.
Rekao bih preplaćeni kad se uzme obzir količina truda da tu djecu osposobe.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by lejlamo » 17 Jan 2020, 13:15

prog321 wrote: 17 Jan 2020, 13:10 Na spomen nastavnika starog kova dođe mi da se samoranim.
Nema gorih nastavnika na planeti zemaljskog od starih komunjarskih diktatora koji su umislili da mi njima nešto dugujemo jer oni idu na posao za koji su plaćeni.
Rekao bih preplaćeni kad se uzme obzir količina truda da tu djecu osposobe.

Treba početu peticiju da se nastavnicima zabrani rad ako su stariji od 30 god. :djed
TO brt :ljub

hćemo beneficirani staž! :o

al' fakat, rad u direktnoj nastavi duži od dvadeset godina je zločin i prema nastavniku i prema djeci.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by insomnia » 17 Jan 2020, 14:56

Pasaga wrote: 09 Dec 2019, 13:53 kad djeca budu odrastali opet uz neke nove akademike,pisce
umjetnike..na tv-ekranima
Ne Karabaticke raznih vrsta
mozda i buducnost bude bolja.
Dotle nam trebaju novi nastavnici,profesori....starog kova (nemoj da bi ko stagod lano)
kad disciplina zavlada ucionicom.....
Jes’ nebil’ opet pocinili kakvog genocida.
Eto bili su akademici, pisci, nastavnici starog kova u Jugi ceteres godina pa sta bi?
Pa i kad iskljucis taj jebeni rat mada je to nemoguce sva ova danasnja garnitura je odgojena upravo od tog starog kova
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Pasaga » 17 Jan 2020, 18:13

insomnia wrote: 17 Jan 2020, 14:56
Pasaga wrote: 09 Dec 2019, 13:53 kad djeca budu odrastali opet uz neke nove akademike,pisce
umjetnike..na tv-ekranima
Ne Karabaticke raznih vrsta
mozda i buducnost bude bolja.
Dotle nam trebaju novi nastavnici,profesori....starog kova (nemoj da bi ko stagod lano)
kad disciplina zavlada ucionicom.....
Jes’ nebil’ opet pocinili kakvog genocida.
Eto bili su akademici, pisci, nastavnici starog kova u Jugi ceteres godina pa sta bi?
Pa i kad iskljucis taj jebeni rat mada je to nemoguce sva ova danasnja garnitura je odgojena upravo od tog starog kova
...nekazem,nista ...
svi ovi koji su taj rat zkuhali ...su ...izvorni seljaci,porjeklom,korjenom
to je ono ,kad je bitnije slusati dobro na sjelima
negoli sta prica ugledni profesor na predavanju ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Nice try » 17 Jan 2020, 18:23

Odgoj kreće prvenstveno od kuće.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by insomnia » 17 Jan 2020, 18:28

Pasaga wrote: 17 Jan 2020, 18:13
insomnia wrote: 17 Jan 2020, 14:56
Jes’ nebil’ opet pocinili kakvog genocida.
Eto bili su akademici, pisci, nastavnici starog kova u Jugi ceteres godina pa sta bi?
Pa i kad iskljucis taj jebeni rat mada je to nemoguce sva ova danasnja garnitura je odgojena upravo od tog starog kova
...nekazem,nista ...
svi ovi koji su taj rat zkuhali ...su ...izvorni seljaci,porjeklom,korjenom
to je ono ,kad je bitnije slusati dobro na sjelima
negoli sta prica ugledni profesor na predavanju ....
Jah. Osim toga i akademici
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Hannibal » 17 Jan 2020, 18:34

ja bih sve naucijo da mi je lejla uciteljica 😊
🐽

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by lejlamo » 17 Jan 2020, 18:34

eto stepen formalnog obrazovanja je garant pacifizma. hau jes nou.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by lejlamo » 17 Jan 2020, 18:35

Hannibal wrote: 17 Jan 2020, 18:34 ja bih sve naucijo da mi je lejla uciteljica 😊
bezbeli Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by srculence7 » 28 Jan 2020, 23:00

Mnogo toga zavisi od primene naučenog, grupa studenata koji su na stručnoj praksi kod nas mi nekako ne obećava, budući da ih čeka rad sa ljudima, posebno sa osetljivom grupom, moraće da porade na komunikaciji, osim ako ne misle da rade neke socijalne eksperimente u kojima će da ćute :roll
Treba iskoristiti situacije gde se teorija kojom nas bombarduju u obrazovnim ustanovama može primeniti, preispitati, možda doći do nekih boljih rešenja a kako drugačije nego kada se direktno suočimo sa problematikom.
I gledajući volontere koje imamo, primeti se razlika. Onda se možda treba zapitati koliko je i ta obavezna stručna praksa u trajanju određenog broja sati efikasna?
Volonteri dođu dobrovoljno da učine nešto za sebe, da se usavršavanju i pomognu drugima a studenti su na neki način primorani i tu je ta razlika u motivisanosti.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests