Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Bla » 27 Oct 2013, 14:57

Konsultant wrote:
Kornelija wrote:
Činjenica je da poslodavac ne može sam obavljati poslove.
Ovo je suština koju druga ugovorna strana mora konstantno imati na umu. Nažalost, ali tako je.
Ne moze sam, ali zaposli novog radnika. Sada nekad to bude dobra zamjena a nekad losa. Da, uvijek postoji drugi posao, bitno je samo finansijski prezivjeti troskove posla do novog zaposlenja &prihoda.
Evo recimo ti si neki dobar stručnjak u svom poslu, ja sam tvoj poslodavac koji te maltretira.
Ti ćeš prvom prilikom otići negdje drugo.
Ja ću zaposliti drugog, pa njega nastaviti maltretirati.
On će otići negdje drugo prvom prilikom.
Ja ću zaposliti trećeg. Pa ga maltretirati...

Šta misliš koliko će takva firma opstati ako se finansira od onoga što radi? :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Rockefeller » 27 Oct 2013, 14:58

Idemo u offtopic al' svejedno cu se nadovezati. Problem je u nacinu razmisljanja. Ako bi stvari krojili prema 30-50% onih najslabijih/najlosijih mi kao drustvo ili kao kompanije ne bismo mogli ici naprijed. Kvalitet je potrebno uvijek postaviti na besmisleno visoku granicu kako bi gravitirajuci prema njoj cijelo drustvo imalo benefit.

Poznata je teorema da B igraci u kompanijama privlace B ili cak C igrace jer je to za njih zona komfora. Takvih je mnogo danasnjih radnika -radnika B ili C klase. Oni se lahko prepoznaju: njih ces vidjeti da koriste pauze (i petominutne), njih ces vidjeti da ogovaraju i tracaju, njih ces vodjeti da mrze ostati prekovremeno, njih moras non stop podsticati, njih ces vidjeti kako pitaju za platu ili traze povisicu. To su B ili C kategorija radnika. I nikakvog moralnog razloga nema da se prema njima odnosimo korektno. Oni zasluzuju i trebaju biti na margini.

A igraci su ljudi koji guraju svijet naprijed. I sa njima je obicno lijepo raditi. Oni su sve ono sto B ili C igraci nosu i ne trpe prosjecnost.

Da bi svijet radnicke klase bio bolji nije rijesenje osakatiti A kategoriju, nego bi B i C kategorija morala razumijeti smisao necega sto se zove licna rast i u njihovim glavama bi morala licna rast prevagnuti u odnosu na nesto sto se zove napredovanje. Tako se rijesavaju problemi. Neces ga rijesiti tako sto ces sve svesti na zajednicki imenik (je l' se kaze imenik?).
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by POSAVLJAK » 27 Oct 2013, 15:01

Bla wrote:
POSAVLJAK wrote:ne možeš popravljati televizore i biti automehaničar.
Može se biti svestran, zašto ne? Zavisi od osobe do osobe.
Možeš, ali nećeš u školi naučiti

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Konsultant » 27 Oct 2013, 15:03

Bla wrote:
Konsultant wrote:
Šta misliš koliko će takva firma opstati ako se finansira od onoga što radi? :)
Takve firme evo opstaju vec vise od 15 godina ovdje. Dok god firma ima profitabilnost opstace.
Kakav ce biti kvalitet usluge to je drugo. U BiH je jako velik red za zaposlene, otpustis jednog, zaposlis drugo i sve tako 100 000 puta. Jedino je problem opustiti vrhunskog hirurga i sutra naci zamjenu. Prodavace i ovo sve sa SSSpremom mozes mjenjati ko carape uz neku deltu vremena za ucenje.

Rockefeller, pretpostavljam mislis na nazivnik. Upravu si sto kaze. Trenutno skole prave B i C kadar.

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by POSAVLJAK » 27 Oct 2013, 15:10

Julia-Klara wrote:
POSAVLJAK wrote:
Julia-Klara wrote:po svemu sto napisaste skola nam nije ni potrebna, sve mozemo sami, pa i citanje i pisanje

:kafa
Pa evo draga moja Juliška, reci nam sama: Jesi li u školi naučila Njemački i Engleski?
Dragi moj Posavljace,
Pitanje ti nije na mjestu,ali eto, kad vec pitas da ti i odgovorim-ne, ni engleski ni njemacki nisam naucila u skoli.
Da sam se ja pitala (a nisam) njemacki ne bih naucila nikad.Engleski sam pocela uciti sama i prije pocetka nastave na istom (5 razred), ali sam u srednjoj skoli imala profesora koji me je podrzavao,ucio i USMJERAVAO.
Skola nas uci bazi svega, i na nama je da otkrijemo u cemu smo dobri, za sta imamo slifa, a sta nam je totalni visak-prirodna selekcija. Naravno da i ja vidim da su mi neke stvari bile nepotrebne (logaritmi),ali to je moja averzija. Ne znaci nuzno da je bilo nepotrebno i ostalima.
Mnoge stvari ucimo jer nas zanimaju,ali da smo iskljucivi po tom pitanju, da smo samo mogli birati sta cemo znati a sta ne, sta mislis koliko bismo, ustvari, znali? Ja, sa ovolikom dozom averzije prema matematici tesko da bih i tablicu mnozenja naucila, A MORALA SAM, znaci da sam i to naucila u skoli.
-------------------------------------------------
Skola je timski rad,u njoj ne ucis samo predmete, teoriju, nego se i socijaliziras, ucis lijepom ponasanju, kulturi, obzirnosti., upoznajes nove ljude , i ucis voljeti njihovu razlicitost.
A ako si majmun, pa ni to ne mozes savaladati onda nije do skole, nego do tebe .

A nepitaš li se da je možda nekad i do profesora što pojedini učenici ne mogu savladati. Ne mogu svi biti pametni, ali kad ti profa piči po knjigama i ide sa lekcije na lekciju, a mnogi nisu već savladali prethodno gradivo, pa do koga je onda? Zašto nebi prebacio drugo gradivo tek kad svi savladaju prethodno....zato što njega boli k...za učenike, njemu je bitno da prođe njegovo radno vrijeme.

Ako tebe roditelji nisu naučili lijepom ponašanja i kulturi, e bogami nećeš to ni u školi naučiti.

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by POSAVLJAK » 27 Oct 2013, 15:13

Lebowski

To za križaljke je bila zajebancija. ;)
A vjeruj da ima ljudi koje zanima više stvari, ili koji su silom prilika naučili i popravljati televizore i auta. Takva nam situacija u državi, radi se šta se stigne.

Da, a u školi ćeš to sve naučiti? U školi ćeš naučiti raditi fasade i koliko lopata cimenta ubaciti u mješalicu? Upravo je to ono što ti spomeni, takvo nam je stanje u državi. Završiš fakultet i šta onda?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Bla » 27 Oct 2013, 15:16

Konsultant wrote: Takve firme evo opstaju vec vise od 15 godina ovdje. Dok god firma ima profitabilnost opstace.
Kakav ce biti kvalitet usluge to je drugo. U BiH je jako velik red za zaposlene, otpustis jednog, zaposlis drugo i sve tako 100 000 puta. Jedino je problem opustiti vrhunskog hirurga i sutra naci zamjenu. Prodavace i ovo sve sa SSSpremom mozes mjenjati ko carape uz neku deltu vremena za ucenje.

Rockefeller, pretpostavljam mislis na nazivnik. Upravu si sto kaze. Trenutno skole prave B i C kadar.
Da malo skrenem na temu sa ovog našeg totalnog off-a. Učenje nije zabranjeno nikome, može se i van škole učiti (ono na što Posavljak potencira) pa tako da ta armija prodavačica treba postaviti i sebi pitanje "Gdje griješim?". Nama je po mentalitetu uvijek neko drugi kriv.
A sada, apropo tih što "opstaju" 15 godina, bilo bi interesantno napraviti anketu da se vidi šta su ključni razlozi tog opstanka.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Konsultant » 27 Oct 2013, 15:23

POSAVLJAK wrote: A nepitaš li se da je možda nekad i do profesora što pojedini učenici ne mogu savladati. Ne mogu svi biti pametni, ali kad ti profa piči po knjigama i ide sa lekcije na lekciju, a mnogi nisu već savladali prethodno gradivo, pa do koga je onda? Zašto nebi prebacio drugo gradivo tek kad svi savladaju prethodno....zato što njega boli k...za učenike, njemu je bitno da prođe njegovo radno vrijeme.

Ako tebe roditelji nisu naučili lijepom ponašanja i kulturi, e bogami nećeš to ni u školi naučiti.
Ne mozes ni svima ugoditi. Nije isto plan za pojedinca i za sve odnosno sistem. Kultura se ponese iz kuce, ali i ucitelji/ce su korektivni faktor.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Konsultant » 27 Oct 2013, 15:24

Bla wrote: A sada, apropo tih što "opstaju" 15 godina, bilo bi interesantno napraviti anketu da se vidi šta su ključni razlozi tog opstanka.
Finansijski profit i tolerisanja neplacanja. Nakaradno na prvi pogled ali takvi opstaju jer je takav sistem.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Lebowski » 27 Oct 2013, 15:28

POSAVLJAK wrote:
Da, a u školi ćeš to sve naučiti? U školi ćeš naučiti raditi fasade i koliko lopata cimenta ubaciti u mješalicu? Upravo je to ono što ti spomeni, takvo nam je stanje u državi. Završiš fakultet i šta onda?
Pa nećeš naučiti raditi fasade(kod nas ovdje nema te škole, ne znam ima li je drugdje) ali možeš naučiti druge stvari. Zavisi i od škole. Ako upišeš za frizera nećeš naučiti o bravama i stolarstvu, niti te tamo muče sa hemijom i fizikom, matematikom, filozofijom ali ako upišeš ekonomiju, medicinu naučićeš i neki zanat a pored toga možda i jezik, uputi te za fakultet ako želiš poslije ekonomske upisati nešto drugo osim ekonomije ili poslije medicine da ne budeš doktor. Kao i gimnazija koja ti daje mogućnost da vidiš šta te zanima, možeš naučiti solidno jedan ili dva jezika ako te zanima i imaš kapacitet, ako te zanima naučićeš i neke druge stvari od kojih nemaš neke štete al možeš imati koristi.

Ne znam šta dalje sa fakultetom, da si u Njemačkoj čekao bi te posao.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Bla » 27 Oct 2013, 15:33

Konsultant wrote:
POSAVLJAK wrote: A nepitaš li se da je možda nekad i do profesora što pojedini učenici ne mogu savladati. Ne mogu svi biti pametni, ali kad ti profa piči po knjigama i ide sa lekcije na lekciju, a mnogi nisu već savladali prethodno gradivo, pa do koga je onda? Zašto nebi prebacio drugo gradivo tek kad svi savladaju prethodno....zato što njega boli k...za učenike, njemu je bitno da prođe njegovo radno vrijeme.

Ako tebe roditelji nisu naučili lijepom ponašanja i kulturi, e bogami nećeš to ni u školi naučiti.
Ne mozes ni svima ugoditi. Nije isto plan za pojedinca i za sve odnosno sistem. Kultura se ponese iz kuce, ali i ucitelji/ce su korektivni faktor.
Samo da se nadovežem, bar u onom sistemu školovanja (a sumnjam da je nešto puno drugačiji i sada) uspješno prelaženje gradiva se smatralo ako je prosječan učenik isto prosječno savladao. Ocjenjivao se uspijeh i nastavnog kadra vjerovatno.
Oni na repu se nikada nisu pikali u takve procjene. Možda malo surovo ali tako je. Ali i za to su postojala rješenja, od dopunske nastave, i više rada kod kuće.
Al' džebiga, ne može se natjerati ako neće. Mislim jako mali broj učenika je bio loš zbog manjka moždanih sposobnosti a mnogo više zbog nezainteresovanosti i nerada.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by POSAVLJAK » 27 Oct 2013, 15:34

Lebowski wrote:
POSAVLJAK wrote:
Da, a u školi ćeš to sve naučiti? U školi ćeš naučiti raditi fasade i koliko lopata cimenta ubaciti u mješalicu? Upravo je to ono što ti spomeni, takvo nam je stanje u državi. Završiš fakultet i šta onda?
Pa nećeš naučiti raditi fasade(kod nas ovdje nema te škole, ne znam ima li je drugdje) ali možeš naučiti druge stvari. Zavisi i od škole. Ako upišeš za frizera nećeš naučiti o bravama i stolarstvu, niti te tamo muče sa hemijom i fizikom, matematikom, filozofijom ali ako upišeš ekonomiju, medicinu naučićeš i neki zanat a pored toga možda i jezik, uputi te za fakultet ako želiš poslije ekonomske upisati nešto drugo osim ekonomije ili poslije medicine da ne budeš doktor. Kao i gimnazija koja ti daje mogućnost da vidiš šta te zanima, možeš naučiti solidno jedan ili dva jezika ako te zanima i imaš kapacitet, ako te zanima naučićeš i neke druge stvari od kojih nemaš neke štete al možeš imati koristi.

Ne znam šta dalje sa fakultetom, da si u Njemačkoj čekao bi te posao.
Škola je bitna da bih dobio posao, ali u nekoj normalnoj zemlji....to ja napisah na početku...nažalost, mi nismo normalna zemlja.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Bla » 27 Oct 2013, 15:38

POSAVLJAK wrote:Škola je bitna da bih dobio posao, ali u nekoj normalnoj zemlji....to ja napisah na početku...nažalost, mi nismo normalna zemlja.
Svaki posao ima svoje mjere za vrjednovanje kadra. Tako da ne nužno i ne svugdje, kako kod nas, tako i drugdje.
Ljekar ne možeš biti nigdje bez škole, a čistač možeš biti i sa 10 PhD.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by POSAVLJAK » 27 Oct 2013, 16:12

Bla wrote:
POSAVLJAK wrote:Škola je bitna da bih dobio posao, ali u nekoj normalnoj zemlji....to ja napisah na početku...nažalost, mi nismo normalna zemlja.
Svaki posao ima svoje mjere za vrjednovanje kadra. Tako da ne nužno i ne svugdje, kako kod nas, tako i drugdje.
Ljekar ne možeš biti nigdje bez škole, a čistač možeš biti i sa 10 PhD.
U mom kantonu, vjerovao ili ne, objavljen natječaj sa čistačicu u školi, broj mjesta 3. TRAŽE ČETVOROGODIŠNJU ŠKOLU.

a što reć tek na ovo:

J A V N I N A T J E Č A J

Na temelju čl. 31. Zakona o sudovima u F BiH („Službene novine F BiH“ br. 38/05, 22/06 i 63/10) i članka 24. Zakona o namještenicima u tijelima državne službe u Županiji Posavskoj („Narodne novine Županije Posavske“ br. 7/10 i 5/11), te odredbama Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu Općinskog suda u Orašju, Predsjednik Općinskog suda u Orašju.

radi popunjavanja upražnjenog radnog mjesta
na neodređeno vrijeme

Vozač............. 1 izvršitelj

OPIS RADNOG MJESTA:


Upravlja motornim vozilima na osnovu dobivenog putnog naloga za vožnju dobivenog od ovlaštenog lica,
Vrši pranje i održavanje vozila prema rasporedu, otklanja sitne kvarove,
Vodi knjigu evidencije na osnovu putnog naloga sa imenom i prezimenom osobe koja vozilo koristi, oznakom mjesta i vremena putovanja, pređenom kilometražom u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima iz oblasti prometa,
Redovito kontrolira ispravnost vozila i poduzima mjere na otklanjanju kvarova,
Vodi evidenciju o utrošku goriva, maziva, ulja, vode, antifriza i drugog potrošnog materijala za službena vozila suda kao i evidenciju o pređenim kilometrima službenih putničkih motornih vozila,
Vrši pripremu vozila za tehnički pregled i registraciju, a po potrebi obavlja i poslove dostavljača,
Obavlja i druge poslove po nalogu šefa odsjeka sudske pisarnice, tajnika suda i predsjednika suda.


Kandidat treba da ispunjava sljedeće opće uvjete:
da je državljanin BiH,
da je stariji od 18 godina,
opća zdravstvena sposobnost za vršenje poslova radnog mjesta,
da u posljednje dvije godine od dana objavljivanja javnog oglasa nije otpušten iz organa državne službe kao rezultat stegovne kazne na bilo kojoj razini vlasti u Federaciji, odnosno Bosni i Hercegovini,
da nije obuhvaćen odredbom članka IX 1. Ustava Bosne i Hercegovine

Završena srednja škola-četverogodišnja (gimnazija, ekonomska, upravna, administrativna ili prometna),
Položen vozački ispit „B“ kategorije
Poznavanje rada na računalu,
Najmanje 10 mjeseci radnog staža.

Šta reći a ne zaplakati, vozač je i prije ovog natječaja već bio izabran, i da, ima 10 mjeseci radnog staža.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Bla » 27 Oct 2013, 16:18

To je nešto sasvim drugo. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by POSAVLJAK » 27 Oct 2013, 16:44

Bla wrote:To je nešto sasvim drugo. :)
Pa spomenuo si čistačicu :tjesi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 27 Oct 2013, 16:57

Kornelija wrote: Razumemo se, rekla bih.

Ipak, neću se složiti da će nas u školi naučiti fundamentalnoj stvari za koju kažu da je inteligencija - "snađeš".

Dobro je kada čovek razmišlja da bi odgonetnuo zagonetku pa samim tim i koristi logiku kao nauku ali ne zato što su ga tome naučili već zato što je rođen da razmišlja.

E sada, što se nije svakom posrećilo, Bože moj. Taman da smo svi takvi, ovaj svet bi bio savršen i kao savršen vrlo brzo bi nestao.
Aha, definitivno se razumijemo. Međutim, postoje i takvi koji podržavaju opciju inteligencija=snalažljivost. Ne baš potpuno ali čini mi se da smo skoro vodili neku diskusiju o tome. Tu je bio i naš član koji je magistar psihologije i dao je svoje viđenje na temi:

http://www.bosanski-forum.com/viewtopic ... 6&start=40
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 27 Oct 2013, 17:03

Konsultant wrote:
Kornelija wrote:
Činjenica je da poslodavac ne može sam obavljati poslove.
Ovo je suština koju druga ugovorna strana mora konstantno imati na umu. Nažalost, ali tako je.
Ne moze sam, ali zaposli novog radnika. Sada nekad to bude dobra zamjena a nekad losa. Da, uvijek postoji drugi posao, bitno je samo finansijski prezivjeti troskove posla do novog zaposlenja &prihoda.
I to je suština stvari. Nema tu usfaliće mu radnika. Nema tu ni koji je stepen obrazovanja u pitanju. Ukoliko su uslovi iole prihvatljivi, uvijek će naći drugog.

Što se teme tiče a i ovog iznad što sam pisao, mi se siti naotpuštali proizvodnih radnika koji suu vezisti i upravnih koji su glupi ko noć. Ništa nisu naučili u školi a zamjena na njihovo mjesto stiže prije nego oni prođu kroz kapiju firme - vani.

POSAVLJAK wrote:
Lebowski wrote:
POSAVLJAK wrote:
Da, a u školi ćeš to sve naučiti? U školi ćeš naučiti raditi fasade i koliko lopata cimenta ubaciti u mješalicu? Upravo je to ono što ti spomeni, takvo nam je stanje u državi. Završiš fakultet i šta onda?
Pa nećeš naučiti raditi fasade(kod nas ovdje nema te škole, ne znam ima li je drugdje) ali možeš naučiti druge stvari. Zavisi i od škole. Ako upišeš za frizera nećeš naučiti o bravama i stolarstvu, niti te tamo muče sa hemijom i fizikom, matematikom, filozofijom ali ako upišeš ekonomiju, medicinu naučićeš i neki zanat a pored toga možda i jezik, uputi te za fakultet ako želiš poslije ekonomske upisati nešto drugo osim ekonomije ili poslije medicine da ne budeš doktor. Kao i gimnazija koja ti daje mogućnost da vidiš šta te zanima, možeš naučiti solidno jedan ili dva jezika ako te zanima i imaš kapacitet, ako te zanima naučićeš i neke druge stvari od kojih nemaš neke štete al možeš imati koristi.

Ne znam šta dalje sa fakultetom, da si u Njemačkoj čekao bi te posao.
Škola je bitna da bih dobio posao, ali u nekoj normalnoj zemlji....to ja napisah na početku...nažalost, mi nismo normalna zemlja.
Za malter ide 7-3-1/2 ako se ne varam :D
To naravno, nisam naučio u školi ali ipak postoje i ta zanimanja. Mislim na izučavanje tih zanimanja u školama. Kvaka je u tome da niko neće da uči zanate i tehničke škole. U SA je situacija već crveno-alarmantna. Pravo pravcato gotovansko društvo u kojem niko neće ni motike ni lopate. Ovo bih ja sve rado potjerao u rudnik.
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Rockefeller » 27 Oct 2013, 18:57

Mnogo toga bih napisao al' mi se desio maler tako da sam osudjen pisati nesto krace postove. :valja

Nacin kako ja razmisljam je: 18/19/20/21-godisnjaci bi trebali necim samostalno da se bave i da se mane te spike o dobro placanim poslovima. Znate zasto? To su godine kada nismo nicim optereceni; ni zenom, ni djecom, nicim i jednostavno nemamo sta izgubiti pokusavajuci da radimo stvari koje volimo. A uvijek se mozemo vratiti nazad i zavrsiti fakultet. Samo... iskustva koje steknemo na tom putovanju odvaga sve sto bi eventualno mogli izguboti cak i ako ne uspijemo.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Kornelija
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 353
Joined: 24 Oct 2013, 12:17
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Kornelija » 27 Oct 2013, 19:23

Bla wrote: Evo recimo ti si neki dobar stručnjak u svom poslu, ja sam tvoj poslodavac koji te maltretira.
Ti ćeš prvom prilikom otići negdje drugo.
Ja ću zaposliti drugog, pa njega nastaviti maltretirati.
On će otići negdje drugo prvom prilikom.
Ja ću zaposliti trećeg. Pa ga maltretirati...

Šta misliš koliko će takva firma opstati ako se finansira od onoga što radi? :)
Osvrnuću se iako nisam pitana.

Ni jedan poslodavac neće maltretirati stručnjaka jer time dovodi svoju firmu u problem. Maltretiraju se oni kojih je na berzi rada na hiljade, s njima se manipuliše i sa poslom i sa plaćanjem, a ne sa stručnjakom.

Samo korektnom poslodavcu je cilj da ima ekipu koja će dobro sarađivati a koliko će u tome uspeti, isključivo je njegova sposobnot za organizaciju što je nesporno najvažniji faktor za uspešno poslovanje.

Svetski poznati Sony je izrekao sjajnu rečenicu: "Ne želim da naređujem, ja želim da sarađujem." (interpretiram)

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests