Dešavanja u školama BiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Femea » 21 Mar 2020, 18:53

spacebound wrote: 21 Mar 2020, 18:50 Nama je poslala pitanja za prirodu i drustvo, pa da joj posaljemo odgovore.
Isto tako rekla je svaki vikend da joj saljemo zadace i ono sto je s tva prepisivano
:visi
Kod nas nema vikendom ništa. Svakim radnim danom u 8h počinju i čas traje kao i da su u školi, čak i odmore imaju. Završavaju u 13:10
ili ranije ovisi o broju časova.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80595
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11666 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by spacebound » 21 Mar 2020, 18:57

Femea wrote: 21 Mar 2020, 18:53
spacebound wrote: 21 Mar 2020, 18:50 Nama je poslala pitanja za prirodu i drustvo, pa da joj posaljemo odgovore.
Isto tako rekla je svaki vikend da joj saljemo zadace i ono sto je s tva prepisivano
:visi
Kod nas nema vikendom ništa. Svakim radnim danom u 8h počinju i čas traje kao i da su u školi, čak i odmore imaju. Završavaju u 13:10
ili ranije ovisi o broju časova.
Kod nas nije tako. Samo pola sata ta "nastava" traje. Uciteljica ukratko isprica, zapise na tablu sta trebaju zapisat u sveske i da im zadacu. Onda njegova uciteljica posalje u grupu jos zadace i materijala. Uglavnom, to satima traje, dok ja sa njim uradim.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by dadojović » 21 Mar 2020, 18:58

Mutevelija wrote: 21 Mar 2020, 18:44 A sta sa srednjim skolama?
Zbilja, što je sa srednjim školama? Nekako je sav fokus na osnovnim. Kako će srednjoškolci? Kod njih je praksa najvažnija, a to se ne može on line.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Mutevelija » 21 Mar 2020, 18:59

Ma praksa ne postoji ionako :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Femea » 21 Mar 2020, 19:10

dadojović wrote: 21 Mar 2020, 18:58
Mutevelija wrote: 21 Mar 2020, 18:44 A sta sa srednjim skolama?
Zbilja, što je sa srednjim školama? Nekako je sav fokus na osnovnim. Kako će srednjoškolci? Kod njih je praksa najvažnija, a to se ne može on line.
Većina predmeta kao i u osnovnim, praksa sigurno ne.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31681
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7223 times
Been thanked: 3930 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Mister No » 21 Mar 2020, 19:30

Kako su zamislili polaganja mature i upise u srednju školu/fakultete?
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Hannibal » 21 Mar 2020, 21:40

Mister No wrote: 21 Mar 2020, 19:30 Kako su zamislili polaganja mature i upise u srednju školu/fakultete?
e ovo je jedino problem
🐽

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 28 Mar 2020, 21:47

Femea wrote: 21 Mar 2020, 18:53
spacebound wrote: 21 Mar 2020, 18:50 Nama je poslala pitanja za prirodu i drustvo, pa da joj posaljemo odgovore.
Isto tako rekla je svaki vikend da joj saljemo zadace i ono sto je s tva prepisivano
:visi
Kod nas nema vikendom ništa. Svakim radnim danom u 8h počinju i čas traje kao i da su u školi, čak i odmore imaju. Završavaju u 13:10
ili ranije ovisi o broju časova.
Jesi li u BiH?

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Femea » 28 Mar 2020, 21:48

jelena... wrote: 28 Mar 2020, 21:47
Femea wrote: 21 Mar 2020, 18:53

Kod nas nema vikendom ništa. Svakim radnim danom u 8h počinju i čas traje kao i da su u školi, čak i odmore imaju. Završavaju u 13:10
ili ranije ovisi o broju časova.
Jesi li u BiH?
Da
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Chloe » 28 Mar 2020, 21:58

Mene zamara malecke nastava, jedan dio na RTV USK-s, jedaan dio nastavnica u roditeljskoj viber grupi zadaje, uključila se i nastavnica englesnkog, nastavnik vjeronauke preko nastavnice zadaje.
Po onda roditelji pitaju, komentarišu, zatrpaju zadatke, pa sve maleckoj moram proslijediti, kad sve završi ona slika pa šalje meni a ja onda nastavnicima privat na Viberu.....
Izmedju toga mi ona postavi stoo pitanja i milion potpitanja. :grana

Ako ne stignem s posla to sve odraditi, onda kad dodjem kući, a onda se ona ljuti jer zadnja dostavlja zadaću... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 28 Mar 2020, 22:00

Femea wrote: 28 Mar 2020, 21:48
jelena... wrote: 28 Mar 2020, 21:47

Jesi li u BiH?
Da
OK, onda sigurno imate tehnički dobro opremljenu školu i održavate časove putem neke platforme koja omogućava direktan video kotakt sa cijelim odjeljenjima i da je Sarajevo u pitanju ili neki veći grad.

To je odlično.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Femea » 28 Mar 2020, 22:02

Chloe wrote: 28 Mar 2020, 21:58 Mene zamara malecke nastava, jedan dio na RTV USK-s, jedaan dio nastavnica u roditeljskoj viber grupi zadaje, uključila se i nastavnica englesnkog, nastavnik vjeronauke preko nastavnice zadaje.
Po onda roditelji pitaju, komentarišu, zatrpaju zadatke, pa sve maleckoj moram proslijediti, kad sve završi ona slika pa šalje meni a ja onda nastavnicima privat na Viberu.....
Izmedju toga mi ona postavi stoo pitanja i milion potpitanja. :grana

Ako ne stignem s posla to sve odraditi, onda kad dodjem kući, a onda se ona ljuti jer zadnja dostavlja zadaću... :123
A jooj u nižim razredima je stvarno problem, dosta toga ovisi o roditeljima. Ja sam što se toga tiče mirna a i super ide sve, makar u našoj školi.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Femea » 28 Mar 2020, 22:03

jelena... wrote: 28 Mar 2020, 22:00
Femea wrote: 28 Mar 2020, 21:48

Da
OK, onda sigurno imate tehnički dobro opremljenu školu i održavate časove putem neke platforme koja omogućava direktan video kotakt sa cijelim odjeljenjima i da je Sarajevo u pitanju ili neki veći grad.

To je odlično.
Sarajevo je i mislim da je već ranije startalo eksperimentalno u ovoj školi pa ih nije zateklo nespremne.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Chloe » 28 Mar 2020, 22:10

Femea wrote: 28 Mar 2020, 22:02
Chloe wrote: 28 Mar 2020, 21:58 Mene zamara malecke nastava, jedan dio na RTV USK-s, jedaan dio nastavnica u roditeljskoj viber grupi zadaje, uključila se i nastavnica englesnkog, nastavnik vjeronauke preko nastavnice zadaje.
Po onda roditelji pitaju, komentarišu, zatrpaju zadatke, pa sve maleckoj moram proslijediti, kad sve završi ona slika pa šalje meni a ja onda nastavnicima privat na Viberu.....
Izmedju toga mi ona postavi stoo pitanja i milion potpitanja. :grana

Ako ne stignem s posla to sve odraditi, onda kad dodjem kući, a onda se ona ljuti jer zadnja dostavlja zadaću... :123
A jooj u nižim razredima je stvarno problem, dosta toga ovisi o roditeljima. Ja sam što se toga tiče mirna a i super ide sve, makar u našoj školi.
Meni je jedino sreća što je malecka pravo inteligentna, brzo upija, a samostalna. Neću za nju da radim kao što neki roditelji rade. Usmjerim, objasnim i ispitam gradivo.

Neki dan su radili strip. Ona je napravila "Mokri kaktus" :D.
Meni simpa, sve sama uradila, od ideje pa dalje, kad sam vidjela radove druge djece :grana vidi se da su mame i tate ubijali vrijeeme radeći strip.
Još to sve objavljeno na stranici tv škole. :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 28 Mar 2020, 22:22

Kad bi država omogućila svakom učeniku osnovne škole laptop i neograničen pristup internetu, ne bismo imali nikakvih problema sa online nastavom.

Djeci bi bilo zanimljivo i bez problema bi pratili nastavu i usvajali gradivo; platforme bi bile stoprocentno korisne za slanje materijala i ocjenjivanje, a roditelji ne bi morali biti uključeni u ovolikoj mjeri i na ovakav način kao što je to opisala @Chloe i kako je u većini naših osnovnih škola, a bome i srednjih.

S obzirom na to da kod nas nije takav slučaj, da priličan broj djece nema ni kompjuter ni laptop ni wi-fi, i da nastavu prate preko telefona, čak i samo jednog u porodici sa prosječno dvoje djece, od naše online nastave psihijatri će imati pune ruke posla i oni u privatnoj praksi će sigurno profitirati, a djeca možda nešto i nauče.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2020, 22:29

jelena... wrote: 28 Mar 2020, 22:22 Kad bi država omogućila svakom učeniku osnovne škole laptop i neograničen pristup internetu, ne bismo imali nikakvih problema sa online nastavom.

Ako su djeca stasala za laptop, to znači da je riječ o zrelijoj djeci i da im roditelji nisu htjeli kupiti laptop ni poslije deset godina školovanja. Možda je do roditelja, jer ga čak ni sebi nisu kupili, pa čak ni desktop.

Kakvi su to roditelji?

Imamo li dokaze, da je bilo koja država na planeti, svim svojim đacima kupila laptop?
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Hurija » 28 Mar 2020, 22:40

:rumenko Losa je jako konekcija na toj Onlajn nastavi i cas traje 25 minuta ,pojedini prosvetni radnici se ni ne pripreme kako treba ,ona uciteljica za peti razred recimo ,kasni za planom i programom iz pojedinih predmeta po desetak casova ,nespremni smo mi za takav vid nastave
Ostalo je cutanje.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 29 Mar 2020, 12:15

dadojović wrote: 17 Mar 2020, 22:00 Kako funkcionira on-line nastava? Kod nas je prvoga dana bilo problema s hakerskim napadima.
Kod nas je prošle sedmice bio raspust. Od sutra starta nastava, poslali su nam obavijest na viber grupu razreda. Dakle, u vrijeme kada inače počinje nastava treba napisati da je učenik prisutan, učitelj će napisati lekciju i zadati šta treba napisati, a učenik kad napiše treba uslikati i poslati na grupu. Testove će poslati i ocijeniti na isti način. Ispitivanje će vršiti preko video poziva, to jest on će posebno pozivati učenike koji trebaju odgovarati.
Vidjećemo kako će sve funkcionisati.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Chloe » 29 Mar 2020, 12:35

Gimnazija, tj. nastava kod starije kćerke super funkcioniše online.

Mi smo pravili akciju da djecu obezbijedimo laptopima ili mobitelima zbog nastave. Uspjeli smo pokriti dobar dio., još par uçenika je ostalo.... :ok

BHTelecom obezbjedjuje, gratis internet djeci koja ga nemaju u saradnji sa školama. :cool

P. S. Je li Telemach dao svoj doprinos u ovoj situaciji? :kafa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 29 Mar 2020, 16:34

Kod nas vjerujem da svi imaju net, a laptop nije neophodan jer platforma može i preko mobitela.
Prošle sedmice su profesori sve učenike pitali da li imaju uslove za praćenje nastave online.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests