Ekskurzije

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Ekskurzije

Post by Maja » 13 Nov 2012, 23:57

Image

:D.

Jeste li išli na ekskurziju i gdje? Je li bilo kakvih dogodovština?
Idu li vaša djeca na ekskurziju i šta mislite o tome...je li vam svejedno povjeriti dijete drugima?
Je li previše da djeca u osnovnoj putuju u strane zemlje?

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by blento59 » 14 Nov 2012, 00:21

po zavrsetku osnovne smo isli u dubrovnik a po zavrsetku srednje u tadasnji sssr
bilo mi je lijepo
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2012, 00:25

Ma ja sam bio na ekskurziji prije tristo godina :D
Pamtim to ko da je bilo danas kad smo se vozikali u busu do Slovenije pa na more i nazad. U prednjoj polovini busa, sjedili su papci. Oni su pjevali narodnjake i "druže Tito mi ti se kunemo". U zadnjoj polovini, mi čaršijska raja. U modi je bio album od dugmeta "Zaboravi ako možeš". Kad ovi prednji postanu baš dosadni, onda predjemo na AC/DC. Oni su pili kolice a mi badelove polovke. Družili sa profesorima koje mi ionako ne bi prihvatili u svoje društvo. Koji će nam q profesor na fešti. Mensečini da smo u Crikvenicama napravili lom zajedno sa jednom rajom sličnom nama a iz Banja Luke koji su tu bili po istom osnovu kao i mi. Uglavnom, demolirali smo hotel :hihi Nismo imali para a kupujemo piće u hotelu pa smo se verali uz gromobran do prozora naših soba koje su bile na drugom spratu. Naravno, švercali smo vino i konjek. Jbt ima li ijedna moja priča a da ne pričam o alkoholu, drogama, seksu i slično? :misli
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by paparaci » 14 Nov 2012, 00:30

davno je to bilo. isli smo u jasenovac. bilo je interesantno. znam da su neke Titine stvari bile izlozene. sjecam se da je jedan skolski usao u autobus i rekao kako svi moramo kupiti neke sveske/brosure, inace cemo fasovati keca od nastavnice. ako nije i gore nesto bilo. znam da su mi zadnje pare otisle na to sranje i da vise nisam imao ni za vode :D.
kasnije sam saznao da to uopste nije bilo potrebno. zbog cega nas je skolski nasankao, nemam pojma. ne sjecam se vise. slabo se toga uopste sjecam, ali znam da nam je bilo lijepo.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Maja » 14 Nov 2012, 00:31

Jasenovac :ha

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by paparaci » 14 Nov 2012, 00:34

aham. bilo je to u drugom ili trecem razredu osnovne. ne znam tacno. a isli smo i na Gornji Budelj dva puta ako se ne varam. to je naselje vise Sanice. nije daleko. samo ti dusa ispadne dok se popnes gore :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by blento59 » 14 Nov 2012, 00:35

kao exkurzijas ili logoras
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by paparaci » 14 Nov 2012, 00:44

kao djak.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by blento59 » 14 Nov 2012, 00:45

bilo je tamo i djaka kao logorasa
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by bubica » 14 Nov 2012, 02:46

Bem ti Trsic i Vuka Karadzica i ko ga izmisli. Haman sam pet puta bila. Vazda su nas teglili po tim yebenim starosrpskim sranjima :bua. Te Jasenovac, te Sarajevo, te Gradacac. Nista nije bilo gore nego kada se sendvici pocnu vaditi iz torbe :sok. Neki povrate odmah a neki kasnije, elem je uvijek bilo tih povracaca. Mozda zbog toga i mrzim se u busu voziti. Traume iz djetinjastva :hihi
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Dust » 14 Nov 2012, 06:51

Cudno kako smo gotovo svi isli na ta Srpska stratista.. U trecem osnovne Kumrovec i Jasenovac, u osmom Beograd, Kragujevac i Bajina Basta. Srednja, sa ferijalcima, Sarajevo.
Sjecam se i ja tih sendvica buba, povracanja u autobusu,
prljavog voza I sest sati voznje do Sarajeva.. Uglavnom, sjecanja koja se nicim ne mogu platiti.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2012, 09:49

Mislim da nisam svraćao u Jasenovac. Obišli smo spomenik na Kozari.
Čini mi se da smo se do tog momenta već istrijeznili. Kad malo bolje razmislim
meni se nije ni dopalo na toj ekskurziji. Da smo znali kako će biti dosadno
obilaziti te gluposti poput spomenika i Plitvičkih jezera, vjerovatno bi slagali
da idemo na ekskurziju a zaštekali bi se negdje oko grada u vikendici.
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Katja » 14 Nov 2012, 10:02

Mi nismo u osnovnoj bili po nikakvim stratištima. :cudi
Na kraju osmog smo bili u Zagrebu. Bježali pred tramvajima ko preplašena divljač. Drugarica je u ta dva dana ostarila nekoliko godina. :DD

S gimnazijom sam išla u Prag. Nisam ništa vidjela od tog grada, po cijeli dan smo napušeni bauljali okolo.
Tek kad sam mnogo godina kasnije posjetila taj grad kao pristojna gospođa :zubi sam vidjela koliko je zapravo lijep.

Mislim da bi djeca ekskurzije trebala provoditi na nekoj velikoj livadi ili u šumi. Šteta novaca na posjete dalekih gradova, kad je njima samo važno da su zajedno i da se dobro zabave. :oo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Maja » 14 Nov 2012, 10:20

Katja wrote:
Mislim da bi djeca ekskurzije trebala provoditi na nekoj velikoj livadi ili u šumi. Šteta novaca na posjete dalekih gradova, kad je njima samo važno da su zajedno i da se dobro zabave. :oo
Slažem se s tobom. Kad se sjetim kad smo se mi vozili busom po Budimpešti, a vodič nam pričala o historiji grada, pokazivala značajne zgrade, spomenike, čuvene njihove mostove itd, 99 posto autobusa je spavalo :lup
A ja sam sve upijala ko spužva. Eto i tad se moglo vidjeti šta će mene u budućnosti zanimati :D
Znači bili smo u Mađarskoj, u Budimpešti 3 dana, na jezeru Balaton 4 i bilo je dobo. Samo smo zalutali kad smo išli gore i umjesto 15 vozili smo se 18 sati :lupa
PS hebo te jest bio skup telefon. Samo okreneš broj i kažeš svojima: "Dobro sam" a ovi ti već izračunaju 7KM.
Tad su bili forinti i 1KM je bio oko 140 forinti.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Tempy » 14 Nov 2012, 10:36

Sada su aktuelne ekskurzije u Španiju, najčešće Barcelona, a obzirom da se ide autobusom imaju priliku vidjeti dobar dio Italije i svratiti u Veneciju (ne smrdi koliko pričaju).
Bosna nažalost ima malo mjesta koja zaslužuju da ih se svrsta u odredišta za ekskurzije. Ne kažem da nema, ali izaista veoma malo. Odlazak u Srebrenicu je tužan a ipak bi trebao biti jedna od destinacija svake ekskurzije.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Maja » 14 Nov 2012, 10:47

Kad sam ja bila srednja svi su tad išli u Mađarsku. Sjećam se da smo kao dobili ponudu Rimini-Verona, Prag i Budimpešta. Svi su bili za Italiju, samo ja za Prag i na kraju smo kao i svi razredi otišli u Mađarsku :D.
Ja sam za to da osnovci idu po BiH, Bosanci u Mostar, Počitelj, Radimlju, Blagaj-vrelo Bune, Kravice, Međugorje...imaš finih mjesta koliko hoćeš. A Hercegovci npr u Sarajevo, vrelo Bosne, piramidu :D
Nisam za to da se u Srebrenicu-Potočare ide u sklopu ekskurzije jer ekskurzija treba da zabavi đake. Ali jesam za da se uvede npr u srednje škole, ne kao ekskurzija, nego kao ne znam...čas Historije ili tako nešto.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Tempy » 14 Nov 2012, 10:52

Maja wrote:Kad sam ja bila srednja svi su tad išli u Mađarsku. Sjećam se da smo kao dobili ponudu Rimini-Verona, Prag i Budimpešta. Svi su bili za Italiju, samo ja za Prag i na kraju smo kao i svi razredi otišli u Mađarsku :D.
Ja sam za to da osnovci idu po BiH, Bosanci u Mostar, Počitelj, Radimlju, Blagaj-vrelo Bune, Kravice, Međugorje...imaš finih mjesta koliko hoćeš. A Hercegovci npr u Sarajevo, vrelo Bosne, piramidu :D
Nisam za to da se u Srebrenicu-Potočare ide u sklopu ekskurzije jer ekskurzija treba da zabavi đake. Ali jesam za da se uvede npr u srednje škole, ne kao ekskurzija, nego kao ne znam...čas Historije ili tako nešto.
Neka Hercegovci nikako ne izostave Plave vode u Travniku, malo i na Vlašić, pa i Jajce zašto da ne vodopad je obnovljen, u Zapadnoj Bosni svakako Ostrožac i Bihać, da Hercegovci vide da je Una lijepa kao i Neretva.:)

Trepavica
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Trepavica » 14 Nov 2012, 12:57

Gdje god je trebalo ici na ekskurziju isla sam... ( kako ono nas narod kaze " gdje ce kolo bez kokana "..) Evo i moja kcerka , ne daj Boze da sta propusti..i van ekskurzije .. ( ne trebam se pitati na koga je takva ) :plavi

Ja sam iz onog vremena ,kada se djeca vodila na ekskurzije i to na Kozaru , Sutjesku.. :rumenko , itd itd.. ( koji uzas sad kad se sjetim ) ..a kada porasla ,i okolnosti promjenile , ekskurzije su bile nesto drugacije..Zanimljiva su tu putovanja , nesto sto ce se pamtiti cijelog zivota..

Zao mi je puno djece, sto mogucnosti nemaju , da otuputuju , i sto nece imati mogucnosti sjecati se tih najljepsih skolskih putovanja..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by dacina_curica » 14 Nov 2012, 13:21

Mi nismo isli na prave ekskurzije prije cetvrtog osnovne. :cudi Jedino sto smo isli u Trsic u kucu Vuka Karadzica, ali to je bilo blizu, za par sati sve obidjes i vratis se kuci.

U cetvrtom isli na obdan u Sarajevo.
U petom dva dana u Beograd, obisli Kucu Cvijeca, Kalemegdan, zooloski vrt (gdje mi je zirafa laznula ruku :valja).
U sestom smo isli (na vise dana) u obilazak lokacija ofanziva iz Drugog Svjetskog na istocnoj strani...Nekadasnja Uzicka Republika, Tjentiste te jos i spomen obiljezje u Kragujevcu...
U sedmom smo obisli ostatak ratnih spomenika na zapadnoj strani bivse Jugoslavije, prvo Jasenovac (tu mi razredni nije dao da udjem da gledam film) te Bihac, Kozara, Jajce, Drvar....ah da, isli smo i na Plitvice...
U osmom Neretva, Mostar i onda na nekoliko dana u Dubrovnik.

U srednjoj skoli sipak, prva godina rat u Hrvatskoj, druge godine se vec i kod nas zaratilo, neki od nas su jos uvijek na 20-ogodisnjoj ekskurziji u bijelom (sarenom) svijetu.

U Njemackoj smo za maturu isli sedmicu i po u London... :ples

User avatar
Naopaka bajka
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 10 Sep 2012, 15:30
Status: Offline

Re: Ekskurzije

Post by Naopaka bajka » 14 Nov 2012, 13:28

u drugom razredu 7 dana na Pale
u trećem 7 dana u Zaostrog (ili Zeleniku, ne sjećam se baš)
od 5 do 8 ekskurzija je bila svaki dan (valjalo je doći do škole koja je bila svake sedmice u nečijem stanu na Brek(c)i, to su bile putešesvije hehehh)
u 4 srednje Italijaaa (jbt, put na mjesec za nas tad)

to je to
Ćao Ćamile, čemu čuđenje, čućemo se.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests