Naši stari profesori

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by IM_ex » 25 Nov 2012, 21:32

kad cemo vec i o nastavnicima, trebalo bi naznaciti u naslovu

Milos (nastavnik s-h), bio je cudak na svoj nacin. Vjeciti nezenja - umro je, kazu. Nemilosrdan; cesto neuredne kose, koja je u muskum stilu ali opet takva da je se ne bi moglo nazvati nekakvim friz tipom, bar prednjeg dijela sto se tice.
Svjestan da daleko prednjacim od ostalih ucenika, posebno kad je rijec o sastavima baziranim po slobodi izbora, vecini dosadnim lektirama, urednoscu, rukopisom itd. toliko je volio da mu ja idem kupiti hljeb, tu, u prodavnici nadomak skolskog dvorista. Godilo mi je izaci iz ucionice i udahnuti svjez zrak, godili su mi ti skoro pa svakodnevni, obicno desetominutni izlasci.
Istina, nekako mi je bilo neugodno pred rajom sto se ne odluci i za nekog od njih, koji u propinjke skacu, podignutih dva prsta, kad trazi dobrovoljca za kupovinu hljeba.
No, nakon duzeg perioda, desilo se nesto sto je prekinulo taj ustaljeni ritual.
Svi smo imali dovoljan broj ocjena, pluseva, minusa ... elem, taj dan je zacrtao cas provesti na, po meni, cudan nacin - "Ima li neko da bi se odvazio citati za peticu. Znaci, bez ijedne pogreske :oklagija " - zvucao je prijetece, nemirno se poigravajuci sipkom, bez koje nijedan cas nije odrzao, a koju je, bogme, pocesto znao koristiti - zna to jadna Dilka, najbolje :oo
Odvazim se i dignem dva prsta, svjesna da se propinje da vidi jesam li dobrovoljac iz predzadnje klupe. Odobri; zauzimam stav i pocinjem s glasnim citanjem.
Ne sjecam se tacno o kom stivu bjese rijec, znam da sam gazila samouvjereno, podugo, bez zurbe, s uzitkom, svjesna da jos ne "potukoh". U ucionici opci muk - kao da sam sama. Citajuci recenicu smisla:" Mati je chamila ispred peci", procitah chamila i dalje mi ne dade, dushman :ha

" :stop " veli, a ja na to " :sok moooliiim???"
Ja kad on, trijumfujuci poce da mi cupa nerve ... sve se to pretvori u zestok duel, gdje mu nisam dala za pravo, pa da je tronastavnik ( a i razrednik mi je, pride).
Ne popusta on jezicnu teoriju da se chamiti kaze sa dugim a; ne popustam ni ja bogme svoju, na koju sam naucena od roditelja :D. :oo
I spuca mi cetvorku, meni k'o da samar odvali. "E, Milos, zapamtices ovo" mislim u sebi " sto sam ti kupovala hljeb, kupovala sam :ljut ".
Od tada, nikad vise nisam digla dva prsta kad pita ko ce mu kupiti hljeb. A propinjel se, pogledom usmjerenim ka predzadnjoj klupi, propinje. Svaki put proguta knedlu :p
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 01 Dec 2012, 16:32

I ja kažem kratko A u čamila.
Sjetih se i ja profesora bosanskog kad smo pričali o novim riječima i ja kažem kako Hrvati govore zajutrak i kako nisam skontala je li to mali obrok prije doručka ili sami doručak. Pitam ga da mi pojasni. Kad on blenu u mene...kaže ti si to nešto pogrešno čula. Ma nisam profesore, velim ja. To sam vidjela više puta na HRT-u. On ustade naglo, uze kredu, trznu ruku da mu se rukav od sakoa malo povuče prema laktu i napisa velikim slovima na tabli ZAJUTRAK te podvuče.
Poče dijeliti riječ na slogove, kaže kako nema nikakvog smisla i da sam ja to ipak pogrešno čula.
E zamislite kakav je osjećaj kad ti prof pred 28 đaka govori da si u krivu, a ti znaš da nisi.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Blackhawk » 01 Dec 2012, 16:38

Kako se čamiti ili čamila moze procitat kao kratko a ??

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 01 Dec 2012, 16:41

Sinoć sam svu noć čamila. Kod nas je A kratko. Isto kao što vi kažete ruuuuuuuža a mi ruža itd.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Katja » 01 Dec 2012, 16:50

Ne znači da je dugo A samo onda kad se rastegne (čaaamila). Nego, i kad kraće izgovoriš čamila, A je dugo (dugosilazno).
Kratko A je u riječi kamila. A ne izgovaraš valjda čamila isto kao kamila, jel? :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 01 Dec 2012, 19:16

Pa ne može se baš kamila uzeti kao primjer jer je kod kamile I malo drugačije od I u čamila :oo

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by POSAVLJAK » 01 Dec 2012, 19:42

Jao, ostala mi je u sjećanju profesorka Ljubica. Uvjek sam dovlačio dupe u prvu klupu, uvjek sam imao gumicu koja bi mi svakih pet-šest minuta ispadala. Pravio sam razne grimase kako bi me primjetila. Na jednom sam ispitu umjesto odgovora napisao srce i stavio volim te, iako sam znao sve odgovore. Na kraju sata, dok su svi izašli napolje, ostali smo sami. Pa pobogu dijete drago, što si pisao curi pismo na testu, upitala me ona.? A ja sav onako smežuran odgovori, profesorka, to je bilo namjenjeno vama::

Od tada smo izašli par puta daleko od očiju drugih, pao je i poljubac, na satu su me derali hormoni, napadao sam ko lud svaki put kad bih je vidio. I onda.... e neću vam reć.. Al ostade mi u lijepom sjećanju.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by STrendzer » 01 Dec 2012, 19:49

kad sam napustio nakon nekih tri mjeseca Tz-Gimnaziju,smjer,statisticki tehnicar(uzgred budi receno,vrlo tesko bilo) zbog daljine i putovanja otisao sam u jednu drugu srednju skolu,tu sam se upisao u ekologe,jedno vrrlo tesko i kompleksno zanimanje...i tako,dosho u novu skolu,novi skolski kolege itd....i tako dodje i cas tadasnjeg "sh"-jezika,dodje nastavnica,Jovanka se zvala,mislim da nije bila bosanka-(tada to nije bilo ni bitno,bar su nas muslimane tako ucili :cvike)...,ja kad sam je vidio,prvi pogled jasno mi je bilo da se necu s tom zenom razumit...


i tako je i bilo...,nisam se ja bas nesto posebno trudio,hajd kontam-to je moj jezik koji pricam,tu ne bi smjelo bit frke :hihi ...jest vraga...Jovanka je bila smor a ja sam bio uvijek ono pomalo,ali vrlo malo "zafrkant-podbadac",(u Njemackoj bi rekli-schlitzauge,i zbilja me tako zvao jedan nijemac-majstor,predavac kad sam nesto ucio ovdje) :oo :D. ..,odmah je ona meni pokazala nakon par dana da ce bit "vruce" s njom glede "sh"-jezika...bila je stroga,cak mislim da je prema meni bila i prestroga,mozda sam ja to zasluzio nekim sitnim podbadalicama,ne znam tacno ali u svakom slucaju nisam nikad imao vise od trojke iz "sh"-jezika..

istini za volju i ja sam gledao samo da prodje cas,nisam slusao bas dovoljno sto se mozda odrazava na sadasnji stepen poznavanja "moje" gramatike,plus sto sam mnogo toga zaboravio zbog nekoristenja(kao i ruski jezik)ali,eto,to je bilo tako..kako god da sam mislio da sam naucio nisam mogao iznad trojke,ponekad je to bila i neka dvojka :grana ...naravno da sam bio nezadovoljan i da mi je cas kod ove profesorice bio dosadan do vraga..

da li sam ja bio tako los,neozbiljan,lijen,ili ko ti ga zna sta vec-ali jedna stvar me uvijek mucila;istovremeno sam morao uciti i ruski jezik,nastavnica takodje srpkinja,od Sarajeva negdje gore je dolazila,i za cudo nekakvo koje ja ne znam objasnit iz ruskog jezika sam imao uvijek uglavnom 4 ili 5 a iz "sh" jezika 2-3...:(!

naravno da na ovo necu nikad dobt odgovor,logicno,ali ovog pitanja cu se uvijek ponekad sjetit...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 01 Dec 2012, 19:57

POSAVLJAK wrote:Jao, ostala mi je u sjećanju profesorka Ljubica. Uvjek sam dovlačio dupe u prvu klupu, uvjek sam imao gumicu koja bi mi svakih pet-šest minuta ispadala. Pravio sam razne grimase kako bi me primjetila. Na jednom sam ispitu umjesto odgovora napisao srce i stavio volim te, iako sam znao sve odgovore. Na kraju sata, dok su svi izašli napolje, ostali smo sami. Pa pobogu dijete drago, što si pisao curi pismo na testu, upitala me ona.? A ja sav onako smežuran odgovori, profesorka, to je bilo namjenjeno vama::

Od tada smo izašli par puta daleko od očiju drugih, pao je i poljubac, na satu su me derali hormoni, napadao sam ko lud svaki put kad bih je vidio. I onda.... e neću vam reć.. Al ostade mi u lijepom sjećanju.
Koji si bio razred :D
da li sam ja bio tako los,neozbiljan,lijen,ili ko ti ga zna sta vec-ali jedna stvar me uvijek mucila;istovremeno sam morao uciti i ruski jezik,nastavnica takodje srpkinja,od Sarajeva negdje gore je dolazila,i za cudo nekakvo koje ja ne znam objasnit iz ruskog jezika sam imao uvijek uglavnom 4 ili 5 a iz "sh" jezika 2-3...!
I ja sam iz engl. imala 5, a iz bosan. 3. Ali tu sam ja bila kriva. Kad bismo god imali sastav ja ne bih ni A napisala i dobila bih 1. Nisam htjela svoja razmišljanja dijeliti s tamo nekim profesorom i drugim đacima :cudi
Posebno zato što su te teke za sastave ostajale u školi i svak ih je čitao. Jbg...čudna sam bila po tom pitanju.

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by POSAVLJAK » 02 Dec 2012, 11:29

Maja wrote:
POSAVLJAK wrote:Jao, ostala mi je u sjećanju profesorka Ljubica. Uvjek sam dovlačio dupe u prvu klupu, uvjek sam imao gumicu koja bi mi svakih pet-šest minuta ispadala. Pravio sam razne grimase kako bi me primjetila. Na jednom sam ispitu umjesto odgovora napisao srce i stavio volim te, iako sam znao sve odgovore. Na kraju sata, dok su svi izašli napolje, ostali smo sami. Pa pobogu dijete drago, što si pisao curi pismo na testu, upitala me ona.? A ja sav onako smežuran odgovori, profesorka, to je bilo namjenjeno vama::

Od tada smo izašli par puta daleko od očiju drugih, pao je i poljubac, na satu su me derali hormoni, napadao sam ko lud svaki put kad bih je vidio. I onda.... e neću vam reć.. Al ostade mi u lijepom sjećanju.
Koji si bio razred :D
da li sam ja bio tako los,neozbiljan,lijen,ili ko ti ga zna sta vec-ali jedna stvar me uvijek mucila;istovremeno sam morao uciti i ruski jezik,nastavnica takodje srpkinja,od Sarajeva negdje gore je dolazila,i za cudo nekakvo koje ja ne znam objasnit iz ruskog jezika sam imao uvijek uglavnom 4 ili 5 a iz "sh" jezika 2-3...!
I ja sam iz engl. imala 5, a iz bosan. 3. Ali tu sam ja bila kriva. Kad bismo god imali sastav ja ne bih ni A napisala i dobila bih 1. Nisam htjela svoja razmišljanja dijeliti s tamo nekim profesorom i drugim đacima :cudi
Posebno zato što su te teke za sastave ostajale u školi i svak ih je čitao. Jbg...čudna sam bila po tom pitanju.
bio sam punoljetan , četvrti srednje !!

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by IM_ex » 02 Dec 2012, 18:58

Vidim, pomenom glagola chamiti, pokrenula se i diskusija :zubi fino, fino hehee ...
Ne rekoh u postu iznad - vremenom sam shvatila da je Milos bio u pravu; aohh, kako sam tad bila kivna na dedu, a i na oca :ljut


Sinoc, nece mi san na oci i uvijek kad se prisiljavam sto brze zaspati ne uspijem ( a valja poraniti). Prevrcuci se na lijevo, pa na desno, na ledja, potrbuske, po par puta ponavljajuci ritual, u mislima, najljepse stihove smisljam, nizem ... nemam pojma otkud da se sjetim skolske drugarice Vukice i to casa spocetka skolske godine, kad vrata ucionice otvori neko njen i taj dan joj pretvori u pakao - javi joj da joj je poginuo decko :/ ohh ... kako je plakala, k'o i sad da je cujem :grana

Naime, Vukica je bila mozak za sastave, za pisanje pjesama; sve imam dojam da sam o tome vec negdje ranije pisala.
Profesor s-h jezika, Grujo, omanji, otrov od profa, vec u prvoj godini otkrio je taj njen talenat pa je stoga njome jednostavno bio opsjednut. Vukla sam cetvorku godinama, uvijek cvrstu cetvorku, ama, smatram da sam zrela za odlicnu ocjenu i boli me sto sam zasjenjena samo zbog profesorove opsjednutosti Vukicom, odnosno njenim talentom. I u zavrsnoj, zadnjoj godini, meni vrlodobra ocjena ... hm.
Maturski rad -na temu ljubav :srce
"Nije moglo bolje" pomislih, i latih se zadatka. Jedna, druga ... pisem vec na trecoj stranici, gdje jos nedostaje zavrsnica tek. A moja najbolja drugarica sjedi do mene ... cujem njeno ccc te se reflektivno iskljucih iz teme kojom sam okupirana. Pogledam je, nadlaktila se i bijelo gleda u prazan papir ispred sebe. "Sta je s tobom? pa, ti jos nisi ... nista :sok " - shokirah se, svjesna da je do zavrsetka casa petnaestak minuta.
"Nemam ideju o cemu da pisem" - prognjavi te u istom dahu rece:" Haj' i meni napisi! Hoces li?"
Obecam, mada mi namami nervozu zbog preostalog veoma kratkog vremena. Vratim se svojoj zavrsnici, zavrsim sastav pa neprimijetno zamijenismo listove.
Njen rad sam pisala na temu Zabranjena ljubav (nije mi nedostajalo detalja, o toj vezi znala sam vise no dovoljno). Zvoni za kraj casa, a ja jos piseeeeem.
Zamijenismo radove, predadosmo ... tad i tad znace se ocjene - kofrci se Grujo.
Dodje taj dan, sat ... gleda me Grujo, od tog pogleda strah me obuzeo. Ne moze biti da sastavom nisam zadovoljila, mislim u sebi, prokljuvio je da je na listu s imenom i prezimenom moje drugarice moj rukopis, iako sam gledala da ne bude osjetno.
"Pa dobro (oslovi me imenom), gdje ti bi sve ove godine, do sad?" - progrguta Grujo.
"Kako mislite gdje bi, profesore? Uvijek prisutna na casu" - pravim se da ne kuzim sta hoce da kaze :p
"Dobro to, jasno je, aaaaaliiii ... kako to da taj talenat nisam ranije zapazio?" - smjeska se vec, zadovoljno.
A moje se srce smjeska, pa odgovorih kako nije ocekivao:"Zbog vase opcinjenosti Vukicom niste me zapazili, profesore :rumenko ".
Pocrvenio je u licu, doshetkao (hip-hop, hip-hop koracima) do moje klupe, sa DVA Maturska rada u rukama.
:grana
"Ugodno sam iznenadjen, DRUGARICE ( ta i ta) - Maturski rad vam je Odlican (5)" rece, a potom se obrati mojoj drugarici:" A Vi, vas sastav je takodjer odlican, aaa_li, obzirom da ga je, umjesto Vas, pisala vasa drugarica, ocijenjen je cetvorkom, tek da se zna da se zna :zubi ".
Znaci, Grujo je bio otrov u maloj bocici :zubi
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Maja » 19 Sep 2013, 19:52

http://depo.ba/hronika/prof-hasan-zolic ... stanovnika

Sad naiđem na ovu vijest i sjetim se Zolića. KAKO je taaaaj lik bio čudan. Ocjenjivao je u zavisnosti od raspoloženja. Sjećam se kad sam izvukla pitanje da mi je, ne pitavši apsolutno ništa, rekao dođi ti sljedeći put.
A imao je običaj sljedećeg puta pitati šta nisi znao prošli put i dođem ja ponovo, pita me šta nisi znala a ja slažem "Banke", što je ujedno bila i najlakša lekcija :D

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by laganini » 19 Sep 2013, 21:13

jebeno vrime najgore u životu loš učenik pa ni profesori nemaju značaj...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Bla » 19 Sep 2013, 21:18

Evo već pola sata sam sa sobom pričam, čamila, čamila, čamila... I nikako da skontam to kratko a
Možel' to ko snimiti :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2013, 21:21

laganini wrote:jebeno vrime najgore u životu loš učenik pa ni profesori nemaju značaj...
Jesu li tvoji pismeni radovi bili tako opširni kao i postovi na forumu? :D
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by laganini » 19 Sep 2013, 21:23

hrvatski sam volio a profesorica srpkinja i dan danas mrzim njegoša zbog nje....he,he,..behko ovdje je moj alter ego inače sam brbljiv...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Nela » 19 Sep 2013, 21:44

Mesa, dragi nastavnik iz osnovne, vazda mi je fulao ime a posto mi je rodjak isao sa mnom u razred a bio los ucenik, uvijek bi nas zajedno prozivao da odgovaramo i on naravno ne zna, a meni kaze "ti ovo sigurno zna" ja pocnem recenicu on da peticu. A istina je da je ne bih znala dovrsiti :hihi
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by laganini » 19 Sep 2013, 21:52

sram te bilo sad to priznaš..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by Nela » 19 Sep 2013, 21:54

laganini wrote:sram te bilo sad to priznaš..
:valja ne valja se ubjedjivati sa nastavnikom
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naši stari profesori

Post by laganini » 19 Sep 2013, 21:58

ma bila si ti štreberica sto posto..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests