Znate li koji strani jezik?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Voljena » 14 Nov 2011, 11:22

bosanski nabadam :hihi , engleski vrlo dobro, norshka i ucim turski :D.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Lanci » 21 Nov 2011, 15:29

blento59 wrote:
Maja wrote:.......ili ne znate ni naš da valja :oo
to si dobro rekla
nista mi mrze nema nego kad pricam sa nasim svijetom
njihove recenice se sastoje od pola engleskih rijeci i pola nasih rijeci a da nijedan ne znaju
posebno engleski.
cesto ih ne razumijem sta hoce da kazu
na kraju moram da im kazem da ili pricaju nas ili engleski da bih ih mogao razumiti
tacno tako,,sta me jos nervira uzasno kad sretenm na ulici naseg covjeka bosanca a ublizini jos tu prolaznika ima nepoznatih.. ... ..a on mi se obraca stranim jezikom.,,i pozdravlja samo zato sto se stidi svoj jezika.. samo ne vidim razlog zasto to ljudima treba,zasto nase tradicije sve ostavljaju iza sebe...prihvataju sve ono sto nije njihovo.. i sto im ne prihvata zar mogu se tako lako odreci necega svog,,zalosno..
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by noris » 21 Nov 2011, 15:32

Znam
vozdra

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by sann » 21 Nov 2011, 16:12

Maja wrote:.......ili ne znate ni naš da valja :oo
:valja :valja

vala Majo... :ruke :oo :oo

daaaa,znam i te kako,posebno maternji, upotrebljavati,kako jezikom,tako rukom :oo
a od tudjih tj,stranih njemacki...
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by sann » 21 Nov 2011, 17:04

mandibulas wrote:na Japanskom znam brojit do 4 (sve vjezbe u Aikidu idu do "4")...osim par sto idu do 8, al onda mos' dva puta brojat do 4 :oo
...... :pusi

ichi-1
ni-2
san-3
yon-4
go-5
roku-6
shichi-7
hachi-8

................................ :pusi :pusi :zubi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by sann » 21 Nov 2011, 17:11

mandibulas wrote:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...kasno je sad - savlado sam ja te "plesove" (kad nesto ponovis 10 000 puta, ne treba o tom vise razmisljati)
..lago :oo :ha


:djed
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Zagorka » 21 Nov 2011, 18:58

Engleski-dosta dobro,njemackog nesto malo,spanjolskog tek par fraza,pokupila od jedne polu-spanjolke...heh za sad toliko
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12166 times
Contact:
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Maja » 21 Nov 2011, 20:24

madam Bovary wrote:Engleski-dosta dobro,njemackog nesto malo,spanjolskog tek par fraza,pokupila od jedne polu-spanjolke...heh za sad toliko
Kad je moja rodica radila u kuhinji u španskoj bazi pričala bi mi često dogodovštine koje bi nastale zbog nepoznavanja jezika.
Blizu Mostara ima jedno brdo Kvanj i preko njega je put onako krivudav. I sad ti je došao neki Španac i rekao kako na Kvanju ima mućas kurvas, a jedna ti je žena rekla "je li nas ovo sad nazvao kurvama??"

:cool

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Zagorka » 21 Nov 2011, 21:35

Maja wrote:
madam Bovary wrote:Engleski-dosta dobro,njemackog nesto malo,spanjolskog tek par fraza,pokupila od jedne polu-spanjolke...heh za sad toliko
Kad je moja rodica radila u kuhinji u španskoj bazi pričala bi mi često dogodovštine koje bi nastale zbog nepoznavanja jezika.
Blizu Mostara ima jedno brdo Kvanj i preko njega je put onako krivudav. I sad ti je došao neki Španac i rekao kako na Kvanju ima mućas kurvas, a jedna ti je žena rekla "je li nas ovo sad nazvao kurvama??"

:cool
:plavi
moje mame prijateljica radila u njemackoj,u kuhinji,sef joj rekao da razbije 17 jaja,zena razbila 70,kad je covjek dosao veli main got!!! :plavi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by adacta » 10 Nov 2012, 09:27

Image


U Bosni i Hercegovini postoji veliki broj škola u kojima se pohađaju kursevi stranih jezika i većina ih je popunjena.

S obzirom na to da je i u bh. školama, prema nastavnom planu i programu, učenje dva strana jezika, najčešće njemačkog i engleskog, obavezno, ne čude posljednji podaci da je sve više bh. građana koji govore jedan ili više stranih jezika.

Inicijativa EU

No, do ostvarenja inicijative unutar Evropske unije da poznavanje dva strana jezika bude normalna stvar za svakog Evropljanina, potrebno je još dosta truda i reformi prvenstveno na području obrazovanja, kako u EU tako i u BiH.

Strani jezik kojim se najviše građana BiH služi jeste engleski, a prema posljednjim istraživanjima, taj broj kreće se oko 35 posto. U Federaciji BiH iznosi oko 50 posto, a u RS je upola manji - 25.

Ipak, broj onih koji tvrde da odlično vladaju ovim jezikom zapravo je relativno mali, oko deset posto u ukupnoj populaciji.

Ono što je primjetno u posljednje vrijeme jesu sve češće ponude za kurseve turskog jezika. Kandidata za učenje ovog jezika sve je više, a pojedini stručnjaci ovako veliko zanimanje pridaju sve popularnijim turskim serijama na našem tržištu.



Veliko zanimanje

- Koliko jezika znate, toliko ljudi vrijedite. Tada mi to nije značilo mnogo. Ali, danas, kada se želim zaposliti, svakodnevno komuniciram s prijateljima na Facebooku na engleskom. Počela sam ići i na kurs turskog jezika, gledam TRT svakog dana, dopisujem se s prijateljima iz Istanbula - kaže Aida S., diplomirani kriminalist, koja od 2003. čeka na zaposlenje, a u posljednje vrijeme redovno ide na kurseve turskog jezika u "Istanbul centar" u Sarajevu.

Nadira Ljevaković-Garić iz Centra za strane jezike u Zenici kaže da je zanimanje za turski jezik izuzetno veliko.

- Svi žele znati turski i čini mi se da je interes veći nego kada su bile popularne španske sapunice, kada smo organizirali i kurseve španskog jezika - kazala je Ljevaković-Garić, koja je dodala da su bh. građani dosta zainteresirani i za njemački i engleski jezik.

Pjanić poliglota među sportistima

Najmanje onih koji ne govore nijedan strani jezik je u Litvaniji (2,5 posto), Švedskoj (5 posto) i Latviji (5,1 posto).

Za Luksemburg, čiji svi građani govore nekoliko jezika, nema podataka. Jedan od najvećih poliglota među bh. sportistima je nogometni reprezentativac Miralem Pjanić, koji govori šest jezika.

Osim bosanskog, igrač Rome govori još luksemburški, francuski, engleski, njemački i italijanski jezik.





Izvor:dnevniavaz

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by Krokodil Behko » 10 Nov 2012, 10:23

- Svi žele znati turski i čini mi se da je interes veći nego kada su bile popularne španske sapunice, kada smo organizirali i kurseve španskog jezika - kazala je Ljevaković-Garić, koja je dodala da su bh. građani dosta zainteresirani i za njemački i engleski jezik.
Nek su nam otkrili Ameriku. Pa valjda se podrazumijeva da širenje bilo kakve kulture znači i širenje jezika te kulture.
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by bubica » 10 Nov 2012, 13:51

Pa naravno. Nisu bosanci glupi kao sto se nekada prave, vise je komocija i ljenost kod nekih u pitanju. Mlade generacije mogu reci i da 80% govore jedan od stranih jezika, zavrse takodje sa desetkom fax i sjede kod kuce, jer korupcija im neda sansu. Zalosno.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by Konsultant » 11 Nov 2012, 05:15

Tokom skolovanja uci se bar 1-2 jezika. Samo 1/3 zapamti. Slabo skolovanje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12166 times
Contact:
Status: Offline

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by Maja » 11 Nov 2012, 10:32

Ja ne znam ko je osmislio ovo učenje stranih jezika u školama. Toliko godina ga učiš a šta naučiš?
Na nekim naprednijim kursevima naučit ćeš više za 6 mjeseci, nego za 6 godina u školi.
Kladim se kad bih sad upisala kurs npr francuskom od kojeg ne znam ni riječi da bih ga savladala za godinu dana, a engleski sam učila u osnovnoj, srednjoj, na faksu, pa sam daaaaaaaalekooooooo od toga da mogu reći da govorim engleski (još sam uvijek imala 5 iz njega).

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by Konsultant » 11 Nov 2012, 14:58

Da, dobar si primjer navela. Bar 90% mojih prijatelja iz osnovne-srednje nije iznijelo nista konkretnog znanja o stranom jeziku. Ako se nisu sami zainteresovali nisu ni znali. Metod kako se tamo oci je skroz pogresan. Mada mislim da je glavni problem sto nije bilo interakcije. U razredu bude min. 25 dusa i kad ce doci na red nesto izgovoriti. Audio zapisi za uce jednostavno ne postoje.
Ocjene se djele na osnovu testa gramatike i lekcija koje ste presli. Ukupan fond rijeci je mizeran i u rangu je prvog A1 nivoa nekog kursa, a ucio se jezik nekoliko godina.
Ko ima vremena neku uci strane jezike, djecu treba tjerati i rukama i nogama nek uce. Na internetu ima kurseva za pozeliti i to sve besplatno.

Ruana
Status: Offline

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by Ruana » 11 Nov 2012, 15:21

Ucila sam ruski 8 godina, i ne znam pricati, da nije slican nasem ne bih nista razumjela.
Ovdje u jezicku skolu sam isla 9 mjeseci i naucila danski, citat, pisat i pricat.
Engleski nikad nijedne rijeci nisam znala dok nisam dosla ovdje, otisla sam u dva navrata na neki kurs po 3 mijeseca i malo sa djecom i onako mogu skontati kad mi neko nesto kaze.
Kod nas se nekako drugacije uci nego ovdje. Sjecam se onoga profesora iz ruskog, svu gramatiku morali znati napamet a to sto je nismo znali upotrjebiti nikog nije interesovalo.
Sjecam se jednom jedna ucenica ga pitala kako se na ruskom kaze volim te, on je nabrucio tek ti je 16 godina a hoces da cosas.
Kod nas sve teorija a nigdje prakse. Ovdje djeca to brzo nauce, moj sin je 9 razred i prica 4 jezika, bosanski, engleski, njemacki i danski. Engleski pocnu u 3 razredu a njemacki ili francuski (po licnom izboru) pocnu u 6 razredu.

igoremn
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 15 Nov 2012, 14:34
Status: Offline

Re: Oko 35 posto građana govori strane jezike

Post by igoremn » 15 Nov 2012, 14:49

To je tacno, stvarno mali broj ljudi stvarno zapamti i nauci nesto tokom skolovanja. Postoji odlican nacin da se savlada neki strani jezik, ucenje u inostranstvu, tamo gde je taj jezik maticni, gde ides u skolu i posle prepusten samo tom jeziku.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12166 times
Contact:
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Maja » 01 Dec 2012, 23:28

Kako je lijepo znati strani jezik. U zadnje dvije sedmice tri puta sam morala chatati s Amerima zbog foruma i iako su me sve razumjeli ja sam bila svjesna da griješim. Kako se čovjek tad osjeća neugodno :grana

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7081 times
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by Julia-Klara » 01 Dec 2012, 23:34

engleski nam je sluzbeni jezik firme,a radim za svicarsku kompaniju, prije toga radila za njemacku i austrijsku...
necu reci da ih znam perfektno,uvijek moze bolje,ali eto...
ceski pricam kad moram, imala sam managera spanjolca pa sam ga nasmijavala svojim spanjolskim,ali je bio prijatno iznenadjem poznavanjem istog
u skoli sam ucila sh-hs,ali me nasi novonastali jezici zbunjuju svojom gramatikom...
e da, dok ne umrem zelim nauciti talijanski ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Znate li koji strani jezik?

Post by blento59 » 01 Dec 2012, 23:36

njemacki i engleski solidno pricam
poljski nabadam a spanski samo lose rijeci-kao psovke npr
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests