Komunalci

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Komunalci

Post by Maja » 09 Apr 2010, 23:54

zanima me kakva je situacija u vašim mjestima. jesu li čista, odvozi li se smeće redovno, viđate li često ljude da bacaju po cesti opuške, papiriće, možda čak i boce. jesu li ikada komunalci štrajkali kod vas kao što se to redovno dešava u Mostaru, pa grad bude zatrpan smećem. imate li posebne kontejnere za staklo, boce, papir. šta mislite hoćemo li ikada sa plastičnih kesa koje se ne mogu razgraditi preći na papirne.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by merylin » 10 Apr 2010, 13:40

U mom gradu nisam primjetila da komunalci štrajkuju :D ali da su pomalo lijeni to jesu :ooooooo
Fali kontejnera... fali onih kantica za smeće dok ideš putem,da možeš ko čovjek baciti papirić u ruci a ne držati ga u ruci, a dok dođeš do kante može se čak i istopiti :lol:

Vjerujem da će biti jednoga dana i papirne vrećice...samo treba valjda vremena !!!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by adacta » 21 Nov 2010, 09:36

Godišnje se u svijetu potroši preko 500 milijardi plastičnih vrećica, a velik dio njih na kraju završi u prirodi. Stotine tisuća životinja umre jer se zapetljaju u plastične vrećice ili ih zamijene za hranu. Plastične vrećice desetljećima se raspadaju na manje dijelove te se kao plastična prašina još stotinama godina zadržavaju u okolišu

Recikliranje plastičnih vrećica neekonomično je i teško provedivo. Samo oko jedan posto vrećica završi na recikliranju. Čak ni znatno povećanje recikliranja plastičnih vrećica ne rješava problem njihove neumjerene proizvodnje zbog koje se troše golemi resursi i otrovne kemikalije.

Zabranu distribucije besplatnih plastičnih vrećica već su donijele neke zemlje: Kina, Izrael, Kanada i Južna Afrika te gradovi San Francisco i Los Angeles. Irska je uvela porez na plastične vrećice, što je za posljedicu imalo smanjenje njihove uporabe za čak 90 posto.

Zabrana plastičnih vrećica imala bi i veliku edukativnu vrijednost jer uči da ne moramo koristiti sve što se može proizvesti, ali i potiče na daljnje korake prema očuvanju planeta.

I građani sami mogu pridonijeti očuvanju okoliša i zaštiti životinja korištenjem platnenih torbi, mrežastih i platnenih vrećica, košara i sličnih višekratno uporabljivih predmeta.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by String » 21 Nov 2010, 11:04

Tuzla onako....na mjestima cista opet na mjestima vidljivi tragovi smeca...komunalci rade posao ali nedostaje vozila i cesto je i ono malo vozila u kvaru...odrzava se centar grada dok su rubni dijelovi onako prosarani smecem. Smece se ne sortira nego sve ide u jedan kontejner,.....staklo, plastika, zeljezo, papir i najgore pepeo koji sve to cesto zapali jer bude bacen vreo u kontejner na ostalo smece.. Sve u svemu nizak nivo svijesti po pitanju odlaganja smeca...Najgori su mi oni sto dodju na godisnji iz dijaspore pa onako kroz prozor u voznji iz auta leti smece i ostali rekviziti... neka u Austriji proba takvo sto pa da vidimo...spominjem Austiju jer je Tuzla puna vozila austrijskih reg. tablica za vrijeme godisnjih odmora ljeti..iz kojih smece leti.....
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by Maja » 21 Nov 2010, 11:17

ovdje je grozno kad padne snijeg pa se sve ceste zalede. skroz slabo čiste. užas. svaki put slomljenih noga ko u priči

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by Ideja » 21 Nov 2010, 11:49

string wrote: Najgori su mi oni sto dodju na godisnji iz dijaspore pa onako kroz prozor u voznji iz auta leti smece i ostali rekviziti... neka u Austriji proba takvo sto pa da vidimo...spominjem Austiju jer je Tuzla puna vozila austrijskih reg. tablica za vrijeme godisnjih odmora ljeti..iz kojih smece leti.....
Istina. Prošle godine sam dolazila kući sa jednim rodjakom. Čim smo prešli granicu, otvorio je prozor i izbacio sve što je imao smeća. Dreknula sam na njega... hallo sta radis to?! Jesi li normalan? Izbila je rasprava u kojoj sam ja pošteno ismijana. Ja poraženo samo zaključim „ Nismo mi niko i ništa“ Joj, ma para mi je izbijala na uši od ljutnje i frustracije, pa zar je moguće da su tako glupi,bezobrazni,nesavjesni.
To je stvarno zanimljivo, većina raje koja živi vani nemaju uopšte svijesti, a busaju se prsa, patriote...
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by vučica » 21 Nov 2010, 12:18

smeće kao smeće je ok odvozi se redovito ali oko nas ima svakakvog "smeća" to je problem..
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by bmw » 09 May 2011, 08:49

adacta wrote:Godišnje se u svijetu potroši preko 500 milijardi plastičnih vrećica, a velik dio njih na kraju završi u prirodi. Stotine tisuća životinja umre jer se zapetljaju u plastične vrećice ili ih zamijene za hranu. Plastične vrećice desetljećima se raspadaju na manje dijelove te se kao plastična prašina još stotinama godina zadržavaju u okolišu

Recikliranje plastičnih vrećica neekonomično je i teško provedivo. Samo oko jedan posto vrećica završi na recikliranju. Čak ni znatno povećanje recikliranja plastičnih vrećica ne rješava problem njihove neumjerene proizvodnje zbog koje se troše golemi resursi i otrovne kemikalije.

Zabranu distribucije besplatnih plastičnih vrećica već su donijele neke zemlje: Kina, Izrael, Kanada i Južna Afrika te gradovi San Francisco i Los Angeles. Irska je uvela porez na plastične vrećice, što je za posljedicu imalo smanjenje njihove uporabe za čak 90 posto.

Zabrana plastičnih vrećica imala bi i veliku edukativnu vrijednost jer uči da ne moramo koristiti sve što se može proizvesti, ali i potiče na daljnje korake prema očuvanju planeta.

I građani sami mogu pridonijeti očuvanju okoliša i zaštiti životinja korištenjem platnenih torbi, mrežastih i platnenih vrećica, košara i sličnih višekratno uporabljivih predmeta.

upravo sam htjela o ovome da pisem, kad opazih da je vec neko postavio.
Kao prvo, bilo bi dobro uvesti da se vrecice placaju, to bi vecinu navelo da koristi platnene ili druge ubuduce. Ja ih vec najmanje 15 godina koristim.
Nase bi rijeke izgledale ljepse. Jos ako se uvede, kao u inostranstvu, da se za prazne plasticne flase dobije nazad nesto novca,mozda bi i se i kod nas djeca organizovala svako malo da pronalaze flase po prirodi i dobiju dzeparac.


Svidja mi se ideja, kako bi ocuvali zrak u gradovima, postavili su bezbroj bicikla na raznim mjestima u koje su ugradjeni cipovi i ukoliko se jedanput registrujes mozes
ih stalno koristiti uz pomoc svoje kartice. Prvih pola sata voznje je besplatno i mozes ga ostaviti gdje hoces. Ukoliko ga neko ukrade, policija zna u svakom momentu pomocu tog cipa gdje se biciklo skriva. A izgled nije neki poseban da bi se isplatilo.
Sve za ocuvanje prirode..,

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by Krokodil Behko » 16 May 2011, 22:54

E mislim da ce ove godine biti rekordan broj kesa u rijeci Bosni..
Nekidan bio sam u Visokom u onoj velikoj basti na obali..
Nema gdje nema kesa..!! Inace u Visokom,korito se dosta cistilo
a ove godine,izgleda nista od akcije.. Gledacu ovih dana da donecem par slika
Grozota.. sama voda i samo drvece pored rijeke,kao da djeluju ranjeno i bespomocno..
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by paparaci » 17 May 2011, 01:24

kod nas na selu smece se redovno odvozi. ne sortira se. sve ide u istu kantu za smece ili kontejner. ekoloska svijest naroda je jako niska. meni se kosa cesto digne zbog toga. kraj moje kuce tece potok iz kojeg svake godine "tone" smeca izvucem. nije mi jasno kako mogu imati dusu i baciti bilo sta od smeca u njega. hajd kad su otpadci od hrane, i nekako. ali nesto drugo.... :puca

inace, mjesto je prilicno cisto. mada ima lokacija gdje ti se stvarno smuci. koliko sam puta samo po povratku sa izvora rijeke Sanice pokupio smeca i nosio ga do naselja, gdje bi ga onda bacio u kontejner.

mislim, da bi debele novcane kazne dosta pridonijele ubrzanom usponu ekoloske svijesti. nije ni svabo kulturan sam od sebe, nego zna da ce ga udariti debelo po dzepu. a jos bi ostrije kaznjavao nase dijasporce, bas zbog ovog sto su string i Ideja rekli.

ispricacu vam i ja nesto. jest da nema nikakve veze sa temom, ali hajde de.

prije neke dvije godine, na ljeto, kad sam bio u rodnom kraju, otisao sam sa familijom na ribu "kod Paje". to je divno mjesto kraj rijeke Sanice i nedaleko od njenog izvora. zaista pravi uzitak. bas sam se radovao tome. tu su dva bazena s ribama, koje se frisko pripremaju i 10ak sadrvana. do naseg sadrvana bila je familija iz dijaspore. malac od nekih 7 godina je cijelo vrijeme gnjavio te jadne ribe u bazenu. "ćerao" ih je čak i štapom. posmatram ja to tako, a u meni kuha. pogledam mu mater, da nece mozda reagovati na to. nista. islo je to tako nekih pola sata - dok napokon jednu od njih nije usmrtio. tad vise nisam mogao izdrzati i upitam ga da li je zadovoljan sad? na to mi se njegova mati obraca. nesto u smislu, kao sta se ja imam petljati, tu je ona da mu nesto kaze. pa rekoh, zalosno je sto vam ja moram skrenuti paznju na vase dijete. vidite li sta radi i sta je uradio? - ona ce ti meni, njoj je kao gazda to odobrio. ona tu dodje svaki dan (u prevodu, ostavi mu para). pa rekoh, gospodjo draga, to vam ne daje nikakvo pravo - jer vi niste jedini gost(i) ovdje. zasto ne uzmete dijete, pa ga ne odvete u zoloski vrt?! vidite da je podivljalo! :oo

ma jarane, kamo srece da su piranje bile u bazenu - pa da je "huknem" :haha

pitate se sigurno sto sam vam ovo ispricao - pa eto, podstakla me prica stringa i Ideje. misli seljanka sto je donijela nesto parica, da se moze ponasati kako hoce.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by Maja » 04 Jun 2011, 03:42

pitate se sigurno sto sam vam ovo ispricao

:haha :haha :haha :haha :haha


znam ja. da reklamišeš restoran od tog Paje

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by Voljena » 15 Sep 2011, 23:18

posto je poprilicno novo naselje, hajd moze se reci okej je donekle. sve je bilo fino dok nisu postavili one "lezece policajce", pa su ih nekako puno prosirili, pa ljudi ko nam god dodje spominje te policajce, kako nevaljaju nista, kako im s*ebase auta i bla bla...vise mi se na vrh glave popeli, i oni lezeci i ovi stojeci. haj na to sam i ogluha. al et nema sedmice a da ne prodje, da nam u sanduce ne dodje opominjanje za svrstavanje smeca, ne samo nama nego svima. obicno smece ide u jednu kesu, hrana u drugu, plastika u drugu, papir/karton/novine posebno, i kartoni od mlijeka i djusa posebno :place sve to treba svrstavati, i to i radim, hajd moram.
u ovakvim trenutcima pomislim aHH da mi je kuca :lupa
aLI cisto jeste, uredno, nema smeca ali ima "kaki"...a ja uvjek poslije svog cukice pokupim "kaku", dok ih vecina to neradi i stvarno je grozota :ljut
ma nek je meni cist prag, a za ostalo me ne briga, ha-ya :uu

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by adacta » 20 Nov 2011, 20:05

Definicije otpada:
Otpad - stvari koje nam više nisu potrebne. Otpad zapravo ne bi trebao završiti u smeću! Otpad se može ponovno iskoristiti, popraviti ili reciklirati.
Smeće - otpad koji odlazi na odlagalište smeća, a često završava i na divljim deponijama u prirodi.
Otpadak - smeće koje je završilo u okolišu.

U Bosni i Hercegovini je u 2010. godini nastalo prosječno 396 kilograma komunalnog otpada po stanovniku, odnosno 1,08 kilograma po stanovniku na dan, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Ukupna količina otpada prikupljena javnim odvozom je za 10 posto viša u odnosu na 2009. godinu, a postotak stanovnika koji su bili uključeni u odvoz komunalnog otpada iznosio je prosječno 68 posto.

U ukupnoj količini prikupljenog otpada, miješani komunalni otpad učestvuje sa 92,4 posto, odvojeno prikupljeni komunalni otpad sa 6,1 posto, otpad iz vrtova i parkova s 1,1 i ambalažni otpad s 0,4 posto.

Na odlagališta otpada u 2010. godini odloženo je 6,6 posto više otpada u odnosu na prethodnu godinu.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Smeće oko nas

Post by Lanci » 21 Nov 2011, 00:43

Neće se ovaj narod nikad opametiti,biće još nevaspitaniji nego sad,ali hajde svaki pokušaj apela protiv zagađenja planete je zlata vredan.... :plavi
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komunalci

Post by Maja » 29 Jan 2012, 13:03

Je li istina da u Skandinaviji čak ima neko grijanje ispod trotoara koje topi led :sok

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunalci

Post by Konsultant » 29 Jan 2012, 15:14

Maja wrote:Je li istina da u Skandinaviji čak ima neko grijanje ispod trotoara koje topi led :sok
samo zaronis cijevi od centralnog grijanja ispod trotoara/asfalta i dobijes besplatno uklanjanje leda ;)
to sto o tome kod nas niko ne misli, to je vec drugi padez.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Komunalci

Post by Zagorka » 04 Feb 2012, 22:34

Moj grad je poznat po najlijenijim komunalcima na kugli zemaljskoj!!!To je u stanju da pet metara trotoara cisti jednu citavu smjenu.Dva puta mahne lopatom,pa se nasloni na drzak.Pitam se kako ne naprave zuljeve na laktovima.
Plate imaju bogovske,ali to su smradovi teski.Ljeti hladuju samo u parku,sjede i puse,zimi ih nema nikako,sad su dobili dva mala vozila(nezz kako se zovu)zqa ciscenje trotoara i to,uglavnom ama bas nista nije ocisceno,to je ruglo zivo...
Djeca jadna idu u skolu i prte do pasa snijeg,uzas :lupa
Fujj ove stare iz drzavnih firmi sto ih je Tito naucio samo da rajzuju treba :puca
Na to sve psi letaju po ulicama,gledas da ga ne ubijes,ako si pjesak da te ne napadnu,ispred banke Raiffeisen ni mahnuto lopatom nije,smradovi hajducki,gospodja ispred mene pade koliko je duga.....u nekim marketima se klizas haos,kao da nemaju stare staze da bace po podu,pa ovo je cirkus....
A kad dodje ljeto nasa draga omladina se odvaljuje a boca od vina i piva na izvoz ima.....ne zna se ko je gori,ja da sam neko od onih sto odlucuju o primanju u EU ne bi nas primila nikada :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Komunalci

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2014, 11:53

Zagorka wrote:Moj grad je poznat po najlijenijim komunalcima na kugli zemaljskoj!!!To je u stanju da pet metara trotoara cisti jednu citavu smjenu.Dva puta mahne lopatom,pa se nasloni na drzak.Pitam se kako ne naprave zuljeve na laktovima.
Plate imaju bogovske,ali to su smradovi teski.
Jer se u komunalce, ne može ubaciti bez štele. Razlog si navela.
Imaju bogovske plate, a državna firma, pa im se može. Katkad stvarno pomislim, da ovakvo društvo ni Dali ne bi znao nacrtati. Jbt, čistiš ulicu i to preko štele.
online

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Smeće oko nas

Post by Terasa svjesti » 11 Mar 2015, 16:11

Imate li nelegalnih deponija ? Radite li išta da ih se rješite ili uklonite ili je sve prazna priča.

Idemo ekolozi da vidimo vaše djelovanje i pokrete za zaštitu okoline . :ideja
Last edited by Terasa svjesti on 11 Mar 2015, 17:21, edited 1 time in total.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komunalci

Post by Maja » 11 Mar 2015, 17:05

:DD

Terasa procitaj svoje dvije prve recenice pa moje u uvodnom postu.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests