Stočarstvo, peradarstvo

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Stočarstvo, peradarstvo

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2016, 08:54

Ovca Svila ojanjila četvero
Image
Nafaka prati hrabre i vrijedne ljude, pa i porodica Kalkan u selu Šahbašići kod Fočanske Jabuke, ima razloga da bude sretna i zadovoljna, a čudu kojem nisu svjedočili ni najstariji stanovnici ovog dijela Foče dolaze da se načude i komšije. Hankijina mezimica, pramenka Svila ojanjila je čak četvero janjadi, te značajno popravila brojno stanje stada u vlasništvu demobiliziranog borca i njegove supruge, koji su prije nekoliko godina odlučili da se posvete poljoprivredi.

- Ja imam veliku ljubav prema životinjama, od najmanje do najveće. Od mace, cuke, koke do ovce i krave, isto kao da su kućni ljubimci. I gledam sve da ih je više, da proširim. Na 32. godišnjicu braka sam mu tražila da mi kupi kravu. Dobili tele, odgojili, kravu prodali, pa kupili neki traktor. Troje janjadi sam pitala dok nisu odrasla, jedno smo zadržali i evo je sada – u šest mjeseci rodila je šestero janjadi. Mi potrošimo deset sijena, narod se ibreti tome, ali ja neću gladne da ih držim ni ljeti ni zimi – s puno ljubavi u očima govori Hankija o svojim ljubimcima.

- Sad imam 11 velikih ovaca i 17 janjaca. Ali zato u Sarajevo, odmah penziju za hranu, više jedu nego ja – pola u šali dodaje Kasim Kalkan.

Radni dan na imanju porodice Kalkan traje, kako kažu, od jutra do sutra. Sve što imaju stekli su vlastitim radom, obrađuju zemlju, bave se stočarstvom, kupili su pčele, a očekuju i prvu berbu maline koju su zasadili zahvaljujući kreditu. - Svašta radimo, bez života čovjek ostade, ali ako radiš i imaš, ako ne radiš nemaš. Vodu smo doveli sa kilometar i po udaljenosti, sad mi treba rezervoar zbog maline, ali ne mogu. Najgore je što nemaš podrške. Još sam u kolibi jer ne može da se stigne, penzija mala, a otkako sam se vratio svaki dinar ulažem u nešto – kaže Kasim.

Uprkos svim iskušenjima u Šahbašićima ne žive već uživaju, jer svako godišnje doba ima svoje čari, a iza četiri godine rada rezultati se itekako vide.

Nisu čuli da je ovca ojanjila četvorke

I pored višedecenijskog iskustva u podršci farmerima goraždanskog kraja, ni u Veterinarskoj stanici Goražde do sada nisu čuli da je ovca ojanjila četvorke.

- Graviditet kod ovaca traje oko 150 dana i u našim uslovima ovce se jagnje jednom ili dva puta godišnje. Uobičajeni broj plodova je jedno jagnje, nerijetko dvoje jagnjadi, dok je pojava većeg broja jagnjadi kod nas rijetka, iako su poznati podaci da su ovce ojagnjile i pet do šest zdrave jagnjadi. Razlozi za jagnjenje više jagnjadi su rasa, uzrast, primjena savremenih metoda u uzgoju i vještačko osjemenjavanje. Ako su jagnjad pravilno razvijena, uz dobru brigu vlasnika, mogu ostati u životu, jer već kod dvoje jagnjadi ovca nema dovoljno mlijeka da ih ishrani pa je potrebno vršiti prihranu – kazao nam je direktor JP „Veterinarska stanica Goražde, Enver Borovina.

(avaz)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ovca Svila ojanjila četvero

Post by Maja » 21 Apr 2016, 09:25

Na 32. godišnjicu braka sam mu tražila da mi kupi kravu.

:D.


Fina prica :ok

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ovca Svila ojanjila četvero

Post by Bla » 21 Apr 2016, 14:56

Samo 1% stanovnika na planeti može prebrojati koliko puta je napisana neka od varijanti riječi jagnje u posljednjem pasusu. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Ovca Svila ojanjila četvero

Post by Heidi » 22 Apr 2016, 19:38

Preslatke zivotinjice. :love
Sjetih se Klempe. :cvike
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Stočarstvo

Post by Krokodil Behko » 05 May 2016, 22:27

Bi mi žao, da ovu simpa vijest brišem, pa sam je prebacio i ubacio taj naslov, pošto nemamo takvu temu :D

Iko ikada od vas uzgajao neku stoku? Makar piliće? :D.

Mi smo ovdje, gdje živimo, imali kraće vrijeme jednu kravicu, a potom i nekoliko ovčica.
Zadnje što je bilo, dva juneta i nije se nešto isplatilo. Skupa hrana i ubiše jeftinim uvozom stoke.

Ne računam piliće i jedno vrijeme domaće kokoši. Ni te kokoši se ne isplati držati. Izračunao sam da bi me godišnje koštale oko 150 maraka, pod uslovom da bude dobra ljetina u bašči i tu ne računam vlastiti trud i oko kukuruza i oko kokošiju :cudi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Bla » 05 May 2016, 22:33

Ma ja, najlakše je reći ne isplati se. :oo
S nekom rajom sam zakotrljao nešto prije godinu i kusur dana, pa uskoro trebaju početi da izlaze, pa budem znao iz prve ruke jel' se isplati ili ne. Ne pernati, no rogati.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2016, 19:11

NEOBIČAN SLUČAJ U ŽIVINICAMA Krava otelila troje muške teladi

Image
U štali porodice Derviša Sakića u živiničkom naselju Litve, u petak u jutarnjim satima, dogodio se vrlo rijedak i neobičan slučaj. Krava ovog domaćina otelila je troje muške teladi, što predstavlja rijedak slučaj i još niko ne pamti ovako nešto u ovom naselju, a i šire.

Sakići su kazali da niko nije očekivao da će biti trojke i da je to za njih bilo iznenađenje da od jedne krave dobiju troje teladi.

-Imamo dugo godina krave i ovo nikad nismo doživjeli. Ova pasmina daje mnogo mlijeka, ali da će oteliti troje teladi nismo znali. Svi smo očekivali jedno tele. Veterinar je nakon prvog, primijetio i drugo. No, nakon toga krenulo je treće što nas je sve iznenadilo i začudilo.

Vrlo brzo se pročula vijest da je krava otelila troje i narod stalno dolazi da se uvjeri u ovo čudo. Ima ljudi koji s posla ne idu kući, već pravo nama da se uvjere u ovo čudo-kazali su Sakići. Stručni tim Veterinarske stanice "Paprikić“, pružio je stručnu pomoć u oteljaju krave koja se nalazi u kritičnom stanju.

U veterini se, prema riječima doktora Nevres Paprikića, smatra fenomenom. -U veterinarskoj praksi ovo je rijetkost. Za 20 godina svoga rada nisam ovo doživio. Posljednjih 15 dana krava je samo ležala, nije mogla ustati.

Imala je težak oteljaj i sada je u kritičnom stanju, dok su telad zdrava. Vrlo rijetko se desi da krava oteli dvoje, a ovo treće je veliko iznenađenje.

Grlo je pasmine crni holštajn koja je visokomliječna-kazao je za Dnevni avaz veterinar Paprikić.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Mutevelija » 12 Jun 2016, 22:35

Bijela isplati se ako se baviš samo time. Ako imaš dobro tržište i dobru cijenu. Ako nemaš velike konkurencije jer pureća šunka je možda pola kile 5 KM.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Bla » 12 Jun 2016, 22:37

Biće domaće argete kod Bademe :gladan
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Rum » 12 Jun 2016, 22:51

Cime ih hranis badema
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Pasaga » 12 Jun 2016, 23:00

Ima ovdje blizu mene ,jedan drzi farmu curana.
Svake god. odredi dan kad ce da ih kolje.
To bude u oglasu,lokalne novine.
Bude uvjek 15-20 curana,i prodao bih ih jos 100 cini mi se....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Maja » 12 Jun 2016, 23:01

Ja znam da se mom rođaku kokoši nisu isplatile. Držao ih 60 dana i prodao pod piliće. Više su pojele nego što je on zaradio.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Stočarstvo

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2016, 23:02

Bijeli badem wrote:
Krokodil Behko wrote:Bi mi žao, da ovu simpa vijest brišem, pa sam je prebacio i ubacio taj naslov, pošto nemamo takvu temu :D

Iko ikada od vas uzgajao neku stoku? Makar piliće? :D.

Mi smo ovdje, gdje živimo, imali kraće vrijeme jednu kravicu, a potom i nekoliko ovčica.
Zadnje što je bilo, dva juneta i nije se nešto isplatilo. Skupa hrana i ubiše jeftinim uvozom stoke.

Ne računam piliće i jedno vrijeme domaće kokoši. Ni te kokoši se ne isplati držati. Izračunao sam da bi me godišnje koštale oko 150 maraka, pod uslovom da bude dobra ljetina u bašči i tu ne računam vlastiti trud i oko kukuruza i oko kokošiju :cudi
Ja ne kontam kako se ne isplati? :cudi
Ja prvi put u životu nešto uzgajam ove godine..i kako sam računala itekako mi se isplati :)
Image
Image

Ako ću ih jesti, ali ja ih ne jedem.
Ne jedem tučetinu, pačetinu, guščetinu, ovčetinu, staru govedinu, ne jedem ni puževe, ni rakove, ni školjke, ni skakavce, nikakve glupe morske podove, podrazumijeva se da ne jedem ni svinjetinu, a od junetine ne jedem ni glavušu, ni mozak, ni rep, ni iznutrice, ni jezik. Zapravo, ja samo jedem juneći but, od svog mesa.. Može i malo piletine, ali da nema kožurice, pošto ni to ne jedem.

Fajnali, imam plan za stočarstvo, čim sam se odrekao kopanja i rovljenja po bašči i realizacija će biti u jesen. Prikupiti trave/sijena, kupiti koju ovčicu, imam ih gdje zbrinuti i sačekati proljeće i kurbane.. Dakle to radim zbog svoje muslimanske dužnosti, da obezbjedim kurbane kome treba, uz simboličnu novčanu naknadu.
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Melek » 12 Jun 2016, 23:03

Uzas, treba poklati tolike curke.. Bas ste okrutni prema zivotinjama :grana


:oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Melek » 12 Jun 2016, 23:05

Ovce bi trebalo da su najrentabilnije od sve zivine..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Bla » 12 Jun 2016, 23:09

Već sam negdje postavljao, al' moram opet, jer ovaj zvuk... :D.

[ytube]http://www.youtube.com/watch?v=HrxB8DnUHLs[/ytube]
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Bla » 12 Jun 2016, 23:12

Pa bunel' se komšije?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Melek » 12 Jun 2016, 23:13

Ko srbadija na slobinom mitingu :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Rum » 12 Jun 2016, 23:14

Image :bali
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stočarstvo, peradarstvo

Post by Rum » 12 Jun 2016, 23:15

[quote="Bla"]Pa bunel' se komšije?[/quoteNARAVNO da bune tracaju donjela nam ovdje curketine da nam smrde :poludio
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests