Bacanje smeca iz auta po putevima

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by lisko » 27 Sep 2011, 20:12

kako zabraniti bacanje smeca iz autaa koje je ne rijetka pojava na nasim putevima
npr.ja do posla imam 20 km i na toj relaciji mjestani iz tog mjesta redovno zagadjuju okolinu s smecem iz auta i to velikim kolicinama koje bi mogli ponijeti do grada u kom se vecv pravcu krecu u kontejner za otpad..
Image

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: bacanje smeca iz auta po putevima

Post by mrki62 » 27 Sep 2011, 20:17

Policija bi trebala postaviti kamere i par ih plati kaznu a ostali unaprijed paze , jer strah poznaje kulturu :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by lisko » 14 Oct 2011, 15:57

treba postaviti nekog odgovornog pa da i fotke pravi ko to radi i baca
pa nebi on trosak bio stavi kaznu za to vecu malo pa ce on sebi lako placu da zaradi
samo treba to uraditi pare mijenjaju ljude samo to
Image

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by String » 14 Oct 2011, 17:12

Ma nisam se jos uhodao s tom disciplinom...sve sto bacim vrati mi se u auto :cudi ...ali cekam ljeto da se pojave oni sa austrijskim tablicama od njih se to moze nauciti dobro...
Image

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by carobnjak N » 14 Oct 2011, 18:31

String wrote:Ma nisam se jos uhodao s tom disciplinom...sve sto bacim vrati mi se u auto :cudi ...ali cekam ljeto da se pojave oni sa austrijskim tablicama od njih se to moze nauciti dobro...
Da ej zanimljivo kako tamo se drže kulture ,a čim predju granicu bacaju smeće gdje god stignu.To je odvratno! Ja imam dosta zemlje pored magistralnog puta i to je bruka šta smeća nakupim svako malo ,a najodvratnije je kad bace ženske tampone i dječije pempasice ...ma fuj
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

egoran
Na probnom
Na probnom
Posts: 37
Joined: 26 Oct 2011, 23:03
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by egoran » 28 Oct 2011, 22:35

lisko wrote:kako zabraniti bacanje smeca iz autaa koje je ne rijetka pojava na nasim putevima
npr.ja do posla imam 20 km i na toj relaciji mjestani iz tog mjesta redovno zagadjuju okolinu s smecem iz auta i to velikim kolicinama koje bi mogli ponijeti do grada u kom se vecv pravcu krecu u kontejner za otpad..

To se zabraniti ne može...U biti je zabranjeno, ali se toga nitko ne pridržava.Jedini lijek je edukacija najmlađih kako da se odnose prema okolini kojoj žive.A uzrok naše prljavštine je kroničan nedostatak građanskog obrazovanja i samih građana.I ono što ih je bilo se je uspjelo za ovoga rata po svjetu razbježati, a mi nismo učinili ništa da bi proizveli nove

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2012, 20:55

carobnjak Nurudin wrote:
String wrote:Ma nisam se jos uhodao s tom disciplinom...sve sto bacim vrati mi se u auto :cudi ...ali cekam ljeto da se pojave oni sa austrijskim tablicama od njih se to moze nauciti dobro...
Da ej zanimljivo kako tamo se drže kulture ,a čim predju granicu bacaju smeće gdje god stignu.To je odvratno! Ja imam dosta zemlje pored magistralnog puta i to je bruka šta smeća nakupim svako malo ,a najodvratnije je kad bace ženske tampone i dječije pempasice ...ma fuj

Jeste..jeste.. I na kraju kažu "Kako vam je prljavo" .. "Kakvi ste ko indijanci"
online

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Major » 29 Dec 2012, 21:08

carobnjak Nurudin wrote:
String wrote:Ma nisam se jos uhodao s tom disciplinom...sve sto bacim vrati mi se u auto :cudi ...ali cekam ljeto da se pojave oni sa austrijskim tablicama od njih se to moze nauciti dobro...
Da ej zanimljivo kako tamo se drže kulture ,a čim predju granicu bacaju smeće gdje god stignu.To je odvratno! Ja imam dosta zemlje pored magistralnog puta i to je bruka šta smeća nakupim svako malo ,a najodvratnije je kad bace ženske tampone i dječije pempasice ...ma fuj
Sorry jarane Nuredine,
nikada, ama bas nikada u BiH nisam ni pokusao baciti smece kroz prozor, mislim da bih to smio za sina i kcerku garantovati.
Moje komsije su me tamo iz picetka, nas nacin i praktikovanje da nase smece nosimo u carsiju, na ulazu u grad postavljeni su od komunalnog
kontejneri za smece i tu osdlazemo nase smece, naravno u vrecama za smece.

U X navrata sam u nasem selu negodovao da komsije mirne duse bacaju smece u sledecu provaliju, potok ili rijeku, sto su i meni savjetovali,
ja sam ih posmatrao kao da sam sa marsa pao....naravno,nisam ih mogao razumjeti, odnosno nisam htio da ih razumijem i da im dam za pravo.

A ima i jos nesto drugo, prosao sam BiH uzduz i poprijeko, nigdje pored puta nisam naoisao pored puta na kante za smece, o WC da i ne govorimo.
Dijaspora kao i savki imalo svjestan insan koristio bi te kante pored puta za smece i nebi zagadjivao okolis.

Dakle, svi mozemo da se preupitamo sta mozemo uciniti za zdrav okolis, drzava naravno po najvise.
Meni se nemoze dogoditi da smece bacim pored puta, a da ga kroz prozor auta bacam, nemoguca stvar.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by lisko » 28 Jan 2013, 22:00

smeca ce bit po putevima dokle god se malo ne pocne to kaznjavat ostrim kaznama pa bi svako onda gleda dal da baci ili ne ja znam par dionica puta dje treba samo covjek otic uslikat one koji to rade i nek se kazne isti
Image

Trepavica
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Trepavica » 28 Jan 2013, 22:40

Oni koji bacaju smece po cesti , dovoljno govori o njima..Osnovna pravila ne znaju..a tek da znaju baciti smece u kantu , ulice bi bile puno cistije..

Vjerujem i kada bi bile kante za smece svakih 10-15 m ,bilo bi krkana i krkanki , koji bi bacali smece izmedu kanti...Odrasle osobe se ne uce pravilima ,sta dobro a sta ne, za prirodu i drustvo..Pa i kazne...sumnjam da bi sta promjenile , ali eto...Disciplina i pravila se uce od malena jos kod kuce ..


P.S.
:aplauzz Za Svajcarsku , i cistocu , mi ni za 1000 godina necemo biti ni blizu kao oni...( a BiH , zeli u EU )..dug put je do njih..

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by lisko » 28 Jan 2013, 22:45

hehe upravu si trepuska a kontam ja ove nase bosance malo po dzepu uplasilo bi se to pa bi ipak smanjilo jer tu su naj tanji..
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Pasaga » 28 Jan 2013, 22:46

Kolegice,mi zivimo sirom Evrope.
Gdje god zivimo ,ponasamo se shodno zakonima te zemlje.
Znaci,pristojno,uljudno i na nivou sa ostalim svjetom.
Eh sta je to u nama kad dodjemo dole?
Mada nevjerujem bas mnogo u te price da dijasporci se bas tako nisko ponasaju,a sve je moguce.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Trepavica
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Trepavica » 28 Jan 2013, 22:55

lisko wrote:hehe upravu si trepuska a kontam ja ove nase bosance malo po dzepu uplasilo bi se to pa bi ipak smanjilo jer tu su naj tanji..
Pa najtanji jesu ,ali ako nema od cega platiti tu kaznu..stvar se nece promjeniti...kazna ce ostati ne placena..I ?! Problem nije rijesen...

Nego ja bi , pojedine krkane, i krkanke , gledala kad zavrsili skolovanje..i sta imaju od obrazovanja ,dala mogucnost da biraju , ..

1 Da idu malo na obrazovanje..ucenje gdje se smece baca, i sl...

2 Ciscenje ulica i okolisa..Problem bi (mozda ) bio brze rijesen !

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Major » 28 Jan 2013, 23:03

1 Da idu malo na obrazovanje..ucenje gdje se smece baca, i sl...
Na nasim putnim dionicama,. da navedem Orasje-Tuzla, nigdje ni jedne jedine korpe za smece nema, o sanitarnim uredjajima da ne govorimo.
Do koga je ?
Kladim se da ce sa jako modernog i perfektnog autoputa dolinom Bosne iz ankera povaditi stolice i stolove na parkiralistu i preko noci ih odnijet
svojim kucama.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Trepavica
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Trepavica » 28 Jan 2013, 23:10

Major wrote:
1 Da idu malo na obrazovanje..ucenje gdje se smece baca, i sl...
Na nasim putnim dionicama,. da navedem Orasje-Tuzla, nigdje ni jedne jedine korpe za smece nema, o sanitarnim uredjajima da ne govorimo.
Do koga je ?
Kladim se da ce sa jako modernog i perfektnog autoputa dolinom Bosne iz ankera povaditi stolice i stolove na parkiralistu i preko noci ih odnijet
svojim kucama.
Na dionicam i nisu toliko kante potrebne koliko na parkinzima , jer tu se svijet zaustavlja , zadrzava..a o sanitarnim uredajima..je druga prica..

A video nadzorom , mnogo cega od problema se moze izbjeci..Za svaki problem , rijesenje postoji..nekad dovoljno sasvim malo volje !

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Tempy » 28 Jan 2013, 23:13

Major wrote:
Kladim se da ce sa jako modernog i perfektnog autoputa dolinom Bosne iz ankera povaditi stolice i stolove na parkiralistu i preko noci ih odnijet
svojim kucama.
Džaba se kladiš, stolovi i stolice već 10 godina stoje na odmorištima od Topčić polja do Sarajeva i niko ne nosi kući.

Ruana
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Ruana » 28 Jan 2013, 23:18

Kad se u julu mjesecu uhvati kolona auta od Ivanice do Dubca, 90% dijaspora, registracija iz cijele zapadne Evrope, pa kad pocnu bacati kroz prozor ma nikakav otpad na zapadu ne sakupi toliko ni za pola godine.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Major » 28 Jan 2013, 23:20

Tempy wrote:
Major wrote:
Kladim se da ce sa jako modernog i perfektnog autoputa dolinom Bosne iz ankera povaditi stolice i stolove na parkiralistu i preko noci ih odnijet
svojim kucama.
Džaba se kladiš, stolovi i stolice već 10 godina stoje na odmorištima od Topčić polja do Sarajeva i niko ne nosi kući.
Najvjerovatnije da su betonski.
Uostalom, da ne pausaliziramo, stanje je takvo kakvo i jeste.
Bosnaskim putevima godisnje predjem i do 10 hiljada km. puno sta pored puteva uocim.
Za pozdraviti bi bilo da se svijest vozaca popravi, pa bilo na koji nacin,
ako nista onda u ime zastite okolisa.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Tempy » 28 Jan 2013, 23:23

Ruana wrote:Kad se u julu mjesecu uhvati kolona auta od Ivanice do Dubca, 90% dijaspora, registracija iz cijele zapadne Evrope, pa kad pocnu bacati kroz prozor ma nikakav otpad na zapadu ne sakupi toliko ni za pola godine.
Tačno tako Ruana , bacaju li bacaju, najviše bacaju gastarbajteri iz Dojče. Ništa tzamo nisu naučili fuj.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Bacanje smeca iz auta po putevima

Post by Mister No » 28 Jan 2013, 23:25

Mi u Njemačkoj nikad ne bacamo nista kroz prozor :ooo Mislim rado bi mi bacili koju konzervu pive npr. i često nam dođe taj iskonski poriv al skupo u p. materinu ako te uhvate.
Ponekad hraknemo samo kroz prozor, al desava se da u Mercedesu, ovaj nova tipa skoro sto je izaso :oo, da zbog brzine koju postiže hrakac se vrati nazad pa mi založi punicu na zadnjem sjedištu.
Zato kad u Bosnu dođem otvorim vrata, usporim i bacam šta stignem i pljujem gdje mi volja.
Jednom sam i pišo tako, međutim naiđe šleper iz suprotnog smjera.... al ne bih sad više o detaljima...
Last edited by Mister No on 28 Jan 2013, 23:31, edited 1 time in total.
The Dark Side Of The Forum...

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests