Recikliranje

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by srculence7 » 01 Jun 2017, 00:31

Već sam na onoj temi Srbija postavljala da su Niški studenti napravili jedinstven aparat u Evropi za recikliranje limenki i plastike :ok
Aparat za reciklažu limenki i plastičnih flaša prati i aplikacija.On će značiti kompanijama koje se bave skladištenjem i upravljanjem ovakvog otpada, a i građanima u očuvanju životne sredine. Na aplikaciji koja je realizovana u okviru projekta, svako može da vidi gde se u gradu nalazi ovakav aparat i tamo odloži limenku ili plastičnu flašu. Aparat jednostavno prepozna materijal i odvaja ga levo ili desno kada se ubaci. Onaj ko prazni aparate, na aplikaciji, jednostavno može videti da li je napunjen ili ne.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 01 Jun 2017, 00:36

Spin :klara
Ljudi koji razmisljaju dodju na kraju do nekog rjesenja. Zamisli sad da smo svi ko ti, pa ne razmisljamo ni na glas a ni u sebi :ble

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 01 Jun 2017, 00:37

Bravo za Nislije :aplauz

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Recikliranje

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2017, 00:39

srculence7 wrote:Već sam na onoj temi Srbija postavljala da su Niški studenti napravili jedinstven aparat u Evropi za recikliranje limenki i plastike :ok
Grejt. Još samo da izmisle narod koji će biti osviješćen, pa razdvajati smeće, kao i smećare kojima neće biti mrsko da rukuju s tim aparatom.
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by SPINERKA » 01 Jun 2017, 00:40

navika wrote:Spin :klara
Ljudi koji razmisljaju dodju na kraju do nekog rjesenja. Zamisli sad da smo svi ko ti, pa ne razmisljamo ni na glas a ni u sebi :ble
Sta ti nije jasno kod mene??

Imaju rjesenja -radi se, reciklira se. TVOJA ULICA JE PROBLEM -- :D.
Last edited by SPINERKA on 01 Jun 2017, 00:47, edited 1 time in total.
Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by srculence7 » 01 Jun 2017, 00:44

Krokodil Behko wrote:
srculence7 wrote:Već sam na onoj temi Srbija postavljala da su Niški studenti napravili jedinstven aparat u Evropi za recikliranje limenki i plastike :ok
Grejt. Još samo da izmisle narod koji će biti osviješćen, pa razdvajati smeće, kao i smećare kojima neće biti mrsko da rukuju s tim aparatom.
Behko uvek ima ljudi koji se ne stide poštenog posla :ok
Evo i kako to izgleda

https://www.youtube.com/watch?v=6Qs4HaY8yFo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 01 Jun 2017, 02:12

SPINERKA wrote:
navika wrote:Spin :klara
Ljudi koji razmisljaju dodju na kraju do nekog rjesenja. Zamisli sad da smo svi ko ti, pa ne razmisljamo ni na glas a ni u sebi :ble
Sta ti nije jasno kod mene??

Imaju rjesenja -radi se, reciklira se. TVOJA ULICA JE PROBLEM -- :D.
Sve mi je jasno :oo

Salu na stranu, volim se zezat s tobom jer se ne ljutis :)

Eto sad ja ne idem nigdje iz svoje ulice :lupa
U mojoj ulici imam bar je, imas ulica i nema niko.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by SPINERKA » 01 Jun 2017, 02:21

Eto sad ja ne idem nigdje iz svoje ulice :lupa
U mojoj ulici imam bar je, imas ulica i nema niko.
:ovaj

Mislim da odes , mada rijetko, kod neke rodice, par ulica od te tvoj zakrcene. :DD
U mojoj ulici imam bar je, imas ulica i nema niko
:( nisam ovo razumjela .

imas li ti u kuhinji -insinkerator?
Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by rethna » 01 Jun 2017, 03:21

"U mojoj ulici imam bar ja, imas ulica gdje nema niko" :oo
Question everything.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 01 Jun 2017, 05:38

Ne pravite se pametni :oo

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by rethna » 01 Jun 2017, 23:21

Pa sad... ti si jedina koja razdvaja otpad u cijeloj svojoj ulici :oo
Question everything.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by SPINERKA » 01 Jun 2017, 23:24

:hihi ti joj vjerujes?
Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by rethna » 01 Jun 2017, 23:27

Zenska solidarnost na djelu :lupa Nesvjesna :oo
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by Socrates » 01 Jun 2017, 23:28

Ako se ne pocupaju za virtualne kose necu ni da komentarisem. :p
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 01 Jun 2017, 23:30

Sto mi ne bi vjerovao, kad sam ja lagala? :)

U mojoj ulici ima 11 kuca. Jedna porodica, mlad bracni par, nedavno je odselila. Oni su razdvajali.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by Socrates » 01 Jun 2017, 23:31

Jel' porodica ili mladi bracni par? :hm
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 01 Jun 2017, 23:34

Mlad bracni par, s dva mala djecaka.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by SPINERKA » 02 Jun 2017, 01:16

rethna wrote:Pa sad... ti si jedina koja razdvaja otpad u cijeloj svojoj ulici :oo

Dakle , za smece dolazi jedan pres-kamion a za recikazu drugi.
Pitanje za naviku --ko odnese tu reciklazu? Jedina u ulici ?? :hm nesto tu mirise na budj :DD
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Recikliranje

Post by navika » 02 Jun 2017, 04:25

Rekla sam jedina u ulici, nisam jedina u naselju. A naselje ima hmmm sigurno 7-8 ulica.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Mještani rijeku Spreču pretvorili u deponiju punu plastičnih flaša

Post by Krokodil Behko » 25 Nov 2017, 09:30

Image

Na području Tuzlanskog kantona (TK) na desetine je divljih deponija smeća koje ugrožavaju i zdravlje građana. Ovaj ekološki problem izražen je i u Živinicama, tačnije u slivu rijeke Spreče gdje je uslijed nesavjesnog odlaganja komunalnog otpada stvorena jedna u nizu divljih deponija.
Spreča, nekadašnja ljepotica izuzetno bogata ribom, iz godine u godinu sve je zatrpanija komunalnim otpadom. Trenutno stanje je katastrofalno, a mještani svoje neprimjerene postupke opravdavaju neregulisanim odvozom smeća iz domaćinstava.

Nekoliko apela u cilju rješavanja dugogodišnjeg problema nadležnima su upućivali i članovi živiničkog Sportskog ribolovnog društva Mrena, ali kako su nam kazali, nikakvi pomaci do danas nisu napravljeni.

"Mi smo u augustu organizovali potpisivanje peticije zbog problema u Spreči i Oskovi, slali smo dopise na razne adrese, ali se ništa ne rješava", rekao je za Klix.ba Mido Ferhatbegović, predsjednik Sportskog ribolovnog društva Mrena.

Sve više komunalnog otpada


Sve je više komunalnog otpada, a ogromne količine smeća već su počele praviti branu.

"Trenutno stanje je posljedica dugogodišnjeg problema koji je prisutan na ovom području i prevršilo je svaku mjeru. Ribari na terenu vide da je situacije sve teža, a problem zagađenja na području Živinica ove godine je dodatno usložnjen zbog neadekvatnog odvoza smeća iz domaćinstava. Naime, deponija u Gornjoj Višći je zatvorena, odvoz smeća otežan, pa je lokalno stanovništvo na neki način prisiljeno da otpad istresa u korita rijeka", tvrdi Ferhatbegović.

Dio rijeke Spreče koji prolazi kroz Živinice danas je zatrpan plastičnim flašama, kanisterima, vrećicama, kartonskim kutijama…

"Posebno je riječ o plastici, a znamo da za njenu razgradnju treba duži vremenski period. Biljni i životinjski svijet na ovom području je veoma ugrožen. Ribe je nekada bilo, a sada se vodi i ne može prići", nastavlja Ferhatbegović.

Iz Centra za ekologiju i energiju (CEE) iz Tuzle za naš portal su kazali da je problem zagađenja vodotoka krutim otpadom uzrokovan nepostojanjem redovnog odvoza otpada u slivnom području Spreče, inače rijeke koja je jedna od pritoka akumulacije Modrac.

"Prije dvije godine smo radili analizu koliko je organizovan redovni odvoz otpada u slivu jezera Modrac te je ustanovljeno da na području Kalesije, Živinica, Banovića, Kladnja, Lukavca i Tuzle taj procenat iznosi 42 posto. Dakle, onih 58 posto otpad individualno odlaže te u slučaju povećanja oborina, odnosno povećane vode u vodotocima otpad dolazi do Spreče", kaže direktorica CEE-a Džemila Agić.

Posljedice po zdravlje građana


Ona upozorava da neadekvatno odlaganje otpada koje na kraju dovodi do nastanka divljih deponija u slivovima rijeka, sa sobom nosi brojne posljedice koje se u konačnici odražavaju i na samo zdravlje građana.

"Sama posljedica je svakako zagađenje rijeke, jezera, ali i stvaranje smetnji u radu fabrike vode koji imamo na ovom području. Mi vidimo samo kruti otpad, ali s njim dolaze i opasne materije koje su tečne i koje ne vidimo. To se razlaže, pada na dno i odlazi u vode i mulj. To može uticati negativno na živi svijet u rijeci i jezeru, ali i na kvalitet vode koju pijemo iz jezera", potcrtava Agić.

Sada je najlakše očistiti deponiju koja se stvorila na području Spreče, ali direktorica CEE-a navodi da je problem divljih deponija potrebno sistemski rješavati.

"Prije svega potrebno je napraviti redovan odvoz otpada za sve građane u slivu. Kalesija i Živinice moraju ozbiljno pristupiti rješavanju ovog problema. Na drugom mjestu je inspekcijski nadzor koji ne možemo raditi prije nego što ljudima ponudimo redovan odvoz otpada. Svako je obavezan da se priključi na uredovan odvoz otpada i da ga plaća, a oni koji to onda budu odlagali ilegalno kažnjavati kako to zakon nalaže", smatra Agić.

Inspekcija na deponiji


S druge strane, načelnik Živinica Samir Kamenjaković za Klix.ba je kazao da su spomenutu deponiju već obišli predstavnici inspekcije i eko policije koji su se uvjerili u stanje na terenu.

"Mi smo obavijestili i nadležno komunalno preduzeće tako da ćemo poduzeti sve mjere kada je u pitanju čišćenje tog dijela", istakao je Kamenjaković, naglasivši da su u proteklom periodu očišćene dvije nelegalne deponije koje su se nalazile na prostoru Živinica, a uskoro se očekuje čišćenje još tri.

On tvrdi i da je na području ove općine regulisan problem redovnog odvoza smeća iz domaćinstava.

"Mi imamo problem rješavanja deponija u globalnom smislu, ali kada je u pitanju redovan odvoz smeća iz domaćinstava, komunalno preduzeće i još dva operatera redovno ga odvoze na deponiju Crni vrh. Problem je i ovdje postojao do početka godine, ali je on riješen. Mi sada apelima i obilaskom građana pokušavamo podići svijest o potpisivanju ugovora s jednom od kuća za odvoz smeća iz njihovih domaćinstava", tvrdi Kamenjaković.

A dok divlja deponija u rijeci Spreči konačno ne bude očišćena, ovu nekadašnju ljepoticu nažalost ćemo morati gledati u katastrofalnom izdanju za koje krivicu snose, kako nesavjesni građani, tako i nadležni koji su zasigurno mnogo prije trebali pristupiti rješavanju ovog ekološkog problema.


(klix)
online

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests