Černobil...od havarije do serije

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 05 Jun 2019, 06:45

Konsultant wrote: 05 Jun 2019, 06:37 Valjda su skinuli komplentan sloj zemlje i negdje deponovali. To je bitna cinjenica - samo je to negdje deponovano. Jos covjecanstvo nije naslo nacine da se ukloni 100% efekat radijacije na druga dijela ono tipa magnet, sto zraci pokupi i rjeseno. Ni CT uredjaji nisu mala stvar, kad neko od bliznjih snimi, koliki je uticaj na ostale. To se presuti. Koliko znam ne daju tablete za ozracenje tipa jod sto je ona dala. Najgore sto se ne vidi, ne mozes detektovati bez uredjaja. Ne znam sjecate li se da je u Yu bilo preporuka tih dana ne izlazite, oblak je iznad nas.

Dosta je dokumentaraca je obradilo posljedice. Mene iznenadjuje kako je slabo ocitanje u okoliki nuklearke. Nisam upratio detalj koliko jacina pada na daljinu od 1m ili 100m. Najvise su problem sitne cestice s kojima si u direktnom kontaku. Cak i koristenje osiromasenog imalo je efekte na vojnike u misijama. Prema medijima, Italijanski kontigent najvise stradao ili su drugi slucajevi zataskani ili se nisu mogli dovesti u vezu. Sem Italijana, niko ostali.

Sumarno, serija je odlicno uradjena, glumacka ekipa nije neka sto pokazuje dobro uradjen posao. Stotine likova se pojavljuje, svak je dobro odradio posao. Ideja sto samo par osoba spasava situaciju je OK, pogubili se u likovima. Pravo su usli u detalje, vjerovatno su dobro prostudirali desavanja. Onaj helikopter sto je nosio pjesak je stvarno pao. Losa strana serije, mjesto je postalo popularno kao neka turisticka atrakcija. :lupa Sta imas tu vidjeti? Isto ko Varesko jezero. Ono kupanje, ribolov... Sa strane efikasnosti NE, uvijek ima nekoliko reaktora, samo ako jedan vrisne, mogu li se ostali ostetiti? Jeste daje veliku kolicinu energije, ali sve do jednom kad bas zaboli.
Ima priča oko helikoptera...
Mi-9 nije imao sofisticirane elektronike, koju bi radijacija skrsila, nego je zapeo u stabilizacijske sajle i pao... Ali eto malo u dramaturskom kontekstu, oke...
Opasno je bilo zbog posade.
Otvoren reaktor je kao konstantna eksplozija atomske bombe u smjeru prema gore...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1529 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by uvijek_kontra » 05 Jun 2019, 07:02

Sve mogu da shvatim al da postoji mogucnost izleta ili ekskurzije na taj dio, to mi nikad nece biti jasno. Ok, neka postoji al da ljudi masovno idu, bar iz Slovenije. :grana

Pa ko bi namjerno izazivao tako nesto. Zar je radoznalost preca od zdravlja? Posljedice mogu godinama da cuce tiho pa kad "iskoce"... ludost. Ne znam sta je ljudima.

https://chernobyl-exclusive-tours.com/
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 05 Jun 2019, 07:15

E baš ti hvala za link :love
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 05 Jun 2019, 08:10

Rum wrote: 04 Jun 2019, 23:06 Al imaju ovi muda sto idu tamo kao turisti, j... ti to malo te zrakne i eto raka ne vjerujem ja onim piscalima
Ja odavno imam želju otići .. a raka eto svakako..eto nemamo Černobil a masa ljudi boluje ili umire od raka.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by KOMESAR » 05 Jun 2019, 08:17

Snimak Černobila dronom bi tebalo pokazati našem načeniku.
Prije bi se reklo da je havarija bila na liidži.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Chloe » 05 Jun 2019, 08:21

KOMESAR wrote: 05 Jun 2019, 08:17 Snimak Černobila dronom bi tebalo pokazati našem načeniku.
Prije bi se reklo da je havarija bila na liidži.
Nimalo duhovito i neosnovano.
Al' ne znaš ti drugačije. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Konsultant » 05 Jun 2019, 08:24

storm wrote: 05 Jun 2019, 06:45
Ima priča oko helikoptera...
Mi-9 nije imao sofisticirane elektronike, koju bi radijacija skrsila, nego je zapeo u stabilizacijske sajle i pao... Ali eto malo u dramaturskom kontekstu, oke...
Opasno je bilo zbog posade.
Otvoren reaktor je kao konstantna eksplozija atomske bombe u smjeru prema gore...
Nisam nesto istrazivao, samo jesam sumnjao kako mu se elise raspadose. Ocito je to sto si naveo. U seriji su to malo presutili.
Ne govorim sto je bilo, vec sto sada nije nesto veliko ocitanje kad odu ovi svijetleci turisti, redovno pokazauju uredjaj. Najbolja je oprema vatrogasaca koja i sada tamo stoji. Zakuca se instrument. Bila taze roba, sad i "rerne".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Nice try » 05 Jun 2019, 08:27

uvijek_kontra wrote: 05 Jun 2019, 07:02 Sve mogu da shvatim al da postoji mogucnost izleta ili ekskurzije na taj dio, to mi nikad nece biti jasno. Ok, neka postoji al da ljudi masovno idu, bar iz Slovenije. :grana

Pa ko bi namjerno izazivao tako nesto. Zar je radoznalost preca od zdravlja? Posljedice mogu godinama da cuce tiho pa kad "iskoce"... ludost. Ne znam sta je ljudima.

https://chernobyl-exclusive-tours.com/
Avanturisti, radoznalci,ima ih koji su jako fascinirani ovom nesrećom, njenim posljedicama,čitaju o tome,pronalaze rijetke fotografije,pričaju i pišu i razmišljaju o Černobilu.
Idu dotle da ih nije strah navući odijelo i prošetati napuštenim gradom.O posljedicama ne misle.
Ali, ne treba ih osuđivati,svi smo mi fascinirani ovim ili onim.
A da nema takvih,avanturista,ne bismo imali danas o čemu da pišemo i pametujemo na temi,jel tako :hihi
Ne bi bilo slika,objašnjenja,svemu tome imamo da zahvalimo onima koji nemaju straha otići tamo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Nice try » 05 Jun 2019, 08:29

KOMESAR wrote: 05 Jun 2019, 08:17 Snimak Černobila dronom bi tebalo pokazati našem načeniku.
Prije bi se reklo da je havarija bila na liidži.
Havariju na Ilidži sam zatekla u oktobru 96 :)
Bogami,donekle sličnu Černobilu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Chloe » 05 Jun 2019, 08:29

:hm i opet ja mimo svijeta, svi prate Černobil seriju a ja Hazreti Omera ... :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Hurija » 05 Jun 2019, 08:36

Nije riječ o strahu nego recino o štetnim posljedicama za mlađe naraštaje, posljedice radijacije su stravične , prenose se generacijama . Za mlađe naraštaje živimo i stvaramo . Imamo i mi napuštena mjesta i gradove , je nod njih je recimo Srnetica .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Konsultant » 05 Jun 2019, 08:37

Kakav je tamo belaj bio?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 05 Jun 2019, 08:39

Konsultant wrote: 05 Jun 2019, 08:24
storm wrote: 05 Jun 2019, 06:45
Ima priča oko helikoptera...
Mi-9 nije imao sofisticirane elektronike, koju bi radijacija skrsila, nego je zapeo u stabilizacijske sajle i pao... Ali eto malo u dramaturskom kontekstu, oke...
Opasno je bilo zbog posade.
Otvoren reaktor je kao konstantna eksplozija atomske bombe u smjeru prema gore...
Nisam nesto istrazivao, samo jesam sumnjao kako mu se elise raspadose. Ocito je to sto si naveo. U seriji su to malo presutili.
Ne govorim sto je bilo, vec sto sada nije nesto veliko ocitanje kad odu ovi svijetleci turisti, redovno pokazauju uredjaj. Najbolja je oprema vatrogasaca koja i sada tamo stoji. Zakuca se instrument. Bila taze roba, sad i "rerne".
Misliš da malo prikrivaju stvarni nivo radijacije i dan danas?
Vrlo moguće, u svrhu zarade od "disaster tourism" :D.
A kao vode te po sigurnim područjima, sigurnim u smislu nivo radijacije plus provedeno vrijeme... Navodno je na asfaltu još oke, koliko nije preporucljivo organsku materiju doticati... Zemlja, trava i tak to...
Mene mami iz više razloga, šta znam... I prije me je...djecu više ne pravim ionako :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80647
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 11701 times
Status: Online

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by spacebound » 05 Jun 2019, 08:39

storm wrote: 04 Jun 2019, 22:52
Rum wrote: 04 Jun 2019, 22:33 Onaj grafit bi Supermena oborio
Si vidio scena na krovu... U ono doba najsofisticiraniji njemački robot- bager, krenuo naprijed.... I spalila mu radijacija elektroniku...
Ništa, oni ljude pošalju da odrade čišćenje krova :lupa.
A sta su drugo mogli uraditi :cudi Koliko se god zvjerski cinilo.Steta je vec ucinjena, grafit je na krovu, rjesenje se mora naci.Izmedju dva zla izabrati manje...
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Hurija » 05 Jun 2019, 08:41

Promjena demografske slike i strukture je naš očit problem i belaj. Gradovi nam se i onako bez katastrofa gase .
Ostalo je cutanje.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 05 Jun 2019, 08:43

spacebound wrote: 05 Jun 2019, 08:39
storm wrote: 04 Jun 2019, 22:52

Si vidio scena na krovu... U ono doba najsofisticiraniji njemački robot- bager, krenuo naprijed.... I spalila mu radijacija elektroniku...
Ništa, oni ljude pošalju da odrade čišćenje krova :lupa.
A sta su drugo mogli uraditi :cudi Koliko se god zvjerski cinilo.Steta je vec ucinjena, grafit je na krovu, rjesenje se mora naci.Ozmedju dva zla izabrati manje...
Pa jest... Više sam htio istaknuti herojstvo tih likvidatora...
Neki dan baš čitam, Putin onim rijetkim koji su još kako tako poživjeli do današnjeg dana, poukidao razne povlastice, dodatke ionako mizernim penzijama. A bukvalno se može reći, svima su nam spasili guzice više manje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Konsultant » 05 Jun 2019, 08:50

@Hurija, na to smo svi navikli. Nepika to. Svak ima opciju otici, ostati. Ovdje je tematika radijacija, hemikalije i ostali nezeljeni efekti katastrofa izazvanih od strane ljudi.

@storm, ne mislim. Sarkofag je konacno "lego". Uredjaji ocitavaju neku blagu povisenost oko same elektrane, pogledaj po YT. Pripyat je OK koliko sam upratio. Ture su dogovore rute,ne mozes uokoliko sam tumarati. Kada odu u podrum bolnice, uredjaji pishte ko japanska mlada :oo

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by KOMESAR » 05 Jun 2019, 08:53

Chloe wrote: 05 Jun 2019, 08:21
KOMESAR wrote: 05 Jun 2019, 08:17 Snimak Černobila dronom bi tebalo pokazati našem načeniku.
Prije bi se reklo da je havarija bila na liidži.
Nimalo duhovito i neosnovano.
Al' ne znaš ti drugačije. :)
Evo ti jedna trenutna sa Ilidže,pa uporedi.
[/quo
IMG_20190605_084757.jpg
te]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 05 Jun 2019, 08:58

elena filatova



https://fotografija.hr/elena-filatova-vuja-zemlja/

http://www.angelfire.com/extreme4/kiddo ... page1.html
99% of people who live in Kiev think that Chernobyl includes only city of Pripyat and two dozen dead villages. This is what government and nuclear industry want people to believe. We even can buy a guided tour to visit those places. People who go for such tours will have a chance to visit the same sites and see the same kindergartens with the same toys that everyone sees. Internet is full of such videos and photos where you can only see as much as they let you see. When I watch those videos I feel like we all together with their authors are watching a ball instead of a game. When government agencies provides such a guided tours for us they are rolling a ball that everyone will be watching... in this photo reportage I invite you for watching the game
Last edited by lejlamo on 05 Jun 2019, 09:01, edited 1 time in total.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Chloe » 05 Jun 2019, 08:59

KOMESAR wrote: 05 Jun 2019, 08:53
Chloe wrote: 05 Jun 2019, 08:21

Nimalo duhovito i neosnovano.
Al' ne znaš ti drugačije. :)
Evo ti jedna trenutna sa Ilidže,pa uporedi.
[/quoIMG_20190605_084757.jpgte]

Ma ja ... :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests