Outdoor oprema

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 19:44

Ovdje možete podijeliti svoja iskustva, kako dobra, tako i loša, o pojedinim komadima opreme, od odjeće, obuće i specijalne opreme za boravak u prirodi, trendovima u svijetu itd. i tome sl.

E sad, jel' tema na pravom mjestu pošto vidim da postoji npr. sportska odjeća i obuća u subforumu MODA koji se nalazi u forumu Zdravlje što je nekako, u najmanju ruku, čudno i neprirodno. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Maja » 04 Nov 2019, 19:45

Ne sekiraj se. Odmah cemo mi ovu u kontejner.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Ommadawn » 04 Nov 2019, 19:46

Super tema!
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by ElTriconi » 04 Nov 2019, 19:46

Jaro imal kaka obuca da more izdurat svaki dan habanje a da ne propusti priko zime i da je topla?
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 19:51

Naravno, samo, obuća ne ovisi samo o godišnjem dobu nego i o uslovima u kojima će se koristiti. Hladno vrijeme je jedno, a npr. teren pokriven snijegom ili kamenjar je nešto sasvim drugo. Ako npr. zimsku čizmu namijenjenu za snijeg počneš habati po kamenjaru, vrlo brzo ćeš ostati bez đonova.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by damir5 » 04 Nov 2019, 19:56

ElTriconi wrote: 04 Nov 2019, 19:46 Jaro imal kaka obuca da more izdurat svaki dan habanje a da ne propusti priko zime i da je topla?
Adidas terrex, ja ih koristim zimi, odlicne :ok

Imas i duboke, kod mene su ovakve.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Ommadawn » 04 Nov 2019, 20:07

Ja imam obuću, gležnjerice Viking, lagane kao pero, sa federiranjem u đonu (možda u našem jeziku se koristi drugi izraz, ne zamjerite), gore-tex nepropusnim materijalom. Jako udobne!
Moj prijatelj ima Salomon, godinama ih koristi i zadovoljan je. Ja te nisam izabrao iz prostog razloga jer mi nisu udobne za moje stopalo. Dakle, obuću probaj je li udobna prije same kupovine.

Čarape da su tajt uz stopalo i debele. Na taj način se zaštiti stopalo od žuljeva i povreda, pogotovo prilikom silazka nizbrdo.

Pantole koje koristim su također od nepropusnog materijala, imaju u preponama poseban materijal za ventiliranje i hlađenje, s četiri džepa naprijed. Gledati da su lagane, udobne a tople.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by ElTriconi » 04 Nov 2019, 20:11

Koliko kosta ta high end obuca?
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Ommadawn » 04 Nov 2019, 20:15

ElTriconi wrote: 04 Nov 2019, 20:11 Koliko kosta ta high end obuca?
Pa sad care ja sam svoju platio oko 100 eura i to bilo na sniženju, nisam ni znao dok nisam došao na kasu - a bile su 170 eura. Moj prijatelj je svoje platio oko 150 eura, također na sniženju.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 20:16

Triconi, napiši prvo za kakvu namjenu ti treba, jer nije isto da li hodaš po nekakvim urbanim stazama ili po divljini, nije isto da li imaš na leđima ruksak ili ne itd. Nije isto da li se puno krećeš ili puno stojiš.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by ElTriconi » 04 Nov 2019, 20:19

Ja bi to koristio ko radnu obucu, znaci za hodanje pod teretom, svakakve terene, snijeg.

Najmanje bih hodao po putu sa njima.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 20:23

Jesu li ti tereni planinski (koje visine) ili oko naseljenih mjesta?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by ElTriconi » 04 Nov 2019, 20:25

Bla wrote: 04 Nov 2019, 20:23 Jesu li ti tereni planinski (koje visine) ili oko naseljenih mjesta?
Ima kamenitog terena a ima i oko naseljenih mjesta. Konjic, zabacena sela i tako.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 21:26

Ja sam u početku koristio Alpina Tibet, kod nas popularna kao tibetanka/tibetanke koja je solidna entry level cipela postavljena njihovom Sympatex membranom (ista svrha kao i GoreTex membrana). Kada je na sniženju bude po pristupačnoj cijeni.
Ali mi nije baš odgovarala kada je hladnije vrijeme, prsti su mi se nekako znali smrzavati ako ne hodam, i pored toga mislim da ti ova cipela za tu namjenu ne bi bila loša.

Od prošle zime sam prešao na HanWag Alaska GTX koja je dosta ozbiljnija cipela. Ali na nju čovjek treba da se navikne. U početku sam imao osjećaj kao da mi stopalo stoji na komadu šperploče. Nisam ih nosio tokom ljeta i pretprošli vikend sam ih ponovo uveo u korištenje i sjetio se tog osjećaja.
HanWag je poznat po tome što ima i Wide (široku) verziju svoje obuće, jer nisu sva stopala ista pa ima ljudi sa širokim stopalom te iako im dužina obuće odgovara po broju, nabavljaju par brojeva veće da bi kompenzirali tu širinu svog stopala. Wide varijanta to rješava. Ova cipela ima klasični Vibram đon i meni služi ok kako po kamenju tako i po snijegu jer zimi ne idem previsoko, uglavnom ispod 2000m/nm.

Zimi je jako bitno da ti prsti imaju prostora i da se mogu pomijerati unutar cipele bez da je dotiču. Ako npr. imaju kontakt naprijed, na tom području je automatski slabija prokrvljenost i imaćeš problem sa hladnoćom.
Jedan drug iz tog razloga uvijek nosi dva broja veće i dvoje čarape, bez obzira na godišnje doba. Kaže da nikada nema problema sa žuljevima, niti sa hladnoćom po prstima.

HanWag ima još jednu verziju Alaske, Alaska Winter i ona ima specifičan đon namjenski napravljen za klizavi zimski teren, tj. za led. One su dodatno futrovane i toplije su od ove GTX varijante, i koriste svoj Ice Grip đon a ne Vibram. Ja sam bio bacio oko na njih, ali nije bilo broja tada pa sam zato uzeo ove sa Vibram đonom. Sada mi nije krivo, zbog kamenjara.



Vidio sam da sada sličnih đonova protiv klizanja imaju i neke gradske cipele / čizme.

Kao što i Omma reče, obuću moraš probati da bi odlučio, samo, na žalost, običan ulazak noge u čizmu nije uvijek produktivan test da li nam nešto leži. Tek kad se napravi podosta kilometara u cugu, saznaš jesi li se zafrkao ili potrefio ono pravo. Ali sumnjam da postoji takav prodavač koji će tako nešto dopustiti prije kupovine. :D.

Od nekih dobrih brendova mogu pomenuti i HanWagovog brata Lowa (njih dvojica su sinovi nekog Hansa Wagnera ako se dobro sjećam imena koji je svojevremeno izmislio dupli šav za spajanje đonova na obuću), Salewa, Millet, Salomon, Merrell itd... i vjerovatno top klasu La Sportiva, ali njoj je i cijena u skladu s imenom. :99

Uglavnom, ja bih izbjegavao brendove kojima takva obuća nije ni p od primarne djelatnosti, poput Timberlanda, Adidasa itd...

Imaš McKinley kao neku jeftinu entry level varijantu. Ja koristim neke njihove stvari i nisu loše, ali obuću nisam, radije bih Alpinu.

U nekoj ljetnoj varijanti nosim Salomon Quest 4D i to je najudobnija čizma u koju je ušla moja noga. Zimi je nerijetko koristim i po gradu u onim danima kada tek padne snijeg pa dok se ne raščisti dovoljno za cipela.

Mislim da je bolje krenuti s entry level varijantom nego pucati na nešto vrhunsko, jer to košta jako puno a tek sa vlastitim iskustvom možeš biti siguran šta ti stvarno treba tako da ćeš izbjeći varijantu da baciš bruku para za nešto što ti ne služi svrsi.

Neki od proizvođača imaju i lovačke verzije obuće koja je dosta toplija pa je pogodnija za nekretanje ali nije za dugih tura.

Uglavnom, tražiš nešto za srednje gorje, nipošto visokogorske čizme.

Edit: Ja nikako nisam ljubitelj plitke obuće za terena koji nije uređena staza. Šansa za ostati bez noge drastično veća, pogotovo ne ako imaš teret na leđima. A teret traži poseban support i u obući.

To je ukratko neko moje iskustvo.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Ommadawn » 04 Nov 2019, 21:49

Ja sam zadovoljan ovim svojim Vikingkama, malo iznad gležnja su.
Skoro smo se ja i jaran penjali kroz šumu i ravinu, malo zeznut strm teren pa onda silazili. Bez problema prošlo sve, i tokom i poslije.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 21:52

Skandinavski brendovi su inače brendovi od povjerenja jer se oni gore ne mogu zafrkavati i proizvoditi fuš robu jer bi izumrli kad bi to radili. Ne kao brendovi nego kao narod. :ok
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 22:05

Da se odmaknem malo od obuće, meni je najveće otkrovenje i nešto bez čega više nikada ne bih bio, bilo ljeto ili zima,
base layer iliti donji veš tj. duge gaće i majica dugih rukava od merino vune.
Oznojiš se i budeš mokar kao čep, a ono i dalje grije i nije ti hladno.
Jednostavno druga dimenzija u odnosu na bilo šta drugo što sam oblačio.
Plus, sam znoj uopšte ne smrdi jer ima antibakterijsko dejstvo u odnosu na sintetiku.
Jedina mana mu je da je poskup. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by damir5 » 04 Nov 2019, 22:11

A udobnost, bockanje i to?
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Bla » 04 Nov 2019, 22:14

Nema bockanja, nije kao obična vuna.

Možda u manu strpati i to da je pranje ručno.
Jer od kako sam nekakav vuneni džemper uspio minijaturizirati veš mašinom do dimenzija da ne može ni na barbiku da se navuče, ništa vuneno više ne ide u tu kvarilicu tople odjeće.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Outdoor oprema

Post by Čupava » 04 Nov 2019, 22:17

Bla wrote: 04 Nov 2019, 22:14 Nema bockanja, nije kao obična vuna.

Možda u manu strpati i to da je pranje ručno.
Jer od kako sam nekakav vuneni džemper uspio minijaturizirati veš mašinom do dimenzija da ne može ni na barbiku da se navuče, ništa vuneno više ne ide u tu kvarilicu tople odjeće.
Na mašini imaš opciju ručnog pranja ili vune, i bez problema bude nakon susenja...
.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests