Gljive - gljivarstvo

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2017, 17:26

E sad ce se u Bosni pocet uzgajat tartufi :valja cim se kaze koliko kostaju na trzistu kod nas krene pomama :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by SPINERKA » 30 Jun 2017, 17:36

Odlicno , biti ce dobro za turizam , mravojedi ima da razgrcu.

Tartufe nitko nije uspio uzgajati - to je dar prirode, zbog toga su i skupe.

:kafa
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2017, 17:42

Ma znam, ali kazem, poznavajuci nase ljude ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2017, 17:44

Julia-Klara wrote: 30 Jun 2017, 17:26 E sad ce se u Bosni pocet uzgajat tartufi :valja cim se kaze koliko kostaju na trzistu kod nas krene pomama :valja

Biće ko i sa malinama, kad navale svi ko cigani :plavi

Sletiće tartuf za tri sezone, na marku i po
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2017, 17:53

:hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by navika » 30 Jun 2017, 18:05

Odakle im posebno izdresiran pas?

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by SPINERKA » 30 Jun 2017, 18:15

:D.

ja bas


= ne mora biti cuko, moze i dresirana svinja.


:kafa
Image

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ponijeri kod Kaknja: Pronašli 850 grama bijelih tartufa

Post by IM_ex » 03 Jul 2017, 00:17

Sta ce ako ih Slovenac izradi pa im se vise ne javi? Pa im uvene dragocjeni pronalazak?
Da li su prije pronalaska uopce ikad culi za "tartuf" vrstu? I kako li su znali da je rijec o skupoj gljivi?
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Poznajete li gljive?

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2017, 16:52

Image

Posljednjih dana u našoj zemlji vladaju skoro pa idealni uvjeti za ljubitelje gljiva i rekreacije u prirodnom okruženju, pa brojni Bosanci i Hercegovci svoje dragocjeno slobodno vrijeme sve češće provode u brdovitim šumskim predjelima u potrazi za ukusnim prirodnim plodovima ispod trave i šumskog lišća.


Šemsudin Bajrić iz Bihaća jede više od 200 različitih vrsta gljiva koje obitavaju u bosanskohercegovačkim šumama. Bajrić je stari gljivar, član je Udruženja gljivara "Blagva" iz Bihaća i skoro cijeli život je u ovom "poslu". Posljednjih desetak godina gljive je počeo istraživati naučnim metodama i smatra to višim korakom od običnog gljivarenja, odnosno skupljanja i branja gljiva. Naziva to i 'flertovanjem sa prirodom i ekologijom'.

Gljiva ima u šumama, vrganj dominira


"To podrazumijeva da poznajete makar 500 do 600 vrsta gljiva i da jedete više od 100 vrsta. Primjerice, ja jedem više od 200 vrsta. Radio sam i projekat za Ministarstvo za prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK u kojem smo nastojali istražiti gljive u prostoru Nacionalnog parka Una, a što je Nacionalni park kasnije koristio kao referencu u svojoj promociji kako bi, pored rijeke Une, ukazao i na taj segment vrijednosti tog parka prirode", kaže Bajrić za Klix.ba.

On ističe da je ova godina bila jako sušna sa ekstremno visokim temperaturama. To se, između ostalog, odrazilo i na gljive, koje su apstinirale u tom periodu budući da nisu mogle odbacivati plod. Sada su idealni uvjeti, ima dovoljno vlage, temperatura je manje-više prihvatljiva, pa su i gljive oživjele. 'Živnuli' su i gljivari koji posljednjih dana intenzivno beru šumske plodove.

"Vrganj je posljednjih 20-tak dana vrlo intenzivno prisutan, međutim nestrpljivi gljivari beru ga u nerazvijenom stanju, od veličine oraščića pa nadalje, tako da još nisam vidio normalno razvijen vrganj. Jednostavno, ljudi ga beru jer je jedna od najkvalitetnijih gljiva, ali je to odraz gljivarske nekulture. Gljivu ne treba brati dok se 'ne otvori', ne pokaže svoje cjevčice i listiće i ne odbaci sporu i ne obezbijedi reprodukciju. Ukoliko se ubere mlada i zatvorena gljiva, dobit ćete mali zalogaj gljive, dok je za prirodu napravljena velika šteta. Ako se takva praksa nastavi, to će se sigurno negativno odraziti na kvantitet i kvalitet gljiva u našim šumama", objašnjava Bajrić.

On smatra da bi otkupljivači trebali školovati sakupljivače i povećavati nivo kulture berača, nastojeći im ukazati da ne donose previše malene gljive. Mnogi misle da su mlađe gljive kvalitetnije i ukusnije, no, kako kaže naš sagovornik, gljive su poput voća koje nije ukusno i u potpunosti kvalitetno dok je mlado i zeleno.

Nužna edukacija i oprez zbog otrovnih gljiva


"Postoje ljudi koji dobro poznaju tri do četiri vrste gljiva i njih uvijek beru. Imaju i oni koji su početnici, radoznaliji su i nestašniji, pa znaju ubrati i nešto slično poznatim gljivama kao što su lisičarke, sunčanice ili vrganji, a što za posljedicu ima česta trovanja. U Unsko-sanskom kantonu nedavno se u kratkom periodu oko 15 ljudi otrovalo gljivama. Kod svake osobe je bio različit stepen trovanja, zavisno koliko je ko pojeo gljiva, ali i šta je pojeo", kaže Bajrić.

U tom smislu, on sugeriše edukaciju i samoedukaciju, jer, kako napominje, nema nijednog jasnog pravila po kojem se može znati da su neke gljive jestive, a druge nisu.

"Niti boja, niti veličina, niti morfologija, niti bilo šta drugo ne može biti zajednička stvar na osnovu koje ćemo reći da je, recimo, pet pojedinih gljiva jestivo ili nejestivo. Svaka gljiva ima svoje specifičnosti, a ona koja čovjeku ne odgovara i sadrži toksine može biti itekako opasna po njegovo zdravlje. Imate familiju gljiva među kojom se nalazi i jedna od najljepših gljiva - blagva, a pola drugih su, iako jako slične, smrtonosno otrovne. Svakodnevno se dešavaju saobraćajne nesreće i kad stradaju ljudi niko ne kaže krivo je auto, već čovjek. S druge strane, kada neko pojede otrovnu gljivu, tada govore da je kriva gljiva. Baš suprotno, krivo je neznanje ljudi", smatra naš sagovornik.

Napominje i da postoje gljive koje je on danima istraživao, ali nije mogao donijeti konkretne zaključke, iako smatra da posjeduje poprilično znanje i iskustvo ovoj oblasti.

"Na planeti zemlji postoji od 500.000 do 1.000.000 vrsta gljiva, a nauka je 'savladala' tek oko 90.000. Prema tome, veliki broj gljiva i dalje nije istražen. Ja jedem preko 200 vrsta gljiva sa našeg područja, a mislim da ih ima još makar stotinu vrsta koje su jestive sa različitom nivoom kvaliteta: od vrhunskih do onih gljiva koje možete kombinirati sa drugim u primjerice čorbama, supama, itd. Problem je što se gljive ozbiljno ne prate. Mi smo nudili edukaciju školarcima, ali nije iskazan interes. Ja već dugo tražim kome bih prenio dio znanja kojeg sam godinama akumulirao", ističe Bajrić.

Mogućnost dobre zarade


Gljive se otkupljuju po pristojnim cijenama ove sezone i uz predan angažman može se dobro zaraditi. Postoje otkupljivači i firme koji vrše sortiranje i odmah vrše plaćanje. Cijene se kreću, zavisno od gljive, od 3 do 7 KM.

"Tartufi su najcjenjeniji, međutim oni se ne mogu brati poput drugih gljiva jer rastu unutar zemlje i ne ostavljaju nikakvog traga na površini. Sve druge se vide i mogu se lako ubrati. Ne pitajte me ima li tartufa na našem području jer vam neću dati odgovor ili ću biti neiskren. Njihova cijena je veoma visoka, 2-3 hiljade eura i više, zavisno od količine, kvaliteta, sorte, itd. Pored tartufa, na našim prostorima raste nekoliko vrsta smrčka i oni su veoma cijenjeni i druga su najcjenjenija kategorija gljiva. No, on raste u proljeće", kaže Bajrić.

Tu je i vrganj, lisičarka, rujnica, sunčanica, crna truba, prosenjak i još nekoliko ljekovitih gljiva koje se otkupljuju po pristojnim cijenama.

"Prednost je što svi mogu brati gljive: neobrazovano stanovništvo, zaposleni ljudi, mladi, stari, itd. To je ekonomska dimenzija gljiva i što je sasvim uredu. S druge strane, u šumama treba dosta hodati i šetati, pa kada ne biste ubrali ništa, čak ni jednu gljivu, vi ste proveli nekoliko sati u prirodi, rekreirali se, a poslije toga osjećat ćete se odlično. To je posebna dimenzija ove priče", kaže za kraj naš sagovornik.


(klix)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Julia-Klara » 07 Oct 2017, 17:09

Joj ne poznajem nikako, zato jedem samo sampinjone i portobelo koje kupujem u prodavnici
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Hahik » 07 Oct 2017, 17:12

Znam samo Nazifa.
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Nice try » 07 Oct 2017, 17:37

Gljive ne poznajem nikako.Ne bih se usudila da ih berem sama.Kupujem u prodavnicama,većinom šampinjone i bukovaču.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Chloe » 07 Oct 2017, 19:28

Kod nas je jedna porodica uspjela prodati vrganja u vrijednosti 8000 KM.

Pa znam razlikovati vrganj, sunčanicu, lisičarku, puharu i običnu bijelu ... ostale :misli ... ne usuđujem se bez tate ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Bla » 07 Oct 2017, 19:41

Chloe wrote: 07 Oct 2017, 19:28 Kod nas je jedna porodica uspjela prodati vrganja u vrijednosti 8000 KM.

Pa znam razlikovati vrganj, sunčanicu, lisičarku, puharu i običnu bijelu ... ostale :misli ... ne usuđujem se bez tate ... :cudi
interesantno da nam se poznavanje 100% poklapa. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Chloe » 07 Oct 2017, 21:24

Bla wrote: 07 Oct 2017, 19:41
Chloe wrote: 07 Oct 2017, 19:28 Kod nas je jedna porodica uspjela prodati vrganja u vrijednosti 8000 KM.

Pa znam razlikovati vrganj, sunčanicu, lisičarku, puharu i običnu bijelu ... ostale :misli ... ne usuđujem se bez tate ... :cudi
interesantno da nam se poznavanje 100% poklapa. :ovaj
Prepisala ... :sram
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Bla » 07 Oct 2017, 22:54

pardon, znam i mliječnicu :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Chloe » 07 Oct 2017, 23:16

Bijela ili mliječnica jedno te isto ... :misli
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Socrates » 07 Oct 2017, 23:20

Poznajem jednu ili dvije gljive.

Vec sam ih pojeo. Koga poznajem toga i pojedem.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Zagorka » 07 Oct 2017, 23:25

Ne znam ih, a i da znam ne bih brala ni luda. Eno i skoro se neki potrovase, bilo na dnevniku.
Ne znam sta je ovom narodu, svako se smatra strucnjakom.
Samo u marketu uzimam, ne uzimam cak ni od ljudi koji drze stand uz cestu, premda radije takvima dajem pare nego velikim marketima, ali za gljive, ne.

Uzimam sampinjone,bukovace, neke mjesavine, i neku kojoj vise ne znam ime. Sjeticu se. Samo iz marketa.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poznajete li gljive?

Post by Socrates » 07 Oct 2017, 23:26

Nema nista sladje nego kad se otrujes gljivom koju si sam ubrao. :djed
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests