Rijetke i misteriozne životinje svijeta

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Rijetke i misteriozne životinje svijeta

Post by Julia-Klara » 19 Nov 2013, 17:47

madjarski puli nije nikakava novotarija nego stari madjarski radni pas

....Istorijat rase
Puliji su prešli u ravnice Mađarske sa mađarima pre nekoliko hiljada godina, kada su se koristili kao ovčasrki psi. Mađarska plemena su donela Pulije sa sobom u Mađarsku pre oko 1100 godina. Nejasno je da li su oni krenuli sa Mađarima ili su im se pridružili usput, tokom duge migracije od ruskih stepa do podnožja Urala. Međutim, tokom poslednjih 1100 godina istorije ova rasa se raširila u prekrasnom Karpatskom basenu okruženom vrhovima Alpa – u staroj Mađarskoj, uključujući Slovačku, severnu Rumuniju (Transilvaniju) i Vojvodinu. Uz čuvanje stada ovaca, za ove nomadske čobane koji su svoj posao obavljali na konjima duž obala reke Dunav i u alpskim tvrđavama, puliji su usmeravali mađarske poglavice u izgradnji nacije, te radili kao borci za otpor u svim invazijama, kojui su u žudnji za plodnom I zaštićenom zemljom za svoje saborce izabrali pulije.

ITD
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Rijetke i misteriozne životinje svijeta

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2013, 17:52

E pa izvinjavam se ali moram, jednostavno moram :oo
Uočih mala neslaganja u tekstu o tim psima.

Puliji su prešli u ravnice Mađarske sa mađarima pre nekoliko hiljada godina
.

i
Mađarska plemena su donela Pulije sa sobom u Mađarsku pre oko 1100 godina.

OK, stara rasa ali samo kažem da ga malo redovnije šišaju brate dragi.
Nek se cuko ne pati. :(
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Rijetke i misteriozne životinje svijeta

Post by Julia-Klara » 19 Nov 2013, 17:55

Ja nisam pisala tekst, obrati se autoru :) A prekopirah tekst koji sam prvi pronasla, imam se sluzim svojim enciklopedijom pasa,akoju mi ne pada na pamet prepisivati.

Sto se tice shishanja slazem se potpuno s tobom,ali je bogatstvo ovog psa njegova dlaka, koja se sama ovako kovrdza... Prirodne rasta pletenice :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Najveća kornjača na svijetu (FOTO)

Post by Rum » 26 Nov 2013, 20:12

Najveća kornjača na svijetu je pronađena u rijeci Amazon. Procjenjuje se da je stara 529 godina, 18 metara visoka i teži nevjerovatnih 363 kg.
Image
Kornjača sa crvenkastim okvirom je brazilska gigantska kornjača koju lokalano stanovništvo naziva kao: morrocoy, woyamou ili wayamo. Ove vrste gigantskih kornjača uvijek se mogu naći u rijeci Amazon. Većina njih se nalazi u Peruu, Brazilu, Kolumbiji, Venecueli ili slično, a odrasle kornjače mogu dostići dužinu od 3 metra, ali ova kornjača je veća. Zanimljivo je da su ove kornjače biljojedi.

Glavna ishrana im je biljka koja raste u Chatc provinciji u Brazilu. Cvjetovi ove biljke imaju gen koji onima koji ga koriste u ishrani produžuje životni vijek. Uvođenje ovog cvijeta u ishranu kornjača, omogućava kornjačama da narastu do iznimnih veličina i čak služe kao lokalni čuvari tih biljaka.

Navike za gniježdenje su im slične kao kod morskih kornjača. Baš kao i morske kornjače okupljaju se u većem broju i zajedno putuju do područja pogodnih za gniježdenje. Ženke kornjača polažu jaja na sprudove (nakupine pijeska), koje postoje samo za vrijeme suše, a takvih područja je veoma malo. Ženke po noći izađu na sprudove i polože jaja (mogu položiti do 100 jaja) i vrate se u svoja hranilišta.

Kada se mladi izlegu, dugi su svega 5 cm i izlegu se okrenuti direktno prema vodi ali su u tom trenutku meta brojnih grabežljivaca i imaju nekih 5% šanse za preživljavanje.

Ove kornjače su zaštićena vrsta.

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Najveća kornjača na svijetu (FOTO

Post by Bambi » 26 Nov 2013, 20:16

Wow :sok

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Najveća kornjača na svijetu (FOTO

Post by Maja » 26 Nov 2013, 21:39

Meni djeluje ko gumena.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Najveća kornjača na svijetu (FOTO

Post by Blackhawk » 26 Nov 2013, 21:46

Meni kao statua kamena.. jel ovo zivo ikako ? i kud je voze ako ziva ?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Najveća kornjača na svijetu (FOTO

Post by Maja » 26 Nov 2013, 21:49

Ma evo sam našla. Rekvizit za film :D.

http://www.cinemotions.com/photos-Gamer ... ue-tt80971

A ovo bi trebala biti najveća.
Dugovrata kornjača s Galapagosa.

Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Najveća kornjača na svijetu (FOTO

Post by Julia-Klara » 26 Nov 2013, 22:05

da, ono iz teksta je iz filma :) trazila sam i ja po netu ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Najveća kornjača na svijetu (FOTO

Post by Maja » 26 Nov 2013, 22:10

Al zamislite da ovu s Galapagosa vidite uživo :noga
Ili varana :noga

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Rum » 02 Mar 2018, 17:51

POSLJEDNJI mužjak bijelog nosoroga na svijetu teško je bolestan i u poodmakloj je životnoj dobi.

Sudan, koji ima 45 godina, od 2009. godine živi u kenijskom rezervatu Ol Pejeta, gdje je 24 sata dnevno okružen osobljem rezervata i naoružanom stražom.

Vjeruje se kako na svijetu postoje tek tri bijela nosoroga, od čega su dvije ženke. S obzirom na to da je Sudan prestar za prirodno razmnožavanje (u ljudskim godinama imao bi 90-100 godina) rezervat u kojem živi lani je počeo prikupljati donacije za medicinski potpomognutu oplodnju.

Image



No nažalost, čini se kako je ipak prekasno jer na njegovoj nozi prošle godine pojavila se duboka infekcija. Od nje se oporavio, no ispod nje pojavila se nova i puno dublja.

Na stranici rezervata napomenuli su kako su vrlo zabrinuti za njegovo zdravlje te da ne žele da pati bez razloga.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by greeneyes » 02 Mar 2018, 17:56

Tuga, brete mili :tuga
Samo sabura

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Heidi » 02 Mar 2018, 20:21

Od silnog uzivanja u sportu lovljena, natjerali su zivotinju na samo jos 3 jedinke. To je tuzno.
Djubrad.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Melek » 02 Mar 2018, 21:14

Nije u pitanju "uzivanje u sportu lovljenja" vec obicni kriminal zbog prokletog roga koji se smatra afrodizijakom i kosta enormne svote novca u kriminalnim krugovima. Tako da kad adresiras sve lovce sa "djubrad" onda zesce karikiras, kao i obicno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Zagorka » 02 Mar 2018, 23:58

Melek wrote: 02 Mar 2018, 21:14 Nije u pitanju "uzivanje u sportu lovljenja" vec obicni kriminal zbog prokletog roga koji se smatra afrodizijakom i kosta enormne svote novca u kriminalnim krugovima. Tako da kad adresiras sve lovce sa "djubrad" onda zesce karikiras, kao i obicno.
Dakle, zbog yebacine?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Melek » 03 Mar 2018, 04:20

Zagorka wrote: 02 Mar 2018, 23:58
Melek wrote: 02 Mar 2018, 21:14 Nije u pitanju "uzivanje u sportu lovljenja" vec obicni kriminal zbog prokletog roga koji se smatra afrodizijakom i kosta enormne svote novca u kriminalnim krugovima. Tako da kad adresiras sve lovce sa "djubrad" onda zesce karikiras, kao i obicno.
Dakle, zbog yebacine?
Pa, zbog cega li, nemam pojma, samo to veze nema s lovom.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by storm » 03 Mar 2018, 06:21

Ne znam zasto sad napadate na meleka...
Biti lovac je malo širi pojam od puke pucacine...prvo podlijezu strogim kontrolama, od oruzja, od kvota izlova, od vremena izlova, pa i do brige za svoj resor...prate ravnotezu faune, svaki pojedinac ili grupa na terenu koji zaduze...organiziraju minimum ishrane za zivotinje, kod vremenskih neprilika. (Na terenu i u praksi, dok se mi ostali dusebriznici, snebivamo i naricemo nad sudbinom zivotinja putem tipkovnice)
Usporedjivati lovca u uredjenoj zemlji sa onim monstrumima je skroz promaseno...
Lovac i krivolovac su najveci neprijatelji...ako vas jos nitko nije obavijestio...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Melek » 03 Mar 2018, 06:48

Odlicno, Storm. I moram priznati taj klise tipa lovac-djubre me je napravilo ekstra pissed-off narocito ovih dana. Snijeg pao metar i po visok a ja svaki dan, bas SVAKI dan vozim 80km unaokolo i postavljam hranu gdje prije stignem, kosta i gorivo i hrana, plus prehlada me razara, ali necu da dozvolim da lanad ugine. Bas da nije nas, pa cijela populacija srne bi krepala na mile oci u ovim vremenskim uslovima. Nisam do sad vidio ni jednog od "aktivista" da je tutnuo barem jednu "zlicu vegete" da divljac prezivi.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by storm » 03 Mar 2018, 06:53

Melek wrote: 03 Mar 2018, 06:48 Odlicno, Storm. I moram priznati taj klise tipa lovac-djubre me je napravilo ekstra pissed-off narocito ovih dana. Snijeg pao metar i po visok a ja svaki dan, bas SVAKI dan vozim 80km unaokolo i postavljam hranu gdje prije stignem, kosta i gorivo i hrana, plus prehlada me razara, ali necu da dozvolim da lanad ugine. Bas da nije nas, pa cijela populacija srne bi krepala na mile oci u ovim vremenskim uslovima. Nisam do sad vidio ni jednog od "aktivista" da je tutnuo barem jednu "zlicu vegete" da divljac prezivi.
Tako to ide kod nas.....imamo "stav" o svačemu.....a pojma o malo čemu ...
Ljudi nisu ni svjesni, koliko toga danas imamo zahvaliti lovcima...pravim lovcima :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Ovako izgleda izumiranje: Sudan je posljednji mužjak svoje vrste, 24 sata čuva ga straža

Post by Heidi » 03 Mar 2018, 07:04

A gdje sam ja to njega spomenula? On je meni napisao da kenjam a nije mi ni u malom mozgu.
Osvrnula sam se na tekst o zivotinjama u rezervatima kojima potrebna naoruzana straza, da se spodobe, koje to itekako zovu sportom, sprijecile na ubijenje za afrodizijak i predmete od slonove kosti.

Ali bitno je da vi imate pojma o svacemu. Uzivajte.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests