Pas - čovjekov najbolji prijatelj

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Rum » 03 Aug 2011, 21:15

Image
Haski
Zemlja porijekla:
Aljaska
Namjena:
Pas za vucu saonica
Velicina:
Visina mužjaka iznosi izmedu 53 i 60 cm, visina ženke izmedu 51 i 56 cm.
Dlaka:
Haski ima dvostruku dlaku, pokrivna dlaka je ravna, srednje duga i priljubljena, poddlaka je mekana.
Sve boje i kombinacije su dozvoljene. Najcešce su siva, crna, crvena i šarena. Dlaka je oko glave i na donjoj strani trbuha svjetlija. Kod ove pasmine su dozvoljene plave Oci.
Njega:
Povremeno je potrebno išcetkavanje otpalih i odumrlih dlaka, pogotovo za vrijeme linjanja. Dlaka ce ostati ljepša ako ga držite vani u psetarnici.
Narav:
Neovisan i tvrdoglav, inteligentan, pun energije veseo, voli lutati i veoma je orijentiran na covjeka i privržen svojoj obitelji. Ljubazan je prema svima i zbog toga nije dobar pas cuvar.
Odgoj:
U principu ovim psima uopce ne pristaje uobicajena uloga obiteljskog psa, makar bi jedna sportski orijentirana obitelj bila još najprikladnija za njih. Haski je cijelom svojom dušom pas za vucu saonica.
Ako ga želite nešto nauciti, morate se energicno i dosljedno primiti posla, povrh toga morate imati puno strpljenja i razumijevanja za narav jednog polarnog psa. Haski je poslušan samo onda ako uvidi smisao neke naredbe. U svakom slucaju bilo bi dobro, prije nego nabavite haskija, stupiti u vezu sa strucnjakom za polarne pse ili nekim udruženjem.
[media]gRw-lfXy_tQ&feature[/media] :ok
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Toruk Makto » 04 Aug 2011, 13:52

Krokodil Behko wrote:Tutn...taj tvoj cuko,izgleda veoma opasno..
Ne bih volio,da budem u njegovoj blizini kad je ljut .. :D

A jel,laje li puno?
Jel miran i poslusan ili je "bandoglav" ?
opasan skroz , mene jednom ujeo ,
nadjo na netu negdje pise da cim prestane da raste
vise nema potrebu da se mazi i igra ,
porodicu kod koje boravi smatra kao svoj copor i
nastoji da bude alfa , samo onaj ko se prema njemu ostro odnosi i bez pardona
moze mu naredjivati i poslusan je prema toj osobi ,
a onaj ko pokaze malkice straha pred njim nastrada
sto se i meni desilo .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Krokodil Behko » 06 Aug 2011, 22:43

Maja wrote:ovaj me fascinira. voljela bih imati ovakvog

Bull Terrier



Image

Image

Taj bull terier,vise lici na pacova.. Ili sto bi neki moji zemljaci rekli Parcov :D.

A nemoj ni onog pravog,trobojnog terijera.. nervozan je i stalno laje..
Rovi po basci i zakopava kosti gdje stigne..
online

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by sancho_no1 » 07 Aug 2011, 21:10

Pas..covjekov najbolji prijatelj...
žena zauzima odlično drugo mjesto.....))
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2011, 01:05

[media]-tcJws5xM8s[/media]
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by komsija » 20 Aug 2011, 01:14

Neka ba pascadi ali neka se drze dalje od unutrasnjosti moje kuce cccc :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by mrki62 » 04 Sep 2011, 17:16

Život me je naučio, da su ljudi više nabijeni negativnom energijom , nego li psi i psi su svakako dobroćudniji od ljudi , jer ljudi dobro znaju da glume za razliku od pasa, koji su zaista iskreni
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2011, 19:40

[media]7SZJ6PEH8Gs[/media]
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Bahra » 07 Sep 2011, 21:00

Labradori zakon :srce
Moj pujdo je najveca maza, lijencuga, malo munjen
jos nikad ga nisam uspjela slikati da se vidi kao je lijep :oo
ali je KING :srce :srce
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by gejsha » 08 Sep 2011, 10:56

Psi dosade.i ovaj glupi zakon da se lutavčine ne smiju ubijati..hodaju za ljudima po gradu ko kakve uhode :mrgud
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by mrki62 » 08 Sep 2011, 11:15

gejsha wrote:Psi dosade.i ovaj glupi zakon da se lutavčine ne smiju ubijati..hodaju za ljudima po gradu ko kakve uhode :mrgud
Sve se danas svodi na nerazumijevanje s jedne strane i razumijevanje sa druge strane,........... dakle, jedni nikad neće razumjeti zakone prirode a drugi uživaju u svim blagodatima prirode.
Da ne pametujem previše, danas je jako mnogo onih koji nemaju razumijevanje za drugačije od sebe, koji ne vide nikog sem sebe i svu okolinu gledaju kroz sebe a u stvari je to jednostavno ona stara izreka; sit gladnom ne vjeruje. Pa tako i u ovom slučaju , kojeg si opisala.
Kažeš da psi hodaju po gradu ko kakve uhode ,......... a imaš li ti ideju šta bi ti radila u gradu , da si ubi bože žedna i gladna a ne znaš zatražiti jer nemaš dar govora,već lutaš miroljubivo od osobe do osobe i ako se ko smili i da ti nešto za pojesti i ti sva vesela da veselija ne možeš biti lutaš i tumaraš i dalje u nadi da će se ko smilovati i ponuditi ti koju koru hljeba il makar vode.
Zanimljivo,zar ne ?!
Niko i ne pomišlja da su ti psi žedni i gladni a o bolestima da i ne govorim, jer mi kad smo bolesni idemo liječniku a o životinjama se općenito haman pa niko ne brine a prisjetimo se sami sebe kako nam je kad nas zaboli zub,...... a njih kao ne može zaboljeti zub ?
Za kraj , ..... i psi su živa bića, imaju osjećaje kao i mi al mi smo apriori neka nadstandardna sorta i sve oko sebe gledamo u ptičijoj perspektivi - to je sav problem i mi kao takvi podsavjesno uništavamo prirodu i okolinu - pa i pse, koji su dio nas.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Krokodil Behko » 08 Sep 2011, 13:04

Jako volim pse.. Sto se gladnih pasa tice,skoro negdje,spremao sam se na put autom i kupio 2 bureka usput,posto nisam imao vremena da doruckujem.. I naisla 2 tuzna gladna psa.. I sta cu.. lajali.. i lajali i gledali me.. I dam im jedan burek. Stvarno kazem. Ionako ne doruckujem bogzna koliko u ljetnom periodu. Mora biti da postoji rijesenje. Mislim na pse lutalice. Da se radnja odvija u Njemackoj,to bi se sigurno rijesilo,bez ubijanja pasa.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by gejsha » 09 Sep 2011, 13:38

mrki62 wrote:
gejsha wrote:Psi dosade.i ovaj glupi zakon da se lutavčine ne smiju ubijati..hodaju za ljudima po gradu ko kakve uhode :mrgud
Sve se danas svodi na nerazumijevanje s jedne strane i razumijevanje sa druge strane,........... dakle, jedni nikad neće razumjeti zakone prirode a drugi uživaju u svim blagodatima prirode.
Da ne pametujem previše, danas je jako mnogo onih koji nemaju razumijevanje za drugačije od sebe, koji ne vide nikog sem sebe i svu okolinu gledaju kroz sebe a u stvari je to jednostavno ona stara izreka; sit gladnom ne vjeruje. Pa tako i u ovom slučaju , kojeg si opisala.
Kažeš da psi hodaju po gradu ko kakve uhode ,......... a imaš li ti ideju šta bi ti radila u gradu , da si ubi bože žedna i gladna a ne znaš zatražiti jer nemaš dar govora,već lutaš miroljubivo od osobe do osobe i ako se ko smili i da ti nešto za pojesti i ti sva vesela da veselija ne možeš biti lutaš i tumaraš i dalje u nadi da će se ko smilovati i ponuditi ti koju koru hljeba il makar vode.
Zanimljivo,zar ne ?!
Niko i ne pomišlja da su ti psi žedni i gladni a o bolestima da i ne govorim, jer mi kad smo bolesni idemo liječniku a o životinjama se općenito haman pa niko ne brine a prisjetimo se sami sebe kako nam je kad nas zaboli zub,...... a njih kao ne može zaboljeti zub ?
Za kraj , ..... i psi su živa bića, imaju osjećaje kao i mi al mi smo apriori neka nadstandardna sorta i sve oko sebe gledamo u ptičijoj perspektivi - to je sav problem i mi kao takvi podsavjesno uništavamo prirodu i okolinu - pa i pse, koji su dio nas.
Za tvoju informaciju nama je neko "pošten" donio skotnu kerušu pred vrata i mi se brinemo o njoj ,dajemo joj da jede,a ona svaki put krene za mnom kroz grad i prati me,onda za sobom dovuče još nekoliko kerova,s kojima se "druži",i onda skaču oko mene.Meni to nije nimalo ugodan osjećaj i iskreno ih se plašim,i šta ja trebam sada pokupiti sve lutavčine s ulice i dovesti sebi kući da ih hranim?
Neko je cijeli život odgajao i kada je vidio da je skotna samo je donio nama pred vrata.eto našli smo razumijevanje,bože moj,nismo svi isti,ali sada trebam naći razumijevanje za sve lutavčine?Hodaju miroljubivo?Kako da ne.Zašto onda ujedaju ljude .
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by String » 09 Sep 2011, 15:41

gejsha wrote:
mrki62 wrote:
gejsha wrote:Psi dosade.i ovaj glupi zakon da se lutavčine ne smiju ubijati..hodaju za ljudima po gradu ko kakve uhode :mrgud
Sve se danas svodi na nerazumijevanje s jedne strane i razumijevanje sa druge strane,........... dakle, jedni nikad neće razumjeti zakone prirode a drugi uživaju u svim blagodatima prirode.
Da ne pametujem previše, danas je jako mnogo onih koji nemaju razumijevanje za drugačije od sebe, koji ne vide nikog sem sebe i svu okolinu gledaju kroz sebe a u stvari je to jednostavno ona stara izreka; sit gladnom ne vjeruje. Pa tako i u ovom slučaju , kojeg si opisala.
Kažeš da psi hodaju po gradu ko kakve uhode ,......... a imaš li ti ideju šta bi ti radila u gradu , da si ubi bože žedna i gladna a ne znaš zatražiti jer nemaš dar govora,već lutaš miroljubivo od osobe do osobe i ako se ko smili i da ti nešto za pojesti i ti sva vesela da veselija ne možeš biti lutaš i tumaraš i dalje u nadi da će se ko smilovati i ponuditi ti koju koru hljeba il makar vode.
Zanimljivo,zar ne ?!
Niko i ne pomišlja da su ti psi žedni i gladni a o bolestima da i ne govorim, jer mi kad smo bolesni idemo liječniku a o životinjama se općenito haman pa niko ne brine a prisjetimo se sami sebe kako nam je kad nas zaboli zub,...... a njih kao ne može zaboljeti zub ?
Za kraj , ..... i psi su živa bića, imaju osjećaje kao i mi al mi smo apriori neka nadstandardna sorta i sve oko sebe gledamo u ptičijoj perspektivi - to je sav problem i mi kao takvi podsavjesno uništavamo prirodu i okolinu - pa i pse, koji su dio nas.
Za tvoju informaciju nama je neko "pošten" donio skotnu kerušu pred vrata i mi se brinemo o njoj ,dajemo joj da jede,a ona svaki put krene za mnom kroz grad i prati me,onda za sobom dovuče još nekoliko kerova,s kojima se "druži",i onda skaču oko mene.Meni to nije nimalo ugodan osjećaj i iskreno ih se plašim,i šta ja trebam sada pokupiti sve lutavčine s ulice i dovesti sebi kući da ih hranim?
Neko je cijeli život odgajao i kada je vidio da je skotna samo je donio nama pred vrata.eto našli smo razumijevanje,bože moj,nismo svi isti,ali sada trebam naći razumijevanje za sve lutavčine?Hodaju miroljubivo?Kako da ne.Zašto onda ujedaju ljude .
Iskreno, ja se vise bojim pojedinih ljudi u ovom gradu jer rade to sto rade i isto tako hodaju "miroljubivo" i kada bi samo dan anarhije postojao, sve bih ih pobio bez razmisljanja...psi me nikada nisu napali jer nemam strah od njih...
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Maja » 09 Sep 2011, 18:16

meni lutalice ne smetaju i uvijek sam ih sretala ali mi nisu čak ni prilazili. a ovdje na selu ima čopor lutalica koji laju i zavijaju po cijelu noć a po danu se negdje skrivaju. par puta sam naišla na njih i svaki put sam se igrala s njima. nisu uopće bijesni i to. ali to ne znači da jednog dana neću naletjeti na jednog.

za sve to su ljudi krivi. kuja se okoti a oni bace psiće umjesto da steriliziraju psa il nešto slično. najgori su lovci koji bacaju kučiće koji su "felšavi"

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by gejsha » 10 Sep 2011, 10:01

Pa naravno da su ljudi krivi.uveli su zakon da se lutavčine ne smiju ubijati,a nisu donijeli rješenje za te iste pse,da se zbrinu za njih.
Ne može pas kojeg niko nije odgajao biti kao onaj kojeg jeste.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Bahra » 10 Sep 2011, 11:03

Ja imam psa,neko ga izbacio iz auta i moja mama ga je uzela.
Ali mi isto tako smetaju lutalice, i slazem se sa Gejsom. Na glavu su se nasadili iz udruzenja za zastitu zivotinja da zabrane sinteraj, i tu je sve stalo.Pusteni su na ulicu,gladni bjesni, napadaju djecu,ma sve sto stignu. Koliko god da volim zivotinje, ovo mi se ne svidja. Ja bi pokupila sve lutalice, i lijepo ih odnijela pred vrata onom iz onog wau-mau udruzenja...evo ti na hrani mamlaze.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Maja » 10 Sep 2011, 13:36

ja ne znam da je kod nas zabranjeno uspavljivanje pasa :hm
čini mi se da i sad ima onih meni najmržih ljudi na svijetu-šintora

znam da su jednoj curi ne tako davno odveli psa jer nije imao ogrlicu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2011, 13:50

Kao sto sam i mislio.. Zakon o zabrani uspavljivanja pasa usvojen a
infrastruktura za zbrinjavanje istih ne postoji.. Niti ce postojati..
A garant nece biti ni budzetske podrske..

Općina Ilidža ne da zemljište za azil za napuštene životinje

Image

Zbog samovolje ljudi u Službi za prostorno uređenje Općine Ilidža, koja treba izdati urbanističku dozvolu za izgradnju azila za napuštene životinje u Rakovici, još nema rješenja problema pasa lutalica. To je jučer za "Dnevni avaz" rekao Kenan Vehabović, voditelj projekta za izgradnju smještaja pasa lutalica u krugu Terapijske zajednice "Kampus".

Pozitivno mišljenje

S obzirom na to da ova priča traje duže od dvije godine, a da građani pri tome svakodnevno strepe od pasa lutalica, Vehabović navodi da izgradnju opstruira najviše Općina Ilidža.

- Iako su obećali da će na prvoj narednoj sjednici Općinskog vijeća dodijeliti od 18 dunuma, do danas to još nisu uradili. Mi smo uradili ono što smo morali. Predali smo zahtjev za urbanističku dozvolu, ali Općina ga je odbila i pored toga što imamo pozitivno mišljenje Zavoda za izgradnju KS - istakao je Vehabović.

Prema njegovim riječima, posljednji put kontaktirali su Općinu prije mjesec. Kaže da su tada pokazali nezainteresiranost, iako su potpisali zajednički sporazum o izgradnji.

Potreban konkurs

- I pored toga što smo spremni rješavati veliki problem građana u KS, psi lutalice će, prema svemu sudeći, i dalje ostati na ulicama - kaže Vehabović.

Kako saznajemo, na posljednjoj sjednici OV rečeno je da Općina ne može dati zemljište na poklon, nego mora raspisati konkurs na koji treba aplicirati onaj ko želi praviti azil.

Kazne općinama

- Sve općine krše Zakon o zaštiti životinja zato što još nijedna nema sklonište za životinje. Apelirat ćemo na Ured za veterinarstvo BiH da ih počne sankcionirati. Kazne su od pet do 200.000 maraka za općine koje nemaju sklonište za životinje - rekao je Vehabović.
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Pas..covjekov najbolji prijatelj...

Post by String » 10 Sep 2011, 18:30

Ma kakvi azili za pse u BiH???,,,,tu se samo gleda da neko sto vise love zgrne preko tih azila i to....pa pogledajte samo sta je zadesilo azil za pse u Tuzli...jeda osoba je uzimala novac a psima sipak...i jos ih na kraju otrovali...azil za pse se mora odrzavati i biti na lokaciji udaljenoj od naseljenog mjesta...ljudi u Tuzli koji su zivjeli blizu pa cak i dalje od azila za pse nisu mogli da spavaju od laveza pasa a oni blizi od smrada...Vi znate mentalitet nasih ljudi...otici ce u azil uzeti malo stene za svoju djecu i ostaviti ga cim odraste - na ulici jer vise nije "lagan za odrzavanje" i nije vise "sladak" kao kad je bio stene...i tu dolazi do problema.....covjek je uzrok toga sto se lutalice sire sve vise...hajde neka neko tele ili ovcu ostavi negdje na cesti kad se okoti....hoce K!!!!!
Image

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests