Pas - čovjekov najbolji prijatelj

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Maja » 23 Apr 2019, 11:27

Boga mi Max to je nesto do tebe :oo

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Zagorka » 23 Apr 2019, 11:29

Mene u zivotu nije napao pas.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Zagorka » 23 Apr 2019, 11:30

Maja wrote: 23 Apr 2019, 11:27 Boga mi Max to je nesto do tebe :oo
Hoda okolo s kobasicama u dzepu isl.
Znas koliki je mesar.
Mami ih.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Maja » 23 Apr 2019, 11:31

Toliko puta da ga napadnu...
Ne bi da uzme macku pa se protrlja njome prije izlaska iz kuce :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Heidi » 23 Apr 2019, 11:31

Nije ni mene 'direktno', ali me uplase oni veliki. :123 bojim se :roll

A volim ih :cudi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Salko » 23 Apr 2019, 11:32

Maja wrote: 23 Apr 2019, 11:27 Boga mi Max to je nesto do tebe :oo
a nije
jbg odrasto sam ja sa njima, a sad ih kod nas ima kamara...
Evo imamo dva neka nova u zadnjih mjesec dana, jedan je štence, a drugi je star (vidim po sijedoj bradi) sitni su al se baš kofrče, ono napadaju/laju i reže, al sa 50 metara, ne prilaze ne žele da se upoznaju, pokušao sam sa cici mici, sa hranom al jok....
"ignorance is bliss"

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28485
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1491 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by uvijek_kontra » 23 Apr 2019, 15:09

Mene samo Aja ujela toliko puta da ne mogu da nabrojim. :D. A jednom dok sam mala bila, ujeo me neki veliki pas dok sam prolazila kroz njihovo dvoriste.

Ne krivim pse, krivim vlasnike. Sto se moje Aje tice, osim ruzenja nista ne dolazi u obzir jer je bila maltretirana kao mala i ne pada mi na pamet da joj stvaram vece traume nego sto ima. Sto se drugih pasa tice, isto krivim vlasnike jer ne vidjeh da neki pas na povodcu napada nekog i grize. U vecini slucajeva to su pusteni psi koji, po rijecima vlasnika, "nikome ne bi uradili nista". Osudjujem i svadjam se na redovnoj bazi kad sretnem takve dok setam s Ajom. Ako je moja Aja na povodcu, neka budu i njihovi koji su vecinom "mrcine", 70 kilske. Bude tu pizdenja i galame al na kraju ne ostaje im drugo jer ovdje ide prijava, kazna pa dalje.

A to sto se dogadja na Balkanu, psi lutalice i svi ostali.. ne treba ih ganjati i tjerati, bacati kamenje, neko je cak napisao da bi ih ubio (da bog sacuva). Treba otkloniti razlog, a ne posljedicu. Treba srediti to. Apelovati na opstinu, drzavu. Pa ni ti psi nisu takvi jer imaju dom i pun stomak. Krivi su ljudi. Kao i uvijek. Al ocigledno je lakse izlaziti iz kuce nozem i mislima kako ubiti psa neg zaista nesto uradit za svoju bezbednost.

Treba se braniti, obraniti i postoji bar deset nacina sto ne ukljucuju rijeci "ubiti, prerezati vrat i sl". Fuj. Lijepo je Chloe objasnila i napisala.

Neki dan vidjeh sliku zene koja je namamila psa lutalicu i zavezala ga za ogradu da se ugusio. Iz cista mira. Navodno bio opasan, ona bila s djetetom. Al bolid od zene nije racunao na to da je kamera sve snimila. Znaci olos zenski, da bog da joj se vratilo sve troduplo. I vratilo se svima sto bez razloga muce i maltretiraju ionako napacene zivotinje. Lako je bacit kamen, hajd ti nahrani.

Toliko od mene.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Bla » 23 Apr 2019, 16:17

volio bih vidjeti tog pisca kako se sklupča na zemlji :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Salko » 23 Apr 2019, 16:38

uvijek_kontra wrote: 23 Apr 2019, 15:09 Mene samo Aja ujela toliko puta da ne mogu da nabrojim. :D. A jednom dok sam mala bila, ujeo me neki veliki pas dok sam prolazila kroz njihovo dvoriste.

Ne krivim pse, krivim vlasnike. Sto se moje Aje tice, osim ruzenja nista ne dolazi u obzir jer je bila maltretirana kao mala i ne pada mi na pamet da joj stvaram vece traume nego sto ima. Sto se drugih pasa tice, isto krivim vlasnike jer ne vidjeh da neki pas na povodcu napada nekog i grize. U vecini slucajeva to su pusteni psi koji, po rijecima vlasnika, "nikome ne bi uradili nista". Osudjujem i svadjam se na redovnoj bazi kad sretnem takve dok setam s Ajom. Ako je moja Aja na povodcu, neka budu i njihovi koji su vecinom "mrcine", 70 kilske. Bude tu pizdenja i galame al na kraju ne ostaje im drugo jer ovdje ide prijava, kazna pa dalje.

A to sto se dogadja na Balkanu, psi lutalice i svi ostali.. ne treba ih ganjati i tjerati, bacati kamenje, neko je cak napisao da bi ih ubio (da bog sacuva). Treba otkloniti razlog, a ne posljedicu. Treba srediti to. Apelovati na opstinu, drzavu. Pa ni ti psi nisu takvi jer imaju dom i pun stomak. Krivi su ljudi. Kao i uvijek. Al ocigledno je lakse izlaziti iz kuce nozem i mislima kako ubiti psa neg zaista nesto uradit za svoju bezbednost.

Treba se braniti, obraniti i postoji bar deset nacina sto ne ukljucuju rijeci "ubiti, prerezati vrat i sl". Fuj. Lijepo je Chloe objasnila i napisala.

Neki dan vidjeh sliku zene koja je namamila psa lutalicu i zavezala ga za ogradu da se ugusio. Iz cista mira. Navodno bio opasan, ona bila s djetetom. Al bolid od zene nije racunao na to da je kamera sve snimila. Znaci olos zenski, da bog da joj se vratilo sve troduplo. I vratilo se svima sto bez razloga muce i maltretiraju ionako napacene zivotinje. Lako je bacit kamen, hajd ti nahrani.

Toliko od mene.
šefce, odrasto sam sa ščenadima, svih vrsta, ali ima tu jedan momenat koji si malo preskočila, bunili se, peticije slali i znaš koliko je pilo vode, nikoliko. niti su ih sklonili, niti bilo šta poduzeli po tom pitanju. Onog momenta kada mi je dijete bilo u opasnosti da bude , nedaj mi Bože, izgriženo i ubijeno od strane lutalice, a ovi ništa ne poduzimaju, bio sam primoran u zaštiti svog djeteta (globalno i sve djece u parku) povampiriti. Samo mi je u glavi kliknulo i sada sam totalno ravnodušan i ponovio bih identično, ako ne i gore....
Izvini ali preči mi je život bilo kojeg djeteta od života potencijalno opasne životinje....
"ignorance is bliss"

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Divlja_u_srcu » 25 Apr 2019, 12:18

mad_max_ba wrote: 23 Apr 2019, 16:38
uvijek_kontra wrote: 23 Apr 2019, 15:09 Mene samo Aja ujela toliko puta da ne mogu da nabrojim. :D. A jednom dok sam mala bila, ujeo me neki veliki pas dok sam prolazila kroz njihovo dvoriste.

Ne krivim pse, krivim vlasnike. Sto se moje Aje tice, osim ruzenja nista ne dolazi u obzir jer je bila maltretirana kao mala i ne pada mi na pamet da joj stvaram vece traume nego sto ima. Sto se drugih pasa tice, isto krivim vlasnike jer ne vidjeh da neki pas na povodcu napada nekog i grize. U vecini slucajeva to su pusteni psi koji, po rijecima vlasnika, "nikome ne bi uradili nista". Osudjujem i svadjam se na redovnoj bazi kad sretnem takve dok setam s Ajom. Ako je moja Aja na povodcu, neka budu i njihovi koji su vecinom "mrcine", 70 kilske. Bude tu pizdenja i galame al na kraju ne ostaje im drugo jer ovdje ide prijava, kazna pa dalje.

A to sto se dogadja na Balkanu, psi lutalice i svi ostali.. ne treba ih ganjati i tjerati, bacati kamenje, neko je cak napisao da bi ih ubio (da bog sacuva). Treba otkloniti razlog, a ne posljedicu. Treba srediti to. Apelovati na opstinu, drzavu. Pa ni ti psi nisu takvi jer imaju dom i pun stomak. Krivi su ljudi. Kao i uvijek. Al ocigledno je lakse izlaziti iz kuce nozem i mislima kako ubiti psa neg zaista nesto uradit za svoju bezbednost.

Treba se braniti, obraniti i postoji bar deset nacina sto ne ukljucuju rijeci "ubiti, prerezati vrat i sl". Fuj. Lijepo je Chloe objasnila i napisala.

Neki dan vidjeh sliku zene koja je namamila psa lutalicu i zavezala ga za ogradu da se ugusio. Iz cista mira. Navodno bio opasan, ona bila s djetetom. Al bolid od zene nije racunao na to da je kamera sve snimila. Znaci olos zenski, da bog da joj se vratilo sve troduplo. I vratilo se svima sto bez razloga muce i maltretiraju ionako napacene zivotinje. Lako je bacit kamen, hajd ti nahrani.

Toliko od mene.
šefce, odrasto sam sa ščenadima, svih vrsta, ali ima tu jedan momenat koji si malo preskočila, bunili se, peticije slali i znaš koliko je pilo vode, nikoliko. niti su ih sklonili, niti bilo šta poduzeli po tom pitanju. Onog momenta kada mi je dijete bilo u opasnosti da bude , nedaj mi Bože, izgriženo i ubijeno od strane lutalice, a ovi ništa ne poduzimaju, bio sam primoran u zaštiti svog djeteta (globalno i sve djece u parku) povampiriti. Samo mi je u glavi kliknulo i sada sam totalno ravnodušan i ponovio bih identično, ako ne i gore....
Izvini ali preči mi je život bilo kojeg djeteta od života potencijalno opasne životinje....

najlakše je kukati a ništa ne poduzimati.
toliko je lutalica u bosni da je to zastrašujuće i vazda su oni krivi. U nekim slučajevima možda i jesu ali vise su krivi ljudi.. Neznam, mense čini da sam negdje pisala kako sam gledala neki program na HRT’u, bila je priča kako ljudi dole u HR nabavljaju pse, jer eto djeca hoće.. i kad dođe vrijeme odmora oni neznaju gdje i šta će sa psom, pa ga puste na ulicu. :ljut
Kakvo srce ti ljudi imaju? Ja mislim da ga uopće i nemaju.
Sama imam psa, već skoro 10 godina i nikad ga nebih izbacila na ulicu da bih ja mogla otići malo da kiselim svoju guzicu. On je takav da nigdje nemogu otići a da ga ostavim kod kuće, jednostavno neću, to je moj izbor. Iako imam nekog kod koga ga mogu ostaviti, ja opet neću.
Jedino kad trebamo na odmor, ostavim ga kod ljudi kojima sto posto vjerujem, ali i tada teška srca.
To je neka veza, koju niko nemoze razumjeti, ko nije imao psa.
Druga stvar, moj pas nikad nikog nije ujeo, osim mene :hihi ali i za to ima razlog.. Iako je umiljat i voli (skoro) svakog insana, ja uvjek ljudima naglasim kako će mu prilaziti, uvjek sam na oprezu. Pas nikad! neće ujesti a da nema razlog za to. Psu uvjek treba prilaziti sa rukom odozdo, a ne odozgo. I to uvjek naglasim.
Ima par ljudi koje on nevoli, kad mi dođu on samo laje, zato sto osjeti nešto sto ja ne osjetim ili mu je ta osoba naglo prišla i gotovo je, ‘ebi se neće te voljeti. :hihi
Kad su djeca u pitanju, to je druga priča..
Koliko god da je pas izdresiran, kad su djeca u pitanju treba biti na oprezu. Ja svom vjerujem, ali nemozes nikad znati nedaj Boze šta da bude, on je kriv a ne čovjek, nazalost.

Samnom se ne mora niko složiti, ali ovo je moj stav i takav će uvjek biti.. No čitanje tvog posta i sličnih, u meni bude strah i nemogu da shvatim kako neko može takav stav da ima.
Glede Kontrinog posta i tvoj odgovor, ti odmah ideš u odbranu, i to žešću.
Nemoj samo zaboraviti da hajvani vrijede koliko i insani, i treba za svakog imati razumijevanja, iako je toga danas sve manje i manje.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by alcapone » 25 Apr 2019, 13:03

Ko zivotinja nikad joj se nezna..
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81279
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10226 times
Been thanked: 7096 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Julia-Klara » 25 Apr 2019, 13:17

Jedini pas koji me je ujeo bio je Max (ne forumas).
Bilo je ljeto, 100 stepeni, i ja ga pustim u kucu, u moje potkrovlje, da se ohladi.
On pravac ispod stola, a ja nosila casu, i kako je spustih na sto on mene za ruku.
Bas zabio zube, krvava bila.
Otac se raspametio, govorio da ce ga ubiti, ja plakala ko budala, ne dam ga.

A do mene je bilo...Znala sam koliko tesko podnosi ljeto, vrucine, i koliko je razdrazljiv.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Socrates » 25 Apr 2019, 13:22

Ma dole stvarno ima puno pasa lutalica. Ja i danas nosim traume iz djetinjstva.

I u Zagrebu u prigradskim područjima ih je tada bilo koliko hoćeš, a ne sjećam se da ih je bilo u centru grada. :hm

U Kanadi možeš vidjeti mačku polulutalicu, nema klasičnog gazde ali joj svako daje hranu, ali nema pasa lutalica.
. . . . . . . . .

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Mala_Mu » 25 Apr 2019, 13:27

Nije me nijedan ujeo, al me jedan te isti proganjao :grana

Pa nisam smjela proci, izbjegavala poslije taj dio naselja.. Makar i duzim putem u skolu isla. :ooo
cim me vidi leti, hoce napasti.. Vise puta sam tako uletila ljudima u kucu, pobjegnem :D.
Al fakat sam imala traume zbog njega :grana
Nije nimalo bezazlen bio..

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Salko » 25 Apr 2019, 13:32

Divlja_u_srcu wrote: 25 Apr 2019, 12:18


najlakše je kukati a ništa ne poduzimati.
toliko je lutalica u bosni da je to zastrašujuće i vazda su oni krivi. U nekim slučajevima možda i jesu ali vise su krivi ljudi.. Neznam, mense čini da sam negdje pisala kako sam gledala neki program na HRT’u, bila je priča kako ljudi dole u HR nabavljaju pse, jer eto djeca hoće.. i kad dođe vrijeme odmora oni neznaju gdje i šta će sa psom, pa ga puste na ulicu. :ljut
Kakvo srce ti ljudi imaju? Ja mislim da ga uopće i nemaju.
Sama imam psa, već skoro 10 godina i nikad ga nebih izbacila na ulicu da bih ja mogla otići malo da kiselim svoju guzicu. On je takav da nigdje nemogu otići a da ga ostavim kod kuće, jednostavno neću, to je moj izbor. Iako imam nekog kod koga ga mogu ostaviti, ja opet neću.
Jedino kad trebamo na odmor, ostavim ga kod ljudi kojima sto posto vjerujem, ali i tada teška srca.
To je neka veza, koju niko nemoze razumjeti, ko nije imao psa.
Druga stvar, moj pas nikad nikog nije ujeo, osim mene :hihi ali i za to ima razlog.. Iako je umiljat i voli (skoro) svakog insana, ja uvjek ljudima naglasim kako će mu prilaziti, uvjek sam na oprezu. Pas nikad! neće ujesti a da nema razlog za to. Psu uvjek treba prilaziti sa rukom odozdo, a ne odozgo. I to uvjek naglasim.
Ima par ljudi koje on nevoli, kad mi dođu on samo laje, zato sto osjeti nešto sto ja ne osjetim ili mu je ta osoba naglo prišla i gotovo je, ‘ebi se neće te voljeti. :hihi
Kad su djeca u pitanju, to je druga priča..
Koliko god da je pas izdresiran, kad su djeca u pitanju treba biti na oprezu. Ja svom vjerujem, ali nemozes nikad znati nedaj Boze šta da bude, on je kriv a ne čovjek, nazalost.

Samnom se ne mora niko složiti, ali ovo je moj stav i takav će uvjek biti.. No čitanje tvog posta i sličnih, u meni bude strah i nemogu da shvatim kako neko može takav stav da ima.
Glede Kontrinog posta i tvoj odgovor, ti odmah ideš u odbranu, i to žešću.
Nemoj samo zaboraviti da hajvani vrijede koliko i insani, i treba za svakog imati razumijevanja, iako je toga danas sve manje i manje.

Možda nisi pratila sve što sam napisao na temi, al hajd imam vremena pa ću sebi dati prostora da ti odgovorim malo dužim postom.
Historijat.
Dedo rahm. sa mamine strane je bio lovac, kao lovac je uvijek imao lovačke kerove i moje najranije sjećanje za njega je i sjećanje na Terijera ptičara, Taru. Znam da me plaho nešto gotivila a i ja sam nju. Bila je nagrađivani lovački pas i nakon njenog prvog okota nestala je, šta je bilo sa njom stvarno se ne sjećam. Moj prvi ćuko je bila neka pudlica, bilo mi je možda 6 godina kada mi ju je amidža rahm. donio, Džina. Ludo ščene 100 na sat, pored nje, prvi komšija je imao Kraljevsku Pudlicu Lakija. Između naših kuća nije bilo nikakve ograde tako da sam se vječto igrao sa njim i sa Džinom, Laki je vazda nervozan bio i nije baš dao da mu svi priđu, dok je bio živ u krugu od 400 metara nije bilo mačke, nije ih mogao smislit i nije se jednom otrgo sa lanca za mačkom, nerjetko ih je i hvatao.... Džinu je 87-88 godine satralo auto jer je iz bašte izletila na cestu ganjajući nešta, Laki je uginuo od neke bolesti 89.
Komšija sa druge strane je tih nekih godina nabavio Njemačku dogu, tog psa sam se bojao, najviše zbog njenih dimenzija jer je bila koji cenat viša od mene. Poginula je u početkom rata jer je granata pala na 3 metra od nje.
Kako je Džina uginula, amidža mi nabavi crno bijelog Koker Španijela, Koki Laf, al tata nije dao više nikakvu životinju u kuću jer smo svi bili shrvani kad je Džina uginula, pa ga je on držao kod sebe u stanu al eto opet sam ga ja dolazio vodat, tada već počinjem i čitati knjige o dresuri pasa.
I Koki Laf je stradao na samom početku rata od granate...
92 godine u oktobru uz protivljenje svih nabavljam Njemačkog Ovčara, imao je 21 dan kada sam ga uzeo i jedini je preživjeli iz tog okota jer je mati podavila ostala štenad. Đoni, ta mala loptica koja se napuše kada se najede mlijeka, postade za nepunih 10 mjeseci umiljato tele, jbg ja sam ga otpitao, ja sam ga hranio i izdresirao, jaaaakoo inteligentno štene, slušanje komandi bi savladaj u roku od 20 minuta, kada sam ga vodao nije bilo šanse da se odmakne od noge bez obzira na bilo kakve okolne uticaje osim u slučaju moje naredbe. Jbg 93 decembar sam ga morao dati jer mi nismo imali dovoljno hrane, Predat je u službu na tadašnjem Vojnom odsjeku GLOC, čuvar na kapiji... Nikada ga više nisam vidio, nemam čak nijednu sliku sa njim..
Obzirom da je rat u punom jeku bio iz kuće gdje smo bili, smo se preselili u kao malo sigurniju zonu u zgradama. Eh u tom naselju je vazda bilo nekih cuka lutalica i jbg ja saberem neki čopor, ma nisam ga ja ni sabrao već zovneš ono ščene malo pomaziš, zovneš drugo i tako ostanu oko te zgrade. Bio je neki Bobi smo ga zvali, mješavina je nekog povelikog glavatog psa, ala tornjak samo kratke dlake i braon boje i bila je neka kujica Astra cijenim da je bila napušteni Haski. U tom periodu na uklanjanju pasa lutalica je ordiniralo Lovačko društvo (94 na 95 godinu), prvo su ubili Bobija. Astra je bila skotna i nakon njenog okota (smjestili smo je u neku zapaljenu školjku automobila da se okoti) možda 3 dan od okota, čujem lovačku pušku pod balkonom, izletim na balkon ovaj konj upuco Astru. Majmuna sam gađao cjepanicama ogrijevnog drveta sa trećeg sprata... Okotila je petero i nismo ih uspjeli sačuvati...
(Honorable mentions pasa koji su mi bili u životu, Liso-Posavski gonić, Fida crna pudlica neka, Džeki... naumpast će mi još neki garant)
Eh sad obzirom na gore napisano i moj "kratki istorijat" mogu reći da nešto i znam o ponašanju pasa. Iako nemam svog psa, nastojim se "sprijateljiti" sa svakim psom u mom okruženju iz više razloga, djecu učim kako da postupaju i kako da se odnose sa psima, čak me sada strah za najmlađeg jer se on apsolutno ne boji nikakvog psa a to nije ok.
Ovdje gdje sada stanujem dolaze u valovima svakakvi psi, ne znam ih, ne upoznajem, a svaki od njih ima svoj karakter. Bilo ih je par koji su napadali i ujedali narod okolo, mi smo se žalili jer to zaista nije sigurno okruženje za djecu. Zamisli sada dječji park među zgradama gdje ima 30-tero djece a 20 metara od njih leži ovaj poprilično veliki alfa, napada odrasle koji prolaze....
E mi se žalili mup-u, nije njihova nadležnost, žalili načelnici, nije ni njena nadležnost već neko udruženje za zaštitu životinja, Udruženje na adresi na kojoj je registrovano nema ništa, ničega, neka šupa (da u pravom smislu riječi šupa) sa drvenim vratima koja su otvorena a unutra nečija ostava nekog kućnog smehlja, pisali peticije...... znaš šta smo postigli. Ništa.

Onog momenta kada je ovaj gore opisani alfa napao moje dijete (a nmgu reći da nismo sve pokušali) tu je došlo do prekida filma sa moje strane.
Stoga nemoj mi molim te prodavati spiku da hajvani vrijede kao insani, mislim kakva ti je ovo izjava molim te.
To je stavljanje u rang sljedeće izjave:
Insan= osoba sa pravama i obavezama
Hajvan= Insan
????
Pazi, ovde ne pričam o napuštenim psima, koji su bili kod nekog, ovde govorim o hordi poludivljih pasa koji su rođeni i odrasli na cesti, čak sam jedne prilike vidio svojim očima oko 4 ujutro kako ovo jedno "udruženje" pušta i izbacuje pse koji su pokupljeni sa druge opštine na našu opštinu. Ovo gdje se to desilo je 5 minuta hoda od zgrade gdje živim....
Eto zaštitimo lutalice
Ko će ba zaštiti našu djecu....
"ignorance is bliss"

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Divlja_u_srcu » 25 Apr 2019, 17:03

jaaaaaako dug posttttt :kafa
slabo nešto smisla,,ali de hajd ti imaš svoj stav ja imam svoj, idemo dalje.
Ako si ti samo ovo zadnje izvukao iz mog posta, ok je. Ne vrijedi. :mah
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Deliler » 25 Apr 2019, 17:11

" čak sam jedne prilike vidio svojim očima oko 4 ujutro kako ovo jedno "udruženje" pušta i izbacuje pse koji su pokupljeni sa druge opštine na našu opštinu"

Rak rana i u mjestu gdje ja zivim. Uzmu pare, a onda puste pse.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Salko » 25 Apr 2019, 17:12

Deliler wrote: 25 Apr 2019, 17:11 " čak sam jedne prilike vidio svojim očima oko 4 ujutro kako ovo jedno "udruženje" pušta i izbacuje pse koji su pokupljeni sa druge opštine na našu opštinu"

Rak rana i u mjestu gdje ja zivim. Uzmu pare, a onda puste pse.
Fakat...
"ignorance is bliss"

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Divlja_u_srcu » 25 Apr 2019, 17:13

Ma Bosna ode u helač!
nikakvog sistema, ništa..tuga i jad!
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Deliler » 25 Apr 2019, 17:19

Divlja_u_srcu wrote: 25 Apr 2019, 17:13 Ma Bosna ode u helač!
nikakvog sistema, ništa..tuga i jad!
Nazalost....nazalost. Bio bih najsrecniji da te mogu opovrgnuti nekim cinjenicama. Ali,nema ih.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests