Pas - čovjekov najbolji prijatelj

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Divlja_u_srcu » 22 Apr 2019, 19:25

Mutevelija wrote: 22 Apr 2019, 19:24
Divlja_u_srcu wrote: 22 Apr 2019, 19:23

izgled vara.
da neće ujest’ sama bi ga šišala a ne vodila frizeru.
zubi su mu najjače oružje :ooo
Malo je ljuto :p
tako ‘e! :D.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Deliler » 22 Apr 2019, 19:26

storm wrote: 22 Apr 2019, 19:22
Deliler wrote: 22 Apr 2019, 19:21

Rekoh ti, to je to, bolan.

Mutevelija, sutra predaj za dozvolu. Mi cemo biti garant da si ti savjestan i da ga nkad ne ne bi upotrijebio kad ne treba. :pusi
Ja ne potpisujem, ti kako ho'š :jok

Ma ne potpis, ono kad policija pita prijtelje,poznanike,komsije... samo te pitaju kakav je covjek...cek, cek...ti ne bi valjda rekao...? :sok

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Socrates » 22 Apr 2019, 19:28

Mute jeste nesupljator, al' ja mu ne bih ni vodeni dao. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by storm » 22 Apr 2019, 19:28

Deliler wrote: 22 Apr 2019, 19:26
storm wrote: 22 Apr 2019, 19:22

Ja ne potpisujem, ti kako ho'š :jok

Ma ne potpis, ono kad policija pita prijtelje,poznanike,komsije... samo te pitaju kakav je covjek...cek, cek...ti ne bi valjda rekao...? :sok
Čitam tamo... Em bi vezo žene, em da nosi utoku... Jarane puno će mu bit' :valja

Nek ostane kod sikire :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Salko » 22 Apr 2019, 19:29

Deliler wrote: 22 Apr 2019, 19:26
storm wrote: 22 Apr 2019, 19:22

Ja ne potpisujem, ti kako ho'š :jok

Ma ne potpis, ono kad policija pita prijtelje,poznanike,komsije... samo te pitaju kakav je covjek...cek, cek...ti ne bi valjda rekao...? :sok
Šut ba
:ooo

Jab reko neam pojma al koketira plaho sa bradonjama

:ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Deliler » 22 Apr 2019, 19:32

Nista onda, Mutevelija. Srednjovjekovni viteski oklop u rejonu gdje bi moglo biti pasa. U urbanim mjestima, minimum moto kaciga i kostobrani za nogomet.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by storm » 22 Apr 2019, 19:34

Ništa ba mute... Istrola nas i ode na seks :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Deliler » 22 Apr 2019, 19:34

Socrates wrote: 22 Apr 2019, 19:28 Mute jeste nesupljator, al' ja mu ne bih ni vodeni dao. :D.
Kakve je srece, sebi bi testise povrijedio povlaceci vodenu utoku. :ha

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Deliler » 22 Apr 2019, 19:35

storm wrote: 22 Apr 2019, 19:34 Ništa ba mute... Istrola nas i ode na seks :D.
Izlevati nas coj'k. :plavi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Podrinjac » 22 Apr 2019, 20:58

Ne mogu biti veće pašće od mene.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Chloe » 22 Apr 2019, 21:23

Prije par godina psi lutalice su napali djevojku kod nas, pored ozljeda i veliku traumu je dijete doživjelo.
U strahu za svoju djecu sam malo po netu švrljala i trażila savjete koje da im utuvim u glave.
Ovako nešto sam našla



https://www.jabuka.tv/sto-ne-trebate-uc ... padne-pas/

Što (ne) trebate učiniti ako vas napadne pas?

U posljednje vrijeme na području Hercegovine, a posebno Mostara, čujemo za sve više napada psa ili čopora pasa na djecu, bicikliste ili slučajne prolaznike. Zbog neodgovornosti i nemarnosti vlasnika, broj pasa lutalica se tijekom ljetnih mjeseci poveća (vrijeme godišnjih odmora).

Što učiniti ako se nađete u situaciji u kojoj bi vas mogao napasti pas lutalica, agresivan pas ili čak čopor njih. Portal Jabuka.tv prenosi savjete popularnog šaptača psima, Cesara Milana.

Jabuka.tv
Jabuka.tv



Što (ne) trebate učiniti ako vas napadne pas?
27. lipnja 2016.2 komentara

U posljednje vrijeme na području Hercegovine, a posebno Mostara, čujemo za sve više napada psa ili čopora pasa na djecu, bicikliste ili slučajne prolaznike. Zbog neodgovornosti i nemarnosti vlasnika, broj pasa lutalica se tijekom ljetnih mjeseci poveća (vrijeme godišnjih odmora).

Što učiniti ako se nađete u situaciji u kojoj bi vas mogao napasti pas lutalica, agresivan pas ili čak čopor njih. Portal Jabuka.tv prenosi savjete popularnog šaptača psima, Cesara Milana.


1. Pokušajte ostati mirni
Najbolje bi bilo da do napada uopće ne dođe. Ima istine u onome da životinje osjete strah pa je najbolje da ostanete mirni. Nikako nemojte trčati, mahati rukama, skakati i slično, jer se psu može činiti da ga napadate. Također, izbjegavajte gledati psa u oči. Ako vam se pas približi, pokušajte ostati nepomični, a ruke savijte u šake da zaštitite prste. Unatoč početnom instinktu da trčite u suprotnom smjeru, ne činite to. Pas vas u tom slučaju vidi kao plijen i počinje vas loviti, čak i ako mu to nije bila prvotna namjera. Teško da ćete na nogama (a čak i na biciklu) uspjeti biti brži od psa.
Ako u ruci imate bocu vode, kesu ili bilo što slično, možete pokušati baciti to kako bi odvratili psu pozornost i dobili priliku za bijeg.

2. Pokušajte ga otjerati
Ako ništa od navedenog ne upali, pokušajte mu “narediti” da ode. Odlučnim i sigurnim glasom povičite “Bježi“, “Gubi se!” ili nešto slično ali i dalje izbjegavajte kontakt očima.

3. Branite se od napada!
Ako vas pas ipak pokuša ugristi, morate se pokušati obraniti. Udarite ga nogom u grlo, vrat ili stražnji dio glave. Pokušajte pozvati pomoć, ali ne vrištite jer bi to kod psa moglo samo pojačati agresiju i učiniti napad još težim. Ako imate štap ili bilo kakvo oružje, koristite ga. Koristite težinu tijela, pokušajte ga zauzdati laktovima i koljenima bacajući se na njegovo tijelo ali u isto vrijeme izbjegavajući ugrize. Pokušajte mu slomiti rebro ili vrat. Ako ne želite to napraviti, pokušajte ga “zajahati” koljenima i držati za stražnji dio vrata kako vas ne bi ugrizao dok pomoć ne stigne.

4. Ako završite na podu…
Ako padnete na pod pokušajte sačuvati djelove tijela na kojima pas može napraviti najviše štete. Zaštitite lice, prsa i vrat. Okrenite se na trbuh, privucite koljena, a ruke stisnite u šake i stavite na uši, s laktovima uz tijelo. Nemojte se prevrtati.

5. Polako se povucite
Ako ste imali sreće i pas je izgubio zanimanje za vas i vaše ozljede nisu toliko velike da ne možete hodati, lagano se udaljite i pokušajte ostati smireni.

6. Potražite liječničku pomoć
Koliko god mali ugriz bio, svakako se javite liječniku. Ne možete znati s kim je sve pas bio u kontaktu i čime je zaražen. Ranu je potrebano što prije očistiti, isperite ju vodom, i čistom gazom napravite pritisak na mjesto krvarenja.

Znakovi koji vam govore da je pas agresivan:
Postoje neke pasmine koje su istaknute kao agresivne ali svaki pas srednje veličine i veći može biti opasan. Ovo su znakovi koji vas mogu upozoriti na opasnost, to jest, dati vam do znanja da je pas agresivan:

Režanje i pokazivanje zubi su očiti znakovi agresije
Kod pasa koji su ljuti mogu se vidjeti bjeloočnice, pogotovo ako se inače ne vide
Uši ukočene i povučene uz glavu su loš znak. Podignute ili opuštene uši obično govore da pas nije agresivan
Ako je cijelo tijelo psa ukočeno i napeto, to je znak da bi pas mogao napasti
I za kraj, izbjegavajte područja na kojima se kreću psi lutalice, nikad ne dolazite u doseg psa na lancu i svaki natpis “opasan pas” shvatite ozbiljno.

(www.jabuka.tv)


Nije baș taj tekst koji sam čitala, ali to je to.... :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37395
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24816 times
Been thanked: 4701 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by ElTriconi » 22 Apr 2019, 22:59

Kakvi savjeti kakvi bakraci da sve sluzbe i klinci palci rade svoj poso kako treba ne bi trebali nikakvi savjeti jer pasa ne bi ni bilo.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Chloe » 22 Apr 2019, 23:05

Da Trico, ali ih ima.
Moja starija kćerka je napadnuta, srećom naišli ljudi koji su je odbranili.
Ali ni gradjani nisu nimalo savjesni pored svih nadležnih službi.
Ja gledam koliko smo do sad pasa poslali za Njemačku.
Opet štenadije i mladih na svakom ćošku. :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37395
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24816 times
Been thanked: 4701 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by ElTriconi » 22 Apr 2019, 23:17

Chloe wrote: 22 Apr 2019, 23:05 Da Trico, ali ih ima.
Moja starija kćerka je napadnuta, srećom naišli ljudi koji su je odbranili.
Ali ni gradjani nisu nimalo savjesni pored svih nadležnih službi.
Ja gledam koliko smo do sad pasa poslali za Njemačku.
Opet štenadije i mladih na svakom ćošku. :123
Meni ne ide u glavu nikako onaj kompleks mesije kad naleti hig. sluzba pa neko sakrije pse, znaci nikako. :lupa :grana

Pa jaro udomi ga a nemoj tako jest govna, ha ja.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Maja » 23 Apr 2019, 09:59

Nisam nikad naisla na takve pse o kojima pisete. A vala prilazim svakom kojeg vidim. Neki laju pa se smire, neki nastave lajati pa se polako udaljim. Neki dan je za mnom isao cuko i lajao ko mahnit. Kad bih stala i pogledala ga ko zaletio bi se prema meni al se uvijek zaustavio na vrijeme. Nista, samo sam mirno hodala dok nije odustao.

A prije 2-3 godine, mozda sam pisala na forumu, naletim na tri ogromna ovcara. Nije mi bilo svejedno kad sam ih gledala kako trce prema meni lajuci a dlaka im se talasa (imam negdje sliku). Ja samo mirno stala a oni pocese trcati u krug oko mene lajuci ko mahniti. Kontala sam da im je vodja najveci pas pa sam mu polako pruzila ruku i nesto tiho pricala. Cim je onjusio ruku prestao je lajati. Ova druga dva su jos trcali oko mene i lajali ali vidjelo se da to rade reda radi, cim su vidjeli da je glavni miran. Kad su sva trojica primirila, pomazila sam glavnog i rekla mu "idi ovcama" (to stvarno pali ako su ovce koje cuva blizu) i otisla su sva tri.

To ne znaci da jednom necu nastradati u svojoj ludosti.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Chloe » 23 Apr 2019, 10:08

Skoro sam imala situaciju da sma prolazila istim putem kojim idem godinama, isti psi koje srećem redovno na mene nasrnuli ... Šta ja znam šta im je bilo? :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3708 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by srculence7 » 23 Apr 2019, 10:27

Šta znam, možda i koriste nekom ovi saveti ali mene je jednom ugrizao pas a da pre toga nisam imala nikakav kontakt sa njim, skroz nepripremljena na situaciju, čak u tim trenucima dok shvatiš šta se dešava, prođe neko vreme. Prolazila sam ulicom i iz jednog dvorišta je izleteo i ugrizao me za nogu. Inače se dvorište i ne vidi s ulice, iza kuće je, pretpostavljam da se nešto pre toga desilo što ga je uplašilo, razbesnelo, šta znam...Sreća, zima bila a ja na sebi svašta od garderobe imala pa nije bilo strašno :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120480
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Krokodil Behko » 23 Apr 2019, 10:34

srculence7 wrote: 23 Apr 2019, 10:27 Šta znam, možda i koriste nekom ovi saveti ali mene je jednom ugrizao pas a da pre toga nisam imala nikakav kontakt sa njim, skroz nepripremljena na situaciju, čak u tim trenucima dok shvatiš šta se dešava, prođe neko vreme. Prolazila sam ulicom i iz jednog dvorišta je izleteo i ugrizao me za nogu. Inače se dvorište i ne vidi s ulice, iza kuće je, pretpostavljam da se nešto pre toga desilo što ga je uplašilo, razbesnelo, šta znam...Sreća, zima bila a ja na sebi svašta od garderobe imala pa nije bilo strašno :oo

Pa što ga nisi udarila kamenom veličine šake?
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80597
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7215 times
Been thanked: 11670 times
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by spacebound » 23 Apr 2019, 10:37

Ja jos nikad nisam imala ruzno iskustvo sa psima.Mene cuke vole kao i ja njih.Mama se iza 5ogodisnje mene krila kad sretnemo cuku putem :ha
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: U ovih 5 situacija pas najčešće ugrize čovjeka! Naučite kako se pravilno ponašat

Post by Salko » 23 Apr 2019, 11:24

Ma kao što sam već ranije rekao napadali su me ihaj haj.
Nekada u ratu, bio je neki lutalica koji mi je konstantno ulazio u baštu, nije baš ni mal, onako bilo ga je. Ufatim priliku i zaganjam ga jabukama koje su ležale na tlu.
Par sati nakon toga, amidja rahmetli me pošalje u komšiluku nekom majstoru za ribarske štapove. Hodam ja sa tim štapom u ruci, kad eto ti ovog sa rajom, mislim da je sve lutalica u užem komšiluku pokupio i direktno njih jedno 6-7 na mene. Opkolili su oni mene i kako se ovaj kojeg sam gađao zaleti, tako i ostali. Sve se zalječu na dužinu tog štapa koji je meni u ruci. Dok sam se ja malo sabro da vidim koji je glavni, te ja ščapom na njeg, on na mene zaleti se pa se vrati, drž nedaj, puče im halka, dva pobjegoše te se povukoše u trku svi....

Nedavno isto tako krenuo u ribu, i njih kamara na mene, ocjenim koji im je alfa te njega, što maja kaže, cici mici pici, onjuši mi ruku, krenu mahanje ne repom nego guzicom, i neda mi maknut da ga mazim, sve ja krenem a on tijelom pred mene.... mazi i gotovo...
Sad smo raja, čim me vidi na 300 metara trči da ga mazim...

Srednjeg sina na moje oči napade u parku, samo zato što mu je rekao đe si cuko i naskoči na njega (mislim da mu je bilo 6 godina), tada sam sa prvog sprata kroz balkon skočio. Kamenom sam ga u glavu pogodio on u trku na 20 metara od mene, a drugi koji je bio s njim krenu na mene, tog sam hripom fulio u metar, da sam ga pogodio gdje sam gađo prosuo bi mu mozak onde...
Ovog što mi je sina napao sam ganjo jedno mjesec nisam ga ufatio....
"ignorance is bliss"

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests