Mačke

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Sanchy
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 28 Nov 2016, 13:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Sanchy » 28 Nov 2016, 20:06

Mene zanima kako rade ove "istrazivanja". Uzmu 100 ljudi sa mackama, 100 bez, i broje kolko njih dobije mozdani, misleci da nista drugo ne utice na mozdani?
Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Socrates » 28 Nov 2016, 20:09

Pa oni ustanove korelaciju, a ne uzrok. Nauka je veoma oprezna kada koristi rijec uzrok.

Sad, pitanje je koliko je ovo nauka.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Mutevelija » 28 Nov 2016, 20:10

Ja ne lažem bilo je slučaja kad ljubimac malo gricne vlasnika.
https://www.buzzfeed.com/natashaumer/ca ... .ll9ZJv7r8
"After a Canadian couple died in their rural Saskatchewan home, their seven dogs subsisted for more than a week by eating their remains. So, is the folk wisdom that a cat will gladly eat its dead owner, but a dog would sooner starve, just bunk?

Yes. Dogs are perfectly willing to eat human corpses, and there's no evidence that they treat their masters differently than any other dead body. Many cultures consider dogs unclean precisely because of their tendency to scavenge our remains. In The Iliad, Homer makes nine references to dogs eating dead bodies. Dogs consumed the body of Jezebel, a princess in the Old Testament, after her defenestration. There is evidence that ancient Romans considered the low-hanging cross a crueler form of crucifixion than the high version, because it enabled dogs to rip the body apart. There are even a few secular historians who believe that Jesus' body was eaten by dogs, and that his acolytes fabricated the story of a reverential entombment as a sort of coping mechanism. Some Muslim communities in East Africa revile dogs because they believe that canines ate the body of the Prophet Muhammad. Modern dogs exhibit the same behavior, and many have eaten their fallen masters. There have been several news stories of dogs scavenging family members, and other cases go unreported in the press. (Don't get smug, cat lovers. Your feline friends are no better.)

Dogs that eat their master's corpses are just fulfilling their evolutionary duty. Proto-dogs scavenged around the outskirts of human settlements about 10,000 to 12,000 years ago, removing food scraps, feces, and other human waste. Humans, the story goes, realized this was rather useful, and let the least aggressive pups hang around. It's likely that these canine garbage-compactors treated corpses like any other waste product. Their descendants are no different.

Some dogs don't even wait until their masters die to dig in. There are many reports of dogs eating the wounded toes of family members. The victims are often afflicted with diabetes, which causes numbness in the feet, and they can't feel the dog gnawing at them. Epidemiology studies also undermine the desire to believe that Fido would never turn on us. More than 900 people visit U.S. emergency rooms for dog bites every day, and more than half of those attacks occur at home.

Finally, it's noteworthy that there were seven man-eating dogs in the Saskatchewan home, rather than a single pet. Behaviorists point out that dogs are more aggressive in packs (PDF), with more timid individuals joining in after their peers launch attacks on humans.

Got a question about today's news? Ask the Explainer.

Explainer thanks Raymond Coppinger, co-author of Dogs: A New Understanding of Canine Origin, Behavior and Evolution. Thanks also to reader Stephen Roddick for asking the question."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Maja » 28 Nov 2016, 20:11

Ma kako nece produziti. Danas silazi niz stepenice a na njima selotejp veliki i ide pravo prema njemu i bas gledam sta ce kad ga nonsalantno odgurnu sapom i nastavi silaziti. Kad se nisam istopila.

Da mozete vidjeti sta sad brat radi od sebe dok se igra s njim.

Jos je La Flaz (tako ga zovem u zadnje vrijeme) bas poseban macor. Ili to svi mislimo za svoje ljubimce.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Socrates » 28 Nov 2016, 20:11

Niko ti I nije rekao da lazes, Mute.

Zasto trolujes temu?
. . . . . . . . .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Maja » 28 Nov 2016, 20:13

Upravo kontam bi li ga banovala na dan ili sedmicu.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Sheval » 28 Nov 2016, 20:14

Istrazivanje kao istrazivanje.Nekome pogodi,nekom ne.
Meni stvarno skracuju.Zato sto ih branim od nasrtaja ljigavog,neodgojenog i pohlepnog gada.
Dok ovaj moj ne otegne sape nema tu mira.

User avatar
Sanchy
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 28 Nov 2016, 13:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Sanchy » 28 Nov 2016, 20:15

Socrates wrote:Pa oni ustanove korelaciju, a ne uzrok. Nauka je veoma oprezna kada koristi rijec uzrok.

Sad, pitanje je koliko je ovo nauka.
Odgovor je ovo nije nauka, ima ovakvih 321421 istrazivanja, gdje pisu svakakve gluposti da bi dosli do klikova, kao npr: Djeca koja jedu zitarice ujutro , postizu bolje rezultate u skoli. ( i svako bi predpostavio kad su to testirali da su ovi sto nisu na zitaricama imali nesto drugo za dorucak, medjutim oni nisu imali nista za dorucak).
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Bla » 28 Nov 2016, 20:16

ja imam žitarice za doručak :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by navika » 28 Nov 2016, 20:18

Maja wrote:
Jos je La Flaz (tako ga zovem u zadnje vrijeme) bas poseban macor. Ili to svi mislimo za svoje ljubimce.
:D.

Svi to mislimo za svoje ljubimce. Ja sam sebi umislila da Niki ima royal face :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Bla » 28 Nov 2016, 20:19

to je zato što si gastarbajter :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Socrates » 28 Nov 2016, 20:22

Sanchy wrote:
Socrates wrote:Pa oni ustanove korelaciju, a ne uzrok. Nauka je veoma oprezna kada koristi rijec uzrok.

Sad, pitanje je koliko je ovo nauka.
Odgovor je ovo nije nauka, ima ovakvih 321421 istrazivanja, gdje pisu svakakve gluposti da bi dosli do klikova, kao npr: Djeca koja jedu zitarice ujutro , postizu bolje rezultate u skoli. ( i svako bi predpostavio kad su to testirali da su ovi sto nisu na zitaricama imali nesto drugo za dorucak, medjutim oni nisu imali nista za dorucak).
Da li ti znas uopste sta je nauka kad tvrdis ovako nesto?

Ja nemam dovoljno informacija da zakljucim da li se je ovo pridrzavalo osnovnih pravila naucne metode, kao sto ni ti nemas da zakljucis da nije.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Socrates » 28 Nov 2016, 20:25

Al' evo, nasao sam ovo u vezi pasa.

A ako ne vjerujemo ovima, nego u neke teorije kako je sve americko zavjera, e pa onda, good luck with that; :ooo

The American Heart Association released a national, scientific study that found dog ownership reduced the risk of obesity, heart disease, depression, anxiety, high blood pressure, high cholesterol, and diabetes.
. . . . . . . . .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Maja » 28 Nov 2016, 20:26

navika wrote:
Maja wrote:
Jos je La Flaz (tako ga zovem u zadnje vrijeme) bas poseban macor. Ili to svi mislimo za svoje ljubimce.
:D.

Svi to mislimo za svoje ljubimce. Ja sam sebi umislila da Niki ima royal face :D

:D.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Socrates » 28 Nov 2016, 20:28

A evo nasao sam I u vezi macaka, Covjek je posvetio dvadeset godina ovom istrazivanju. Izvinjavam se na engleskom. Sad, treba I ovo naravno dublje provjeriti, ali, nemojte bas odbacivati sve sto procitate, jer ste teoreticari zavjere.

In a 20-year study that ended in 2009, neurologist Adnan Qureshi of the University of Minnesota Stroke Institute found that cat owners seemed much less likely to die of heart attack and stroke than people who had never known the love of a cat.
. . . . . . . . .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Maja » 28 Nov 2016, 20:31

Nego, stres uzrokuje mnoge bolesti ili pojacava njihove simptome. To zna svako i ne treba ti nikakvo istrazivanje za to. Prema tome, sve sto oslobadja stresa, bez obzira jesu li to zivotinje, meditacija, fizicka aktivnost itd, SMANJUJE opasnost od nastanka mnogih bolesti. Logicno.

User avatar
Sanchy
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 28 Nov 2016, 13:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Sanchy » 28 Nov 2016, 20:32

Socrates wrote:
Sanchy wrote:
Socrates wrote:Pa oni ustanove korelaciju, a ne uzrok. Nauka je veoma oprezna kada koristi rijec uzrok.

Sad, pitanje je koliko je ovo nauka.
Odgovor je ovo nije nauka, ima ovakvih 321421 istrazivanja, gdje pisu svakakve gluposti da bi dosli do klikova, kao npr: Djeca koja jedu zitarice ujutro , postizu bolje rezultate u skoli. ( i svako bi predpostavio kad su to testirali da su ovi sto nisu na zitaricama imali nesto drugo za dorucak, medjutim oni nisu imali nista za dorucak).
Da li ti znas uopste sta je nauka kad tvrdis ovako nesto?

Ja nemam dovoljno informacija da zakljucim da li se je ovo pridrzavalo osnovnih pravila naucne metode, kao sto ni ti nemas da zakljucis da nije.
Prvo ovdje pise naucno istrazivanje , al bez tog "naucno". Drugo ja sam spomenuo "istrazivanje" bez tog naucno. Budimo realni , naucna istrazivanja su u vezi bitnih stvari. Ovo je neko smislio za 15 minuta.

PS: Nasao sam orginalni clanak od ovog istrazivanja, sproveden nad 4500 amerikanaca, od kojih je pola imalo macku, i pratili 10-20 godina ko od cega umire. Znaci zanemarili sve ostale faktore njihovog zivota osim "macke".
Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Socrates » 28 Nov 2016, 20:44

E pa vidis prijatelju da ne znas sta je nauka.

Naucna istrazivanja su u vezi svega I svacega.

A ako tebi nije bitno da li se nesto moze dovesti u korelaciju sa smanjenjem mogucnosti da se dobije srcani udar I nekoliko drugih najrasirenijih zdravstvenih problema modernog svijeta, e to je onda tvoj problem. Vecini razvijenog svijeta je to veoma bitno. :lupa
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by navika » 28 Nov 2016, 21:01

Evo kako vam macka smanju san :D

Okupate je navecer, pa ostavite preko noci u kuci, da se ne prehladi vani.
U 2 am dodje da prede uz vas. U 3 am se prednete u strahu da je u snu ne ugusite.
U 4 am ona hoda po vama. U 5 am je vrijeme dorucku, no prvo mora provjeriti kakvo je vrijeme vani. U 5:15 am zove vas da joj otvorite vrata. U 6:30 am isprati vase dijete u skolu sa vama. Opet se vrati da jede. u 7 am opet zove da joj otvorite vrata. Tad vec i vi skontate da nemate vise racuna ici nazad u krevet i citav se dan zalite kako vam je nesto glava teska :oo

Da se kojim slucajem moj muz ovako ponasa, ne znam kako bi se nas brak zavrsio, al bi se zavrsio :oo

User avatar
Sanchy
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 28 Nov 2016, 13:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako nam macke produzavaju zivot

Post by Sanchy » 28 Nov 2016, 21:05

Socrates wrote:E pa vidis prijatelju da ne znas sta je nauka.

Naucna istrazivanja su u vezi svega I svacega.

A ako tebi nije bitno da li se nesto moze dovesti u korelaciju sa smanjenjem mogucnosti da se dobije srcani udar I nekoliko drugih najrasirenijih zdravstvenih problema modernog svijeta, e to je onda tvoj problem. Vecini razvijenog svijeta je to veoma bitno. :lupa
Ma dobro ti vjerujes medijima ja ne. Vjerujem nauci koju mozes dokazati, tj.ponoviti test i dobiti iste rezultate.
Image

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests