Preko stranke do posla

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119211
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11745 times
Contact:
Status: Online

Preko stranke do posla

Post by Maja » 05 Jun 2013, 21:52

Meni najbolji lik u seriji Lud zbunjen normalan je bio Enes iz stranke. On je baš onako na smiješan način dočarao kakvih sve glupana imamo po tim strankama, te kako je sve moguće srediti (posao, ispite, razne donacije itd) samo ako si član neke stranke. Čak znam par slučajeva gdje su likovi prešli iz SDP-a u SDA i obrnuto jer su im ovi obećali bolji posao.

Biste li se vi učlanili u stranku zbog posla ili ako ste već član jedne biste li je napustili i prešli u drugu koja vam više obećava? Učlanjuju li se ljudi u stranke samo zbog vlastitog interesa ili ima i naivaca koji misle da će na taj način pomoći svom narodu? Ovdje mislim na sitne ribe, naravno.
Jeste li (bili) član neke stranke?

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Dust » 05 Jun 2013, 21:53

U cijelom svijetu takav nacin uspjeha (preko stranke) je ilegalan, sem kod nas. Bolje da nista drugo ne kazem, zaboljece me glava.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Julia-Klara » 05 Jun 2013, 21:55

bila sam clan jedne stranke poodavno, pa mi onda mrsko bilo vadit clasku opet, i nisam se ni prijavljivala

Da li bih se uclanila u neku stranku samo radi posla? Ne bih nekako... Nije mi u karakteru gaziti preko svojih principa
Ali nikad ne reci nikad,jel...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by dacina_curica » 05 Jun 2013, 22:03

Jok. Niti sam bila clan niti planiram biti clan ikakve politicke stranke niti zelim da imam bilo sta sa bilo kakavi politickim klincopalcima dok me ima na ovoj planeti. Niti zbog posla, niti zbog nekog osjecaja (lazne) sigurnosti, niti iz bilo kojeg drugog poriva. Neka hvala, mogu sve sama kao i do sada. :)

Jesam clan nekih udruzenja koja bi mi itekako mogla pomoci da se bolje plasiram medj' narodnim masama ali ne zelim ni to. Savjete clanova rado primam ali ostaje na tom. Uzdam se samo u sebe i u svoju cistu savjest. :)

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Katja » 05 Jun 2013, 22:06

Maja wrote:Učlanjuju li se ljudi u stranke samo zbog vlastitog interesa ili ima i naivaca koji misle da će na taj način pomoći svom narodu?
Ja nekako vjerujem da ima puno njih koji ulaze u neku političku opciju iz čistog idealizma i želje da nešto promijene na bolje.
Vjerojatno ubrzo shvate da neće moći učiniti mnogo jer se ne mogu probiti od krupnih riba.... ponekad razočarano odustanu a ponekad uspjevaju ostati na nekoj lokalnoj razini i činiti male pomake.

Nisam nikad bila član neke stranke.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by gejsha » 05 Jun 2013, 22:15

Nisam nikada bila član neke stranke, ali ako mi to ikada zatreba u životu mislim da bih postala.
A zašto? Zato što se kod nas trenutno gotovo nemoguće zaposliti, a da nemaš neku vezu, a kada si član neke stranke to mnogo pomaže u tome.
Onda bi se na skoro svaki posao gledalo kao na dobijen na ilegalan način i na one gdje ljudi imaju vezu, bez obzira bili član neke stranke ili ne.
Ja lično ne mislim ništa dobro o tome, niti mi se sviđa što je trenutno takva situacija, ali ne mogu zažmiriti pred svim tim i praviti se da ne vidim, kad vidim da je sve to tako..sada će mnogi reći pa zašto ne učiniš nešto da to promijeniš, ali to možete mačku o rep.
Meni jedna vrlo draga osoba je vatreni član jedne stranke i baš je ono zagrijan za nju odavno, barem prije znam da nije imao nekih interesa..i uvijek je se spreman posvađati zbog te stranke, jer on misli ako bi oni došli da vlast da bi se nešto promijenilo..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Dalia » 05 Jun 2013, 22:19

Da znate da sam razmišljala pred kraj magistarskog da se učlanim u jednu, pa da mi nađu posao...ali onda sam skontala kako ne mogu biti u blizini tih ljudi...baš su svi na isti kalup, svi imaju iste da prostite seratorske šuplje i kad shvatim da kad budem u stranci i ja moram počet pričat to isto automatski mi se povraća...tako da ništa od mene i moje stranke.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Rockefeller » 05 Jun 2013, 22:23

Maja wrote: Jeste li (bili) član neke stranke?
Član sam SDA, čisto onako. Ne glasam, ne dijelim upaljače, ne idem na sjednice. Ralozi su skoro nikakvi, tek da imam prijatelje koji se petljaju u politiku i da vidim kako to funkcioniše.

Postoji samo jedan način na koji politika može pomoći narodu/društvu, da se umakne. Mislim da idealisti koji ulaze u politiku da bi doprinijeli boljoj budućnosti naroda ulaze sa neznanjem.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Nela » 05 Jun 2013, 23:27

Nisam nikad bila uclanjena ni u jednu stranku i ne vjerujem da cu biti :D Ali sjetih se jednog svog prijatelja koji je bio sam za sebe kaze:" Ja ko ku_va, svako malo na drugu stranu, ali necu se smiriti dok ne postanem predsjednik" :plavi
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by paparaci » 06 Jun 2013, 00:41

kod nas je to poslije direktnih veza sigurno najzastupljeniji nacin zaposljavanja. komsinica mi se uclanila u jednu stranku kako bi se napokon zaposlila. zavrsila je faks i nakon toga sigurno dvije godine sjedila kod kuce.

a druga komsinica je promijenila stranku kako bi zadrzala posao ili dobila drugi. ne znam tacno.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Dalia » 06 Jun 2013, 01:00

paparaci wrote:kod nas je to poslije direktnih veza sigurno najzastupljeniji nacin zaposljavanja. komsinica mi se uclanila u jednu stranku kako bi se napokon zaposlila. zavrsila je faks i nakon toga sigurno dvije godine sjedila kod kuce.
I je li makar uspjela? :oo
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by paparaci » 06 Jun 2013, 01:05

jeste. ali nije dugo izdrzala jer su uslovi odnosno okolnosti bile grozne, pa je na kraju napustila.
ja sam se zgrozio skroz na skroz kad mi je pricala sta joj se sve desavalo na poslu. toliki ciganluk i krkanluk! :bua :lud
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Peggy Sue » 06 Jun 2013, 09:28

Velika je zabluda da stranka moze nekome pronaci posao. Mogla bih napisati markove konake o tome kako to sve izgleda "iznutra"... Ali evo da ne duzim - aktivna sam u svojoj sredini (mimo politike), tako da su culi za mene i pozvali me. Profesionalno su me pozvali da se uclanim, predlozili ideje, dali zaduzenja i ja pristala. Sve je bilo tako profesionalno i tako organizirano, da sam u pocetku cak bila i sretna sto cu moci biti korisna zajednici. Inace sam takva da kad se u nesto upustim, idem do kraja. Medjutim, kao takav uskoro nekom pocnes smetati. Cilj svake grupacije , vladine ili nevladine je zgrtanje love. Ja perem ruke od takvih...

Zaista bih imala mnogo toga napisati na ovu temu, ali ne da mi se... Uglavnom, sve je to prljavo do bola.. Neko spomenu dijeljenje upaljaca.. Tako to ide. Skupe jadne studente pred izbore, podijele im zaduzenja, obecaju 20 KM, a kad zgrnu lovu usutare se.. Jadno
Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by gejsha » 06 Jun 2013, 11:59

Mislim da nije zabluda, i ima sve više sučajeva kada prelaze iz jedne u drugu stranku i odjednom dobiju posao, a ovamo ljudi na birou godinama..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Peggy Sue » 06 Jun 2013, 12:03

gejsha wrote:Mislim da nije zabluda, i ima sve više sučajeva kada prelaze iz jedne u drugu stranku i odjednom dobiju posao, a ovamo ljudi na birou godinama..
Nisam se do kraja objasnila. Kad sam to napisala, vise sam imala u glavi neke svoje kolege koje su se poslije zavrsenog fakulteta raspitivale u koju stranku da se uclane.
Ovi gore na vrhu se samo rotiraju i beru kajmak.. Ostali, (pogotovo studenti i frisko diplomirani) su samo sredstvo za ostvarenje cilja...
Moras dooooobro ledja ohabat' da bi vidio zrno hajra od stranke...
Image

Ciklama
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Ciklama » 11 Sep 2013, 08:26

Što to ne volim. Svakim danom mi se sve više i više gadi sve što se kod nas u BiH dešava. Sve česšće imam osjećaj da ne pripadam sredini u kojoj živim, da bih možda lakše podnijela biti niko-auslender u nekoj državi EU, nego ova svakodnevna poniženja bolesnih umova, politički podobni neznalica, kupljenim diplomama i titulama.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Konsultant » 11 Sep 2013, 20:44

Peggy Sue wrote:Velika je zabluda da stranka moze nekome pronaci posao. Mogla bih napisati markove konake o tome kako to sve izgleda "iznutra"... Ali evo da ne duzim - aktivna sam u svojoj sredini (mimo politike), tako da su culi za mene i pozvali me. Profesionalno su me pozvali da se uclanim, predlozili ideje, dali zaduzenja i ja pristala. Sve je bilo tako profesionalno i tako organizirano, da sam u pocetku cak bila i sretna sto cu moci biti korisna zajednici. Inace sam takva da kad se u nesto upustim, idem do kraja. Medjutim, kao takav uskoro nekom pocnes smetati. Cilj svake grupacije , vladine ili nevladine je zgrtanje love. Ja perem ruke od takvih...

Zaista bih imala mnogo toga napisati na ovu temu, ali ne da mi se... Uglavnom, sve je to prljavo do bola.. Neko spomenu dijeljenje upaljaca.. Tako to ide. Skupe jadne studente pred izbore, podijele im zaduzenja, obecaju 20 KM, a kad zgrnu lovu usutare se.. Jadno
Ispravicu te, stranka moze naci posao samo podobnom. Onaj koji je na jaslama, ne pita puno, slusa sta mu kazu, ne talasa. Tome je dobro. Naravno i onim prelivodama kojima je bitna pozicija, bilo gdje i u cijoj stranci. Ovi kao Peggy sto misle kako ce nesto promjeniti na bolje jednostavno zasmetaju i odstrane ih.
Na toj jeftinoj prici vec godina dobijaju izbore. Dobro kaze ona poslovica: kakvi ste vi, takve ce vam i vodje biti.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by laganini » 11 Sep 2013, 21:01

bio ono jednom vic otprilike tip od dva komada uzme veći..a ovaj drugi mu žugne kako si moga sram te bila..a on njemu pa koji bi ti na mom mistu uzeo a on pa ovaj manji ..pa eto što se buniš....otprilike to tako ide ako si u mogućnosti da biraš a otprilike su podjednake kvalitete a teško je to izmirit ko će bit bolji...od sto što mislite koga bi izabrali...ali nemoj mo bit licemjeri nego iskreno odgovorite..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Zagorka » 11 Sep 2013, 21:08

U životu nisam glasala.Nikada.Niti planiram.Zašto?Svi su isti,nemam za koga.Što se tiče mene,voda ih nosila sve zajedno.A da mi za kruha zatreba,nebi.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Preko stranke do posla

Post by Bla » 12 Sep 2013, 00:17

Pa logično je da je najčešće lični interes pokretač.
Mislim, kad odvadite idealiziranja i bajke iz glave, to je jedino što je konstanta. Oduvijek i u cijelom svijetu.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests