Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Nice try » 06 Aug 2019, 08:55

Uvoz voća i povrća u Bosnu i Hercegovinu povećan je u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period prošle godine, a najviše smo uvozili krompir, paradajz, banane, limun i jabuku. S druge strane, ukupnu vrijednost izvoza drži tek nekoliko domaćih proizvoda.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/bih ... /190729059
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Krokodil Behko » 06 Aug 2019, 09:22

Nije to toliko skupo.
Bitno je da smo prepolovili uvoz piva iz HR :chloe
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Konsultant » 06 Aug 2019, 10:46

Ima nesto i ovdje http://bihbrojke.com/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2019, 10:46

BiH više izvozi nego što uvozi iz Slovenije, ostvaren suficit od skoro 70 miliona KM


Bosna i Hercegovina ostvarila je suficit od skoro 70 miliona KM u robnoj razmjeni sa Slovenijom u prvih osam mjeseci ove godine.


Prema zvaničnim podacima, on je doduše malo manji u odnosu na prethodnu godinu za 12,7 posto odnosno desetak miliona KM. Tako je pokrivenost uvoza izvozom sa Slovenijom u tom periodu 2019. godine iznosila 111,6 posto.

Također, zabilježen je pad uvoza iz Slovenije u BiH za 2,8 posto. Uvoz iz Slovenije u prvih osam mjeseci 2019. godine iznosio je 593,2 miliona KM.

Izvoz u Sloveniju u istom periodu iznosio je 662,3 miliona KM. Zabilježen je i pad izvoza u Sloveniju blizu četiri posto u odnosu na isti period prethodne godine.

Najviše u Sloveniju izvozimo drvo i drvne proizvode, a najviše uvozimo mineralna goriva i mineralna ulja.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Mister No » 15 Dec 2019, 12:57

Nama je bio i ostao najveci problem ekonomski odnos sa Hrvatskom.
Naime neposredno nakon rata potpisan je sporazum o bescarinskom odnosu BiH/Hr (sto je van svake pameti), a Hrvatska je jos uz to stimulisala svoje izvoznike za izvoz u BiH (sto je nezabiljezeno u svijetu).

Taj sporazum je doveo da je roba iz Hr znatno jeftinija ovdje nego u Hr. cime BiH postaje izvozna kolonija za Hr. (treba se sjetiti samo cijene cigareta iz Rovinja koje su duplo jeftinije bile ovdje nego tamo).

Takodje taj sporazum je doveo do gusenja, stecaja ili nepokretanja niza ciglana u BiH, a zatim do tavorenja pivara, propasti duhanske industrije, propasti industrije konduktirskih proizvoda (niko ne zna bombonu napraviti jebo joj ja mater), stecaja Dite zbog Saponije Osijek, kocenja razvoja mljekarske industrije itd.

Sporazum je glavni krivac, ne samo za debalans uvoz/izvoz koji BiH ima sa Hr, nego je i glavni uzrok velike nezaposlenosti u BiH od 95-te na ovamo.

Za taj sporazum nije kriva Hr niti Hercegovci kao glavni lobisti uvoza, krivi su nasi (BiH) politicari koji su taj sporazum potpisali.

Nije mi jasno kako niko nikada, bar iz opozicije, nije otvorio ovo pitanje pa bar u opcinskom vijecu.

Balijski glupi nesposobnjakovici.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2019, 15:04

Mister No wrote: 15 Dec 2019, 12:57 Nama je bio i ostao najveci problem ekonomski odnos sa Hrvatskom.
Naime neposredno nakon rata potpisan je sporazum o bescarinskom odnosu BiH/Hr (sto je van svake pameti), a Hrvatska je jos uz to stimulisala svoje izvoznike za izvoz u BiH (sto je nezabiljezeno u svijetu).

Taj sporazum je doveo da je roba iz Hr znatno jeftinija ovdje nego u Hr. cime BiH postaje izvozna kolonija za Hr. (treba se sjetiti samo cijene cigareta iz Rovinja koje su duplo jeftinije bile ovdje nego tamo).

Takodje taj sporazum je doveo do gusenja, stecaja ili nepokretanja niza ciglana u BiH, a zatim do tavorenja pivara, propasti duhanske industrije, propasti industrije konduktirskih proizvoda (niko ne zna bombonu napraviti jebo joj ja mater), stecaja Dite zbog Saponije Osijek, kocenja razvoja mljekarske industrije itd.

Sporazum je glavni krivac, ne samo za debalans uvoz/izvoz koji BiH ima sa Hr, nego je i glavni uzrok velike nezaposlenosti u BiH od 95-te na ovamo.

Za taj sporazum nije kriva Hr niti Hercegovci kao glavni lobisti uvoza, krivi su nasi (BiH) politicari koji su taj sporazum potpisali.

Nije mi jasno kako niko nikada, bar iz opozicije, nije otvorio ovo pitanje pa bar u opcinskom vijecu.

Balijski glupi nesposobnjakovici.

E pa taj sporazum više ne važi, od ulaska HR u EU. Zapravo, mogu i dalje izvoziti, s tim da nema posebnih povlastica, ali možemo i mi njima prodavati, a oni ne smiju nametati posebne barijere.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Mister No » 15 Dec 2019, 15:19

Krokodil Behko wrote: 15 Dec 2019, 15:04
E pa taj sporazum više ne važi, od ulaska HR u EU. Zapravo, mogu i dalje izvoziti, s tim da nema posebnih povlastica, ali možemo i mi njima prodavati, a oni ne smiju nametati posebne barijere.
[/quote]

Nijedna ekonomija drzave koja je bila u ratu, nakon rata nije spremna za otvoreno trziste.
Carine od 50 - 100 % su morale biti uvedene na sve uvozne proizvode bar do 2005 ili cak 2010.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2020, 18:20

Došlo je do promjena u izvozu.


Image


Image
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Mister No » 21 Feb 2020, 18:32

Krokodil Behko wrote: 21 Feb 2020, 18:20 Došlo je do promjena u izvozu.


Image


Image
Vidi Sarajlija patriota. :inasab
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2020, 18:34

Mister No wrote: 21 Feb 2020, 18:32
Krokodil Behko wrote: 21 Feb 2020, 18:20 Došlo je do promjena u izvozu.


Image


Image
Vidi Sarajlija patriota. :inasab

Ne bi ti oni ništa domaće kupili. :jok
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Uvoz/izvoz - statistike, komentari

Post by Mister No » 21 Feb 2020, 18:37

Krokodil Behko wrote: 21 Feb 2020, 18:34
Mister No wrote: 21 Feb 2020, 18:32

Vidi Sarajlija patriota. :inasab

Ne bi ti oni ništa domaće kupili. :jok
Alija i Jana zakletva.
High Hopes...

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Toruk Makto » 29 Feb 2020, 18:28

Pišam se na drzavu i praznike, ne mogu carinit robu, a i kad rade treba im dva dana da zavrse proceduru koja traje 20 min kad ubacis 20 e u papire. Fuj
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Mister No » 29 Feb 2020, 18:31

Toruk Makto wrote: 29 Feb 2020, 18:28 Pišam se na drzavu i praznike, ne mogu carinit robu, a i kad rade treba im dva dana da zavrse proceduru koja traje 20 min kad ubacis 20 e u papire. Fuj
Pa promijeni speditera.
High Hopes...

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Toruk Makto » 29 Feb 2020, 18:49

Mister No wrote: 29 Feb 2020, 18:31
Toruk Makto wrote: 29 Feb 2020, 18:28 Pišam se na drzavu i praznike, ne mogu carinit robu, a i kad rade treba im dva dana da zavrse proceduru koja traje 20 min kad ubacis 20 e u papire. Fuj
Pa promijeni speditera.
Uvoznik bira speditera ne prevoznik.
I nije problem u spediteru nego u cariniku.
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Mister No » 29 Feb 2020, 19:02

Toruk Makto wrote: 29 Feb 2020, 18:49
Mister No wrote: 29 Feb 2020, 18:31

Pa promijeni speditera.
Uvoznik bira speditera ne prevoznik.
I nije problem u spediteru nego u cariniku.
Znam ja ko bira špeditera (gore si napisao "ne mogu carinit robu"), pa sam iz toga zaključio da si ti uvoznik.

Mi redovno prelazimo carine (Orašje, Zvornik, Gradiška) i skoro nikad problema nismo imali.
Naplacuj visak sati ako nije do tebe (a nije).
High Hopes...

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Toruk Makto » 29 Feb 2020, 19:13

Mister No wrote: 29 Feb 2020, 19:02
Toruk Makto wrote: 29 Feb 2020, 18:49
Uvoznik bira speditera ne prevoznik.
I nije problem u spediteru nego u cariniku.
Znam ja ko bira špeditera (gore si napisao "ne mogu carinit robu"), pa sam iz toga zaključio da si ti uvoznik.

Mi redovno prelazimo carine (Orašje, Zvornik, Gradiška) i skoro nikad problema nismo imali.
Naplacuj visak sati ako nije do tebe (a nije).
Pa naplacuje gazda vjerovatno, ja na procentu i ne igra mi ulogu kad lezim u Halilovicima u sa dva dana i drugi dan u 16 i 30 dobijem papire, pa okasnim istovarit
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Toruk Makto » 29 Feb 2020, 19:45

Mister No wrote: 29 Feb 2020, 19:20
Toruk Makto wrote: 29 Feb 2020, 19:13
Pa naplacuje gazda vjerovatno, ja na procentu i ne igra mi ulogu kad lezim u Halilovicima u sa dva dana i drugi dan u 16 i 30 dobijem papire, pa okasnim istovarit
Kontam.

Jbg. zavisi s kim se radi.
Meni kad dolaze ovi jedni prevozinici, bilo na utovar ili istovar, rok je max 3 sata da se kamion oslobodi.
To je fer i vise nego dovoljno. Duze od toga naplacuju lezarinu vozila po satu.
Sve je dobro dok ne dodjes u Sarajevo, ovi ostali orasje, Zvornik, pa cak i gradiska sad zavrse u roku od 3 do 4 sata ali sarajevo dan citav svaki put, a kad ubacis 10-20 e bude expresno, znaci mogu samo nece, a placeni su dobro. Mafija svud u drzavnim organima, a i ovi po istovarima nisu bolji nista, neki dan merkator ilidza dvije palete 3 sata ....
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Čime BiH prometuje sa susjedima i svijetom: Uvozimo spermu bikova, krv, bacače plamena...

Post by Maja » 06 Dec 2020, 11:02

873x400.jpg


Bosna i Hercegovina u toku ove godine uvozila je sve i svašta, pa tako, između ostalog, i spermu bikova, ljudsku i životinjsku krv, kosu, artiljerijsko oružje, raketne i bacače plamena...

Međutim, uvoz je samo jedna strana priče, iako zvuči nevjerovatno, na spisku voćki koje je BiH izvozila ove godine našli su se i datule, banane, grejpfrut te ananas, koji nisu karakteristični za naše podneblje.


Ljudska kosa

Iz Vanjskotrgovinske komore (VTK) BiH za „Avaz“ su dostavili pregled najzanimljivijih tarifnih stavki koje smo uvozili i izvozili u prvih deset mjeseci ove godine. 

Tako je BiH iz Nizozemske i Vijetnama uvezla ljudske kose u vrijednosti od 1.600 KM.

Ukupno je uvezeno i 219 kilograma bikove sperme, u vrijednosti od 272.836 KM, i to iz Hrvatske, Austrije, Slovenije, Njemačke, Francuske, Srbije, Češke i Italije. Ovaj proizvod smo i izvozili, i to samo u Srbiju, u vrijednosti od 24.252 KM ili 34 kilograma.

Čak 180.633 kilograma ljudske i životinjske krvi, a koja je pripremljena za terapijsku, profilaktičnu ili dijagnostičku upotrebu, uvezeno je u BiH u prvih deset mjeseci ove godine.

A ukupno su uvezena 180.633 kilograma. Najviše smo uvozili iz Srbije, Njemačke, Slovenije, Hrvatske i Austrije. Kad je riječ o ovoj carinskoj tarifi, zabilježen je i izvoz. BiH je izvezla 7.697 kilograma ljudske i životinjske krvi, vrijedne 349.302 KM.

Zanimljiva je situacija i kad je riječ o carinskoj tarifi - ostale letjelice (npr. helikopteri, avioni), svemirske letjelice (uključujući satelite) i letjelice - nosači suborbitalnih i svemirskih letjelica. I u ovoj kategoriji zabilježen je kako uvoz tako i izvoz. Za deset mjeseci u BiH je uvezeno 1.826 kilograma letjelica, u vrijednosti od 196.452 KM, i to najviše iz Austrije, Hrvatske i Srbije. Izvoz je zabilježen u Njemačku, Sloveniju i Nizozemsku, i to u vrijednosti od 8.369 KM.


Datule i ananas

Iz BiH su izvezene i datule u vrijednosti od 537.727 KM ili 105.978 kilograma, dok je uvoz iznosio 1.687.154 kilograma, u vrijednosti od 4.291.768 KM. BiH je u Srbiju i Crnu Goru izvozila i ananas, i to u vrijednosti od 28.009 KM. 


Radi se o reeksportu

- U strukturi vanjskotrgovinske razmjene evidentan je i izvoz tropskog voća, ali radi se o manjim količinama. Ako uzmemo u obzir da BiH nije pogodna za uzgoj ovih kultura, može se zaključiti da se radi o reeksportu, odnosno realizaciji poslovnih ugovora s povezanim licima u regionu, prvenstveno među članicama CEFTA-e, odnosno uvozu radi izvoza koji je dozvoljen u slobodnoj trgovini - pojasnili su iz VTKBiH.

Avaz.ba
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1876 times
Been thanked: 14898 times
Status: Offline

Re: Čime BiH prometuje sa susjedima i svijetom: Uvozimo spermu bikova, krv, bacače plamena...

Post by HAVANA » 06 Dec 2020, 11:08

I sta neko ga nedje izdrka biku i proda nama,treba nam za nesta?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Čime BiH prometuje sa susjedima i svijetom: Uvozimo spermu bikova, krv, bacače plamena...

Post by Melek » 06 Dec 2020, 11:11

Al zato izvozimo pamet :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests