Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Da
10
43%
Ne
3
13%
Ponekad
3
13%
Dijelim savjete
1
4%
Već imam firmu
4
17%
Imao/la sam svoju firmu
2
9%
 
Total votes: 23

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Katja » 05 Oct 2013, 23:44

Konsultant wrote: Danas privatnici uzimaju dusu tj. radnici postaju "stalno u biznisu" samo tudjem.
Eh, da se samo tako može prepustiti drugome da ti vodi posao onda taj drugi ne bi radio za tebe nego za sebe.
Nema uspješne tvrtke bez potpunog angažmana vlasnika (osim ako govorimo o ogromnim kompanijama).

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Katja » 05 Oct 2013, 23:45

Bla wrote:Ko ovdje nije radio na pronalaženju kupaca, dogovaranju poslova i naplati istih gleda stvari isuviše ružičasto.
S naglaskom na naplati. :ooo

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Rockefeller » 06 Oct 2013, 00:53

Bla wrote:Jedan od velikih problema naših malih, uspješnih, biznisa je kada isti prerastu sebe i rijetko kada uspiju na dobar način da se iz male firme restrukturiraju/transformišu u srednje ili veće preduzeće. Masu sam ih se nagledao kako su narasli i odmah zatim preko noći nestali.
+1

O ovome sam neki dan prič'o sa jednim svojim prijateljem. Ne znam provjereno gdje leži problem, iako je po meni suština u uskogrudnosti. Uskogrudnosti u smislu da se ne gradi firma, nego se gradi čim brža velika para. Veliki problem vjerovatno nastane i kod drugog proizvoda.
_______
Za mene je potpuno pogrešan pristup poduzetništvu sa namjerom da se zaradi novac. Da sam danas dioničar svoje neke kompanije i CEO, bez imalo razmišljanja bih otpustio sve i jednog radnika kojem su pare bitnije od ideala. Ja kompaniju tim očima gledam. Ona je orudje koje mi pomaže ideale prenijeti do kupaca/potrošača. Novac je orudje koje mi pomaže da te ideale prenesem do potrošača.

Lično bogastvo, egzistencija... to prepuštam vjeri u to da će mi se vratiti ako budem pomagao ljudima. A važan mi je tek toliko da svojima omogućim rahat starost i da ostali vide da i oni mogu.
Julia-Klara wrote:Mi smo imali svoju prodavnicu mjesovite robe skoro 5 godina, i sve vrijeme smo bili robovi iste-i ja, i sestra, i mama.
Ovo, kao i ono Mrkijevo, se zove samozapošljavanje i razlikuje se od kompanije.

Kompanija = odeš na odmor godinu dana, vratiš se, ona još veća
Samozapošljavanje (obrt?) = odeš na bolovanje, vratiš se, ono propalo
____________
Imam ideju.
Kao prijatelj prijatelju iskreno ti želim svu sreću.
Uopšte ne znam kako se započinje biznis, jel se uzme savjetnik ili nešto slično.
Napravi se naivna i odi do svog šefa i pitaj ga da li bi bio voljan da te poduči koracima koje je on poduzimao da napravi svoju kompaniju. Ako ne znaš osnivača potraži u imeniku par osnivača firmi po Hercegovini i moli ih da te savjetuju.

Za 25% biznisa ja ću ti to uraditi, meni nije mrsko. :ooo
______________
Moja želja što se tiče kompanije se veže isključivo na internet i kompjutersku tehnologiju. Nemam nekog posebnog znanja o tome (iako nije istina ni da nemam nikakvog), ali ne vjerujem da je teško naučiti toliko da znaš šta drugi rade. :ooo

Čak mislim da je i dobro ne znati toliko, jer onda kao laik možeš ići (duboko) preko granica. :plavi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Fatma » 06 Oct 2013, 22:43

Lebowski wrote:
Bla wrote:Jedan od velikih problema naših malih, uspješnih, biznisa je kada isti prerastu sebe i rijetko kada uspiju na dobar način da se iz male firme restrukturiraju/transformišu u srednje ili veće preduzeće. Masu sam ih se nagledao kako su narasli i odmah zatim preko noći nestali.
U Gračanici je bio dobar primjer, IT Computers. Sjećam se kada sam 99. godine kupio računar bili su u iznajmljenom prostoru 4x4, prodaja i servis računara. Kasnije su prešli u malo veći objekat, pa su uskoro imali 2 u gradu, pa tri. Uskoro su pokrili cijelu BiH, otvarali velike i skupe objekte u drugim gradovima, kupili ne znam ni ja koliko novih buba, bilo ih je 30 samo ispred zgrade u Gračanici, previše troškova pravili i zatim propali. Previše zagrizli, počeli prodavati sve i svašta umjesto da budu stabilna firma koja pokriva područje kantona npr.

IT je išao korak ispred vremena....želio da je da uvede zapad na naše tržište,ali nažalost,desilo se to što je naveo Lebowski

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 06 Oct 2013, 22:50

Fatma wrote:IT je išao korak ispred vremena....
Ne baš. Išao je tragom drugih koji su to isto uradili i više ih nema.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Pasaga » 06 Oct 2013, 22:52

Bla wrote:
Fatma wrote:IT je išao korak ispred vremena....
Ne baš. Išao je tragom drugih koji su to isto uradili i više ih nema.
Neznam kako to dole fercera,koja je zakonska regulativa koja vazi u tom slucaju.
Ovdje i kad firma propadne,zarade dobru lovu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 06 Oct 2013, 23:11

Ma ovo je klasični bankrot, odeš u kredite, zaposliš više nego što možeš hraniti. Malo se poljulja tržište i nigdje te nema za kratko vrijeme.

E sad, često bude i nekih mutnih radnji iliti zakonski ne znam da ovdje u tom slučaju nešto zaradiš, al' mimo zakona je moguće.
Npr, znam za X slučajeva (iz priča, da se ogradim odmah) tamo preko entitetske granice da su nicale firme kao gljive i još se brže gasile, dizale kojekakve kredite na fiktivnu imovinu i garante nekih upetljanih u lanac, pa onda samo kao što već rekoh, gasili i osnivali druge firme i ponavljali ciklus. Ovo navodim kao jedan od primjera, a ljudi su domišljati na razne načine. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Rockefeller » 07 Oct 2013, 00:04

Jako je dobro što je McDonald's došao u BiH, jer je on po meni jedan od boljih primjera kako kompanija treba da funkcioniše. Valjda bar neki ponešto i nauče od njih i naprave jedan naš McDonald's.

Još od srednje škole sam se pit'o zašto mi sa ćevapima nikad nismo uspjeli napraviti ono što su oni sa hamburgerima. :oo
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Alexandar » 07 Oct 2013, 12:16

Rockefeller wrote:Da sam danas dioničar svoje neke kompanije i CEO, bez imalo razmišljanja bih otpustio sve i jednog radnika kojem su pare bitnije od ideala. Ja kompaniju tim očima gledam.
momce,tvoj entuzijazam je za pohvalu al verovatno bi morao da otpustis sve i jednog radnika. radnik radi za placu koja mu treba za zivot, zasta bi njega bilo briga za tvoje ideale? zasta bi se on lomio da razvija posao tebi, tvojim sinovima, unucima...? :cudi

jedini nacin da potaknes radnika jest da mu na placu dajes procenat od zarade ili da mu das odredjen broj dionica, ali cak i tada ce da radi za novac a ne za ideal.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by gejsha » 07 Oct 2013, 12:21

Trenutno ne razmišljam o tome, ali ako ne bih našla posao u struci kada završim fax, onda bih pokrenula nešto..i bilo bi vezano za poljoprivredu, zato što danas ljudi sve manje hoće da se tim bave, pa se nadam da bi nešto uspjela.
Na početku bi podigla kredit i kupila bi nešto zemlje, počela bi obrađivati, a na kraju otvoriti firmu, i prodavati svoje proizvode :)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Katja » 07 Oct 2013, 12:52

Maja wrote: Uopšte ne znam kako se započinje biznis, jel se uzme savjetnik ili nešto slično.
Mnogi za početak otvore obrt a tek kasnije, ako je potrebno, prebace poslovanje na firmu.
Obrt je jeftiniji za otvoriti i puno jednostavniji što znači da knjige možeš voditi i sama pa ne moraš plaćati knjigovođu.
Jedino što je obrt nešto ograničeniji, za neke djelatnosti obrt mogu otvoriti samo oni koji imaju školu za tu djelatnost
dok firmu mogu otvoriti svi.

A šta otvaraš... biljnu apoteku? :ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 07 Oct 2013, 14:49

gejsha wrote:Trenutno ne razmišljam o tome, ali ako ne bih našla posao u struci kada završim fax, onda bih pokrenula nešto..i bilo bi vezano za poljoprivredu, zato što danas ljudi sve manje hoće da se tim bave, pa se nadam da bi nešto uspjela.
Na početku bi podigla kredit i kupila bi nešto zemlje, počela bi obrađivati, a na kraju otvoriti firmu, i prodavati svoje proizvode :)
A da li si se ikada bavila poljoprivredom? :)
Jedan moj jaran je tako teoretisao dok ga nisam odveo da mi pomogne da pokosimo nešto trave.
Od tog dana je promijenio mišljenje i u računicu sada kalkuliše i sam rad. :oo

Prije je računica glasila: posiješ 1 a pokupiš 10 i to je to. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by gejsha » 07 Oct 2013, 16:58

Bla wrote:
gejsha wrote:Trenutno ne razmišljam o tome, ali ako ne bih našla posao u struci kada završim fax, onda bih pokrenula nešto..i bilo bi vezano za poljoprivredu, zato što danas ljudi sve manje hoće da se tim bave, pa se nadam da bi nešto uspjela.
Na početku bi podigla kredit i kupila bi nešto zemlje, počela bi obrađivati, a na kraju otvoriti firmu, i prodavati svoje proizvode :)
A da li si se ikada bavila poljoprivredom? :)
Jedan moj jaran je tako teoretisao dok ga nisam odveo da mi pomogne da pokosimo nešto trave.
Od tog dana je promijenio mišljenje i u računicu sada kalkuliše i sam rad. :oo

Prije je računica glasila: posiješ 1 a pokupiš 10 i to je to. :D
Samo neke sitnije poslove, npr sadila sam luk :)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 07 Oct 2013, 17:15

gejsha wrote:Samo neke sitnije poslove, npr sadila sam luk :)
I jesul' se leđa bunila? :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by gejsha » 07 Oct 2013, 17:19

Bla wrote:
gejsha wrote:Samo neke sitnije poslove, npr sadila sam luk :)
I jesul' se leđa bunila? :D
Nisu, samo me sunce pržilo.. :D
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 07 Oct 2013, 17:22

Eto, jedan preduslov manje. A sad dalje po planu. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2013, 18:32

Čovjek mora odrasti u poljoprivredi da bi to zavolio. Nebitno šta je u pitanju: stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo, pčelarstvo ili ko zna šta. Što se stoke tiče, tu jedva da ima neke računice. Samo uveliko, 10 i više grla toviti a pri tome, imati svoju zemlju/hranu za stoku.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Pasaga » 07 Oct 2013, 18:42

Krokodil Behko wrote:Čovjek mora odrasti u poljoprivredi da bi to zavolio. Nebitno šta je u pitanju: stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo, pčelarstvo ili ko zna šta. Što se stoke tiče, tu jedva da ima neke računice. Samo uveliko, 10 i više grla toviti a pri tome, imati svoju zemlju/hranu za stoku.
Pcelarstvo...NO1
Zezevat....
Stocarstvo,eh...tu cojk mora imat bar po ovdasnjim zakonima min. dulum zemlje po grlu.
To je jedan od najunosnijih poslova,a mnogo se i radi.
Preduslov je da imas povoljan ugovor sa nekom COMPANI,za otkup mesa,mlijeka,ako su u pitanju
krave muzare.
Veoma zahtjevan posao,tu cojk mora da zaboravi na godisnje odmore i ta granja.
Raditi taj posao 10-tak god. i posle mozes imat sigurniju egzistenciju.
Time se cojk mora pocet bavit dok je mlad,rano,vec od 18-te ili pred penziju.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Rockefeller » 07 Oct 2013, 23:52

Alexandar wrote: momce,tvoj entuzijazam je za pohvalu al verovatno bi morao da otpustis sve i jednog radnika. radnik radi za placu koja mu treba za zivot, zasta bi njega bilo briga za tvoje ideale? zasta bi se on lomio da razvija posao tebi, tvojim sinovima, unucima...? :cudi

jedini nacin da potaknes radnika jest da mu na placu dajes procenat od zarade ili da mu das odredjen broj dionica, ali cak i tada ce da radi za novac a ne za ideal.
Ako bi bili svi sra***, onda bih i otpustio sve i jednog. Ne možeš raditi u ekipi ako ne dijeliš baš taj entuzijazam za koji me pohvali i hvala ti.

Uzmi za primjer evo npr. one ledene pice. Jesmo li uopće svjesni koliko djece naveče u toku samo jedne noći čeka svoje roditelje iz trgovine sa kesom u kojoj je ta ledena pica? Svi smo mi čekali roditelje sa kesom iz trgovine. I da na štetu te djece radiš stvari tako površno? To i jeste sranje. I takve ljude ne bih sekunde trpio.

Te pice bi trebale biti bolje pakovane, bolje pripremljene, bolje distribuirane, bolje dizajniran karton, bolji marketing, jeftinije... da djeca onda budu sretnija kad im roditelji donesu ledenu picu iz trgovine. Znam da će biti komentar kako ne valjaju i slažem se ali je to mnogim roditeljima koji 8 sati rade najbolja pica koju mogu priuštiti.

To je za mene poduzetništvo.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Katja » 08 Oct 2013, 14:15

Rokić, pa ti si baš dobrica neka. :ljub

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests