Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Da
10
43%
Ne
3
13%
Ponekad
3
13%
Dijelim savjete
1
4%
Već imam firmu
4
17%
Imao/la sam svoju firmu
2
9%
 
Total votes: 23

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Krokodil Behko » 03 Oct 2013, 20:42

Jel' tako da smo svi mi bar ponekad, razmišljali o toj stvari?
Šta vas je omelo u naumu da postanete privatni poduzetnik?

Nedostatak ideje? Nedostatak kapitala?
Možda procjena da je tržište nesigurno ili niste pronašli tržište?

Smatrate li da se u BiH može uspješno poslovati u privatnom sektoru?
Koje vrste poslova?

Što se mene tiče, ja sam se oduvijek zanimao samo za proizvodnju pa sam svojevremeno, to sve podijelio na oblasti

- prerada željeza
- prerada plastike
- prerada stakla ili kamena
- prerada drveta

Željezo je otpalo u postratnim godinama jer mi je trebala vreća para za osiguravanje dovoljno velikog prostora i dovoljno jake struje, kao i za plaćanje iste te nabavku strojeva.

Plastika je otpala zbog jeftinoće i velikih količina iste na tržištu.

Staklo i kamen otpadaju zbog toga što tu treba uložiti puno para
i na kraju priče, obični si zanatlija.

Preostalo je drvo. Čim sam se preselio u ovu opštinu, odmah sam se zaposlio u drvnoj industriji da naučim fazone. Zbilja sam ih naučio i to u velikom stilu, ali znamo šta se sve dešavalo sa mnom i koliko je bila cijena moje želje, da budem najbolji radnik na planeti što je naravno, bio preduslov da postanem najbolji kapitalista na planeti. Zadnjih par godina imao sam odlično radno mjesto, pa sam tu ideju o vlastitom biznisu, potisnuo jer sam bio zadovoljan i poslom i zaradom.

Vaša iskustva, mišljenja, procjene?

Možete glasati za jednu opciju :D
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Pasaga » 03 Oct 2013, 21:05

Bio sam jako blizu jedne prilike.
Mada sam citav zivot radio u metalu,vise sam zainteresovan za drvo i stolariju,gradjevinu uopste.
Dok sam bio dole imali smo ja i otac bravarsku radnju,par jako finih masina ,posao je isao samo tako.
Nailaskom vihora rata to je zavrsilo kao i vecina,opuhano,razoreno.
Da bih sad pokrenuo tako nesto trebalo bi mi duplo vise sredstava,a i trziste i zahtjevi su se promjenili.
Ovdje je problem sa prostorom i novcem.Banka ce brzo da odobri kredit,a hoce jos brze da ga vratis.
Prostori su najskuplji u svemu tome.
Trziste je prezasiceno,devalvirano,proizvodima iz trecih zemalja koje nude za bagatelne novce.
Da bi imao stalne kupce,morao bih raditi mnogo jeftinije,vece kilicine.....
Porezi iz godine u godinu rastu.
Jedino sto radim,ponekad u podrumu napravim nesto,iz zadovoljstva i raznode,zarada mi je nebitna.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Rockefeller » 03 Oct 2013, 21:26

Jel' tako da smo svi mi bar ponekad, razmišljali o toj stvari?
Udaraš mi na emocije, nemoj tako. :ooo
Krokodil Behko wrote:Nedostatak kapitala?
Za ovim nikad nisam mario. Ponašam se kao da imam milione eura na računu i da mogu investirati kad god hoću.

Znaš šta je problem sa razmišljanjem o kapitalu?
Koči kreativnost. Onda ljudi počinju da prave kompromise sami sa sobom; ova stvar ne mora ovako da izgleda, izgledaće ovako, ovo nije važno...

One koji pričaju o parama, važnosti para i tako dalje ja ih jednostavno ignorišem. Mrzim kad ljudi u parama vide prepreku.
Krokodil Behko wrote:Možda procjena da je tržište nesigurno ili niste pronašli tržište?
U vezi ovoga ja mislim sledeće dvoje. Tražiti tržište krije jednu zamku, a ta zamka je da nam najednom tržište postanu i ljudi koji nam uopće i ne donose pare. I onda počnemo razmišljati da su nam (i) oni tržište.

Po drugoj strani, ne vjerujem u istraživanja tržišta. Mislim da je to samo džabe gubljenje para onih koji hoće da se pohvale kako nešto rade. Dokle god se držiš inovativnih stvari tržište i ne zna da li to hoće. Henry Ford kaže nešto kao "da sam pitao ljude šta hoće, rekli bi mi bržeg konja" (Henry Ford osnivač automobilske kompanije Ford).
Krokodil Behko wrote:Smatrate li da se u BiH može uspješno poslovati u privatnom sektoru?
Apsolutno i beskompromisno DA.
Krokodil Behko wrote:Koje vrste poslova?
Koje voliš, koje ne radiš zbog para i koje pomažu ljudima da žive bolji život.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by mrki62 » 03 Oct 2013, 23:04

Et, čak i ja o tome razmišljam , mada imam 33 godine radnog staža a sad razmišljam da bih išao na svoje.
Manje bih radio a smjer elektro - razvođenje elektrike po stanovanjima i kućama.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Konsultant » 05 Oct 2013, 09:18

Šta vas je omelo u naumu da postanete privatni poduzetnik? Nedostatak ideje? Nedostatak kapitala?
Svako treba razmisliti o privaluku. Naravno nije svako stvroren da ima svoju firmu.
Ideja je najmanji problem. Pocetni kapital djelimicno. Jednostavno bacis na papir. Uradis analizu,stavis u excel tabelu sve potencijalne prihode i rashode, podvuces crtu i vidis isplati li se ili ne.
Možda procjena da je tržište nesigurno ili niste pronašli tržište?
BiH je za mene tanko trziste, svi trebamo ciljati na veca bogata trzista osim ako ne proizvodite strogo za lokalno tipa pekara ili sl.

Smatrate li da se u BiH može uspješno poslovati u privatnom sektoru?
Da, naravno uz izvoz jer je ovo malo trziste koje se brzo zasiti. BH treba izbjegavati ako je ikako moguce.
Naravno, moze se i na ovim prostorima zaraditi, stanite na ulicu i vidjecete dosta terenaca ili luksuznih auta tipa mercedesa, passata...
Koje vrste poslova?
Vec sam onomad rekao, treba raditi:
- ono u cemu mozemo biti najbolji
- sta volimo raditi
- sta donosi novac
Nema tu zlatne preporuke bavi se ovim ili onim. Ko zna prodavati novine i ovdje ce opstati. Nece biti bogat ali ni gladan. Prevaranti samo privremeno imaju dobre prihode. Ne spavaju oni mirno
- prerada željeza
- prerada plastike
- prerada stakla ili kamena
- prerada drveta

Željezo je otpalo u postratnim godinama jer mi je trebala vreca para za osiguravanje dovoljno velikog prostora i dovoljno jake struje, kao i za placanje iste te nabavku strojeva.
Dobro si proracunao. Prevelika investicija osim ako u to ne spadaju ograde ili sl stvari.
Plastika je otpala zbog jeftinoce i velikih kolicina iste na tržištu.
Zavisi cim se mislis baviti oko plastike. Masine za plastiku nisu skupe=nije velika pocetna investicija. Moze biti perspektivno.
Staklo i kamen otpadaju zbog toga što tu treba uložiti puno para i na kraju price, obicni si zanatlija.
Staklo se koliko znam ne radi se na ovim prostorima, samo ga niko ne otkupljuje niti se posebno ne odlaze. Ono ne trune=bacamo dobru sirovinu. Za obradu stakla treba znanja i najvjerovantije veca investicija reda miliona. Kamen zahtjeva dosta znanja i vecu investiciju reda mozda 6 cifara, samo je na njemu poprilicna profitabilnost. Ako nisi radio s njim ne upustaj se u to.
Sta je problem biti zanatlija? Privatluk treba vidjeti kao izvor prihoda, spojiti ugodno s korisnim. Kakve koristi ima profesor s doktoratom ako nema(mo) opipljive koristi od toga.
Preostalo je drvo. Cim sam se preselio u ovu opštinu, odmah sam se zaposlio u drvnoj industriji da naucim fazone. Zbilja sam ih naucio i to u velikom stilu, ali znamo šta se sve dešavalo sa mnom i koliko je bila cijena moje želje, da budem najbolji radnik na planeti što je naravno, bio preduslov da postanem najbolji kapitalista na planeti. Zadnjih par godina imao sam odlicno radno mjesto, pa sam tu ideju o vlastitom biznisu, potisnuo jer sam bio zadovoljan i poslom i zaradom.
Odbrada drveta je umjetnost. Tu treba najmanje ulaganja. Uzmi panj nesto ces istjerati. Karikiram ali panj je besplatan a naplatis proizvod 50-100 KM ili vise. Proizvodnja ormara, kuhinja, namjestaja... toga ce uvijek trebati. Zaposleni radnik i privatnik-vlasnik nije isto.
Vaša iskustva, mišljenja, procjene? Možete glasati za jednu opciju :D
Drvo, vec si edukovan, razradi samo mrezu dobavljanja i prodaju, skupi lovu i kreni. Dosta generalnih pojmova si naveo, pokusaj biti malo precizniji i odredjeniji cim se mislis baviti. Ako je proizvodnja neceg relativno jednostavna i donosi prihode, budite sigurni i drugi ce to namirisati sto ce stvoriti konkurenciju.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2013, 18:49

Konsultant wrote: Ideja je najmanji problem. Pocetni kapital djelimicno. Jednostavno bacis na papir. Uradis analizu,stavis u excel tabelu sve potencijalne prihode i rashode, podvuces crtu i vidis isplati li se ili ne.
Ma ne treba tabela za te stvari. Taman toliko su nam velike mogućnosti na domaćem tržištu da tu ima mjesta za proračun iz glave, ne opširniji od nekoliko prostih računskih operacija.
BiH je za mene tanko trziste, svi trebamo ciljati na veca bogata trzista osim ako ne proizvodite strogo za lokalno tipa pekara ili sl.
E nema više mjesta ni za pekare. I toga je na svakom koraku u ovoj opštini, a ja ionako ne znam ništa oko toga :oo
Da, naravno uz izvoz jer je ovo malo trziste koje se brzo zasiti. BH treba izbjegavati ako je ikako moguce.
Naravno, moze se i na ovim prostorima zaraditi, stanite na ulicu i vidjecete dosta terenaca ili luksuznih auta tipa mercedesa, passata...
To je u redu ali da bi ti stasao za izvoza, treba ti firma sa iskustvom, osvojenim standardima, ako ne i sa nekim certifikatom od nekog hepeka da posjeduješ kvalitet. To sve može tek kad doguraš do nivoa da imaš firmu koja vrijedi oko 1.000.000 maraka.

Zavisi cim se mislis baviti oko plastike. Masine za plastiku nisu skupe=nije velika pocetna investicija. Moze biti perspektivno.
Nemam ideju oko toga. Čini mi se da je do džaba sve što je od plastike. Treba prodavati velike količine i činiti to svakodnevno.
Odbrada drveta je umjetnost. Tu treba najmanje ulaganja. Uzmi panj nesto ces istjerati. Karikiram ali panj je besplatan a naplatis proizvod 50-100 KM ili vise. Proizvodnja ormara, kuhinja, namjestaja... toga ce uvijek trebati. Zaposleni radnik i privatnik-vlasnik nije isto.



Ne ide to tako jednostavno. Proizvodnja ormara i kuhinja, spada u red pločastog namještaja. To se ne radi ručno. Potrebni su razni strojevi i objekat koji se komotno može nazvati pogonom. To ti je investicija iznad 500.000 maraka.

Što se tiče namještaja, eto kamionima dovlače razne zanatlije tu na pijacu i prodaju budzašto. Fazon je u tapacirungu. On je znatno jeftiniji od drveta pa se ide na pojeftinjivanje svega što nije puno drvo. Primjera radi, skoro sam kupio tabure za svega 7-8 maraka :cudi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 05 Oct 2013, 18:57

Krokodil Behko wrote:
Konsultant wrote:
Zavisi cim se mislis baviti oko plastike. Masine za plastiku nisu skupe=nije velika pocetna investicija. Moze biti perspektivno.
Nemam ideju oko toga. Čini mi se da je do džaba sve što je od plastike. Treba prodavati velike količine i činiti to svakodnevno.
Jedan rođak se bavi plastikom, prije rata je to bila radionica u garaži, a sada multimilionski biznis. A treba sve ono što si gore nabrojao, od kvaliteta, standarda, certifikata itd... plus vrijeme, trud, pamet, istrajnost i hrabrost da se upustiš... kao i sa bilo kojim biznisom.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Lebowski » 05 Oct 2013, 19:13

Behko, ne treba ti toliko para, 500 000, za proizvodnju ormara, kuhinja. Školski mi radi to godinama, krenuo sa jednom mašinom, sad ih ima više ali pravi tako dobre stvari, ne vjeruješ da sam to pravi. Sve radi u poslovnom 5x10. Ali je vrijedan. Nije ni blizu 500 000, prije bih rekao da sada čitava radnja vrijedi manje od 50000, računajući i prostor.
A da bi bio poduzetnik moraš imati preduslove. Npr. da dolaziš iz porodice koja se već bavi nekim privatnim biznisom, da imaš svoj poslovni prostor za početak i da je on na dobrom mjestu. Naravno, i početni kapital je bitan ali nikako presudan. Neka porodica će 5000 ulagati u otvaranje posla, neko će 100k držati na računu jer nije navikao da rizikuje, da ulaže. Treba biti i snalažljiv što bi u prevodu značilo da treba znati zajebati druge.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2013, 19:21

Kako mu izgleda taj stroj? Pretpostavljam da je riječ o kanterici sa par dodataka.
Ali zato on ne može proizvesti mnogo i tu je ključno ovo
Lebowski wrote: A da bi bio poduzetnik moraš imati preduslove. Npr. da dolaziš iz porodice koja se već bavi nekim privatnim biznisom, da imaš svoj poslovni prostor za početak i da je on na dobrom mjestu. Naravno, i početni kapital je bitan ali nikako presudan.
Kad imaš u rodbini još onih koji se bave biznisom, to što proizvedeš, nekako ćeš već "šutnuti" nekome. Ja sam osim kanterice tu podrazumijevao i ljepilicu za furnir kao i razne prese i da to sve bude u objektu koji je moj. Ubrzo bi zatrebao i viljuškar, zar ne? Poželjan je i neki kamiončić ili bar teretni kombi, mada je on nepraktičan. Gledao sam kako neki lijepe furnir po kantovima tu u jednoj tvornici. Ama više nego improviziranje. Drži dva radnika na nekom odrndanom stroju da bi se to radilo.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 05 Oct 2013, 19:29

Jedan od velikih problema naših malih, uspješnih, biznisa je kada isti prerastu sebe i rijetko kada uspiju na dobar način da se iz male firme restrukturiraju/transformišu u srednje ili veće preduzeće. Masu sam ih se nagledao kako su narasli i odmah zatim preko noći nestali.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2013, 19:41

Ni moj bivši gazda to ne bi znao. Prodao je firmu na nivou polu-tvornice jednom vikingu iz Švedske. Taj je vrlo dobro uvezan na zapadnom tržištu. Nakon poteških "porođajnih muka" a u vezi kvaliteta i kontinuiteta a posebno u vezi poštivanja rokova isporuke, najzad je krenulo. Sad idu dva-tri šlepera masivnog poda sedmično i to 90% za izvoz. Mahom u Njemačku. Kvalitet je takav da unaprijed lijepimo tikete njemačke tvornice, jer oni garantiraju za naš kvalitet. U tom osvajanju proizvodnje, učestvovao sam i sam a u segmentu određivanja klase/kvaliteta. Kad umjetnik kaže to je taj kvalitet/ta klasa, onda svi majstori moraju da ga poslušaju. :oo

Primjera radi, isprva je radila samo jedna smjena u finalnoj proizvodnji a sada rade tri smjene.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Lebowski » 05 Oct 2013, 19:51

Bla wrote:Jedan od velikih problema naših malih, uspješnih, biznisa je kada isti prerastu sebe i rijetko kada uspiju na dobar način da se iz male firme restrukturiraju/transformišu u srednje ili veće preduzeće. Masu sam ih se nagledao kako su narasli i odmah zatim preko noći nestali.
U Gračanici je bio dobar primjer, IT Computers. Sjećam se kada sam 99. godine kupio računar bili su u iznajmljenom prostoru 4x4, prodaja i servis računara. Kasnije su prešli u malo veći objekat, pa su uskoro imali 2 u gradu, pa tri. Uskoro su pokrili cijelu BiH, otvarali velike i skupe objekte u drugim gradovima, kupili ne znam ni ja koliko novih buba, bilo ih je 30 samo ispred zgrade u Gračanici, previše troškova pravili i zatim propali. Previše zagrizli, počeli prodavati sve i svašta umjesto da budu stabilna firma koja pokriva područje kantona npr.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Julia-Klara » 05 Oct 2013, 21:01

Koliko god vi govorili da kapital nije toliko bitan svim postovima dokazujete suprotno. Da bi se nesto pocelo, osim ideje je najbitniji kapital te trziste. Poceti nesto novo na nasim prostorima, da se plasira na nas prostor-jako tesko. Trziste je nesigurno, i prvenstveno uvjetovano plateznom moci stanovnistva, koje nije veliko. Da bi se zaradilo moras biti dobar u svom poslu,a ako si dobar onda se neces zadovoljiti proizvodnjom jeftinih proizvoda (Behko spomenu plastiku, ali i nje ima razlicitih kvaliteta, samo sto ce na nasem trzistu svako otici u plasticaru i kupiti saksiju za 1 km nego onu kvalitetniju od 20km).
Recimo da imate ideju - sta dalje? RF rece da nije bitno imati kapital,ali znas li koliko ti je potrebno za prijavu firme, dozvole za rad, prijave objekta, pecat? Hoces radionicu-kapital je potreban za uredjenje i masine, pa onda radna snaga... Mozes li svojim radnicima obezbjediti plate i placene dadzbine? Pa se onda osvrnite na samo trziste-jeste li sigurni da cete uspjeti plasirati svoj proizvod na izmuceno i nesigurno BH trziste?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Maja » 05 Oct 2013, 21:08

Imam ideju. Da nemam ne bih ni razmišljala o tome. Radi se o nečem što nema u BiH. Imam nešto i kapitala, ali poslovnog iskustva 0. Uopšte ne znam kako se započinje biznis, jel se uzme savjetnik ili nešto slično.
Plaši me samo to moje neiskustvo i početak. Važno je dobro započeti, a poslije znam da bi bilo ok jer bih se potrudila.
Kontam sačekati još 2 godine otprilike s nadom da ću naći solidan posao. Opet je lakše raditi 8 sati dnevno i gotovo. Kad imaš vlastiti biznis stalno si u tome.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Konsultant » 05 Oct 2013, 21:09

Julia-Klara wrote:Recimo da imate ideju - sta dalje? RF rece da nije bitno imati kapital,ali znas li koliko ti je potrebno za prijavu firme, dozvole za rad, prijave objekta, pecat? Hoces radionicu-kapital je potreban za uredjenje i masine, pa onda radna snaga... Mozes li svojim radnicima obezbjediti plate i placene dadzbine? Pa se onda osvrnite na samo trziste-jeste li sigurni da cete uspjeti plasirati svoj proizvod na izmuceno i nesigurno BH trziste?
e to je definisano gore: Jednostavno bacis na papir. Uradis analizu,stavis u excel tabelu sve potencijalne prihode i rashode, podvuces crtu i vidis isplati li se ili ne.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Konsultant » 05 Oct 2013, 21:13

Maja wrote:Imam ideju. Da nemam ne bih ni razmišljala o tome. Radi se o nečem što nema u BiH. Imam nešto i kapitala, ali poslovnog iskustva 0. Uopšte ne znam kako se započinje biznis, jel se uzme savjetnik ili nešto slično.
Plaši me samo to moje neiskustvo i početak. Važno je dobro započeti, a poslije znam da bi bilo ok jer bih se potrudila.
Kontam sačekati još 2 godine otprilike s nadom da ću naći solidan posao. Opet je lakše raditi 8 sati dnevno i gotovo. Kad imaš vlastiti biznis stalno si u tome.
Khmm... :zovi :oo
Koristi za pocetak google, informisi se, povezi se s ljudima koji ce te uputiti. Mozda koju knjigu kupiti, u totalu investicija 50 - 100 KM. Ne pocnes, bices pametnija i nekad kasnije sebi kazes bar sam pokusala, krenes u biznis, opet ces biti pametnija-spremnija.
Maja wrote:Kad imaš vlastiti biznis stalno si u tome.
Danas privatnici uzimaju dusu tj. radnici postaju "stalno u biznisu" samo tudjem.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Maja » 05 Oct 2013, 21:16

Dobro ali barem bih jednu godinu radila ono da crknem. Prije započinjanja da se informišem i nak0on započinjanja da uđem u štos, pa da to prenesem radniku poslovođi :oo
Već znam ko će mi biti poslovođa :plavi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Julia-Klara » 05 Oct 2013, 22:03

Mi smo imali svoju prodavnicu mjesovite robe skoro 5 godina, i sve vrijeme smo bili robovi iste-i ja, i sestra, i mama.
Na kraju smo zatvorili, da sam se ja pitala zatvorili bismo je poslije godinu dana, ali moji su vjerovali da ce posao krenuti. Medjutim, niko od njih nije gledao dalekorocno, samo mjesec-dva, od nabavke do nabavke. Na kraju se ugusis i pogubis izmedju dvije nabavke, nadjes se gdje razmisljas imas li para poslije uplate poreza i zdravstvenog osiguranja (za mene i sestru). O platama nije moglo biti ni govora, mjesecima... Ne bih vise nikad pokretala nista svoje, hvala.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2013, 22:11

Maja wrote:Dobro ali barem bih jednu godinu radila ono da crknem. Prije započinjanja da se informišem i nak0on započinjanja da uđem u štos, pa da to prenesem radniku poslovođi :oo
Već znam ko će mi biti poslovođa :plavi
Kladim se da će ti tvoj otac biti poslovođa :D
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razmišljate li o osnivanju vlastite firme?

Post by Bla » 05 Oct 2013, 23:41

Julia-Klara wrote:Koliko god vi govorili da kapital nije toliko bitan svim postovima dokazujete suprotno.
Naravno da je bitan, ali ne uvijek nužno presudan. Isključivo zavisi od vrste i veličine projekta. Redovni troškovi za birokratiju i one osnovne stvari i nisu neki "kapital".
Sa kapitalom je lakše, jer možeš podnijeti razne stvari dok bez istog je sve puno veća lutrija i ne smije biti fule da bi stvar zaživjela.
(Za one djelatnosti gdje je moguće krenuti bez nekih velikih ulaganja u startu)

Što se tiče kojekakvih literatura, obično su dostupne one iz apsolutno drugačijih sredina nego što je to BiH. Mi se tek učimo raznim stvarima a koje su drugdje u svijetu normalne generacijama.
Mislim, možete vi učiti koliko hoćete o angel investitorima i ostalim tricama kad to ovdje ne postoji. Tržište i klima su totalno drugačiji. Ko ovdje nije radio na pronalaženju kupaca, dogovaranju poslova i naplati istih gleda stvari isuviše ružičasto.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests