Ekonomija u brojkama

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Austrija – najveći investitor u BiH

Post by Rockefeller » 12 Jan 2014, 23:27

Prema evidenciji Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA-e), Austrija je država koja je najviše investirala u Bosnu i Hercegovinu. Ukupna strana ulaganja u ovom periodu iznose 6 152 miliona eura, a Austrija je uložila 1,621 milion eura ili 26,3% od ukupnih stranih ulaganja.

Najveći udio stranih investicija iz Austrije je realizovan u sektoru bankarstva (više od 50%) i u proizvodnji (više od 30%).


Najznačajniji austrijski investitori u oblasti bankarstva su:

- Hypo Alpe-Adria-Bank AG,
- Oesterreichiche Volksbanken,
- Steiermakrische Bank und Sparkasse AG Graz,
- Bank Austria AG,
- Raiffeisen Zentralbank.

Drugi veliki investitori iz Austrije su: Asamer Zement Holding AG koji je investirao u Fabriku cementa Lukavac, Studen-Agrana je investirao u Studen-Agrana Rafineriju šećera u Brčkom i OMV Refining & Marketing GmbH je investirao u OMV BiH, kompaniju koja se bavi trgovinom naftnim derivatima.

Krajem juna u Sarajevu se zatvara Kancelarija Austrijske razvojne agencije koja je 15 godina potpomogla projekte i programe reforme univerziteta, modernizacije uprave i pokretanja privrede u našoj zemlji. Zatvaranje Kancelarije neće mnogo uticati na investicije, jer su austrijski investitori, naročito mala i srednja preduzeća, i dalje zainteresovani za mnoge sektore industrije u našoj zemlji.

Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini postoji oko 200 kompanija sa većinskim austrijskim kapitalom.

Trgovinski odjel Ambasade Republike Austrije u Sarajevu je sproveo Anketu među austrijskim investitorima u BiH o njihovim ocjenama poslovnih prilika u zemlji. Trenutnu ekonomsku situaciju u BiH 5,8% ispitanika je ocijenilo vrlo dobrom, 29,1% dobrom, 38,4% zadovoljavajućom. Lošom situacijom ocijenilo je svega 7% ispitanika, a relativno lošom 16,3% ispitanika.

Preko polovine ispitanika (53,5%) očekuje nešto bolje rezultate za svoju kompaniju u 2011. godini u odnosu na 2010. godinu, dok 26,7% ispitanika očekuje iste rezultate kao i prethodne godine.

Austrijski investitori ističu da BiH ima poreski sistem koji je dosta atraktivan u poređenju sa okolinom, kvalifikovanu radnu snagu i da predstavlja povoljno mjesto za proizvodnju, ali da, s druge strane, ima neuređenu infrastrukturu i zakonodavstvo, spornu pravnu i političku stabilnost.

Oni se nadaju da će BiH riješiti ove probleme u budućnosti kako bi postala atraktivnija destinacija za strane investicije.

www.fipa.gov.ba
Vijest je malo i stara što se može i zaključiti iz predpredzadnjeg paragrafa al' svejedno meni zanimljiva, pa je postavih ovde. Zanimljivo mi je naravno podcrtano. Na brzinu sračunato najmanje 70% Austrijaca smatra ekonomsku situaciju u BiH najmanje zadovoljavajućom.

Nekim drugim ljudima i nečini se haman sve tako crno.

Komentari i ostalo ispod...
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Austrija – najveći investitor u BiH

Post by Lebowski » 13 Jan 2014, 01:17

A Srbija je trenutno najveći investitor u FBiH što je još zanimljivije. :)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Ekonomija u brojkama

Post by Bla » 05 Mar 2014, 02:25

Ponukan Konsultantovim komentarom iz topica Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj gdje on reče:
"Ne znam je li iko pravio poredjenje potrosnja drzave u vrijeme 90-91 i sada. Koliko se procentualno trosi na drzavni sektor u odnosu na prije."

Pokušah da dođem do sličnih informacija, ali prilično bezuspješno.
Može se doći recimo do cifara o bruto nacionalnom prihodu i sličnih iz tog doba, ali do samog budžeta u suštini nisam uspio da dođem.
A nije to tako ni jednostavno uporediti zbog totalno različitog sistema, tokovi novca su se slijevali na totalno drugačiji način,
čiji je taj novac bio, šta smatrati budžetom a šta svojinom samog pojedinog preduzeća i kako razmrsiti sva ta klupka socialističkog samoupravnog društva sa nekim wannabe kapitalističkim ustrojstvom kakvo je danas na snazi. Pa dalje, nepoznavanje samih nadležnosti raznih nivoa vlasti i njihovih budžeta dodatno otežava razmršavanje cijele priče.
Uglavnom, mnogo zamršeniji problem nego što sam onako "na prvu" pretpostavio da će biti.

Helem, u svakom slučaju nisam uspio da dođem do konkretnih cifara, mada sam do nekih došao, pa da ne bi bio trud uzalud, kontam da ne bi bilo loše da imamo jedan topic u kojem će se pričati
s konkretnim ciframa i po mogućnosti referencama, o raznim ekonomskim pokazateljima iz zemlje i regiona, a s ciljem da bi se te stvari na neki način vremenom mogle porediti s onim minulim ili nekim budućim.

Evo za početak nekih cifara.

Iz ove tabele
(izvor:
budzet jna.jpg
dođoh do info da je savezni budžet tadašnje SFRJ bio oko 4 milijarde dolara krajem 80-ih godina. To otprilike odgovara današnjih 6 milijardi USD jer je tadašnji dolar bio vrijedniji za nekih 50% nego danas. Poprilično me iznenadilo. Da budem iskren, očekivao sam puno veću cifru, pogotovo što se na vojsku odvajalo pola od toga, tako da je za sve ostalo ostajalo vrijednosti nekih 3 milijarde današnjih dolara što i nije neka cifretina.

Ali opet tu se postavlja pitanje, šta je sve bilo pod ingerencijom samog saveznog, ili da kažem državnog nivoa a šta se finansiralo iz republičkih budžeta (velika većina).

Iz ove tabele koja je izražena u tadašnjim dinarima (iz 1991.) je malo teže zaključiti o kojim se vrijednostima radi, ali se vidi odnos na šta se trošio savezni, iliti federalni budžet i šta su bile njegove ingerencije, što onda ukazuje na to da je sve ostalo bilo na republičkim nivoima. (Možda se na osnovu ovakvih pokazatelja mogne rekonstruisati nekad i sam republički budžet, pa zato i dodajem ovu tabelu. (izvor http://www.cpi.hr/download/links/hr/7309.pdf )
rashodi federalnog budzeta SFRJ.PNG
E dalje, tabela koja prikazuje stope nezaposlenosti kroz određeno vremensko razdoblje. Izvor isti kao prethodna tabela.
stope nezaposlenosti u SFRJ.PNG
Recimo u BiH se vidi rast nezaposlenosti tokom cijelog perioda, a onda u drugoj publikaciji koju je radila svjetska banka 1997. godine (Izvor: http://publications.worldbank.org/index ... s_id=21194) kaže (slobodni prevod):

U 1989. godini oko 40% izvoza bivše SFRJ je generisano od strane četiri industrijska konglomerata sa područja današnje BiH. Ali naglašava i da ovi aranžmani nisu garantovali visoku produktivnost nego da su bili zasnovani na jeftinoj radnoj snazi i ogromnim subvencijama koje su morale da kompenziraju slabu produktivnost koja je u najboljim firmama iznosila oko 60% produktivnosti zapadnoevropske konkurencije.

Pretpostavljam da je rast one nezaposlenosti uzrok te nekonkurentnosti tadašnje ogromne proizvodne skalamerije koja je lagano počinjala da jede samu sebe.

I za kraj struktura BDP-a i udio međurepubličke razmjene iz kojeg se vidi kako smo se ipak najviše oslanjali jedni na druge, ili drugim riječima, šta nam je svima značilo postojanje jednog zajedničkog ekonomskog prostora. (isti izvor kao prethodne dvije)
struktura BDP i udio medjurepublicke razmjene.PNG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 05 Mar 2014, 10:36

Dosta zanimljivih brojki. Sa ove zadnje tabele, indikativno je da su sve članice Jugoslavije, trgovale međusobno skoro pa svi na osnovu pozitivne nule. Moram li pominjati kakva je situacija danas u trgovinskij razmjeni sa Srbijom i Hrvatskom?

Izlazak na tržište, učinio je da je život postao skuplji. Čini mi se da je to jedino objašnjenje za navedene cifre a po kojima je budžet SFRJ bio tako mali. Mogu navesti par dokaza gledano iz ugla, običnog čovjeka. Kutija "drine" koštala je oko pola današnje marke a isto toliko koštala je i flaša pive u radnjama. Kafa je u kafićima koštala oko 0.40 maraka a jeftinija vina u radnjama oko 1.50 maraka. Ono što je bilo basnoslovno skupo, to je tehnička oprema, kao i automobili.

Jednostavno, ono što uvijek govorim kad pišem o standardu te SFRJ.. Uvijek. To je samo iluzija. To je nešto što nije odvagano realnim tržišnim parametrima i kao takav nije uporediv sa današnjom situacijom i to bez da pominjem rat, razaranja, razne podjele tržišta i sve ostalo.


Za kraj, i sam malo prerovih po internetu i naiđoh na jedan zanimljiv podatak. Riječ je o količini novca koji se izdvajao za Kulturne institucije. Ovdje Predsjedništvo SR BiH, odobrava dodatnih 6.000.000 dinara samo za Akademiju BiH. Čini mi se kao velika cifra obzirom da je riječ o dodatnim sredstvima. Ne kunem se ali mislim da je to negdje cirka 900.000 sadašnjih maraka, samo za jednu instituciju.

http://www.slobodanpraljak.com/materija ... BIH/38.pdf
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Spanac_113 » 05 Mar 2014, 11:24

stopa nezaposlenosti u 80' je bila gotovo pa ista sa danasnjom ili ne citam tablicu kako treba?
usprkos prezaposlenosti u drzavnom sektoru?

bla, mislim da je poredjenje gotovo pa nemoguce jer ne radi se samo o brojkama nego o dva potpuno suprotna sistema.
otvoreno trziste i socijalisticko 'ekonomsko planiranje' nemaju uporedive vrijednosti.
komoditeti, vrijednost rada itd.. da bi se sve to uzelo u obzir i svelo na neke usporedive trebalo bi se maknuti od osnovnih vrijednosti oba sistema te bi tako i svaki rezultat bio netocan u stvarnosti :cudi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Konsultant » 18 Mar 2014, 07:15

Prije smo imali linearnu prezaposlenost po svim sektorima privrede, sada imamo privatni sektor koji muze radnike i tegli za javni sektor u kojem ima hrpa nepotrebne administracije.

Trenutna stopa nezaposlenosti je oko 44,5% - izvor. Tu treba odbiti rad na crno, muljanje povremenim zaposljavanim i fiktivnim otkazima. Mozda je nekih 30-35 %, sto je jos uvijek puno.

http://www.usinflationcalculator.com/ pokazuje danas protuvrijednost dolara. 4 milijarde dolara je nekih danasnjih 9-10 milijardi $ ili 7 milijardi € sto je otprilike u prosjeku nekih 1 miljardi € po republici. Dug novih drzava je ogroman u poredjenju s devedesetim kada je bilo 15 milijardi duga odnosno danasnjih 25 milijardi $. Sve bivse republike zajedno duguju preko 110-120 milijardi € sto je trecina duga Grcke koje su nabili za 20 godina postojanja.

Ukratko opstajemo tako sto svake godine svjesno idemo u zaduzivanje. Strategija svih stranaka na ovim prostorima je zamazivanje situacija do sljedecih izbora, ne sprovodjenje bolnih reformi i tolerisanje pojedinim firmama ne placanje poreza.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Dzagoda » 18 Mar 2014, 10:54

Konsultant wrote:
Ukratko opstajemo tako sto svake godine svjesno idemo u zaduzivanje. Strategija svih stranaka na ovim prostorima je zamazivanje situacija do sljedecih izbora, ne sprovodjenje bolnih reformi i tolerisanje pojedinim firmama ne placanje poreza.
Ne govori istinu, rece narod da si komunista! :hihi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 19 May 2019, 10:34

Federacija dostigla 84 posto uposlenosti cijele Republike BiH iz 1991.



Nova vlada, bez obzira kada će biti imenovana, imat će mnogo bolje preduvjete za rad nego što je imala naša vlada, izjavila je dopremijerka i ministrica financija Federacije BiH Jelka Milićević.
Kako ističe, puno se uradilo vezano za zakone koji reguliraju financijsko upravljanje, kontrolu i nadzor nad javnim sredstvima, poboljšanje kreditne sposobnosti vezano za velike investicije projekte, a postoji i tendencija rasta prihoda za što se vezuje i povećanje broja zaposlenih.

"Mi smo na dan 30. travnja ove godine imali ukupno zaposlenih 531.492. Federacija nikada nije imala toliki broj radnika. Republika BiH je 1991. godine imala 631 tisuću uposlenih, a Federacija sama danas ima 84 posto od tog broja", naglašava Milićević.

Govoreći o novoj Reformskoj agendi, federalna ministrica financija kaže da su do sada održana tri pripremna sastanka u vrlo širokom krugu sudionika.

"Reformska agenda traži jasno opredjeljenje svih političkih čimbenika u BiH i svih razina vlasti. Taj dio smo, rekla bih, zajednički definirali i sljedeći korak je da se formira vlast na razini BiH i u Federaciji, a tada će se moći pristupiti detaljnom definiranju Reformske agende, izrade akcijskih planova i preuzimanja obveza po tim akcijskim planovima", izjavila je za Fenu dopremijerka i federalna ministrica financija Jelka Milićević.
online

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by damir5 » 19 May 2019, 10:39

Ja citam 84% od republike srpske :grana :damir
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2019, 09:44

BDP bi uskoro mogao preći 10.000 KM po stanovniku u BiH, a susjedi su to davno "završili"


Image

Bosna i Hercegovina bi 2020. godine mogla preći bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku u iznosu od 10.000 konvertibilnih maraka. Bio bi to prvi put nakon rata da naša zemlja dostigne tu psihološku granicu razvijenosti. Tužno je što će i tada ova brojka izgledati mala u odnosu na susjedne zemlje, a da ne spominjemo srednje razvijene države Evrope.
Prema Agenciji za statistiku BiH, BDP za BiH za 2018. godinu nominalno je iznosio 33,4 milijarde KM i u odnosu na 2017. godinu nominalno je veći za 6,48 posto, dok je realni rast iznosio 3,62 posto.

Posmatrano po djelatnostima, značajniji rast bruto dodane vrijednosti bilježe proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija
(25,14 posto); poljoprivreda, šumarstvo i ribolov (12,03 posto) te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (10,34 posto).

Kada uzmemo podatke entitetskih i državne agencije za statistiku, možemo pratiti procentualni rast BDP-a u poslijeratnom periodu.

Godine 2005. BDP po stanovniku je iznosio 4.480 KM, 2006. godine on je bio 5.031 KM, 2007. bio je 5.683 KM... Evidentan je i blagi padom tokom 2009. i 2012. godine. U godinama poslije sve do danas on raste u procentuelnim iznosima od 1 do 3,5 posto. Također, treba napomenuti da je rast prije recesije bio veći od 5 posto te da se na takav nivo još uvijek nismo vratili.

S obzirom na to da BDP po stanovniku, prema podacima Agencije za statistiku BiH, za 2018. preliminarno iznosi 9.556 konvertibilnih maraka, a da su projekcije za 2019. godinu izrečene u procentima od 3,4 i 3,5 posto, zaključak je da se Bosni i Hercegovini približava psihološka granica od 10.000 KM BDP-a po stanovniku.

Svakako, šanse da će se to desiti ove godine su male i ne odgovaraju predviđanjima, ali ako ona ostanu stabilna za 2020. godinu, BPD po stanovniku će preći 10.000 konvertibilnih maraka.

Agencija za statistiku BiH:

2008. - 6.444 KM
2009. - 6.258 KM
2010. - 6.397 KM
2011. - 6.711 KM
2012. - 6.709 KM
2013. - 6.979 KM
2014. - 7.135 KM
2015. - 8.126 KM
2016. - 8.515 KM
2017. - 8.954 KM
2018. - 9.556 KM (preliminarno)


S druge strane, psihološki lijepa brojka nije pokazatelj napretka. U slučaju Bosne i Hercegovine, u kontekstu napretka regije i protoka godina od kraja rata, ona je pokazatelj stagnacije.

Procjena hrvatskog BDP-a po stanovniku za 2019. godinu iznosi nešto iznad 15.000 dolara ili oko 26.000 KM, procjena za Srbiju je oko 13.200 KM, a Crnogorci ove godine mogu očekivati BDP po stanovniku od oko 15.200 KM.

"Sve ispod šest posto je za nas stagnacija jer region brže napreduje od nas. Tri posto je ništa kako napreduju drugi. To se odmah odražava na plate i standard, a građani nemaju vremena da čekaju i odlaze u druge razvijene zemlje gdje ih čeka standard", kaže za naš portal ekonomski analitičar Faruk Hadžić.

Hadžić kaže da je i prosječna plata od 1.000 KM, koja je također iza ćoška, jedan neiskren pokazatelj jer, prema njegovom mišljenju, prijavljene plate u realnom sektoru jedva prelaze 600 konvertibilnih maraka.

Rast plata, ukratko, bit će osiguran smanjenjem doprinosa i većim procentualnim povećanjem BDP-a po stanovniku, bez obzira na lijepe brojeve od 10.000 KM po stanovniku.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Konsultant » 29 Jul 2019, 10:21

Kod nas ide sve kilavo i sto je receno u pjesmi, korak naprijed nazad dva. Vec je bilo price o kokretnim statistikama. Ispada da BiH procentualno oko 60% u porezima na dohodak ostvaruje se od plata do 700 KM neto. Gradnja puteva ide izuzetno slabo dok se uredno naplacuje prilikom registracije vozila, akciza na gorivo i jos smo saletili nesto od ino dugo. Dosadi vise isto ponavljati.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Bla » 29 Jul 2019, 10:22

Samo da uprostim ovo što je ekonomski analitičar izjavio

Pa parafraziram
Rast plata bit će osiguran većim procentualnim povećanjem BDP-a po stanovniku
Ma hajde :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Bla » 29 Jul 2019, 10:25

Konsultant wrote: 29 Jul 2019, 10:21 Kod nas ide sve kilavo i sto je receno u pjesmi, korak naprijed nazad dva. Vec je bilo price o kokretnim statistikama. Ispada da BiH procentualno oko 60% u porezima na dohodak ostvaruje se od plata do 700 KM neto. Gradnja puteva ide izuzetno slabo dok se uredno naplacuje prilikom registracije vozila, akciza na gorivo i jos smo saletili nesto od ino dugo. Dosadi vise isto ponavljati.
haj nađi konkretne cifre, koliko legne godišnje od registracije, koliko od akciza, pa se onda može pričati za šta je to dovoljno a za šta nije. :misli
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2019, 10:37

Bla wrote: 29 Jul 2019, 10:25
Konsultant wrote: 29 Jul 2019, 10:21 Kod nas ide sve kilavo i sto je receno u pjesmi, korak naprijed nazad dva. Vec je bilo price o kokretnim statistikama. Ispada da BiH procentualno oko 60% u porezima na dohodak ostvaruje se od plata do 700 KM neto. Gradnja puteva ide izuzetno slabo dok se uredno naplacuje prilikom registracije vozila, akciza na gorivo i jos smo saletili nesto od ino dugo. Dosadi vise isto ponavljati.
haj nađi konkretne cifre, koliko legne godišnje od registracije, koliko od akciza, pa se onda može pričati za šta je to dovoljno a za šta nije. :misli

Akcize su stupile na snagu 01.02.2018.
Za prvih pet mjeseci, prikupljeno je oko 165.000.000 BAM.
Do 29.04.o.o.g, prikupljeno je preko 300.000.000 BAM
"Iznos od 300 miliona KM se dobije na osnovu potrošnje goriva. U prošloj godini je potrošnja bila oko 1,6 milijardi litara. Kada se ovaj broj podijeli sa 12 mjeseci, dobije se mjesečna potrošnja od oko 133.333.333 litara. Ovaj iznos se pomnoži sa 0,15 KM po litri i sa 15 mjeseci, tako da se dobije iznos od oko 300 miliona KM", objašnjava Hadžić.

To znači da je do sada prikupljeno oko 350.000.000 BAM.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Bla » 29 Jul 2019, 10:46

Meni odmah klica sumnje proradi da li taj zna o čemu priča, pogotovo zato što kao laik nađem stope akciza na sajtu poreske
koje nisu 15 pfeninga nego 30 i 35. A pošto ne mogu na logičan način da dođem do tih 15, onda mi se sumnja samo poveća. :hm
Akciza se obračunava i plaća u apsolutnom iznosu po mjernoj jedinici i/ili po proporcionalnoj stopi.
Za naftne derivate akciza se plaća po litru, i to na:
a) dizel-gorivo i ostala plinska ulja 0,30 KM;
b) petrolej (kerozin) 0,30 KM;
c) motorni benzin - bezolovni 0,35 KM;
d) motorni benzin 0,40 KM;
e) lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS) 0,30 KM.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2019, 10:51

Pa eto, onda bi cifra bila duplo veća. Cca 700 miliona, a za toliko para mogli bi da probiju cijelu tu planinu Prenj i još da im ostane da časte radnike janjetinom u Jablanici.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Konsultant » 29 Jul 2019, 10:59

Koliko god se prihoda ostvarilo, problem je samo sto prikupljeni novac nije otisao u namjenjeno.
Sumarno, prihod jeste veci BDP bolji, medjutim troskovi porodice su veci na godisnjem nivou i zbog toga trubi zivotni standard para. Hrpu izdataka sada placaju na godisnjem nivou, sto se provuce malo ovdje malo ondje pa direktno ne osjetis.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Bla » 29 Jul 2019, 11:10

zarovih se malo po zakonima i kaže ovako, u izmjenama s kraja 2017.
Član 1.
U Zakonu o akcizama u Bosni i Hercegovini ("Službeni
glasnik BiH", br. 49/09, 49/14 i 60/14) u članu 2. stav (2) mijenja
se i glasi:
"(2) Naplaćeni prihodi od putarine u iznosu 0,25 KM za
izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih
puteva vode se na posebnom podračunu otvorenom kod
Centralne banke Bosne i Hercegovine, a ti prihodi bit će
raspodjeljivani u skladu sa Zakonom o uplatama na
Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda.".
Član 7.
Član 35. mijenja se i glasi:
"Član 35.
(Osnovica i iznos)
(1) Putarina kao vrsta indirektnog poreza plaća se na biogoriva
i biotečnosti iz člana 4. stav (1) tačka g) ovog zakona i na
naftne derivate iz člana 5. stav (1) tač. a), b) i e) ovog
zakona.
(2) Putarina iz stava (1) ovog člana plaća se u iznosu:
a)
0,15 KM po litru proizvoda, odnosno kilogramu
tečnog naftnog plina za puteve i
b)
0,25 KM po litru proizvoda, odnosno kilogramu
tečnog naftnog plina za izgradnju autoputeva i za
izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva, od čega se
0,20 KM odnosi na izgradnju autoputeva, a 0,05 za
izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva."
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2019, 11:11

Ne zaboravimo i porast potrošnje.
Nek jugonostalgičari pričaju šta hoće, ali nikad se nije ovako dobro živilo, pa eto, čak se biraju radnam jesta i plate.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Ekonomija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2019, 11:12

Bla wrote: 29 Jul 2019, 11:10
(2) Putarina iz stava (1) ovog člana plaća se u iznosu:
a)
0,15 KM po litru proizvoda, odnosno kilogramu
tečnog naftnog plina za puteve i
b)
0,25 KM po litru proizvoda, odnosno kilogramu
tečnog naftnog plina za izgradnju autoputeva i za
izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva, od čega se
0,20 KM odnosi na izgradnju autoputeva, a 0,05 za
izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva."
[/quote]


Mensečini da je onaj lik iznad pobrkao putarine i akcize :hm
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests