Kako motivirati uposlene

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Kako motivirati uposlene

Post by Terasa svjesti » 02 May 2015, 20:44

Evo nekih od primjera :

Besplatno pivo svakog petka

Što kažete da firma časti pivom svakog petka u tjednu? E, upravo to doista radi jedna firma s Floride – u lokalnom kafiću svaki zaposlenik ima po jedno besplatno pivo. Događaj zovu Free Cart Fridays te baš svaki zaposlenik dobije po jedno hladno pivo. Živjeli!

Besplatno čišćenje

Tvrtka S. C. Johnson ima oko 12,000 zaposlenika, a bavi se proizvodnjom proizvoda za čišćenje. Svim svojim radnicima nudi razne besplatne usluge čišćenje i pranja rublja.

Šoping centar samo za zaposlenike

Microsoft ima posebne šoping centre koji se zovu 'The Commons', a čije usluge smiju koristiti samo njegovi zaposlenici. U njima, osim što mogu šopingirati, također mogu jesti te odigrati football ili poslati pošiljku iz poštanskog ureda.

Parada za zaposlenika mjeseca

Tvrtka Zappos ima program nazvan Heroj. U tom programu biraju zaposlenika mjeseca, a obično je to onaj zaposlenik koji dobije najviše bonusa od drugih kolega. Kada se proglasi heroj mjeseca, za njega se održava malena parada u firmi te uz to ima i natkriveno parking mjesto mjesec dana i bon od 150 dolara te – plašt.

Ljubimci u uredu

Tvrtka Airbnb koja se bavi iznajmljivanjem turističkog smještaja dozvoljava svojim zaposlenicima da svakog dana sa sobom dovode kućne ljubimce u ured. Osim ovoga, nude im i satove joge te su postavili stolove za stolni tenis kako bi zaposlenici mogli poigrati kada to žele.Prostitutke

Njemačka osiguravajuća kompanija održava godišnje partije za top zaposlenike na kojima im se nude - besplatne prostitutke. Mogu izabrati koju hoće i biti s njom koliko žele, sve na račun firme.Odjel za zabavu

Jedna američka firma ima Odjel za zabavu koji organizira 'dan pidžama' ili 'dan kada se oblačimo kao sedamdesetih godina'. Cilj je da tih dana ljudi dođu obučeni na određeni način i pri tome se dobro zabave i zbliže.

Majmun u uredu

Eric Ryan, osnivač tvrtke za proizvodnju sapuna i sredstava za čišćenje sam organizira zabavne stvari za svoje zaposlenike. Tako se jednom obukao kao čimpanza, a jednom je organizirao zabavu u svom uredu na kojoj su svi u mraku blicali svojim mobitelima. Kaže da tako zaposlenicima poručuje da rade na posebnom mjestu na kojem je zabavno.

Poruka napisana rukom

Živimo u digitalno doba i mnogo toga tipkamo i printamo. Gdje je nestalo dobro stare ispisivanje riječi olovkom i rukom? Stanley McChrystal, umirovljeni general američke vojske kaže kako je svake godine slao rukom pisane zahvalnice svojim vojnicima, godišnje oko 2.000. Neke je kasnije našao uokvirene na zidu kuća.

Soba za drijemanje

Mnoge američke tvrtke imaju sobe za drijemanje. Ističe se kako je kratak san itekako okrepljujuć pa mnoge tvrtke ulažu u prostorije u koje stavljaju kauče na kojima njihovi zaposlenici mogu odrijemati kada ih uhvati žuta minuta.


:cvike
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Bla » 02 May 2015, 21:52

Američki tip poslovanja većinom ovdje baš i nije primjenljiv, samim tim ni način motivacije.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Terasa svjesti » 02 May 2015, 21:55

Ne znam bla zabrrinjava me ono najavljivenje ugovora o radu i zaposljavanje na određeno vrijeme .

Mene lično spomenuto ne dotiče jer bih sa duplim ratnim stažom i još nekim benificajma u penziju bih trebao za manje od desetak godina .

Tko preživi pričaće se druže. ;)
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Biba » 02 May 2015, 21:59

...a dobro ak nude samo prostitutku, da ne nude kakvu životinju...cccc ...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Terasa svjesti » 02 May 2015, 22:01

Ovo nije loše za pivo ali kod nas je problem što ljudi nezanju stati na jednom , mora se platiti po tura a onda u krug .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Bla » 02 May 2015, 22:12

Terasa svjesti wrote:Ne znam bla zabrrinjava me ono najavljivenje ugovora o radu i zaposljavanje na određeno vrijeme .
To je malo opširno, možeš li navesti neki primjer koji bi trebao biti zabrinjavajući. Lakše je konkretnu stvar izanalizirati i navesti različite posljedice koje može da izazove kao i načine da se isti zaobiđu, jer nisam mišljenja da su stvari crno-bijele kada se tiče tih zakona. Negdje se dobije, negdje se izgubi, pa je bitno šta prevagne.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Terasa svjesti » 02 May 2015, 22:24

Ne znam Bla , prije je bilo drugačije i socijalni slučajevi pa i retardi imali su neko zapošljenje . A danas . Mislim da je zakon o radu pretrpio mnoge izmjene i da su Sindikati samo forme radi u preduzećima, osobito u privatnom sektoru.

O kolelktivnim ugovorima ne trebe ni pričati vidiš u medijima da se gotovo nigdje zagarantovana prava ne mogu ispoštovati .
Općenit,o čitav Državni aparat nam je nakrivo nasađen Bla .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Mohr » 14 Dec 2017, 13:20

Svega i svačega, osim povećanja plaće, bezbeli...

Pa evo ovako, recimo npr. kao što to čine Plenky & co. :p


Iako je Vlada odlučila minimalnu plaću u Hrvatskoj iduće godine povećati za samo 131 kunu, odnosno na 2.752 kune, ne stišavaju se negodovanja poslodavaca. :zid To će, kažu, povećati cijenu njihovih proizvoda i usluga, (dabome, sakato-klimaktična gospoda ne kaže da će im unekoliko umanjiti profit, no da će povećati cijene njinih proizvoda i usluga, jer ne pada im na pamet da automatski ne dižu cijene, kako bi zadržali mnogopoštovanu konkurentnost!!!Dočim će i samo tobožnje povećanje minimalca odmah biti proždrano povećanjem cijena... :sex ) čime će »izgubiti konkurentnost« prema takmacima iz Europske unije. Međutim, strahovanja poslodavaca nisu previše opravdana.

Ponajprije, Vlada se unaprijed pobrinula da poslodavcima nadoknadi novac koji će radnicima isplatiti za povećane minimalce. Zbog smanjenja poreza i doprinosa, poslodavci će biti rasterećeni za oko pola milijarde kuna – koje će se dijelom preliti u džepove zaposlenih, i to na štetu državnoga proračuna. (Eto, može li bolje?!)

Drugo, strahovanja poslodavaca nisu utemeljena jer su realne plaće u Hrvatskoj nakon krize iz 2008. doživjele najveći pad u EU-u, nakon Grčke. U svim novim, tranzicijskim članicama Unije plaće su zaostajale, iako je produktivnost rasla. Ali u Hrvatskoj su se rekordno srozale – sa 43 na 37 posto prosjeka zapadne Europe, prema istraživanju Europskog sindikalnog instituta (ETUI).

Treće, u gotovo svim novim članicama EU-a plaće ove godine rastu daleko brže nego u Hrvatskoj, a najbrže upravo minimalne plaće. Dok hrvatske prosječne plaće rastu po stopi od oko 5 posto, kao u Poljskoj, u Češkoj rastu 7 posto, u Bugarskoj 10, u Mađarskoj 13, a u Rumunjskoj 15 posto na godišnjoj razini.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Chloe » 14 Dec 2017, 13:48

Moj šef je ekspert za demotivaciju radnika ... :cool

Ionako imamo stroga pravila, sve je u stilu "Big Brothera" - u toaletu jedino nema kamera - bar mislim ... :ooo
E onda je on nametnuo svoja pravila ... ali :jupi ... još nam nije disati zabranio.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Bla » 14 Dec 2017, 22:11

Ko će prije u penziju? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Mala_Mu » 14 Dec 2017, 22:13

Terasa, za 7 godina mozda i manje :ooo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Melek » 14 Dec 2017, 22:14

Chloe wrote: 14 Dec 2017, 13:48 Moj šef je ekspert za demotivaciju radnika ... :cool

Ionako imamo stroga pravila, sve je u stilu "Big Brothera" - u toaletu jedino nema kamera - bar mislim ... :ooo
E onda je on nametnuo svoja pravila ... ali :jupi ... još nam nije disati zabranio.
Pa ima li nafake od sindikata? Ima li gazda dozvolu da postavlja kamere?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Heidi » 14 Dec 2017, 22:15

Mrkva i bič.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Socrates » 14 Dec 2017, 22:18

Chloe wrote: 14 Dec 2017, 13:48 Moj šef je ekspert za demotivaciju radnika ... :cool

Ionako imamo stroga pravila, sve je u stilu "Big Brothera" - u toaletu jedino nema kamera - bar mislim ... :ooo
E onda je on nametnuo svoja pravila ... ali :jupi ... još nam nije disati zabranio.
U principu, vlasnik firme ima pravo da postavlja kamere gdje hoce, osim WC-a, jer je to njegovo vlasnistvo. To ukljucuje I drzavu.

Ali, mora unaprijed da obavijesti ljude koji ce "ispasti" na tim kamerama da ce biti snimani. Znaci I zaposlene I stranke.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35632
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 549 times
Status: Online

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Venera » 14 Dec 2017, 22:20

Chloe wrote: 14 Dec 2017, 13:48 Moj šef je ekspert za demotivaciju radnika ... :cool

Ionako imamo stroga pravila, sve je u stilu "Big Brothera" - u toaletu jedino nema kamera - bar mislim ... :ooo
E onda je on nametnuo svoja pravila ... ali :jupi ... još nam nije disati zabranio.
kako izdrzite raditi :123 oziljno pitam :place
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Melek » 14 Dec 2017, 22:22

Ovdje za video nadzor mora da se napravi ugovor sa sindikatom koji pokriva doticne zaposlene, da se informisu zaposleni i da se posalje formalna prijava regionalnoj upravi, ako nema toga nije ok..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Chloe » 14 Dec 2017, 22:24

Melek wrote: 14 Dec 2017, 22:14
Chloe wrote: 14 Dec 2017, 13:48 Moj šef je ekspert za demotivaciju radnika ... :cool

Ionako imamo stroga pravila, sve je u stilu "Big Brothera" - u toaletu jedino nema kamera - bar mislim ... :ooo
E onda je on nametnuo svoja pravila ... ali :jupi ... još nam nije disati zabranio.
Pa ima li nafake od sindikata? Ima li gazda dozvolu da postavlja kamere?
Video nadzor je ok, imamo ga godinama, nișta novo ...
A zna se u koju svrhu je ... ma, ne može to potrajati. Razultati su sve lošiji. Godinu ćemo završiti puno lošije nego prošlu.

Bla, čini mi se da imam 24. godine radnog staža :hm ... Koliko imam do penzije po novom zakonu?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Socrates » 14 Dec 2017, 22:25

I ovdje se mora sve to uraditi, ali bilo koji sindikat nema autoritet da bilo kako sprijeci tu akciju.

Sa druge strane, zabranjeno je snimati razgovore zaposlenih.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by Chloe » 14 Dec 2017, 22:34

statebriga wrote: 14 Dec 2017, 22:20
Chloe wrote: 14 Dec 2017, 13:48 Moj šef je ekspert za demotivaciju radnika ... :cool

Ionako imamo stroga pravila, sve je u stilu "Big Brothera" - u toaletu jedino nema kamera - bar mislim ... :ooo
E onda je on nametnuo svoja pravila ... ali :jupi ... još nam nije disati zabranio.
kako izdrzite raditi :123 oziljno pitam :place
Kako nemamo izbora. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Kako motivirati uposlene

Post by uvijek_kontra » 14 Dec 2017, 22:38

To s kamerama se da srediti.
Pozovete inspekciju i to je to.

Bilo je tako gdje sam ja radila pa je aman neko pozvao
jer se vec sve spremili da postave kamere nove i odustali.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests