Razgovor za posao

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Razgovor za posao

Post by storm » 18 May 2015, 15:58

Aplikacija pod nazivom Value My CV daje procjenu vaše godišnje plaće, a procjena se temelji na radnom iskustvu, obrazovanju, stručnim usavršavanjima, nagradama i slično...
Piše: M. Bani.

Image

Screenshot: YouTube

PORTAL za zapošljavanje Adzuna izbacio je zgodnu aplikaciju koja na temelju podataka u životopisu procjenjuje koliko kandidat za POSAO "vrijedi" na tržištu rada. Inicijativa je to s ciljem da se olakša situacija svima onima koji se spremaju na razgovor za POSAO.

Na nezgodno pitanje "Koliko mislite da bi Vaša plaća treba iznositi?" sada umjesto vas odgovor može dati aplikacija pod nazivom Value My CV. Nakon što u za to predviđen prostor unesete svoj CV (podržava 30 formata, između ostaloga i PDF dokumente, ali životopis mora biti na engleskom jeziku), aplikacija kroz nekoliko sekundi izbacuje procjenu vaše godišnje plaće.

Procjena se temelji na vašem dosadašnjem radnom iskustvu, obrazovanju, statusu i veličini kompanija u kojima ste radili te raznim drugim čimbenicima, kao što su stručna usavršavanja, nagrade, preporuke... Ukratko, sve ono što bi razmotrio i vaš poslodavac.

A aplikacija je korisna ne samo ako idete na razgovor za posao, nego i za povremenu procjenu vašeg CV-ja kako biste se podsjetili na to kolika je njegova "trenutna" vrijednost, a usput nudi i niz sugestija vezano za poslove koji bi vam, na osnovu onoga što piše u vašem životopisu, najviše odgovarali. A ako želite provjeriti što aplikacija kaže za vaš CV, možete to napraviti na sljedećoj poveznici http://try.adzuna.co.uk/value-my-cv/
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Julia-Klara » 18 May 2015, 16:03

Ne znam koliko aplikacija moze biti korisna, osim mozda informativno
Cijena rada za iste poslove nije jednaka u svim drzavama, ali ni u razlicitim kompanijama
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by storm » 18 May 2015, 16:19

Vjerojatno samo kao provjera da... Ici na interview i pobuniti se jer app pokazuje visu cijenu bi bilo zanimljivo :oo
Mozda kao istocnica za temu popunjavanja CV-a, za mlade koji traze posao vani...
A ti si tu jako iskusna pa udijeli koji savjet... Mozda neke dobre stranice :)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Julia-Klara » 18 May 2015, 16:30

Pa eto... Poslovni CV ne bi trebao biti duzi od 3 (pune) stranice, s fokusom na posljednje funkcije koje ste obavljali,ali da se iz opisa da zakljuciti kako ste vi zapravo prava osoba za poziciju za koju se prijavljujete

Ljudi misle da je najbitnije opisati sve sto ste radili, sto je greska, jer i moj detaljan CV je duzi od 10 stranica, (pretjerano i nepotrebno), i poslodavci (Human Resource) takve i ne citaju, nazalost

Kod samog razgovora se fokusirati na aplikaciju za posao, "prodati" se kao savrsen kandidat za isti,mada moramo biti svjesni da iako se pozicija mozda zove isto kao i ona koju smo imali u staroj kompaniji nema nikakve veze za novom-procesi,alati,nacin poslovanja je uvijek drugaciji.

Najbitnije je biti fleksibilan, u velikim kompanijama i slobodan (po mogucnosti) jer je radno vrijeme takvo da se moraju pokrivati bar tri kontinenta sa svim vremenskim razlikama.

Sta jos :ovaj Velika poznata svjetska kompanija ne znaci nuzno i vise para, tako da ako bas pozove IBM na intervju ne razmisljate o hiljadama eura koje kao pocetnik mozete zaraditi, plus i to ovisi od drzave do drzave. Ponavljam, nije ista cijela Service Delivery Managera u Ceskoj i Svicarskoj ;)

Ovo samo malo iz moje perspektive ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Konsultant » 25 May 2015, 09:16

aplikacija kroz nekoliko sekundi izbacuje procjenu vaše godišnje plaće.
Aplikacija vjerovatno provjerava zanimanje, godine staza, mozda jos koji parametar. Sve je to ugrubo. Nista spektakularno, procjenu svog zanimanja mozete naci na dosta stranica.
Ovo sto Julia rece je logicno, ne moze aplikacija znati gdje je kolika plata i koliko. U privatnom sektoru je tako, na osnovu procjene, potreba i zelja.
U javnom sektoru je sve definisano pravilnikom o sistemazaciji. Na osnovu njega je definisan opis poslova. Plata za neku poziciju se racuna iz osnovice i koeficienta za poziciju.

oooo1
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 22 Sep 2011, 10:38
Contact:
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by oooo1 » 28 May 2015, 13:49

Ne svidja mi se ideja da softver, tj. program odlucuje o tako osetljivom pitanju. To ne znaci da ce softver, tj. program apriori doneti losu odluku, ali ta cinjenica nas vodi u bestraga.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by storm » 28 May 2015, 15:06

Ne odlučuje software ni o cemu... Tek da vidis gdje si... Posebno jer smo mi glede prakse zapošljavanja i konkuriranja vani, ne u prošlom, nego pretproslom stoljeću...
Naravno, potpuno koristna je ta aplikacija tamo gdje je i postavljena i prilagođena uvjetima trzista zapošljavanja, a to je Engleska, ako se ne varam.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mojper
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 20 Mar 2014, 23:29
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by mojper » 28 May 2015, 15:42

Kakve procjene, kakvi bakrači. Kod nas dođeš na razgovor, kaže oćeš radit za 2500kn (cca 625KM, što je za naš standard u HR ništa) pa ti vidi. Ako nećeš samo ti se nasmije i kaže - ima ko hoće. Čak su svojevremeno izmislili i nove plaće od 1600kn (400KM) za ljude bez iskustva, kao prvih 2 godine za tu plaću, al te nakon toga poslodavac nemora zadržat već može uzet novog za istu lovu. Užas.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by storm » 28 May 2015, 16:06

mojper wrote:Kakve procjene, kakvi bakrači. Kod nas dođeš na razgovor, kaže oćeš radit za 2500kn (cca 625KM, što je za naš standard u HR ništa) pa ti vidi. Ako nećeš samo ti se nasmije i kaže - ima ko hoće. Čak su svojevremeno izmislili i nove plaće od 1600kn (400KM) za ljude bez iskustva, kao prvih 2 godine za tu plaću, al te nakon toga poslodavac nemora zadržat već može uzet novog za istu lovu. Užas.
O tome ti pricam... Absurdistan :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Julia-Klara » 28 May 2015, 16:10

zakon ponude i potraznje :cudi
tako je svigdje,i svima kazu isto - ako neces ti ima ko hoce
take it or leave it!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Nela » 28 May 2015, 16:24

To sto neko ima iskustva nuzno ne znaci da je sposoban i zna raditi neki posao. Sjetimo se samo babinih sinova po raznoraznim firmama. Godinama se broji da rade a ne znaju se cestito potpisati.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Julia-Klara » 28 May 2015, 16:29

hmm...
pod iskustvom se ne smatra samo znati raditi neki posao (opet licno iskustvo)
iskustvo bar u ovom svijetu gdje sam sad je kako se dobro snalazis u odredjenim situacijama
kada pricamo o istim nazivima poslova ne znaci da je posao isti, da ce se iste radnje raditi, naprotiv
svaka kompanija ima svoje procese, programe,aplikacije s kojima radi, i kada se se prodruzis drugoj budi siguran da ces bar prva tri mjeseca provesti u ucenju kako se posao radi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Nela » 28 May 2015, 16:34

Jasno je meni sta ti JK govoris. Ali ovdje se gleda samo iskustvo, vjeruj da 99% direktora ne zna da isti posao u razlicitim firmama se vodi kroz razlicite programe.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Julia-Klara » 28 May 2015, 16:45

Vjerujem... Najzalosnije je sto ti ljudi uglavnom nemaju ideje kako popraviti situaciju , sto firme, sto ljudi, sto prozivoda (uslovno receno)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Nela » 28 May 2015, 16:51

Ovdje samo vazi pravilo rodbinskih odnosa. Mozes da imas ne znam koje iskustvo, vrhunske preporuke, nista ne vrijedi ako nemas stelu.
Najveca tuga je sto kad procitas oglas, imaju 1001 uslov, a ono sto pruzaju je 500km.
Jedne prilike su me zvali iz jedne "jake" firme. I odem na razgovor. Jedino su zaboravili da mi traze poznavanje i potvrdu o poznavanju nuklearne fizike. I jednu njihovu stavku nisam zadovoljavala a to je usmjerenje obrazovanja. Pitam zasto su me uopste zvali kad znaju koje sam struke. Zvali su zbog prethodnih iskustava van struke. I na kraju balade kaze zena plata je 200km i provizija od nekih 2-3% :sok , ja cekam kad ce se nasmijati, ona mrtva ozbiljna. Zahvalim se i kazem da ci doci da kad polozim za vozanje rakete i usvojim znanja iz nuklearne fizike.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Julia-Klara » 28 May 2015, 16:52

:valja
ne znam sta da ti kazem :cudi kad pogledam brcanske firme, pa vjerujem da bih bar 10 od njih uspjesnije vodila od ljudi koji to rade :cudi ali ko sam ja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Nela » 28 May 2015, 17:41

Kad vidim ko je sve direktor dodje mi da se objesim :lupa
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Bla » 28 May 2015, 18:06

fino 2000KM, registrujete i vodite, ili u RS-u za markicu, tj. 500 jer treba nekih papirčina sabrati.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Krokodil Behko » 28 May 2015, 19:18

mojper wrote:Kakve procjene, kakvi bakrači. Kod nas dođeš na razgovor, kaže oćeš radit za 2500kn (cca 625KM, što je za naš standard u HR ništa) pa ti vidi. Ako nećeš samo ti se nasmije i kaže - ima ko hoće. Čak su svojevremeno izmislili i nove plaće od 1600kn (400KM) za ljude bez iskustva, kao prvih 2 godine za tu plaću, al te nakon toga poslodavac nemora zadržat već može uzet novog za istu lovu. Užas.

Slično je i ovdje, ako ne i gore. Postojali su poticaji za otvaranje radnih mjesta. Vlasnici firmi, pokupe novac, zaposle ljude na taj neki obavezni rok i čim on prođe, noga svima.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Razgovor za posao

Post by Biba » 28 May 2015, 20:00

Krokodil Behko wrote:
mojper wrote:Kakve procjene, kakvi bakrači. Kod nas dođeš na razgovor, kaže oćeš radit za 2500kn (cca 625KM, što je za naš standard u HR ništa) pa ti vidi. Ako nećeš samo ti se nasmije i kaže - ima ko hoće. Čak su svojevremeno izmislili i nove plaće od 1600kn (400KM) za ljude bez iskustva, kao prvih 2 godine za tu plaću, al te nakon toga poslodavac nemora zadržat već može uzet novog za istu lovu. Užas.

Slično je i ovdje, ako ne i gore. Postojali su poticaji za otvaranje radnih mjesta. Vlasnici firmi, pokupe novac, zaposle ljude na taj neki obavezni rok i čim on prođe, noga svima.
Moj sin je dugo redio neprijavljen.Gazda je garant dobio taj poticaj.Nedavno je tek prijavio radnike.Svakako se ponašao prema radnicima.Mnogi su ga napustili.Moj sin zaista zna puno popravaka na autu raditi.Gazda je očekivao i nemoguće na autu da popravi što uopće u domeni posla ...ali moj sin ne dozvoljava da ga gatda gazi.Bio ga je napustio na nekoliko dana i gazda je molio djada da nagovori mog sina da se vrati.Znam puno primjera kad dobiju sposobnijeg a prime šonju na posao...
Vjerujem da bi Julija puno bolje radila od mnogih direktora.Mislim da u svijetu jest važnije iskustvo od diplome.Ma kod njih je dobro to što te osposobe čak i ako neki posao nisi znao raditi...puno lakše i češće se ljudi odluče na prekvalifikaciju...Normalno je da čovjek cijeli život uči...sposobnost snalaženja i jest bitnija u svemu...
Ne znam točno kako ali kod nas se govori već neko vrijeme da će se za ravnatelje morati posebno obrazovati a ne kao do sada, svakakvih ih ima...ma neki su i kupovali diplome...a eto...ne čudim se, imam kolegice koje ni postotak ne znaju izračunati...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests