Skupoća životnih namirnica

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Hrana će biti skuplja nego u ratu: U Tuzli poskupljuju ćevapi, burek, kafa, čajevi …

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2018, 20:00

Hrana će biti skuplja nego u ratu

U SA su te cijene odavno, osim kafe, jer je većinom 1.5 maraka, pa opet svwe krcato.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hrana će biti skuplja nego u ratu: U Tuzli poskupljuju ćevapi, burek, kafa, čajevi …

Post by Mutevelija » 16 Feb 2018, 22:15

Bogatiji kanton pa ni ne osjete.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hrana će biti skuplja nego u ratu: U Tuzli poskupljuju ćevapi, burek, kafa, čajevi …

Post by rethna » 17 Feb 2018, 02:13

Kud ih guse jos im i poskupljuju. :D.
Burek, cevapi, ja bih to po krompirusi napravio omjer.
Koje je to svetogrdje da ista kosta kao i burek ili ponegdje pola marke samo jeftinije. Tako da ako je krompirusa 1.5 - 2 KM burek treba da kosta bar 20, a cevapi 80 KM :ok :oo Sve dok se narod ne osvijesti i urazumi i vrati normalne cijene, a krompirusu prodaje po cijeni od 0.01 ili daje dzaba s nadom da se ko ne uvrijedi i tada.
Ustvari najbolje zabraniti da se prodaje i priprema ikako Image
Ponekad kada udjem u pekaru namjerno pitam sta imate samo da mi nabroji i izgovori i "krompirusu", cisto da vidim progres i kakvi su mi zivci :oo
Question everything.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Hrana će biti skuplja nego u ratu: U Tuzli poskupljuju ćevapi, burek, kafa, čajevi …

Post by Nice try » 17 Feb 2018, 17:33

Krompirusa, lijepo napravljena, treba da bude na cijeni jer lako je postici da burek bude ukusan, a hajde isto postigni sa samim krompiricima i lukom
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Online

Re: Hrana će biti skuplja nego u ratu: U Tuzli poskupljuju ćevapi, burek, kafa, čajevi …

Post by spacebound » 17 Feb 2018, 17:35

rethna wrote: 17 Feb 2018, 02:13 Kud ih guse jos im i poskupljuju. :D.
Burek, cevapi, ja bih to po krompirusi napravio omjer.
Koje je to svetogrdje da ista kosta kao i burek ili ponegdje pola marke samo jeftinije. Tako da ako je krompirusa 1.5 - 2 KM burek treba da kosta bar 20, a cevapi 80 KM :ok :oo Sve dok se narod ne osvijesti i urazumi i vrati normalne cijene, a krompirusu prodaje po cijeni od 0.01 ili daje dzaba s nadom da se ko ne uvrijedi i tada.
Ustvari najbolje zabraniti da se prodaje i priprema ikako Image
Ponekad kada udjem u pekaru namjerno pitam sta imate samo da mi nabroji i izgovori i "krompirusu", cisto da vidim progres i kakvi su mi zivci :oo
Skrenucu greenu paznju na ovaj post, a onda cu u stilu rimskog imperatora da gledam borbu :jedegrozdjesjedecinabalkonuubijelojhalji

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 10:49

POTROŠITE GOMILU NOVCA, A NE KUPITE SKORO NIŠTA: Evo kako da drastično smanjite račun za namirnice!


Image

Svi kupujemo hranu i pritom ostavljamo mnogo novca na proizvode koji nam baš i ne trebaju. S ovih par trikova više nikad nećete izaći iz trgovine pitajući se na što ste potrošili novac.

1. Popis namirnica koje trebate

Prije odlaska u trgovinu razmislite što ste sve od namirnica i potrepština potrošili, zatim o tome što biste jeli i kuhali i na kraju o stvarima koje ste prošli put kupili - i ne iskoristili. Još bolja ideja je imati blok u koji ćete stalno zapisivati bez čega ste u kući ostali.

Nikad, ali nikad, ne idite u kupovinu bez popisa stvari koje trebate. Popis će vas držati usmjerenima i svi marketinški trikovi kojima se tjera kupce da više potroše na vas neće funkcionirati.

2. Akcije

Svaki put prije kupnje i nakon što ste sastavili popis onog što vam treba, provjerite akcije u trgovinama. Često ćete u par različitih trgovina naći akcije na više proizvoda s vašeg popisa, ali izaberite onu u kojoj su najveći popusti ili u kojoj je najviše proizvoda na akciji.

Ako su trgovine u relativnoj blizini, zašto ne biste obišli sve? Druga stvar je ako su trgovine daleko i trebate koristiti javni prijevoz ili trošiti benzin u autu, ali ako su blizu, vaš mjesečni budžet bi vam mogao biti jako zahvalan.

3. Poznavanje cijena

Velika većina ljudi nije svjesna pojedinačne cijene većine proizvoda koje kupuje, pa zbog toga teško prepoznaje kad se isplati kupiti neki proizvod na veliko, piše 24sata.

Nije lako pratiti cijene, to istiskuje vremena i rada, ali velika prednost je znati općenite cijene, na primjer, 10 proizvoda koje čovjek najčešće kupuje. Na taj način će iskoristiti popuste i kupiti veću količinu proizvoda koje konstantno koristi. I tu dolazimo na broj 4...

4. Kupnja na veliko

Neke stvari je dobro kupovati na akcijama i to u velikim količinama:

1. Namirnice koje nemaju rok trajanja ili imaju jako dugi rok trajanja: med, riža, alkoholni ocat, sol, gustin, šećer, alkoholna pića, instant kava, začini, sjemenke, suho voće, kava, tjestenina, konzervirana hrana

2. Sredstva za čišćenje

3. Papirnati asortiman: Toaletni papir, maramice, salvete

4. Energija: LED sijalice, baterije

5. Sredstva za ličnu higijenu: Četkice za zube, pasta za zube, dezodoransi, britvice, tamponi, ulošci, pjena za brijanje, sapuni, šamponi, gelovi za tuširanje, štapići za uši i sl.

5. Zamrzivač

Zamrzivač je izvrsno ulaganje za svakoga. U njemu se može čuvati više vrsta hrane koje zamrzavanjem ne gube, ili gube jako malo, hranjivih stvari, a omogućavaju ljudima da kupuju hranu koju jedu u velikim količinama jer ju imaju gdje držati. Meso je u proteklih par godina jako poskupilo, a većina kućnih budžeta je ostala ista ili se smanjila. Kako si priuštiti ručak s finim komadom mesa, a da se ne potroši gomila novca?

Tako što se meso kupuje na akcijama i onda zamrzava. U svakom katalogu je obično na prvoj stranici barem jedna akcija s mesom, iskoristite ju i kupite veće količine mesa koje ćete potom zamrznuti.
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Online

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by spacebound » 20 Jul 2018, 10:53

Koliko mudrosti u jednom clanku :inasab Nikad ne bih dosla na ove ideje, vjerujem ni ostali/e koj/e vode domacinstvo :lupa

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Nice try » 20 Jul 2018, 17:06

Popis je obavezan i držati ga se. Sve ostalo navedeno, manje više.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 17:13

Nice try wrote: 20 Jul 2018, 17:06 Popis je obavezan i držati ga se. Sve ostalo navedeno, manje više.
Malo sutra.
Svaki dan naletim na neku akciju, nešto mi slučajno naumpadne itd..
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Nice try » 20 Jul 2018, 17:16

Krokodil Behko wrote: 20 Jul 2018, 17:13
Nice try wrote: 20 Jul 2018, 17:06 Popis je obavezan i držati ga se. Sve ostalo navedeno, manje više.
Malo sutra.
Svaki dan naletim na neku akciju, nešto mi slučajno naumpadne itd..
Kažem iz moje perspektive gdje su akcije vrlo, vrlo rijetke.
A, spisak pravim cijeli dan. Od jutra pomalo zapisujem šta treba za sutradan i kako se čega sjetim tako i zapišem.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Zagorka » 20 Jul 2018, 20:18

Krokodil Behko wrote: 20 Jul 2018, 17:13
Nice try wrote: 20 Jul 2018, 17:06 Popis je obavezan i držati ga se. Sve ostalo navedeno, manje više.
Malo sutra.
Svaki dan naletim na neku akciju, nešto mi slučajno naumpadne itd..
Ja ne funkcioniram bez spiska. Ne donesem ono po šta sam otišla.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Mutevelija » 20 Jul 2018, 21:16

Kad imaš pare boli te briga za skupocu
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Krokodil Behko » 22 Jun 2019, 20:04

Evo zanimljive tabele (ako je tačna) kojom se porede cijene razne robe u EU i našoj regiji
Pogledajte cijene Alkohola i duhana u Norge. Tu talibansku državu treba zaobići :osama


Image
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Hannibal » 21 Jul 2019, 19:22

cijene cigara u makedoniji 😍
🐽

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Bla » 21 Jul 2019, 19:29

pa eto, ljetujte na Ohridu i život će vam biti jeftiniji nego kod kuće, a nema razloga ni da se više vraćate :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Skupoća životnih namirnica

Post by Sheval » 21 Jul 2019, 19:36

Treba zivjeti u Norveskoj. Gdje god odes, svugdje ce ti biti jeftino:)
Kad ti je Svedska super povoljna opcija za soping...ne treba dalje:)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

U BiH slijedi naglo povećanje cijena

Post by Krokodil Behko » 04 Aug 2019, 09:38

Image


Tri mjeseca su prošla otkako je Vlada Federacije BiH odobrila povećanje cijene gasa za 30 odsto. Prognoze da će to biti direktan udar na privredu ali i džepove građana, jer će lančano izazvati poskupljenja brojnih proizvoda su se obistinile, javlja N1.


“Svakodnevno sve poskupljuje, povrće, voće je skuplje nego što je ikad bilo u ovim mjesecima. Poskupilo je meso, poskupile su generalno sve namirnice, higijenske potrepštine, i tako dalje”, kazala je Lejla Čaušević-Sućeska iz Saveza samostalnih sindikata.

Zlatko Hurtić, ekonomista i savjetnik u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, kaže da je rast cijena umjeren i u skladu sa evropskim te da podaci Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine nisu mjerodavni.

“Podaci koje izbacuje Savez samostalnih sindikata su neozbiljni. Radi se o amaterskoj anketi koja nije zasnovana ni na kakvom naučnom utemeljenju i ne treba je komentirati. To nije zvanični podatak niti se može takvim smatrati ni upotrebljavati, niti taj podatak o potrošačkoj korpi postoji bilo gdje u zemljama bivše Jugoslavije niti igdje u svijetu”, rekao je.

I građani sve česće iz upotrebe izbacuju potrošačku korpu, jer im često nije teško i bez korpe ponijeti do kase sve ono što mogu da plate. Rast cijena vjerovatno jeste u skladu sa evropskim, ali ne i povećanje plata.

Evo šta su kazali građani:

“Sve je skupo, ponesem 20 maraka i ne znam da li ću moći napraviti ručak”;

“Mislim da nije sve u svemu tako strašno skupo. Skromna sam u svojim potrebama”;

“Skupo je vrlo je skupo, moja je penzija 374 marke, meni je skupo”;

“Pojeftinilo je, paradajz je bio katastrofa skup, tikvica je bila 25 KM na veliko a sad je 2 marke na stolu. Malo kalkulišemo pa izađemo na kraj”;

“Sve je skupo, plate ne idu a hrana skače”;

“Cijene su jako velike, ljudima sa mirovinama je teško, jedva sastavljaju kraj sa krajem”;

“Grozno, sve je skupo, kupujem sve pomalo”;

“Jako se malo može izdvojiti za hranu i lijekove, nešto više od 90 posto stanovništva nije u stanju sebi da priušti”;

“Mi smo umjetnici, kako preživljavamo mi smo umjetnici”;

Koliko su poskupile životne namirnice?

“Puno, baš.”

“Ni od plate ni od penzije ne može se živjeti. Da je poskupilo, poskupilo je”;

“Malo krediti, malo muvanje, nekako se preživljava”; , poručili su građani.

Možda je pojam potrošačke korpe u ovom kontekstu kod nas i dalje prisutan jer granice potreba građana BiH samo kod rijetkih prelaze njene okvire.

Većina kao da je uspjela ubjediti sebe da je zadovoljna ukoliko ovaj komad plastike – korpu – svakodnevno uspije napuniti najosnovnijim namirnicama. Uprkos tome što pojedini penzioneri zive od 370KM, novca za bacanje ima.

Oni koji su definiciju luksuza proširili na sve što nije potrošačka korpa, uredno su, iz novčanika građana, plaćeni za decenijsko svodjenje života gradjana u BiH, na preživljavanje.

(SB)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U BiH slijedi naglo povećanje cijena

Post by storm » 04 Aug 2019, 09:48

Svojski se trude rastjerati ljude.
Ajde rast cijena nije problem dok ga prati rast primanja, to je dizanje standarda... Ali ovako, ne :heidi2
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36819
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23101 times
Been thanked: 4498 times
Status: Offline

Re: U BiH slijedi naglo povećanje cijena

Post by ElTriconi » 04 Aug 2019, 09:51

Ziva istina, bile banane maaaarka i devedespet a sad dvi i dvajs :(
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: U BiH slijedi naglo povećanje cijena

Post by Hurija » 04 Aug 2019, 12:45

Jutros ih kupovala po marku i sedamedeset pet ekstra kvalitet
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests