Zakon o radu.. papir i praksa

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by storm » 08 Apr 2019, 18:57

statebriga wrote: 08 Apr 2019, 18:16
storm wrote: 08 Apr 2019, 17:07 Piše li, to što si ljenguz?
ti si neki dan zakmecao uz kafu da moras raditi, a bio je vikend :jutarnja
Brigice... To što ja zakmecim, je folklor, pošto nemam ništa drugo za napisati tu...
A nikako ne znači da neću raditi, evo sad sam završio s poslom, ovaj tren.
Ne, nisam zapravo... Nakon tuša, imam još dvije ponude za obraditi i poslati.
Kmeeee 🙄
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84511
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11064 times
Been thanked: 16628 times
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by Fuddo » 08 Apr 2019, 18:58

Plata.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by Venera » 08 Apr 2019, 18:58

storm wrote: 08 Apr 2019, 18:57
statebriga wrote: 08 Apr 2019, 18:16

ti si neki dan zakmecao uz kafu da moras raditi, a bio je vikend :jutarnja
Brigice... To što ja zakmecim, je folklor, pošto nemam ništa drugo za napisati tu...
A nikako ne znači da neću raditi, evo sad sam završio s poslom, ovaj tren.
Ne, nisam zapravo... Nakon tuša, imam još dvije ponude za obraditi i poslati.
Kmeeee 🙄
folklor :hihi

pa sto radis toliko :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by storm » 08 Apr 2019, 19:00

statebriga wrote: 08 Apr 2019, 18:58
storm wrote: 08 Apr 2019, 18:57

Brigice... To što ja zakmecim, je folklor, pošto nemam ništa drugo za napisati tu...
A nikako ne znači da neću raditi, evo sad sam završio s poslom, ovaj tren.
Ne, nisam zapravo... Nakon tuša, imam još dvije ponude za obraditi i poslati.
Kmeeee 🙄
folklor :hihi

pa sto radis toliko :lupa
Volim novac, volim trošiti, volim da me boli kita koliko nešto košta, volim i volim :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by Venera » 08 Apr 2019, 19:03

storm wrote: 08 Apr 2019, 19:00
statebriga wrote: 08 Apr 2019, 18:58

folklor :hihi

pa sto radis toliko :lupa
Volim novac, volim trošiti, volim da me boli kita koliko nešto košta, volim i volim :D.
pa da, omjer broja sati i zaradjene sume je neproprcionalan

najpaemtniji rade manje, a opet, jako puno zarade , eh to je umjetnost zivljenja :srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by storm » 08 Apr 2019, 19:05

statebriga wrote: 08 Apr 2019, 19:03
storm wrote: 08 Apr 2019, 19:00

Volim novac, volim trošiti, volim da me boli kita koliko nešto košta, volim i volim :D.
pa da, omjer broja sati i zaradjene sume je neproprcionalan

najpaemtniji rade manje, a opet, jako puno zarade , eh to je umjetnost zivljenja :srce :srce
Nisam nikad ni tvrdio, da raspolažem pamecu :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Koji su nedostaci motivacije na poslu?

Post by Venera » 08 Apr 2019, 19:07

:ble
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2019, 08:44

Šta traže poslodavci:Plaćeno bolovanje samo 15 dana, smanjiti doprinose, ukinuti brisanja sa zavoda...


Image

Zastupnici Zastupničkog doma PS BiH iduće sedmice razmatrat će prijedloge tekstova 25 zakona, odnosno, zakona o izmjenama i dopunama zakona koje je pripremila Udruga poslodavaca FBiH, piše Večernji list BiH.

Zakoni su pripremljeni, kako navode iz Udruge poslodavaca FBiH, nakon brojnih analiza te provedenih javnih rasprava među više od 20.000 poslodavca, članica Udruge. Naglašavaju kako je cilj predloženih zakona i izmjena i dopuna zakona rasterećenje gospodarstva, unaprjeđenje poslovnog ozračja koje će omogućiti stabilno poslovanje članica UP Federacije BiH, povećanje zaposlenosti, suzbijanje sive ekonomije, pojednostavljivanje administrativnih procedura, ravnopravan tretman privatnog/realnog sektora u odnosu na javni, jačanje socijalnog dijaloga te intenziviranje rada s Vladom Federacije BiH u cilju postizanja odgovarajućega poslovnog ozračja.

Između ostaloga, poslodavci predlažu izmijene Zakona o zdravstvenom osiguranju, zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom, Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, Zakon o doprinosima...

Kada je riječ o izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju, predložene izmijene, navode poslodavci, imaju cilj da se obveza naknade plaće za vrijeme bolovanja smanji s 42 dana na 15 dana. Također, smanjuje se broj dana obveze plaćanja naknade plaće zbog ozljede na radu ili oboljenja od profesionalne bolesti, koju obračunava i isplaćuje iz svojih sredstava pravna, odnosno fizička osoba kod koje je osiguranik zaposlen. Prema predloženom rješenju, vrijeme plaćanja naknade sve dok osiguranik nije radno sposoban, odnosno do pravomoćnosti odluke nadležnog tijela o utvrđivanju invalidnosti, osiguranika se ograničava na prvih 15 dana bolovanja. “Predložene izmjene dovode do rasterećenja poslodavaca i poboljšanja poslovnog ozračja”, stoji u dokumentu koji će se naći pred federalnim zastupnicima. Poslodavcima ne odgovaraju ni trenutačni propisi koji se odnose na zapošljavanje osoba s invaliditetom te predlažu da se ovaj dio drugačije uredi.

“Predlaže se da kvota zapošljavanja osoba s invaliditetom u FBiH bude postavljena u odnosu koji je primjeren za razinu razvijenosti ekonomije, razina inkluzije osoba s invaliditetom, za koje postoji realna osnova da se može ostvariti u kraćem razdoblju s promjenama zakona. Nije realno da Federacija BiH ima kvotni sustav koji je drugi u Europi po strogosti kriterija, a da svi ostali pokazatelji budu među najnižim u Europi”, navodi se u prijedlogu poslodavaca. Tako predlažu zapošljavanje jedne osobe s invaliditetom na svakih 25 zaposlenika.

Dodatno je predloženo oslobađanje od navedene obveze za novoosnovane poslodavce u razdoblju od 24 mjeseca. Oslobađanje novoosnovanih poslodavaca namijenjeno je olakšanom poslovanju poslovnih subjekata u početnoj fazi rada i kao mjera je predviđena u svim susjednim zemljama. Poslodavci predlažu i mjere ukidanja sive ekonomije, čime bi se, tvrde, dovelo do formalizacije postojeće 81.000 radnih mjesta i stvorila dodatna 69.993 radna mjesta. Time bi stopa nezaposlenosti u FBiH pala s 20% u 2017. godini na 7,5%, odnosno ispod 10%, što je norma EU-a za zemlje članice. Poslodavci su se bavili i uplatom doprinosa.

Prema njihovu rješenju, propisuje se stopa doprinosa za obvezno mirovinsko i invalidsko osiguranje, i to samo iz osnovice bez doprinosa na osnovicu, što je novina u odnosu na važeći zakon. Predložena stopa od 18% niža je u odnosu na trenutačno važeći zakon gdje su doprinosi iz osnovice i na osnovicu iznosili ukupno 23%.

Među prijedlozima poslodavaca našlo se i uređenje pravila zavoda za zapošljavanje. Tako Udruga poslodavaca FBiH u svojim izmjenama zakona traži ukidanje trajnog brisanja s evidencije nezaposlenih osoba. “U prijedlogu poslodavaca brisana je odredba da se nezaposlena osoba prestaje voditi u evidenciji kao nezaposlena ako se ne javi službi za zapošljavanje u dvama uzastopnim rokovima.

Dodana je nova odredba da se osoba prestaje voditi u evidenciji nezaposlenih ako joj se utvrdi potpuni gubitak radne sposobnosti, što je u skladu sa Zakonom o radu. Definirano je da se osobe mogu ponovno prijaviti na evidenciju nakon prestanka okolnosti zbog kojih su se prestale voditi na evidenciji, osim u slučajevima neopravdanog odbijanja odgovarajućeg posla u okviru stečene stručne spreme i radnog iskustva, zatim ako svojim postupanjem uzrokuju odbijanje zaposlenja od poslodavca, osim ako zaposlenje odbiju zato što poslodavac redovito ne ispunjava obveze prema radnicima u pogledu isplate plaće i obveznih doprinosa, ako budu zatečene na radu bez ugovora o radu, odnosno rješenja o osnivanju radnog odnosa i ako izgube status nezaposlene osobe.

U navedenim slučajevima ponovna prijava na evidenciju moguća je nakon isteka roka od šest mjeseci od dana prestanka vođenja na evidenciji. Ako se nakon te prijave ponovno prestanu voditi na evidenciji, iduću prijavu moguće je ostvariti po isteku roka od jedne godine od dana prestanka vođenja na evidenciji”, stoji u novom zakonskom rješenju koje su predložili poslodavci.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mobing u BiH: Žene u trafikama nose pelene

Post by Bla » 09 Apr 2019, 09:09

Zagorka wrote: 18 Feb 2017, 00:14 E pa puse eto. Cekaju sporijeg da zavrsi pa mu u facu i u burek puse i kaslju.

Ovo je jedan nas prijatelj imao naviku raditi. Spusta kasiku i laća se cigara a mi jos jedemo. U mojoj trpezariji puse nam u tanjire , i to neki smet da povratis. E neces vise.

Neku noc u restoranu lik otjero po restorana. Ko da je mrtvu macku zapalio.
kako vrijeme leti
ko da smo jučer ovo diskutovali a ne prije godinu


a i ja tako, šta ću moram koliko toliko imati obzira prema pauzi
zapalim čim završim, pa ko je završio, završio :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Cvrle » 09 Apr 2019, 20:26

Meni malo nije jasna uopste ova evidencija Biroa, sta u stvari oni predstavljaju :hm
Evo moj elektricar je npr. na evidenciji od zavrsetka skolovanja do dana danasnjeg. Nebrojeno puta je predavao papire za zaposlenje u razne firme, gdje god je izasao oglas, mimo oglasa, vako nako... Nikad nista nije uspio (jer nemamo ni stelu ni novce za kupovinu radnog mjesta). A sa biroa nikad nikakvu pomoc nije dobio. Ovdje ne mislim na neku finansijsku pomoc, vec pomoc u trazenju posla. Bilo sta. Niti ga oni zdravstveno osiguravaju, ja ga osiguravam. MIslim, ne vidim poentu ove recenice da ce se skinuti sa evidencije osoba koja odbije posao :cudi Pa sta cine da pomognu da se covjek zaposli :123

A skoro sam cula pricu da ce se promijeniti i Zakon o PIO, pa ce zene moci u penziju sa 60 godina starosti, a muskima ce ostati 65 godina. Jestel vi sta culi o tome?
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2019, 22:24

Stranka rješava sve probleme, uključujući tu i kamere.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26736
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14845 times
Been thanked: 3968 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Veca » 09 Apr 2019, 23:12

...meni upade u oci ovo, da poslodavac samo 15 dana bolovanje placa, to je premalo i nema veze sa ovim nasim zakonima...ovdje, ako se tek zaposlis u firmi i u prvom mjesecu se razbolis, firma ne placa, nego Krankenkasse...bolovanje poslije 1 mjeseca, firma placa, i to 6 sedmica...ako ozdravis i nakon par dana se opet razbolis, ali sa drugom dijagnozom, opet firma mora platiti...ne znam kako narod tamo moze bolovanje prezivjeti?! :roll
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Konsultant » 10 Apr 2019, 06:56

Prema njihovu rješenju, propisuje se stopa doprinosa za obvezno mirovinsko i invalidsko osiguranje, i to samo iz osnovice bez doprinosa na osnovicu, što je novina u odnosu na važeći zakon. Predložena stopa od 18% niža je u odnosu na trenutačno važeći zakon gdje su doprinosi iz osnovice i na osnovicu iznosili ukupno 23%.
5% se snizava krhki prihod, odakle doliti?

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Cvrle » 10 Apr 2019, 08:59

Moja Veco pojedini ne mogu ni bolovati. Bolesni na posao, pod temperaturom, slinavi nikakvi iscrpljeni :grana
Krokodilko a sta cemo mi koji smo "bez strankasi" :hm Znaci da se ne nada nikad poslu :123
Da mu onda ja pocnem isplacivati platu :hm
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2019, 09:24

Cvrle wrote: 10 Apr 2019, 08:59 Moja Veco pojedini ne mogu ni bolovati. Bolesni na posao, pod temperaturom, slinavi nikakvi iscrpljeni :grana
Krokodilko a sta cemo mi koji smo "bez strankasi" :hm Znaci da se ne nada nikad poslu :123
Da mu onda ja pocnem isplacivati platu :hm

Ne znam, pitaj Muteveliju, on je progresivan ko Roza Luksemburg.


Što se tiče bolovanja, negdje oko 40 prvih dana, plaća firma i tako je trenutno.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Bla » 10 Apr 2019, 09:42

Veca wrote: 09 Apr 2019, 23:12 ...meni upade u oci ovo, da poslodavac samo 15 dana bolovanje placa, to je premalo i nema veze sa ovim nasim zakonima...ovdje, ako se tek zaposlis u firmi i u prvom mjesecu se razbolis, firma ne placa, nego Krankenkasse...bolovanje poslije 1 mjeseca, firma placa, i to 6 sedmica...ako ozdravis i nakon par dana se opet razbolis, ali sa drugom dijagnozom, opet firma mora platiti...ne znam kako narod tamo moze bolovanje prezivjeti?! :roll
Firma plaća u startu (trenutno ja mislim 40-ak dana ali ne drži me za riječ), a onda prelazi na socijalno, ali i dalje to firma plaća, nego poslije namiri te izdatke sa socijalnog. Tako da radnik ne snosi neke posljedice.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Cvrle » 10 Apr 2019, 09:44

Bolovanje do 42 dana, poslodavac snosi troškove 100%, preko 42 dana 80%
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26736
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14845 times
Been thanked: 3968 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Veca » 10 Apr 2019, 10:10

...pa sto onda gore pise 15 dana? ...ubolo me u oci...doduse, nisam sve procitala, puno mi za citat i malehna slova! :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2019, 10:16

Veca wrote: 10 Apr 2019, 10:10 ...pa sto onda gore pise 15 dana? ...ubolo me u oci...doduse, nisam sve procitala, puno mi za citat i malehna slova! :zubi


To je prijedlog poslodavaca, nije još usvojeno, a ne vjerujem ni da će biti.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26736
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14845 times
Been thanked: 3968 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Veca » 10 Apr 2019, 10:18

...eto, ako su stvarno idioti, nek' usvoje!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests