Zakon o radu.. papir i praksa

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2011, 19:40

tema otvorena,za pitanja o Zakonu o radu i radnim odnosima.
Vjerovatno i sami primjetite,da je nas zakon o tim stvarima,malo obajatio. Mnostvo stavki,preuzeto je iz zakona bivse SRBiH.

Kakva su vasa iskustva u firmama u kojima radite?
Postuju li vlasnici to malo zakona o radu sto imamo ili?
Svjedoci smo,velikih prava,za koja su se izborili radnici na zapadu.
Borba je trajala oko 100 godina ali su uspjeli.

Da li bi mogli,nekada ostvariti takav standardi takvo postivanje zakona,
kako u firmama u kojima su vlasnici domaci privrednici,tako i u firmama u
kojima su vlasnici stranci?

Meni licno,zao je nasih radnika,pa i svih ostalih kategorija,kad vidim da
proizvode po evropskim standardima a plate africke!
Firma u kojoj sam radio,svakodnevno,krsila je bar 20 zakonskih odredbi.

Mozete li svojim izraziti,stav o ovim pitanjima,kao i povuci paralelu izmedju
nase zemlje i zemalja,zapadne hemisfere?
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Nela » 10 Oct 2011, 20:49

Opšte pooznata je činjenica da privantici iskorištavaju. Nailazila sam na svašta ali nisam nikad dala da me neko iskorištava a još manje pravi budalom.
Najviša je tuga što se mnogi "pomire" sa sudbinom i ne bore se za svoja prava i dok god smo takvi nećemo napredovati. Ja razumijem da se narod boji otkaza i dr. sankcija ali je tuga što taj isti narod ne čita zakone i nikad nije pročitao pravilnik o radu u kojem stoje njegova prava.
Dat ću primjer djevojke koja je dobila otkaz zato što je ostala trudna. Nije se pomirila s tim nego ga je prijavila inspekciji za rad. Morao joj je na kraju platiti 15 000 km otštete, isplatiti sve plate koje bi dobila da je radila i vratiti je na posao.

Mogu i sebe uzeti u obzir jer je moj nadređeni pokušao sa nekim obavezama koje nisu moj dio posla, tačnije da radim ono što bi neko drugi trebao raditi, kad sam se pobunila zaprijećeno mi je otkazom. Isprintala sam zakon o radu, označila markerom prava radnika i odnijela direktoru. A prethodno sama zovnula inspekciju. Nakon mjesec dana izbjegavanja, odnos se popravio u tolikoj mjeri da sam od tad pitana hoću li preuzeti ako nešto trebam uraditi.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2011, 15:26

Evo ovako se to radi i ovako se bori za svoja prava.
Ko ne zna,svoja prava,automatski ih i ne zasluzuje. Nema tu ko sta da kuka.


Čak 23.675 stranica: Danska će objaviti najdeblju knjigu na svijetu!

Image

U Danskoj će uskoro biti objavljena najdeblja knjiga na svijetu, čiji je broj stranica čak 23.675. Knjiga će biti objavljena u izdanju državnog Osiguravajućeg fonda za osiguranje od nezaposlenosti.
Na ukupno 23.675 stranica čitaoci će moći naučiti sve o pravilima i propisima pod kojima se troše sredstva u Danskoj koja su dodijeljena u korist onih koji su izgubili svoja radna mjesta.

"Svrha ove knjige je podstaći raspravu o stalnom povećanju birokratskih zahtjeva Danske o isplati takvih naknada", kazao je predstavnik Fonda Simon Bauer.

Još prije pedeset godina u Danskoj je zakonom uređeno plaćanje naknada za nezaposlene, a knjiga je tada imala 421 stranicu. Do 2000. godine broj stranica se povećao na 17.000, a još 7.000 stranica dodato je u ovom vijeku.

Iz Fonda je objavljeno da se nadaju da će njihova knjiga ući i u Guinnessovu knjigu rekorda.



Izvor vijesti: http://www.24sata.info/zabava/zanimljiv ... z1d1uK0LOh
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 17:39

Mislim da se tu ostvaruju neki sitni ,mali pomaci ali daleko je to od dobrog.Firma u kojoj ja radim krši hrpu mojih radničkih prava ali za sad je medju boljima u kojima sam radio , a radio sam do sad u 6 firmi + konstantno radim ljeti na selu poljoprivredu.
Nije mi teško ništa raditi ali je problem u premalim platama i što sa svoje 32godine imam 1godinu i neki mjesec radnog staža ,a stalno sam radio od 19-te.Iz toga se da zaključiti koliko se poštuju radna prava u BiH.
Po mome mišljenju problem je pola krivica države pola je odraz globalne nezaposlenosti i nezaštićenosti radničkih prava od strane velikih korporacija.Država,odnosno vlade su napravile sistem "začaranog kruga" u kojem imaju ogroman broj radnika u državanoj službi od kojih je vjerovatno polovina nepotrebna i višak su ali ih neće otpuštati niti im smanjivati plate jer su to u biti njihovi glasači koji se redovno odazivaju na izborima i članovi su jakih stranaka (SDA,SDP,HDZ,SNSD i ostala sitnija boranija)tzv "glasačka mašinerija".Svaki udar vlade na njih bi bio udar na same sebe,a od toga nisu imune ni druge zemlje ,vidimo da Grčka pati od te bolesti.(Jedan moj ahbab kaže "pa kako im neće propasti država kad u koju god sobu texas hold in pokera udješ ima makar jedan Grk i radi u nekoj državnoj upravi :D ).Dakle to je ta boljka +nepotizam +korupcija.Nažalost mislim da mi to sami nećemo i ne možemo popraviti jer ko god se konfrontira tome kad-tad padne na testu pohlepe i uplete se u lanac korupcije.To se može poraviti i poravljat će se aBd samo približavanjem EU integracijama i oni će automatski vršiti pritisak na vlade ,sve zbog lekcija iz Grčke.Primjer imamo u Hrvatskoj gdje je Sanader i hobotnica korupcije iznešena u javnost samo zbog pritiska EU.
Drugi problem je problem globalne politike i nesocijalnog odnosa velikih korporacija prema radničkim pravima ali to je već problem samog kapitalizma kao ekonomskog sistema u demokratskim državama,a li i skoro svugdje u svijetu.Napredkom tehnologije se izbacuju ljudi i ubacuju mašine kojima ne treba godišnji,porodiljni,ne umaraju se ,ne gundjaju i rade non-stop.Kapitalizam okrutan kakav jeste gleda uvjek samo računicu pa ili otpušta radnike ili smanjuje plate.Medjutim problem se pojavio što samim otpuštanjem radnika ili smanjivanjem plata te korporacije gube tržište tj ljudi nemaju para da uzimaju njihove proizvode i tu čak ni roboti ne pomažu jer za proizvodnju trebate i kupce.Brzo su se oni dosjetili kako riješiti taj problem i trend je u SAD pa i kod nas je to uzelo maha da su plate kod radnika uvjek niže od njihovih mjesečnih potreba i onda se ide sa nužnim zaduživanjem kod banaka koje obično posjeduju te korporacije pa te imaju u šaci stalno i tjeraju te da radiš ,radiš,radiš ne da zaradiš nego da vratiš dug ...kojeg na taj način nećeš nikad ni vratiti ;)
Ne znam šta je to u tim ljudima koji imaju moć i vlast ali najprije da je to samo dokaz onoga da što više imaš -više želiš
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2011, 18:48

Nije mi teško ništa raditi ali je problem u premalim platama i što sa svoje 32godine imam 1godinu i neki mjesec radnog staža,a stalno sam radio od 19-te.Iz toga se da zaključiti koliko se poštuju radna prava u BiH.
I to bi bilo to. I koliko je jos takvih?
A limit za muskarce je 40 godina u vezi odlaska u penziju,pa ti vidi,kad ces stici do tog limita. kao i u kakvom stanju.. Uvjeravam te,da je za borbu protiv tih stvari,potrebno vise jedinstvenosti medju sindikatima. Sustina ove vlasti i jeste,da su iscjepkali zemlju i napravili svoje feude..
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by mrki62 » 07 Nov 2011, 20:38

carobnjak_iz_voza wrote:Mislim da se tu ostvaruju neki sitni ,mali pomaci ali daleko je to od dobrog.Firma u kojoj ja radim krši hrpu mojih radničkih prava ali za sad je medju boljima u kojima sam radio , a radio sam do sad u 6 firmi + konstantno radim ljeti na selu poljoprivredu.
Nije mi teško ništa raditi ali je problem u premalim platama i što sa svoje 32godine imam 1godinu i neki mjesec radnog staža ,a stalno sam radio od 19-te.Iz toga se da zaključiti koliko se poštuju radna prava u BiH.
Po mome mišljenju problem je pola krivica države pola je odraz globalne nezaposlenosti i nezaštićenosti radničkih prava od strane velikih korporacija.Država,odnosno vlade su napravile sistem "začaranog kruga" u kojem imaju ogroman broj radnika u državanoj službi od kojih je vjerovatno polovina nepotrebna i višak su ali ih neće otpuštati niti im smanjivati plate jer su to u biti njihovi glasači koji se redovno odazivaju na izborima i članovi su jakih stranaka (SDA,SDP,HDZ,SNSD i ostala sitnija boranija)tzv "glasačka mašinerija".Svaki udar vlade na njih bi bio udar na same sebe,a od toga nisu imune ni druge zemlje ,vidimo da Grčka pati od te bolesti.(Jedan moj ahbab kaže "pa kako im neće propasti država kad u koju god sobu texas hold in pokera udješ ima makar jedan Grk i radi u nekoj državnoj upravi :D ).Dakle to je ta boljka +nepotizam +korupcija.Nažalost mislim da mi to sami nećemo i ne možemo popraviti jer ko god se konfrontira tome kad-tad padne na testu pohlepe i uplete se u lanac korupcije.To se može poraviti i poravljat će se aBd samo približavanjem EU integracijama i oni će automatski vršiti pritisak na vlade ,sve zbog lekcija iz Grčke.Primjer imamo u Hrvatskoj gdje je Sanader i hobotnica korupcije iznešena u javnost samo zbog pritiska EU.
Drugi problem je problem globalne politike i nesocijalnog odnosa velikih korporacija prema radničkim pravima ali to je već problem samog kapitalizma kao ekonomskog sistema u demokratskim državama,a li i skoro svugdje u svijetu.Napredkom tehnologije se izbacuju ljudi i ubacuju mašine kojima ne treba godišnji,porodiljni,ne umaraju se ,ne gundjaju i rade non-stop.Kapitalizam okrutan kakav jeste gleda uvjek samo računicu pa ili otpušta radnike ili smanjuje plate.Medjutim problem se pojavio što samim otpuštanjem radnika ili smanjivanjem plata te korporacije gube tržište tj ljudi nemaju para da uzimaju njihove proizvode i tu čak ni roboti ne pomažu jer za proizvodnju trebate i kupce.Brzo su se oni dosjetili kako riješiti taj problem i trend je u SAD pa i kod nas je to uzelo maha da su plate kod radnika uvjek niže od njihovih mjesečnih potreba i onda se ide sa nužnim zaduživanjem kod banaka koje obično posjeduju te korporacije pa te imaju u šaci stalno i tjeraju te da radiš ,radiš,radiš ne da zaradiš nego da vratiš dug ...kojeg na taj način nećeš nikad ni vratiti ;)
Ne znam šta je to u tim ljudima koji imaju moć i vlast ali najprije da je to samo dokaz onoga da što više imaš -više želiš
Sve sam citirao i to samo iz jednog jedinog pitanja ; Jel bilo bolje u komunizmu ili je sada bolje :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 21:36

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Mislim da se tu ostvaruju neki sitni ,mali pomaci ali daleko je to od dobrog.Firma u kojoj ja radim krši hrpu mojih radničkih prava ali za sad je medju boljima u kojima sam radio , a radio sam do sad u 6 firmi + konstantno radim ljeti na selu poljoprivredu.
Nije mi teško ništa raditi ali je problem u premalim platama i što sa svoje 32godine imam 1godinu i neki mjesec radnog staža ,a stalno sam radio od 19-te.Iz toga se da zaključiti koliko se poštuju radna prava u BiH.
Po mome mišljenju problem je pola krivica države pola je odraz globalne nezaposlenosti i nezaštićenosti radničkih prava od strane velikih korporacija.Država,odnosno vlade su napravile sistem "začaranog kruga" u kojem imaju ogroman broj radnika u državanoj službi od kojih je vjerovatno polovina nepotrebna i višak su ali ih neće otpuštati niti im smanjivati plate jer su to u biti njihovi glasači koji se redovno odazivaju na izborima i članovi su jakih stranaka (SDA,SDP,HDZ,SNSD i ostala sitnija boranija)tzv "glasačka mašinerija".Svaki udar vlade na njih bi bio udar na same sebe,a od toga nisu imune ni druge zemlje ,vidimo da Grčka pati od te bolesti.(Jedan moj ahbab kaže "pa kako im neće propasti država kad u koju god sobu texas hold in pokera udješ ima makar jedan Grk i radi u nekoj državnoj upravi :D ).Dakle to je ta boljka +nepotizam +korupcija.Nažalost mislim da mi to sami nećemo i ne možemo popraviti jer ko god se konfrontira tome kad-tad padne na testu pohlepe i uplete se u lanac korupcije.To se može poraviti i poravljat će se aBd samo približavanjem EU integracijama i oni će automatski vršiti pritisak na vlade ,sve zbog lekcija iz Grčke.Primjer imamo u Hrvatskoj gdje je Sanader i hobotnica korupcije iznešena u javnost samo zbog pritiska EU.
Drugi problem je problem globalne politike i nesocijalnog odnosa velikih korporacija prema radničkim pravima ali to je već problem samog kapitalizma kao ekonomskog sistema u demokratskim državama,a li i skoro svugdje u svijetu.Napredkom tehnologije se izbacuju ljudi i ubacuju mašine kojima ne treba godišnji,porodiljni,ne umaraju se ,ne gundjaju i rade non-stop.Kapitalizam okrutan kakav jeste gleda uvjek samo računicu pa ili otpušta radnike ili smanjuje plate.Medjutim problem se pojavio što samim otpuštanjem radnika ili smanjivanjem plata te korporacije gube tržište tj ljudi nemaju para da uzimaju njihove proizvode i tu čak ni roboti ne pomažu jer za proizvodnju trebate i kupce.Brzo su se oni dosjetili kako riješiti taj problem i trend je u SAD pa i kod nas je to uzelo maha da su plate kod radnika uvjek niže od njihovih mjesečnih potreba i onda se ide sa nužnim zaduživanjem kod banaka koje obično posjeduju te korporacije pa te imaju u šaci stalno i tjeraju te da radiš ,radiš,radiš ne da zaradiš nego da vratiš dug ...kojeg na taj način nećeš nikad ni vratiti ;)
Ne znam šta je to u tim ljudima koji imaju moć i vlast ali najprije da je to samo dokaz onoga da što više imaš -više želiš
Sve sam citirao i to samo iz jednog jedinog pitanja ; Jel bilo bolje u komunizmu ili je sada bolje :pusi
komunizam je druga krajnost gdje su radnička prava bila zaštićena ,a ljudska kršena.Ne valja ni jedno ni drugo ali da se mene pita u kojem bih više volio zemanu živjeti ,ja bih odabrao ovo doba ,ali to nije tema
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 21:51

Krokodil Behko wrote:
Nije mi teško ništa raditi ali je problem u premalim platama i što sa svoje 32godine imam 1godinu i neki mjesec radnog staža,a stalno sam radio od 19-te.Iz toga se da zaključiti koliko se poštuju radna prava u BiH.
I to bi bilo to. I koliko je jos takvih?
A limit za muskarce je 40 godina u vezi odlaska u penziju,pa ti vidi,kad ces stici do tog limita. kao i u kakvom stanju.. Uvjeravam te,da je za borbu protiv tih stvari,potrebno vise jedinstvenosti medju sindikatima. Sustina ove vlasti i jeste,da su iscjepkali zemlju i napravili svoje feude..
Ti misliš da su sindikati imuni na korupciju? Koji su ti najjači sindikati ?Zdravstvo,policija,prosvjeta,državna administracija :D sve odreda glasačka mašinerija jakih stranaka i onda se ovi iz npr sindikata zdravstva nadju sa "neprijateljem" iz vlade -na redovnom zasjedanju stranke čiji su obojica članovi.
Koji sindikati najčešće štrajkuju?Pa baš ti navedeni,jer to je samo igrokaz za nas koji to sve plaćamo .
Primjer imaš u najnižoj strukturi -vodovodu i komunalijama.Plate im se kreću sa toplim obrokom 1000km,8 sati rada( uglavnom od tih osam rade 2-3 jer ih je previše),godišnji,bolovanje ...sve!Zašto on nebi glasao za onoga ko mu to omogućuje kad mu je bolje tu nego u Njemačkoj 10 puta?!
Dovoljno je da pogledaš strukturu gradske vlasti ,dakle koji procenat je koja stranka uzela i onda se to sve preslika na komunalije,a to je najniži nivo.Dalje što se ide više to su veće plate i još manje se radi.
To mi gradjeni sumnjam da možemo riješiti jer su oni organizovani i učahureni i jedini nam je izlaz podržati sve što nas vodi prema EU pa da oni to riješe pritiskom.Neće nam biti puno bolje ali ćemo makar biti jednačiji .Drugi izlaz je da postaneš licemjer i počneš sa ulizivanjem lokalnim stranačkim šefićima pa dokle doguraš ali nekog šićara ćeš imati prije nego ganjanjem sindikata i slično
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2011, 21:54

Ama ko govori o tim leziljebovicima?
Govorim o metalcima,kozarima,tekstilcima,drvnoj industriji..
Ukratko receno,sva radnicka klasa.
Na zapadu je situacija bolja,ali zbog toga,sto su njihovi radnici,sto godina,ginuli u demonstracijama i strajkovima. Zabluda je vjerovati,da ce nam osvanuti,bez stisnute pesnice i lupanja sakom o sto. Bogat siromasnom,nikada nista nije poklonio.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 21:57

Zaboravih ispričati jedan slučaj koji živo oslikava ovo što sam naveo.Dodju kod mene na posao često policajci i jednom će jedan ovom drugom
-jel ti reko šef da mi sutra štrajkujemo?
-nije,a zašto sad štrajkujemo?-pita drugi
-neam pojma,tako su mi rekli da ti prenesem
Uključim se ja u razgovor i pitam jel im bila plata na vrijeme,da je nisu smanjili ?Kažu nije sve ok i pojma nemaju zašto štrajkuju ali "tako im je reko šef" :tuga
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by mrki62 » 07 Nov 2011, 21:58

carobnjak_iz_voza wrote:
komunizam je druga krajnost gdje su radnička prava bila zaštićena ,a ljudska kršena.Ne valja ni jedno ni drugo ali da se mene pita u kojem bih više volio zemanu živjeti ,ja bih odabrao ovo doba ,ali to nije tema
Gdje piše da nije tema ?
Da ja tebe malo podučim , jer ja ipak imam skoro toliko radnog staža , koliko ti godina života i sa sigurnošću ti mogu reći da je u komunizmu bilo kud i kamo bolje i lakše.
U doba komunizma se je moglo ostvariti i kuća i stan a sada za kuću ili stan se ne može zaraditi niti da se prozori mijenjaju a kamo li šta drugo.
Kršena ljudska prava, kažeš ,......... ma nemoj , kakva su se to ljudska prava tada kršila a da se danas tobože ne krše ?
De, da i ja malo saznam, jer to meni nije poznato :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 22:08

Krokodil Behko wrote:Ama ko govori o tim leziljebovicima?
Govorim o metalcima,kozarima,tekstilcima,drvnoj industriji..
Ukratko receno,sva radnicka klasa.
Na zapadu je situacija bolja,ali zbog toga,sto su njihovi radnici,sto godina,ginuli u demonstracijama i strajkovima. Zabluda je vjerovati,da ce nam osvanuti,bez stisnute pesnice i lupanja sakom o sto. Bogat siromasnom,nikada nista nije poklonio.
Ma problem je što mi skoro da i nemamo razvijene te grane privrede i ako imamo to je jad .Poljoprivrednici su noćivali pred zgradom vlade i mrzli se noćima ali nisu postigli ništa .I dalje je otkupna cijena mesa i mlijeka do tri puta manja od prodajne i nešto se malo dobije od državnih poticaja jer im je EU poslala pakete zakona koje su morali prihvatiti.Kao što kaže jedan lik :kapitalizam ti je stanje u kojem sirotinja plaća policiju da štiti one koji su ih napravili sirotinjom.Situacija u EU državama nije bolja zato što su eto oni nešto bolji od nas već zato što su JAČI .Mnoge EU zemlje su se obogatile i još će vijekovima živjeti os posljedica pljački u kolonijalizmu i izrabljivanja siromašnih zemalja sa bogatim sirovinama.Te mrvice su se čak i presipale pa su i oni najsiromašniji njemci,austrijanci za nas dobrostojeći.Kapitalizam je zakon jačeg ;)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by mrki62 » 07 Nov 2011, 22:13

Naivnosti nikad kraja :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 22:15

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:
komunizam je druga krajnost gdje su radnička prava bila zaštićena ,a ljudska kršena.Ne valja ni jedno ni drugo ali da se mene pita u kojem bih više volio zemanu živjeti ,ja bih odabrao ovo doba ,ali to nije tema
Gdje piše da nije tema ?
Da ja tebe malo podučim , jer ja ipak imam skoro toliko radnog staža , koliko ti godina života i sa sigurnošću ti mogu reći da je u komunizmu bilo kud i kamo bolje i lakše.
U doba komunizma se je moglo ostvariti i kuća i stan a sada za kuću ili stan se ne može zaraditi niti da se prozori mijenjaju a kamo li šta drugo.
Kršena ljudska prava, kažeš ,......... ma nemoj , kakva su se to ljudska prava tada kršila a da se danas tobože ne krše ?
De, da i ja malo saznam, jer to meni nije poznato :pusi
a govorim o udobnosti koju pruža tehnologija modernog doba,koliko je loša toliko je dobra,a u to doba je npr u mojoj čaršiji bilo 10-ak auta ,sad svako vozi auto,ima internet,mobitel.Zatom kažem da su ta dva doba neusporediva.Zašto su naši ljudi i tad išli raditi po Njemačkoj i Švici ako je bilo tako bajno?
Kršena su ljudska prava i to je duga priča ,medjutim niko ozbiljan to neće poricati.Ti tad da si psovao nekog partijskog funkcionera ili ne do Bog o Titi da pišeš kao što pišeš o Aliji ,nebi te djeca poznala kad bi izašao iz zatvora ;)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by sann » 07 Nov 2011, 22:16

mrki62 wrote:Naivnosti nikad kraja :pusi



zbilja kratko.. :sok ..... :ha :pusi


Ozi....zakoci mi post.... :djed
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 22:25

sann wrote:
mrki62 wrote:Naivnosti nikad kraja :pusi



zbilja kratko.. :sok ..... :ha :pusi


Ozi....zakoci mi post.... :djed
Nije do mene :) Mi se znamo sa prijašnjeg foruma ili?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by mrki62 » 07 Nov 2011, 22:35

carobnjak_iz_voza wrote:ja govorim o udobnosti koju pruža tehnologija modernog doba,koliko je loša toliko je dobra,a u to doba je npr u mojoj čaršiji bilo 10-ak auta ,sad svako vozi auto,ima internet,mobitel.Zatom kažem da su ta dva doba neusporediva.Zašto su naši ljudi i tad išli raditi po Njemačkoj i Švici ako je bilo tako bajno?
Kršena su ljudska prava i to je duga priča ,medjutim niko ozbiljan to neće poricati.Ti tad da si psovao nekog partijskog funkcionera ili ne do Bog o Titi da pišeš kao što pišeš o Aliji ,nebi te djeca poznala kad bi izašao iz zatvora ;)
U ondašnje vrijeme ni Nijemci , ni Švicarci nisu imali toliko auta - kao danas a ni interneta nije bilo , mobitela i mnogo šta.
Ljudi jesu išli vani raditi , nije to nikakva tajna, jer nije bilo posla za sve i išlo ih je puno manje - nego danas.
Komunizam je gradio fabrike a ovi danas ih uništavaju.
U ondašnje vrijeme jeste bilo zabranjeno pisati kao ja što danas pišem o Aliji i to je točno al de se ti pitaj šta bi ti meni danas uradio - da si vlast :pusi
Dakle, preispitaj malo svoju savjest, da li si šta bolji od komunista.
Dalje , u ono vrijeme komunizma mi nismo znali za kriminal a dans je kriminal nešto sasvim normalno - to je problem
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o radu.. papir i praksa

Post by Krokodil Behko » 22 Dec 2011, 19:46

Vlada FBiH usvoja Nacrt zakona o radu:
Očevima porođajni dopust??


Image

Vlada Federacije BiH utvrdila je na današnjoj sjednici u Sarajevu Nacrt zakona o radu i uputila ga u parlamentarnu proceduru.

Federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber izjavio je na konferenciji za novinare da je napravljena analiza postojećeg zakona u kontekstu poboljšanja određenih rješenja i njihove praktične primjene kroz daljnju reformu radnog zakonodavstva radi postizanja napretka u ostvarivanju većeg stepena socijalne pravde, veće pokretljivosti na tržištu rada, a u konačnici i zbog procesa evropskih integracija.

Novim zakonom o radu je predloženo da se preciznije i jasnije reguliraju pojedina pitanja, a uvedeni su i novi instituti koji do sada nisu bili regulirani, kao što je utvrđivanje reprezentativnosti sindikata i poslodavaca, te detaljnije uređivanje inspekcijskog nadzora radi preventivnog djelovanja i efikasnijeg suzbijanja rada "nacrno".

Naime, kazne koje se izriču po postojećem zakonu zbog kršenja Zakona o radu i rada "nacrno" još su u 'jugoslavenskim dinarima'!

Ministar Čamber je naveo da je također predviđeno detaljnije uređivanje i ostalih, ali ne manje važnih instituta koji se prije svega odnose na zabranu svake vrste diskriminacije, te uvođenje mjera protiv novih oblika diskriminacije kao što su mobing, uznemiravanje i seksualno uznemiravanje, kao i diskriminacija u vezi sa sindikalnim aktivnostima kod poslodavca.

Novim zakonom se predlaže rješenje da se s pripravnikom zasniva radni odnos na određeno vrijeme, a volonterizam će se zamijeniti riječju besplatan pripravnički rad.

Odredbe zakona kojima se propisuje pravo na godišnji odmor također su izmijenjene i dopunjene jer nisu bile u potpunosti usaglašene s Konvencijom Međunarodne organizacije rada, što se naročito odnosi na utvrđivanje plana korištenja godišnjeg odmora, kao i utvrđivanje naknade za vrijeme korištenja godišnjeg odmora.

Određene dorade su pretrpjele i odredbe koje se odnose na porođajno odsustvo. Najznačnija dorada kada je u pitanju ovo pravo odnosi se na mogućnost da i otac djeteta, nakon isteka perioda od 42 dana nakon porođaja, koristi pravo na porođajni dopust ako se roditelji tako sporazumiju, rekao je ministar Čamber.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

MOBING: Radnice Konzuma čiste snijeg a šef - šefuje FOTO

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2013, 18:51

Image

Društvenim mrežama proširila se fotografija koja prikazuje kako dvije djelatnice Konzuma čiste snijeg ispred trgovine dok iza njih muškarac “šefuje”.

U opisu fotografije stoji kako je riječ o poslovođi u Konzumu, a sugerira se kako je riječ o možebitnom mobbingu. Iako smo pokušali provjeriti je li muškarac zapravo poslovođa koji svojim djelatnicama objašnjava i daje upute kako se to zapravo radi, u tome nismo uspjeli. Fotografija je snimljena u zagrebačkoj Dubravi, u Slavonskoj ulici u blizini Štefanovečkog zavoja.

Image

Podsjetimo kako je Sindikat trgovine nedavno upozorio hrvatsku Vladu i premijera Zorana Milanovića da zaposlenici u trgovinama rade sve dane u tjednu i rade prekovremeno više nego što je zakonom dopušteno te da se obavljaju poslovi koji nisu u opisu radnog mjesta. Najčešće se šuti kako se ne bi izgubio posao. ”Iscrpljeni i premoreni, trgovci u sve većem broju završavaju na psihijatrijama, odlaze u invalidske mirovine i sve su, samo ne normalni ljudi”, stajalo je pismu.

S druge pak strane veliki dio radnika u trgovini u Hrvatskoj prima tek minimalnu plaću od 2.800 kuna brutto, a kod “boljih” poslodavaca mogu se nadati iznosu od 3.500 kuna netto. Uprava Konzuma nedavno se prigodom objave financijskih rezultata pohvalila kako s maksimalno sniženim troškovima poslovanja postižu maksimalne financijske rezultate.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: MOBING: Radnice Konzuma čiste snijeg a šef - šefuje FOT

Post by Pasaga » 16 Jan 2013, 20:43

Manje-vise tako je i ovdje.
Rjetkost je da firma ima sredstava da placa komuni za taj posao.
Ovi veci trgovacki centri,njima obavezno ciste komunalci jer se radi o velikim povrsinama.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests