Troškovi života u Bosni

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Troškovi života u Bosni

Post by kiper » 19 Dec 2017, 01:25

Vidim da se dosta pisalo ovdje o skupoći svega u Bosni, tj. samog života, te da ljudi žive od plaće do plaće... spaja se kraj sa krajem.
Ali meni i dalje nema logike u svemu tome pa da pokušam objasniti :ooo

Familija sa ukupnim primanjima od oko 1500 KM sredi kuću i to tiptop je sredi, vozaju auto od 10000 KM, oblače se ekstra, oboje imaju najnovije mobitele i sve kad usporedim nema mi nikako logike u toj računici. Da napomenem da se ne radi o Sarajevu, manji grad u BiH je u pitanju, i imaju jedno dijete predškolskog uzrasta.

Naveo sam samo jedan primjer gdje poznajem prilike 100%, ali ovakvi "fenomeni" su postali pravilo u BiH a ne izuzetak da ljudi sa dvije prosječne plaće naprave sebi život ravan onome u Njemačkoj. Naravno kad se kaže "prosječne..." pa još ako su dvije "to je to za normalan život" ali realno gledajući šta možemo sa 1500 KM mjesečno u kučnom budžetu? Mislim da nije realno da se sa dvije prosječne plaće u BiH živi jednim lagodnim životom kao u Njemačkoj sa dvije DE prosječne plaće.

Prva stavka, hrana, čujem da ljudi govore da se može preživjeti sa 300 maraka mjesečno za hranu a to je 10 KM dnevno, odrasla žena, muškarac i jedno dijete da se koliko-toliko zdravo hrane na duže staze sa 10 KM dnevno? Dva hljeba su već 2 KM, ostaje 8 KM za tri obroka za tročlanu familiju?
Druga stavka, režije, bez 150 KM se ne može koliko god da se pazio bojler, paket za internet, troškovi mobitela.... Plus grijanje, u ovom slučaju na drva oko 15 "metara" koja koštaju 1200 KM (70 KM po metru plus 10 KM za pilanje i cijepanje po metru), po tome moramo ostaviti svaki mjesec 100 KM za grijanje plus 150 KM za režije.
Treća stavka, auto, vrijednost auta 10000 KM ako je na 5 godina kredit možemo reći da je rata negdje oko 200 KM mjesečno. Na to dodajemo mjesečno 50 KM za registraciju (600 KM godišnje), dodajemo 50 KM mjesečno za servise i opravke (u najboljem slučaju da je 600 KM godišnje, sa servisima, gumama, kvarovima...) i plus gorivo 100 KM mjesečno. Znači da stavka auta mjesečno sama bude 400 KM :sok
Četvrta stavka, ostalo, tu mislim na stvari tipa odjeća, svi haparati u kući, popravci i radovi na kući/stanu, toga uvijek ima, kome nije šta crklo kad mu je najviše trebalo a najmanje para imao da popravi ili kupi novo? :cool Naravno tu računam i mobitele, laptop, patike, neki sok ili sladoled u gradu, izlet možda nekakav, sve stvari po kući tipa za higijenu... Ne znam koju cifru da stavim ovdje pa ću "ofrlje" staviti 300 KM iako je ovo minimalna cifra jer se ovdje misli na bolje mobitele, televizor onako od zida do zida...
Peta stvaka, odmor, jednom godišnje, da zaokružimo 1200 KM godišnje, tj. mjesečno 100 KM, dovoljno za tročlanu familiju.
Neću dodavati ništa dalje, ali stavki može biti još puno, tipa dodatno školovanje, osiguranje, hobi...

Hrana (uz pomoć trikova): 300 KM,
Režije+grijanje: 250 KM,
Auto: 400 KM,
Ostalo: 300 KM,
Odmor: 100 KM,

Imamo nekakve mjesečne troškove od oko 1350 KM i to ako se okrene svaka marka tri puta. Kako sa preostalih 150 KM da se izgradi kuća?

Da me niko ne shvati pogrešno i pomisli da sam nekakav snob ili uhljeb, nisam, majka me podigla sa malom radničkom plaćicom ali mi nismo gradili šta po kući, niti vozali "bisna kola", a ni mora vidjeli, bili smo faktički željni skoro svega. I iz tog razloga sam "workaholic", imam svoj uhodan posao, supruga isto radi i imamo hvala Bogu fina primanja (veća nego gore navedena) i pokušavamo da se održimo jer ne želim kokozluk nikada više u životu, pogotovo ne svojoj djeci. Trudimo se maksimalno oboje, čak smo uspijeli uštediti neki novac i ja sam razmišljao o dodatnom poslu (Kamion, o čemu smo ovdje na forumu i pisali bili), uglavnom da imamo veću sigurnost u životu. Nismo rasipni, ne pijemo, ne pušimo, nemamo problema sa kockanjem ili "hodanjem", nismo ni putovali zadnje dvije godine baš iz razloga da se uštedi za dodatni poslić... I nismo stvarno zavidini ali jednostavno postajemo frustrirani sa mislima da ne znamo upravljati sa svojim novcem kada vidimo da ljudi sa dosta manjim primanjima ovako gledajući bolje žive od nas, grade, dižu spratove, putuju, feštaju po gradu (sada uplate za novu godinu po 200 KM, nama je to strašno puno novca za slavlje novogodišnje :sok , mi imamo standard sa familijom i prijateljima u kućnoj varijanti).

U čemu je tajna? :sram
Kakva je po vama računica života u Bosni?
Od koliko primanja mjesečno se može živjeti "lagodno"?
Nemoguće da je sve u kreditima, može to ići par godina ali realno gledajući i ti krediti dođu kad tad na naplatu... a kad se pogleda grad, kafići puni, restorani, auta dobra... ( a ja vozam Fabiju na plinu :valja ), da je to sve u kreditima, davno bi već došlo do pucanja.. valjda.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by storm » 19 Dec 2017, 07:26

Nije ti to samo u BIH...
ja i tu u slo primjećujem isto ili slično...
neki ljudi baš znaju s novcem...novac se gubi na sitnicama, koje uglavnom i ne primjećujemo...
Mada ja mislim da ima tu puno "fasade" ...i raznih faktora, koji nisu vidljivi nama sa strane.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Chloe » 19 Dec 2017, 07:56

I nismo stvarno zavidini ali jednostavno postajemo frustrirani sa mislima da ne znamo upravljati sa svojim novcem kada vidimo da ljudi sa dosta manjim primanjima ovako gledajući bolje žive od nas, grade, dižu spratove, putuju, feštaju po gradu (sada uplate za novu godinu po 200 KM, nama je to strašno puno novca za slavlje novogodišnje :sok , mi imamo standard sa familijom i prijateljima u kućnoj varijanti).
Nemaš šta biti frustriran, živi svoj život najbolje što znaš. Uživaj u onom što imaš i furajte svojim ciljevima. Ne raduju nas u životu iste stvari.
Moj muž je radio takve poslove da bi neko na njegovom mjestu imao kućerinu, vikendicu, stan u Sa, nova 2-3 auta, dobru ušteđevinu ali nije to ništa vrijedno obraza, a kadli tadli sve dođe na naplatu, svaki fening koji nije pošteno zarađen, treba misliti na djecu koja uglavnom plate ceh ..... :cudi

Šta fali zabavi sa porodicom i prijateljima - sa onima koji te vole. Neprocjenjivo. :)

Edit:
Ne ide komentarisanje i posao ... preskočih uvod ... Razumijem te, jer svakodnevno sam to gledala oko sebe, postavljala ista pitanja ... mada živim u maloj sredini pa se uglavnom zna od kud kome dolazi, dal' se oznoji ili pak "kulturno" uzme. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Username » 19 Dec 2017, 08:30

Tajna je u upisu u dobru stranku

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Chloe » 19 Dec 2017, 08:40

Username wrote: 19 Dec 2017, 08:30 Tajna je u upisu u dobru stranku

Treba biti "sposoban" i za to ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120153
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2017, 10:28

Hrana (uz pomoć trikova): 300 KM,
Režije+grijanje: 250 KM,
Auto: 400 KM,
Ostalo: 300 KM,
Odmor: 100 KM,

Hrana za tri osobe (tako razumjeh), zaista košta tih 300 maraka, ali bez trikova.
Kuhajte ponekad i ti i žena, pa ćete se uvjeriti i sami. Malo smanjite slatkiše, to je ionako nezdravo, umjesto teletine može i junetina, pa pošto insistiraš na zdravoj hrani, graha i krompira u velikim količinama i nećeš omanuti. Ja sam tako skinuo šećer svojoj bolesnoj majci.

Kad smo već kod zdrave hrane, preskoči i pečenice, sudžuke, punomasne sireve i drži se zeljanice, krompiruše, naravno, sam da ih kuhaš, pošto je to poskupo u pekarama. Šta si mislio, da ti neko napravi pitu za deset feninga? :rol
Kad ti svoje usluge budeš toliko naplaćivao, možeš to očekivati i od drugih.

Što se tiče tih 250 maraka za režije, malo je nategnuto oko drva i toliko možeš potrošiti samo ako non stop ložiš dvije vatre i to u nekim kaminima koji gutaju ogrijev.

Auto 400 maraka mjesečno? :grana

Ako imaš dobar vid, neće ti trebati toliko para, pošto za 10.000 možeš kupiti odličan auto, pa tako da nije za očekivati da se svaki čas popravlja, niti mu treba mijenjati sve gume svake godine. Izgleda da je i kod nas sad u modi kenjkatorska upotreba automobila, joj smeta mi tičije govno na haubi, idem platiti pranje.
Ko nije dobar vozač, tu mu ne može pomoći nikakav kvalitet i nikakav redovni servis/zamjena svega i svačega. Tu ti je, umjesto tih 400, sasvim dovoljno i 150 maraka.


Ostalo 300 maraka?
Naravno tu računam i mobitele, laptop, patike, neki sok ili sladoled u gradu, izlet možda nekakav, sve stvari po kući tipa za higijenu... Ne znam koju cifru da stavim ovdje pa ću "ofrlje" staviti 300 KM iako je ovo minimalna cifra jer se ovdje misli na bolje mobitele, televizor onako od zida do zida...
Pretpostavljam da navedeno ne mogu imati ni oni koji rade na zapadu.
Eto, kod mog buraza, u Belgiji, sin mu hoće novi galaxy, jer je ovaj stari, od prošle godine, a plaćen je najmanje 500 eura, pa je malo zapelo i tamo.

Jedan ti laptop može biti 5 godina, ako i TV.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Chloe » 19 Dec 2017, 10:37

Jaoooo kad Behko odgovori ... :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Online

Re: Troškovi života u Bosni

Post by spacebound » 19 Dec 2017, 11:21

Svako se svojim jorganom pokriva, najbolje kad se pokrije koliko je dug.
Za tudje kredite ne brini ako nisi zirant :oo
Ruzno je drugom u novcanik zavirivat pa da je i najrodjeniji.

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by kiper » 19 Dec 2017, 13:23

Username wrote: 19 Dec 2017, 08:30 Tajna je u upisu u dobru stranku
Ne mislim ovdje na uhljebe, pogotovo te vrste, nego sigurno gdje se zna da se radi za plaću od mjeseca do mjeseca a da ljudi žive kao lordovi :oo

@behko

Supruga i ja kuhamo, razvijamo i pite, pripremamo sami sebi dosta toga, zimnice, imam voće svoje, svoj krompir iz vlastite bašće, komšija tovi koke pa ja "uletim" u novu turu, tj. porefenamo se, tako da nikad ne kupujem piletinu iz trgovine. Naravno pojede se i pizza, odemo mi i počastimo se negdje sa malim, napravi se i teletina, ali zbilja zar to ne bi trebalo biti normalno? Ja i dalje mislim da tročlana familija sa 300 KM mjesečno nije u stanju da se kvalitetno i normalno prehrani osim ako im je dijete željno svega i roditelji sa njim. I mislim da u svakoj kući mora biti voća i povrća dovoljno, uvijek krušaka/jabuka/banana/.. na stolu, a nemam sada plantažu voća da to bez plaćanja stavim svaki dan na sto.

A za drva, ne poznajem u Krajini nikoga da potroši manje od 10 metara drva u kući tokom zime. Čak ih znam da potroše i preko 20. Metar drva 65-70 KM i to ako se uzima na vrijeme + pilanje i cijepanje bude tačnije rečeno 11-12 KM (zavisno koliko su krupna i teška drva). Da ne pričam sada o onima koji za tonu peleta moraju izdvojiti više od 400 KM, barem ovdje.

A troškovi oko auta, to može ici i niže a i da se doda koja nula. Ovdje u ovom konkretnom slučaju mislim na DE limuzinu visoke klase koja je plaćena ravnih 10000 KM gdje jedan manji kvar košta koliko čitav motor u mojoj Fabijici.

A za ostalo, pa ako je novu Samsung kod njega a kod nje novi Iphone, ako je televizor plaćen par milja, onda to sve mjesečno već samo košta tih 300 KM.

Zato se i pitam, kako?
Chloe wrote: 19 Dec 2017, 10:37 Jaoooo kad Behko odgovori ... :hihi


Dobro je odgovorio, ali ne znam koliko sam dobro postavio prvi svoj post, tj. pitanje svoje , da li se razumijemo :DD

spacebound wrote: 19 Dec 2017, 11:21 Svako se svojim jorganom pokriva, najbolje kad se pokrije koliko je dug.
Za tudje kredite ne brini ako nisi zirant :oo
Ruzno je drugom u novcanik zavirivat pa da je i najrodjeniji.
Pa nešto mi kratak ljudima jorgan koliko se dobro pokrivaju :DD
Nisam žirant a i nemam dugovanja.
I mislim da nije ružno se upitati kako neko uspije više toga napraviti sa manje para pa da i sam nešto naučiš, barem bi trebalo tako biti.
A i dalje mislim da nije to sve u kreditima, jer bi to već davno sve puklo sa svih strana i ne bi se mogli dalje održavati i upravo sada da se slave nove godine po par stoja troška.

Hvala svima na odgovorima :ples

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Podrinjac » 19 Dec 2017, 13:36

Chloe wrote: 19 Dec 2017, 08:40
Username wrote: 19 Dec 2017, 08:30 Tajna je u upisu u dobru stranku

Treba biti "sposoban" i za to ... :123
Za to trebaš biti podoban, a ne sposoban.

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by kiper » 19 Dec 2017, 13:43

I da dodam na to sve, kažu da je Bosna siromašna država, a ja u koji god trgovački centar odem kase pune, korpe pune, kafići svi puni, pije se...
Isto tako kod jednog "fenomena" od porodice gdje im izgleda uz plaće novac raste po dvorištu, on zna otići sa prijateljima u kafanu i ostaviti 100 maraka onako, eto popilo se, kako? Haha :D

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Chloe » 19 Dec 2017, 13:45

Podrinjac wrote: 19 Dec 2017, 13:36
Chloe wrote: 19 Dec 2017, 08:40
Username wrote: 19 Dec 2017, 08:30 Tajna je u upisu u dobru stranku

Treba biti "sposoban" i za to ... :123
Za to trebaš biti podoban, a ne sposoban.
Da bi bio podoban moraš biti sposoban gurati se, nametati se, preći na drugu stranu zakona ako se od tebe traži da se revanširaš za ukazano povjerenje itd. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by kiper » 19 Dec 2017, 13:49

Chloe wrote: 19 Dec 2017, 13:45
Podrinjac wrote: 19 Dec 2017, 13:36
Chloe wrote: 19 Dec 2017, 08:40
Username wrote: 19 Dec 2017, 08:30 Tajna je u upisu u dobru stranku

Treba biti "sposoban" i za to ... :123
Za to trebaš biti podoban, a ne sposoban.
Da bi bio podoban moraš biti sposoban gurati se, nametati se, preći na drugu stranu zakona ako se od tebe traži da se revanširaš za ukazano povjerenje itd. :cudi
Takve svi mi možemo prepoznati, oni koji su se u ratu ugrijali ili nakon rata uz stranku našli toplo mjesto. Znamo ih, svaki grad/selo ih ima, podobne, ali na njih ne mislim, tu svi znamo kako oni žive... :kafa

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Podrinjac » 19 Dec 2017, 13:54

kiper wrote: 19 Dec 2017, 13:43 I da dodam na to sve, kažu da je Bosna siromašna država, a ja u koji god trgovački centar odem kase pune, korpe pune, kafići svi puni, pije se...
Isto tako kod jednog "fenomena" od porodice gdje im izgleda uz plaće novac raste po dvorištu, on zna otići sa prijateljima u kafanu i ostaviti 100 maraka onako, eto popilo se, kako? Haha :D
Narodu da je i 200 KM plata oni bi opet te pare trošili u kafanama. Takav smo narod. Nije to nikakvo mjerilo ekonomske moći.

Marl5tone
Na probnom
Na probnom
Posts: 28
Joined: 06 Dec 2017, 15:10
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Marl5tone » 19 Dec 2017, 14:27

Mislim da je to sve na kredit, i onda kad se prezaduže, bit će ovrhe i oduzimanja i auta i kuće...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Julia-Klara » 19 Dec 2017, 14:30

NJihov problem

Ako znaju i mogu neka im :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by kiper » 19 Dec 2017, 14:37

Marl5tone wrote: 19 Dec 2017, 14:27 Mislim da je to sve na kredit, i onda kad se prezaduže, bit će ovrhe i oduzimanja i auta i kuće...
I ja sam dugo mislio da je to sve na kredit, lizing, posudi "tamo-vamo"... ali do sada bi već po tome pola kuća/stanova u Bosni bili na prodaji od strane banaka...

Zaduži se danas, digni kredit, pa mikrokredit, peglaj kartice, pa zatvaraj to sve sa većim kreditom i tako par krugova i "začepio" si se, onda u par godina moraš "pasti totalno" a ne da i dalje trošiš na noć 100 KM i vozaš limuzinu.

Šta vi mislite kakva je računica koliko čega treba mjesečno u Bosni? :)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Socrates » 19 Dec 2017, 14:40

Ja dole bez halucinogenih droga ne bih mogao preživjeti.

Tako da uracunas hiljadu km-ova i za to.

Minimum.
. . . . . . . . .

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by kiper » 19 Dec 2017, 14:45

Socrates wrote: 19 Dec 2017, 14:40 Ja dole bez halucinogenih droga ne bih mogao preživjeti.

Tako da uracunas hiljadu km-ova i za to.

Minimum.

Da se počnemo kolektivno drogirati? :pusi

Šta te najviše muči ovdje? Ovako ovo što ništa nema logike ili? :oo

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Troškovi života u Bosni

Post by Chloe » 19 Dec 2017, 14:47

Troškovi zavise od načina i stila života. :)

Behko je naveo par primjera u svom postu. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests