Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Hannibal » 26 Jan 2019, 14:00

Merlin246 wrote: 26 Jan 2019, 13:59
Hannibal wrote: 26 Jan 2019, 13:56

staa
Necu da kazem pa da me iznapadaju. :mrgud
Ili da mi zijo i meho ukradu genijalnu ideju :valja
haj sapni meni
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 26 Jan 2019, 14:00

Mirelam wrote: 26 Jan 2019, 13:45 Moze li se kakva peMzija izganjat za Muteveliju@?
Ne moze :D.

Ni jedan doktor ne priznaje bolest :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Merlin246 » 26 Jan 2019, 14:02

Socrates wrote: 26 Jan 2019, 13:58 Mislim da je od presudne vaznosti da volite ono sto odlucite da radite, bilo za druge, bilo za sebe.

Znam da je ocigledna stvar da se kaze, ali nekad mi se cini da svi zaborave na to.
Tako je :srcee
Ja volim ovo sto trenutno radim ali ne mogu samo to raditi cijeli zivot a da moja genijalnost i masta bude zanemarena i da to ne iskoristim 😌

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by gospođa Brams » 26 Jan 2019, 14:02

Socrates wrote: 26 Jan 2019, 13:58 Mislim da je od presudne vaznosti da volite ono sto odlucite da radite, bilo za druge, bilo za sebe.

Znam da je ocigledna stvar da se kaze, ali nekad mi se cini da svi zaborave na to.
To je istina, a ja mislim i da je jako vazno da covjek bude odlucan, i da ako mu nije dobro, da cini sve da mijenja posao i trazi nesto bolje
Kod nas jos ima tog mentaliteta kad kukas i nista ti ne valja a opet ne cinis nista da to promijenis

Npr. ja stalno poticem mamu da pređe negdje drugdje radit gdje su bolji uvjeti ali ona nece, kukat ce svaki dan i stvarno joj je lose tu gdje radi, ali nece ni cut da pokusa promijenit posao, za nju to ne dolazi u obzir
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Merlin246 » 26 Jan 2019, 14:03

Hannibal wrote: 26 Jan 2019, 14:00
Merlin246 wrote: 26 Jan 2019, 13:59

Necu da kazem pa da me iznapadaju. :mrgud
Ili da mi zijo i meho ukradu genijalnu ideju :valja
haj sapni meni
Dobro al nemoj da kazes ziji i mehi :trac

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Merlin246 » 26 Jan 2019, 14:07

gospođa Brams wrote: 26 Jan 2019, 14:02
Socrates wrote: 26 Jan 2019, 13:58 Mislim da je od presudne vaznosti da volite ono sto odlucite da radite, bilo za druge, bilo za sebe.

Znam da je ocigledna stvar da se kaze, ali nekad mi se cini da svi zaborave na to.
To je istina, a ja mislim i da je jako vazno da covjek bude odlucan, i da ako mu nije dobro, da cini sve da mijenja posao i trazi nesto bolje
Kod nas jos ima tog mentaliteta kad kukas i nista ti ne valja a opet ne cinis nista da to promijenis

Npr. ja stalno poticem mamu da pređe negdje drugdje radit gdje su bolji uvjeti ali ona nece, kukat ce svaki dan i stvarno joj je lose tu gdje radi, ali nece ni cut da pokusa promijenit posao, za nju to ne dolazi u obzir
Pa boje se ljudi promjene. Najveci problem je sto se previse plasimo svega i svakoga. Sta ce reci ovaj, sta ce reci onaj najvise se plasimo. Pa sta ako ovako a sta ako onako, a nismo ni svjesni da najgore sto se moze desiti jest da sve propadne i da se vratimo na istu tocku odakle smo krenuli. Ljudi stvore sebi blokadu u glavi da ne moze bolje i da tako mora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mister No » 26 Jan 2019, 14:19

Plaho vi poceste lutati i nabrajati!

Zakon o radu tacno propisuje radne sate, godisnje odmore, neradne dane itd.
Obicno drzava ovaj Zakon, prije usvajanja, dogovara sa sindikatom, kako bi se zastitili zaposlenici.
BiH ima dosta dobre Zakone (i iz drugih oblasti) problem je njihovo nesprovodjenje na terenu.

U Bosni se radi daleko vise nego u EU i te price kod Svabe se radi mozete okacit macku o rep. Radi se ali se i plati.

Kod privatnika u BIH je do skora bila iluzija da radnik dobije koji vikend slobodan, ili koji dan godisnjeg, bolovanja itd.

Ranije je bilo Zakonom predvidjeno pravo (nesto su tu skoro mijenjali) na minimalno 18 radnih dana placenog godisnjeg odmora za svakog zaposlenog.
Takodje je definisana cijena rada nocu tzv. nocnog rada, cijena rada vikendima i praznicima.
Precizirani su naradjeni sati i max. iznos naradjenih sati koje radnik moze imati, kao i njihov nacin placanja.
Sve napisano, samo sto se ne postuje.

Naravno da ce bolnica raditi i za Novu godinu, ali i naravno da se rad za praznik tim ljudima mora dodatno da plati.
Sve to uredno ima i uglavnom se postuje u drzavnoj sluzbi.

Problem je sto slabo ko od tih prava zajamcenih radniku ovdje u BiH uspije dobiti od ovih novokomponovanih gazda balija.

U Njemackoj, Francuskoj npr. radnici imaju bar duplo vise placenog odmora nego radnici u BiH.
Isto tako radnici u BiH imaju bar za trecinu vise radnih sati od ovih u EU.
Problem je sto se ovaj Zakon ne sprovodi kod privatnog sektora, dok se u EU primjenjuje kod svih.
Ovdje je kazna nikakva za neprijavljenog radnika, "da se dogovorit sa nadleznim", dok je u EU vjerujem kamara hiljada eura.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Socrates » 26 Jan 2019, 14:22

Pravo trziste rada podrazumijeva ekstremnu mobilnost radne snage.

Ne znam koliko mozemo starije ljude kritikovati zbog nemobilnosti i straha od promjene jer su odrasli u drugacijem sistemu, a cini se da je I danasnji sistem dole preuzeo mnoge karakteristike tog bivseg, koji je bio katastrofalan u svakom pogledu.

Sve se, cini se, pritajeno ili otvoreno, ceka od drzave, a tu nema onda trzista rada.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Chloe » 26 Jan 2019, 14:31

Mister No wrote: 26 Jan 2019, 14:19 Plaho vi poceste lutati i nabrajati!

Zakon o radu tacno propisuje radne sate, godisnje odmore, neradne dane itd.
Obicno drzava ovaj Zakon, prije usvajanja, dogovara sa sindikatom, kako bi se zastitili zaposlenici.
BiH ima dosta dobre Zakone (i iz drugih oblasti) problem je njihovo nesprovodjenje na terenu.

U Bosni se radi daleko vise nego u EU i te price kod Svabe se radi mozete okacit macku o rep. Radi se ali se i plati.

Kod privatnika u BIH je do skora bila iluzija da radnik dobije koji vikend slobodan, ili koji dan godisnjeg, bolovanja itd.

Ranije je bilo Zakonom predvidjeno pravo (nesto su tu skoro mijenjali) na minimalno 18 radnih dana placenog godisnjeg odmora za svakog zaposlenog.
Takodje je definisana cijena rada nocu tzv. nocnog rada, cijena rada vikendima i praznicima.
Precizirani su naradjeni sati i max. iznos naradjenih sati koje radnik moze imati, kao i njihov nacin placanja.
Sve napisano, samo sto se ne postuje.

Naravno da ce bolnica raditi i za Novu godinu, ali i naravno da se rad za praznik tim ljudima mora dodatno da plati.
Sve to uredno ima i uglavnom se postuje u drzavnoj sluzbi.

Problem je sto slabo ko od tih prava zajamcenih radniku ovdje u BiH uspije dobiti od ovih novokomponovanih gazda balija.

U Njemackoj, Francuskoj npr. radnici imaju bar duplo vise placenog odmora nego radnici u BiH.
Isto tako radnici u BiH imaju bar za trecinu vise radnih sati od ovih u EU.
Problem je sto se ovaj Zakon ne sprovodi kod privatnog sektora, dok se u EU primjenjuje kod svih.
Ovdje je kazna nikakva za neprijavljenog radnika, "da se dogovorit sa nadleznim", dok je u EU vjerujem kamara hiljada eura.
:ok

Nije mi jasna ni pasivnost radne snage. Udruženim snagama se moglo nešto napraviti, izboriti se za svoja prava, pa bar pokušati.. . Država uzima svoj dio kolača, privatnik itekako svoj a radnici bježe preko granice...
Zakoni su dobri a mi kazne nisu male na naš standard samo natjerati da se primjenjuju.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 26 Jan 2019, 14:33

Pa chloe I bijeg preko granice je izraz protesta


Tako je jedan jaran u mene znao, uzme loptu I ode kuci nece se vise igrati :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Chloe » 26 Jan 2019, 14:37

Mutevelija wrote: 26 Jan 2019, 14:33 Pa chloe I bijeg preko granice je izraz protesta
Kako kome... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Socrates » 26 Jan 2019, 14:41

Mislim da je u Bosni problem i to sto radna snaga nije diverzifikovana, u svakom pogledu, ali ponajprije sto se tice obrazovanja.

Drugim rijecima, radnik je lako zamjenljiv. Napredak uvijek ide kroz obrazovanje, htjeli mi priznati ili ne.

Ni to drzava ne umije da sredi. A to su osnove.
. . . . . . . . .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mister No » 26 Jan 2019, 14:47

@Chloe

E sad je to problem jer su sindikati zapravo politicke glasacke masinerije umjesto sindikati.
Radniku balija-gazda kaze: "Robe ako neces ti nosit balvane bez odmora imam njih 10 na birou koji hoce".
Inspektor kad dodje u kontrolu dobije koju markicu u dzep od gazda-balije i jos mu tutne viska dasku za garazu, tako da ovaj odjednim ne vidi nikakvu nepravilnost i nema razloga da ga kazni.

Prvi gazda-balija koji plati kaznu, ali propisanu, nikad vise nece imat neprijavljenig radnika.
Sve je do inspekcija i sprovodjenja propisa .
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 26 Jan 2019, 16:02

Mister No wrote: 26 Jan 2019, 14:47 @Chloe

E sad je to problem jer su sindikati zapravo politicke glasacke masinerije umjesto sindikati.radniku balija-gazda kaze: "Robe ako neces ti nosit balvane bez odmora imam njih 10 na birou koji hoce".
Inspektor kad dodje u kontrolu dobije koju markicu u dzep od gazda-balije i jos mu tutne viska dasku za garazu, tako da ovaj odjednim ne vidi nikakvu nepravilnost i nema razloga da ga kazni.

Prvi gazda-balija koji plati kaznu, ali propisanu, nikad vise nece imat neprijavljenig radnika.
Sve je do inspekcija i sprovodjenja propisa .

Nije tacno, ja sam svjedok kad je moj sef uzeo spisak sa biroa I zvao I nece da ljudi rade, nije sto su lijeni nego sto pruzaju podrsku, svjedok sam da ljudi budu dva dana na poslu I napuste.
Ne nasijedam na pricu da su oni lijeni bili sto su napustili, nego sto im nije pasalo.
Zeli se prebaciti moralna krivnja da ako ne radis za 2'5 Km deset sati ti si lijen.
Pa kako ja mogu radit tako a ti neces.
Tako su mi kolege stare prebacivale, novi nisu, e to gazde koriste sto se ljudi takmice.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mohr » 26 Jan 2019, 16:08

storm wrote: 26 Jan 2019, 07:26
Mohr wrote: 25 Jan 2019, 23:17 Ne treba. Treba zabraniti krvolocima da ljude (u nevolji, a svi radnici u kapitalizmu su u grdnoj nevolji!) tjeraju da rade...

Kako samo naivno zvuči ovo @Bramsicino apelovanje na poštivanje ugovora...

Neću plaho mudrovati, ali šta je ugovor o radu između radnika i kapitalističkiog krvoloka, možete, dabome, naći kod mog Bradonje. Ali tko bi se sad još time baktao, zar ne :p

Uglavnom, to je samo privid, da se ispuni forma, a suština tog krajnje antagonističkog odnosa, ostane netaknuta ;)

Da bi se bar malo dokučilo suštinu stvari, valjalo bi znati (prepoznati) elementarnu činjenicu u tom odnosu, a koju je Bradonja jasno razgraničio/dokučio/prokljuvio, naime: rad i radnu snagu. Radnik ne prodaje svoj rad (tj. ekvivalent na tržištu) nego svoju radnu snagu, koja je neprocjenjiva, neodredljiva, neizmjerljiva i koja samo kao takva može krvoloku osigurati višak vrijednosti/profit. Jedina stavka po kojoj kapitalist može ostvariti profit na tzv. "tržištu", jeste neplaćeni rad radnika, sve ostalo on mora da plati onoliko koliko mu drugi kapitalisti (njegova braća i kolege) ispostave. Jedina i jedinstvena stavka u njegovom strogom proračunu, kalkulaciji i računovodstvu koja je flexibilna i iz koje se dade iscijediti višak vrijednosti/profit, jeste cijena rada tj. radne snage njegovih radnika...


Jer, molim lijepo, zašto drugarica @Brams upravo ukazuje na to: kad bi se ispoštovale odredbe iz ugovora. I ja upravo to i velim: taj ugovor je samo privid, jer oni, kapitalisti, za razliku od najamnih radnika, mogu kad god i koliko god hoće da ga ne (is)poštuju. Makar koliko god poslije, u pojedinačnim slučajevima, i platili neke simbolične kazne, njima se to još uvijek uvelike isplati. Inače, budite sigurni, to nipošto ne bi radili. A rade to, bez kraja i konca, na svim meridijanima, i dan-danas. Uprkos tome što su svakako na lijepom dobitku čak i kad ispoštuju sve ugovorne odredbe, pa čak i kad, rijetki, ali zaista endemski rijetki, i nagrade radnu snagu preko toga, ipak ih većina (bio bi pleonazam reći velika većina :p ) i dalje to nesmiljeno radi...



Laku noć... :spavanje
Kakva hrpa besmislica, u relativno kratkom upisu...
Mog'o si se potruditi sa relativno dužim upisom ;) No, to sigurno nećemo vidjeti... :pusa

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mister No » 26 Jan 2019, 16:14

Mutevelija wrote: 26 Jan 2019, 16:02
Mister No wrote: 26 Jan 2019, 14:47 @Chloe

E sad je to problem jer su sindikati zapravo politicke glasacke masinerije umjesto sindikati.radniku balija-gazda kaze: "Robe ako neces ti nosit balvane bez odmora imam njih 10 na birou koji hoce".
Inspektor kad dodje u kontrolu dobije koju markicu u dzep od gazda-balije i jos mu tutne viska dasku za garazu, tako da ovaj odjednim ne vidi nikakvu nepravilnost i nema razloga da ga kazni.

Prvi gazda-balija koji plati kaznu, ali propisanu, nikad vise nece imat neprijavljenig radnika.
Sve je do inspekcija i sprovodjenja propisa .

Nije tacno, ja sam svjedok kad je moj sef uzeo spisak sa biroa I zvao I nece da ljudi rade, nije sto su lijeni nego sto pruzaju podrsku, svjedok sam da ljudi budu dva dana na poslu I napuste.
Ne nasijedam na pricu da su oni lijeni bili sto su napustili, nego sto im nije pasalo.
Zeli se prebaciti moralna krivnja da ako ne radis za 2'5 Km deset sati ti si lijen.
Pa kako ja mogu radit tako a ti neces.
Tako su mi kolege stare prebacivale, novi nisu, e to gazde koriste sto se ljudi takmice.
Trziste rada je otvoreno, minimalna plata od cca 380 KM zajamcena i obavezujuca, i ako neko hoce da radi za 380 KM gazda mu nece dati 1000, hebe ga se.

To sto ti govoris je pojava u zadnjih godinu dana jer se osjeti odlazak radne snage, sto uslovljava povecanje plata kao i ostalih uvjeta rada.

Ono sto sam ja naveo je situacija koja je ovdje u poslovanju vladala od 1995 g. i doprinijela ovako losem ekonomskom stanju u drzavi.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mohr » 26 Jan 2019, 16:19

Socrates wrote: 26 Jan 2019, 14:41 Mislim da je u Bosni problem i to sto radna snaga nije diverzifikovana, u svakom pogledu, ali ponajprije sto se tice obrazovanja.

Drugim rijecima, radnik je lako zamjenljiv. Napredak uvijek ide kroz obrazovanje, htjeli mi priznati ili ne.

Ni to drzava ne umije da sredi. A to su osnove.
Obrazovanih idiota nigdje ne manjka... ;)

Kako/čime/kime je radnik lako zamjenljiv? I zašto???

To je tačno samo u smislu kako sam opisao, kad duže ili kraće vrijeme (iz)varaju jednog, nalaze drugog naivca koji će potpisati ugovor...

Kad biste zaista razmišljali o stvarima i pojavama, kojima svakodnevno svjedočite, manje-više (ne)svjesno, shvatili biste da je svaki ugovor anticipacija prevare. Inače ne bi imao nikakve svrhe, bio bi suvišan. Tako stoji homo-sapiens, i dan-danas, u stoljeću XXI... :(

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 26 Jan 2019, 16:21

Mister No wrote: 26 Jan 2019, 16:14
Mutevelija wrote: 26 Jan 2019, 16:02


Nije tacno, ja sam svjedok kad je moj sef uzeo spisak sa biroa I zvao I nece da ljudi rade, nije sto su lijeni nego sto pruzaju podrsku, svjedok sam da ljudi budu dva dana na poslu I napuste.
Ne nasijedam na pricu da su oni lijeni bili sto su napustili, nego sto im nije pasalo.
Zeli se prebaciti moralna krivnja da ako ne radis za 2'5 Km deset sati ti si lijen.
Pa kako ja mogu radit tako a ti neces.
Tako su mi kolege stare prebacivale, novi nisu, e to gazde koriste sto se ljudi takmice.
Trziste rada je otvoreno, minimalna plata od cca 380 KM zajamcena i obavezujuca, i ako neko hoce da radi za 380 KM gazda mu nece dati 1000, hebe ga se.

To sto ti govoris je pojava u zadnjih godinu dana jer se osjeti odlazak radne snage, sto uslovljava povecanje plata kao i ostalih uvjeta rada.

Ono sto sam ja naveo je situacija koja je ovdje u poslovanju vladala od 1995 g. i doprinijela ovako losem ekonomskom stanju u drzavi.
Hocu dakazem da to nestaje ako neces ti ima ko hoce.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Chloe » 26 Jan 2019, 16:22

Mister No wrote: 26 Jan 2019, 14:47 @Chloe

E sad je to problem jer su sindikati zapravo politicke glasacke masinerije umjesto sindikati.
Radniku balija-gazda kaze: "Robe ako neces ti nosit balvane bez odmora imam njih 10 na birou koji hoce".
Inspektor kad dodje u kontrolu dobije koju markicu u dzep od gazda-balije i jos mu tutne viska dasku za garazu, tako da ovaj odjednim ne vidi nikakvu nepravilnost i nema razloga da ga kazni.

Prvi gazda-balija koji plati kaznu, ali propisanu, nikad vise nece imat neprijavljenig radnika.
Sve je do inspekcija i sprovodjenja propisa .
Zašto uporno koristiš izraz "balije"?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mohr » 26 Jan 2019, 16:25

Mister No wrote: 26 Jan 2019, 16:14
Trziste rada je otvoreno, minimalna plata od cca 380 KM zajamcena i obavezujuca, i ako neko hoce da radi za 380 KM gazda mu nece dati 1000, hebe ga se.

To sto ti govoris je pojava u zadnjih godinu dana jer se osjeti odlazak radne snage, sto uslovljava povecanje plata kao i ostalih uvjeta rada.

Ono sto sam ja naveo je situacija koja je ovdje u poslovanju vladala od 1995 g. i doprinijela ovako losem ekonomskom stanju u drzavi.
De ti nama prvo lijepo opričaj šta je tržište uopće, pa onda napose tržište rada? Pa tek onda nam objasni zašto je ta minimalna plaća zajamčena tako kako već jeste? Zatim nam kaži tko to jamči?

Da li da uopšte posatavljamo pitanje zašto čak i takva crkavica mora biti (zakonom) zajamčena i obavezujuća?

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests