LIDL u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Mutevelija » 16 Nov 2018, 00:49

Mala_Mu wrote: 14 Nov 2018, 11:44 Evo Mute, samo 5.. Pozuri :p

Lidl Slovenija traži radnike u BiH


Image

Kompanija Lidl Slovenija traži u Bosni i Hercegovini pet radnika koji će raditi posao skladištara.

Njemački diskontni lanac nudi radnicima ugovor na određeno vrijeme od 12 mjeseci, a plata je 1.050 eura bruto, prenosi Indikator.ba.

U oglasu se ne traži obavljanje intervjua s kandidatima, a uslovi za zaposlenje su osnovno školsko obrazovanje (NK) i položen vozački ispit B kategorije.

Lidl je raspisao oglas posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH na osnovu Sporazuma o zapošljavanju između Republike Slovenije i Bosne i Hercegovine.
:jok eto Mala ja nisam na birou :p
Dok se odjavim pa opet prijavim prije ćeš ti to :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Mala_Mu » 16 Nov 2018, 17:27

Zašto BiH zaobilaze giganti IKEA i „Lidl“?

Image

Zamislite Nijemca, Švicarca, Austrijanca koji otvara biznis u BiH, kod nas bi ga na papirologiji razvlačili tri godine i nema ko mu ne bi uzeo - kaže Smailbegović

Svjetski poznata kompanija IKEA već odavno posluje u susjednim državama, nedavno je najavila širenje na deset novih tržišta, među kojima ponovo nema naše države. Slično je i s njemačkim „Lidlom“, koji je odavno prisutan u Hrvatskoj, odnedavno i u 12 gradova Srbije. BiH nije ni na mapi ovog evropski poznatog brenda.

Loša slika

Odgovor na pitanje zašto nas izbjegavaju popularne kompanije s dobrim imidžom, pristojnom robom i cijenama, treba tražiti u slici koju šaljemo, korupciji na koju se upozorava, a koja seže do samog političkog vrha.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović kazao je za „Avaz“ da ga ne iznenađuju odluke velikih investitora da u širokom luku zaobilaze BiH.

Bio bih mnogo sretniji kada bismo govorili o dolasku investitora, a ne samo trgovačkih kompanija. No, nije zanemariv ni njihov utjecaj. Građani dobivaju veći izbor, povoljnije cijene, a država bolji imidž - pojasnio je Smailbegović.

Dodao je da BiH, nažalost, ne čini ništa kako bi investitorima pokazala da je spremna za promjene te povoljna za pokretanje biznisa.

Prema njegovim riječima, priče o otcjepljenju RS, kompromitiranim izborima, ratne priče ne doprinose imidžu BiH u svijetu.

Rekorderi korupcije

- S druge strane, mi imamo izvještaje „Transparency Internationala“ koji govore da smo najkorumpiranija država u Evropi. Domaći privrednici dobro se namuče da završe papirologiju u svojoj državi. Zamislite nekog Nijemca, Švicarca ili Austrijanca, koji je navikao da svu papirologiju završi na jednom mjestu, za kratko vrijeme. Kako da on radi u BiH? Kod nas bi ga razvlačili tri godine i nema ko mu ne bi uzeo - istakao je Smailbegović.

Politička stabilnost i biznis

- Sjetimo se kakva je sjajna poruka bio dolazak „Volkswagena“. No, to je bilo davno, sada iz BiH ne odlaze signali da smo dobra i stabilna zemlja, u koju vrijedi investirati. Strani ulagači traže političku stabilnost, koja podrazumijeva normalnu zakonsku regulativu i predvidivost. To znači da investitor mora znati da, ako danas otvori fabriku u BiH, nakon pola godine neće doći do promjene zakona – naglasio je Smailbegović.

avaz.ba

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Lanci » 16 Nov 2018, 17:30

Čupava wrote: 14 Nov 2018, 14:52
Lanci wrote: 14 Nov 2018, 14:38 Lidl aldy pred vratima kucnim😂ali neznam kada sam zadnji put usla u te trgovine🤔
Ja ih ne volim... zaobilazim ih...

Kazu da I nije nesto kvalitetno,
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Mala_Mu » 16 Nov 2018, 17:34

Moja seka sestricu bodice i trenerke samo u Lidlu uzimala. Najkvalitetniji.Odjeca im je fakat super. U drugim radnjama gdje god da je, ne valjaju vragu. Mekoca nula, nakon par pranja za baciti. U H&M pogotovo. A platis tri puta skuplje :D

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Lanci » 16 Nov 2018, 17:35

Moguce,ja neznam nisam nikada nista kupovala,ali sam cula od onih koji kupuju da nije nesto ni hrana itd
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Chloe » 16 Nov 2018, 22:47

:hm pa nisam stekla dojam da je neka kvaliteta odjeće u Lidlu, ali odgovara cijeni. Ne može mi se porediti sa nekim H&M linijama koje jesu malo skuplje ali i dobre.
Prehrana? Svakako bolji i povoljniji izbor odredjenih artikala nego kod nas.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

LIDL u BiH

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2021, 10:31

Image


Poznati njemački lanac „Lidl“ napokon će otvoriti svoje poslovnice u Sarajevu i njihova ulaganja u BiH za početak će iznositi oko 700 miliona evra, potvrdio je načelnik opštine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić.

On je pored otvaranja Lidla najavio još neke nove insfrastrukturne projekte.

“Jutros sam imao sastanak vezano za dolazak "Lidla" u Sarajevo, predložili smo lokaciju gdje bi se mogao napraviti takav objekat u Starom Gradu, međutim tu su uključene i druge relevantne institucije koje moraju dati mišljenja. Ukoliko se usaglasimo, "Lidl" bi ove godine trebao da se nađe i u našoj općini”, kazao je Hadžibajrić.

Lidl postoji u 30, a operativan je u 27 zemalja Europe i u Sjedinjenim Američkim Državama s preko 10.500 trgovina i više od 260.000 zaposlenih.

Kompaniju je osnovao Josef Schwarz 1930. godine, a kada se fokus poslovanja s veleprodaje voća prebacio na diskontnu prodaju mješovite robe kroz lanac trgovina, shvatio je da joj treba i novo ime. Kako njegovo prezime, Schwarz, na njemačkom jeziku znači ‘crno’, Josef Schwarz je za 1.000 njemačkih maraka kupio prava na ime od bivšeg poslovnog partnera Ludwiga Lidla, slikara i nastavnika u penziji.

Prva Lidl trgovina otvorena je 1973. godine i imala je svega tri zaposlena i 500 proizvoda na policama. Desetak godina kansije, Lidl je proširio svoje poslovanje, širom Njemačke otvoreno je 300 trgovina, a asortiman je proširen na 900 proizvoda. U narednoj etapi psolovnog razvoja, ompanija se širi izvan granica Njemačke, otvaraju se prve trgovine u Francuskoj i Velikoj Britaniji.

U novi milenij Lidl ulazi kao vodeći trgovački lanac u Evropi, otvaraju se prve trgovine u Sjedinjenim Američkim Državama.

Lidl je u svijetu prepoznat po proizvodima s najboljim odnosom cijene i kvalitete, čime potrošačima omogućava ‘pametnu kupovinu’. Pored toga, pažljivo odabran asortiman i brz prolazak kroz blagajne doprinose da se kupovina obavlja za kraće vrijeme.

Iako su omiljeni Lidl brendovi dostupni u trgovinama u velikom broju zemalja Europe i u Americi, ova kompanija se prilagođava i specifičnostima određenog tržišta na kojem posluje i potrebama domaćih potrošača. Tako se u svakoj zemlji u asortimanu razvijaju i neki od proizvoda koji su karakteristični za to podneblje.

Lidl je oznat i po tome što redovno osvježava asortiman kroz kratkotrajne promocije dodatnih prehrambenih proizvoda, ali ono što ga posebno izdvaja jest ponuda neprehrambenih proizvoda. Tako se mogu pronaći proizvodi kao što su mali kućanski aparati, kuhinjski uređaji, igračke, alati, odjeća, sportski asortiman i puno toga drugog.

Kompanija je poznata i po tome što sve trgovine izgledaju gotovo isto. Potrošači su naviknuti na raspored proizvoda u trgovinama, bolje se snalaze i brže obavljaju svoju kupovinu.

Cijene u Lidlu istaknute su iznad, a ne ispod proizvoda a ovakva praksa seže od početaka trgovačkog lanca u Njemačkoj kada je sva roba bila izložena na paletama na zemlji, te je jedini način da se cijena prikaže bio – “objesiti je iznad”. Suvremeni diskont danas ima police, ali se ova tradicija zadržala. Danas se na ovaj način postiže preglednost, a potrošači se me moraju slegnuti da bi vidjeli cijenu proizvoda na najnižim policama.

Vlasnik poznatog lanca supermarketa “Lidl” Dieter Schwarz i dalje je najbogatiji Nijemac. Ovaj 80-godišnji osnivač “Lidla” i “Kauflanda” ima imovinu u vrijednosti od 41,8 milijardi eura.

No, zanimljivo je da taj milijarder, navodno, živi skromnim životom i da strogo čuva svoju privatnost. Stoga su njegova pojavljivanja u javnosti ekstremno rijetka, ali svjedoci kažu da često voli prošetati gradom bez velike pompe i popiti kafu s običim ljudima.

Dieter Schwarz navodno sjedi u kancelariji sa sasvim običnim namještajem.

"Schwarz Gruppe", privatna porodična firma, trenutno je najveći diskonter i trgovac u Evropi i jedan od najvećih trgovaca namalo u svijetu po prihodima.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81281
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10228 times
Been thanked: 7098 times
Status: Online

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2021, 10:33

:ok vrijeme je vala
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2021, 10:36

Julia-Klara wrote: 19 Feb 2021, 10:33 :ok vrijeme je vala

Hoćel im biti bolji ćevapi, nego u Bingu?
U Bingu su katastrofa, čak ima i kletva, dabogda u Bingu kupovo ćevape dok si živ.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by insomnia » 19 Feb 2021, 10:39

Mescini da lidl nema klasicne mesnice
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80500
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7168 times
Been thanked: 11619 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by spacebound » 19 Feb 2021, 10:40

Meni su u Bingu najljepsi cevapi. Uvijek kod njih kupujem.
Exchan ❌️

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81281
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10228 times
Been thanked: 7098 times
Status: Online

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2021, 10:41

Pa vidi, sve ovisi od trzista :cudi
Znaci, i LIDL kao i svi trgovacki lanci mora raditi analizu trzista kako bi zadovoljio potraznju.
U Ceskoj nema cevapa jer ih ljudi ne jedu :cudi Isto tako postoji zakonska klauzula koja regulira prosenat zastupljenosti domacih proizvoda, sto znaci da ces i u LIDLU imati mlijecne, mesne i neke druge proizvode iz BiH, ali jednako tako i prozivodni asortiman LIDLa, koji se uglavnom proizvodi u Njemackoj.
Mislim da je ulazak Lidla na nase trziste pozitivan jer moze povuci i dolazak nekih drugih brendova
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22606
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12976 times
Been thanked: 12626 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Dori » 19 Feb 2021, 10:43

Krokodil Behko wrote: 19 Feb 2021, 10:36
Julia-Klara wrote: 19 Feb 2021, 10:33 :ok vrijeme je vala

Hoćel im biti bolji ćevapi, nego u Bingu?
U Bingu su katastrofa, čak ima i kletva, dabogda u Bingu kupovo ćevape dok si živ.
Ne znam kakvi su u Bingu, ali ni Lidl nisu vala nesto.
Kod njih mi je super voce i povrce, i slatkisi....Bas imaju dobar izbor. Cesto tu kupim i onih djidji midji za dorucak, sireva, narezaka...I imaju super vrhnje za kafu.
I imaju neku svoju marku W5 stvari za ciscenje....Isto dobri.

EDIT: Zaboravih njihova peciva! :ok
Last edited by Dori on 19 Feb 2021, 10:45, edited 1 time in total.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81281
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10228 times
Been thanked: 7098 times
Status: Online

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2021, 10:44

:ideja

A svu tu pozitivu moze sjebat porez i marza u BiH...nadam se da nece... i da se nece ostati samo u Sarajevu
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22606
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12976 times
Been thanked: 12626 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Dori » 19 Feb 2021, 10:45

Julia-Klara wrote: 19 Feb 2021, 10:41 Pa vidi, sve ovisi od trzista :cudi
Znaci, i LIDL kao i svi trgovacki lanci mora raditi analizu trzista kako bi zadovoljio potraznju.
U Ceskoj nema cevapa jer ih ljudi ne jedu :cudi Isto tako postoji zakonska klauzula koja regulira prosenat zastupljenosti domacih proizvoda, sto znaci da ces i u LIDLU imati mlijecne, mesne i neke druge proizvode iz BiH, ali jednako tako i prozivodni asortiman LIDLa, koji se uglavnom proizvodi u Njemackoj.
Mislim da je ulazak Lidla na nase trziste pozitivan jer moze povuci i dolazak nekih drugih brendova
Apsolutno. I sto veca konkurencija, manja cijena koja ide u korist potrosaca.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81281
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10228 times
Been thanked: 7098 times
Status: Online

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2021, 10:46

Dori wrote: 19 Feb 2021, 10:43
Krokodil Behko wrote: 19 Feb 2021, 10:36


Hoćel im biti bolji ćevapi, nego u Bingu?
U Bingu su katastrofa, čak ima i kletva, dabogda u Bingu kupovo ćevape dok si živ.
Ne znam kakvi su u Bingu, ali ni Lidl nisu vala nesto.
Kod njih mi je super voce i povrce, i slatkisi....Bas imaju dobar izbor. Cesto tu kupim i onih djidji midji za dorucak, sireva, narezaka...I imaju super vrhnje za kafu.
I imaju neku svoju marku W5 stvari za ciscenje....Isto dobri.
Ovdje bude ono kao sedmica ovog, sedmica onog, pa kad bude Alpska sedmica imaju pekmez od sipka - mrtva usta bi ga jela
Prije sam vjerovala da ne postoji nista bolje od Podravke (osim domaceg naravno), i onda sam probala taj - :klanja
Nije mane ni onome od Schwartau , ali ovaj sto bude u Lidlu je fenomenalan
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by insomnia » 19 Feb 2021, 10:58

E ako ti je w5 dobar
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81281
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10228 times
Been thanked: 7098 times
Status: Online

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2021, 11:01

insomnia wrote: 19 Feb 2021, 10:58 E ako ti je w5 dobar
Pa u poredjenju sa svim onim sto se prodaje po BiH, W5 je odlican
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24908
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6977 times
Been thanked: 6616 times
Status: Online

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by Koraci_u_noci » 19 Feb 2021, 11:10

Daj Boze. Oni nece ulaziti ovdje sa samo jednim objektom, tako da smatram da je to vise zelja nego realnost. Do sada im je bio pristup da nadju 15 lokacija, naprave objekte i onda sve skoro istovremeno otvore, a ne vidim da je tako nesto i u nagovjestaju
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: LIDL ulaže u BiH 700 miliona dolara

Post by bosnjakinja » 19 Feb 2021, 11:12

U lidlu kupuje samo bijeda,na zapadu a i u srbiji je tako :/

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: Beni and 21 guests