Državna služba ili odlazak van granica države?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Sommer85Sonne
Na probnom
Na probnom
Posts: 3
Joined: 16 Nov 2018, 01:03
Status: Offline

Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Sommer85Sonne » 16 Nov 2018, 01:56

Zdravo!

Zanima me Vaše mišljenje, šta bi uradili kada bi mogli birati između državne službe u institucijama vlasti ili odlazak u dijasporu tj. u nepoznato.

Ovako, kod mene je slučaj da sam u BiH završio pravni fakultet, gdje sam nakon diplomiranja radio manje/više poslove u struci međutim isti su bili slabo plaćeni. Ovdje će se većina pravnika pronaći.
I nakon što sam položio pravnosudnog i advokatski ispit, te certifikate njemačkog (C2) i engleskog jezika (C1) dugo sam bio bez posla. Nakon godinu dana na birou, gdje sam svakodnevno radio honorarne poslove kod raznih poslodavaca koji žele stručnog "radnika" ali ga ne žele prijaviti da mu ne bi plaćali zakonsku minimalnu platu i doprinose, pukao mi je film i odlučim učiniti najpametnije tj. aplicirati za radnu vizu u njemačkoj ambasadi. I naravno pripremio sam se na dug vremenski period čekanja vize tj. 15 mjeseci u međuvremenu 16.

Međutim, nakon 5 mjeseci čekanja se desilo nešto nevjerovatno, neočekivano dobio sam posao u državnoj službi. Prva pomisao WTF, možda su me pomiješali s nekom osobom, međutim nisu. Pretpostavljate tada moju sreću, beskrajnu zahvalnost za poslao, međutim kada su se emocije spustile ponovo sam počeo razmišljati po starom principu tj. bijeg iz države bez perspektive.

Želim naglasiti da su mi radne kolege više nego odlične, kao i sam posao. Jest da je jedna od rijetkih državnih službi gdje ostaneš i nakon radnog vremena kako bi stigao sve ali to mi ne predstavlja nikakav problem .... ipak to čeka i svakoga ko ode izvan granica BiH...

Svakim danom vidim slike naših estradnih umjetnika tj. političara, lažna obećanja, loš ekonomski i socijalni sistem i pitam se da li sve ovo vrijedi toga ... Prođite samo glavnom cestom Vašeg grada i zapazit ćete veliki broj humanitarnih akcija koji skupljaju markicu po markicu kako bi nekom djetetu spasili život ... nažalost sam dva puta bio jedan od tih koji skupljaju, nažalost oba puta bezuspješno za moje dobre prijatelje. Pomislim da danas sutra može biti slična akcija za moje dijete (buduće), za moju sestru, brata, roditelje i hvata me panika i to strasna ...

Obzirom da me ljudi proglase ludim ili nezahvalnim kada im spomenem da razmišljam o odlasku, zanima me Vaše mišljenje.
Da vidim da li je slučajno neko uradio sličan potez koji ja planiram; da li bi prije ostali u državnoj službi ili bi pokušali sreću van granica?

I prije nego što su krenuli glupi komentari, DA svjestan sam da na zapadu nije med i mlijeko, također sam svjestan da moj fakultet nije priznat i da ću raditi dan i noć ali sam i svjestan s ću danas - sutra imati duplo veću penziju, ušteđevinu, ekonomsku i socijalnu sigurnost....
Ali najvažnije od svega otići ću u sredinu gdje ću upoznati razne kulture i običaje, gdje neće osobu osuđivati zbog njihovog imena, gdje političari neće uzdizati ratne heroje, širiti nacionalnu mržnju kako bi dobili još jedan mandat pozivajući na zaštitu svoga „naroda“ i prijeteći drugom narodu ratom.

Hvala svima na korisnim savjetima 

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Mutevelija » 16 Nov 2018, 06:09

Druga slična tema bila :haha

Treba raditi za domovinu žrtvovati i svoje zdravlje jer druge nemamo :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by storm » 16 Nov 2018, 06:21

Jesi sarkastičan na sabahu...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Konsultant » 16 Nov 2018, 06:47

Udaj se.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Nice try » 16 Nov 2018, 08:28

Konsultant wrote: 16 Nov 2018, 06:47Udaj se.
To je treća opcija :hihi

Ne znam, ko god ima šansu neka ide odavde. Ma kakav god posao da ima, neuređensot i sveopšte ludilo poništava dojam bilo kakvih primanja i sigurnosti posla.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Krokodil Behko » 16 Nov 2018, 10:17

Uhljeb ili bauštelac, pitanje je sad?

Ima Bla, pa nek mu on prenese iskustva.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Maja » 16 Nov 2018, 10:28

Meni se cini da si vec odlucio i da samo trazis podrsku od drugih tj nas. Da si neodlucan naveo bi razloge ZA i PROTIV odlaska/ostanka a ovako kad si pisao o BiH nisi naveo nista sto te donekle drzi u njoj.
Npr nisi pisao da bi ostao radi roditelja, prijatelja, volis svoj grad itd. Iako je to mozda tacno, ocito nije vaznije od onog sto te smeta kad je BiH u pitanju.
Ti sa tim poslom kojeg sad imas mozes zivjeti iznad prosjeka. Vjerujem da svi s dobrim obrazovanjem, nakon mozda i godina na birou ili rada potplacenih poslova, na kraju dobiju solidan posao u struci koji im omogucava ugodan zivot.
Ali ako ti zelis nesto vise od ugodnog zivota onda idi.

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Merlin246 » 16 Nov 2018, 12:11

Maja je odlicno rekla :ok
Zavisi sve kako vidis sebe u buducnosti i sto bi volio postici sa svojim obrazovanjem koje imas. Jel zelis zivot malo iznad prosjeka u BiH, jel bi se zadovoljio s nekim poslicem u drzavnoj sluzbi ili mislis da mozes postici mnogo vise od toga?
Cini mi se da si mladji.. Sada te (kako mi se cini) nista ne veze puno za ostanak. Sta i da van ne uspijes? (a cisto sumnjam da neces).. Uvijek se mozes vratiti ovdje i zaposliti se (jer ako nastavi drzava ici u ku*ac ovim tempom, posla ce biti uvijek ako se pozelis vratiti).
A ja nesto ne vjerujem da ce se situacija i zivotni standard nesto naglo popraviti u BiH.
Jedini problem koji bi mogao imati je jezik jer u tvojoj struci treba najvisa razina poznavanja jezika. A napisao si da ni to nije problem. Cak i da znas samo osnove jezika, s vremenom bi naucio sve ako imas volje i zelje da ucis i napredujes.
Ja gledam po sebi uvijek. Ako ne odes uvijek ces se pitati sto nisam pokusao, mogao sam tada, sta bi bilo da sam... A ovako odes, das sve od sebe i nemas se cega bojati. :)
Najgore sto se moze desiti je da se vratis u Bosnu. :cudi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Socrates » 16 Nov 2018, 14:04

Ne znam sta ljudi očekuju kad postavljaju ovakva pitanja strancima. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Konsultant » 16 Nov 2018, 14:09

Gresnice i bestidnice, sputavate covjeka, navracate ga na zlo! Sutra ode, ne mogne se navic na uslove rada, gdje se vratiti?!
Sta zazeli se bureka? Forumasicama je lako, naprave same, upale skype i eto ih ko kod kuce. Kako ce on hudi sam samcat?! Tamo niko nema vremena za drugog.
To sto je postala moda ici vani, ne znaci da je u BiH lose. Posao u drz. sluzbi se tesko dobija. Ostavite ga na miru, ima on siguricu, hoce planirati i porodicu. Odes vani, dogovoris platu, de racunaj poreze, onda klasa ova, ona, de placaj skuplje, de opet plati da dodjes nazad 1-2x godisnje. Znate li koliko su cigare tamo? Gorivo skuplje nego kod nas.

Sutra bi obje tutnule kovertu da dobijete drzavni poso. :auf

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Socrates » 16 Nov 2018, 14:15

Najgora mu je solucija da zaglavi negdje između. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Chloe » 16 Nov 2018, 14:34

Da je njemački narod poslije drugog SR bio poput nas kako bi sad izgledala ... :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Socrates » 16 Nov 2018, 14:38

Nisu oni imali izbora.

Nekad je najbolje nemati izbor. Njima su okupacione sile nametnule većinu stvari, i u Istočnoj i u Zapadnoj Njemackoj.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Chloe » 16 Nov 2018, 14:51

Ma ni nama nije trebalo dati izbora ... :cudi
Sve me više nervira ismijavanje države, pljuvanje po njoj, omalovažavanje bez imalo osjećaja odgovornosti.
Ne shvatam da niko ne osjeća odgovornost za one koji su izginuli,
svoju su djecu ostavili nama u amanet, a ona danas bježe iz države za koju su im očevi živote dali .....
pa gdje su oni koji su dali svoje djelove tijela ...
NIje rat stao onog dana kad je Dejtonski sporazum potpisan, on je nastavljen u miru, u vidu građenja demokratske i pravne države
ali smo generalno svi podbacili. Na stranu sad tri naroda, nacionalnost ... jer neopravdaju oni korumpiranost, kriminal, nepravdu ...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Merlin246 » 16 Nov 2018, 16:59

Konsultant wrote: 16 Nov 2018, 14:09 Gresnice i bestidnice, sputavate covjeka, navracate ga na zlo! Sutra ode, ne mogne se navic na uslove rada, gdje se vratiti?!
Sta zazeli se bureka? Forumasicama je lako, naprave same, upale skype i eto ih ko kod kuce. Kako ce on hudi sam samcat?! Tamo niko nema vremena za drugog.
To sto je postala moda ici vani, ne znaci da je u BiH lose. Posao u drz. sluzbi se tesko dobija. Ostavite ga na miru, ima on siguricu, hoce planirati i porodicu. Odes vani, dogovoris platu, de racunaj poreze, onda klasa ova, ona, de placaj skuplje, de opet plati da dodjes nazad 1-2x godisnje. Znate li koliko su cigare tamo? Gorivo skuplje nego kod nas.

Sutra bi obje tutnule kovertu da dobijete drzavni poso. :auf
Dobila sam i ja priliku da radim u drzavnoj sluzbi i odbila sam jer ovdje ne vidim svoju buducnost. Znaci nije svakome u cilju da PREZIVLJAVA, netko bi malo mozda i
ZIVIO. Postoji velika razlika izmedju ta dva pojma. Nigdje nije bajno i svugdje se trebas izboriti za bolji zivot ali brate ako imam priliku birati izmedju BiH i Njemacke recimo logicno je sta cu prije izabrati.
A ove price ..nasi se roditelji borili za ovu zemlju.. Jesu i hvala im na tome ali ja idem tamo gdje me srce vuce i gdje mislim da mogu ostvariti nesto i imati lijep zivot tj.gdje imam bolju perspektivu i svjetliju buducnost.
Kome se ostaje ovdje sretno mu bilo ali nemojte tako pricati ljudima koji sebe vide negdje drugo kao da trebaju oni osjecati krivicu sto idu. :cudi
Pa ne znam jel tako i vlastitu djecu savjetujete?
Ostani ovdje, tvoj otac se borio za ovu zemlju..Pa nece mi to sutra placati racune. :lupa

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by storm » 16 Nov 2018, 17:06

... I kad su se borili, nešto nisam siguran, da su se za ovakvu borili..
I nije, ah biće... Četvrt stoljeća je bilo vremena za "biće"
Hoce... Da ne kažem šta...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Melek » 16 Nov 2018, 17:08

Njemacki narod je za vrijeme WW2 bio reciprocitet Srbima i UZP-ovcima sa one druge strane. Nije njemacki narod bio nikakvo nevinasce bez izbora nego je upravo napravio pogresan izbor. Izbor mu je bio Hitler, nacizam, teorija zivotnog prostora, Mein Kampf i tri prsta :cudi

Nijemci su adekvatno kaznjeni pa su se zbog toga (barem privremeno) "unormalili" dok su ovi drugi dijelom kaznjeni (ono, manje-vise teatralno) a istovremeno u velikoj mjeri i nagradjeni, jer je njihov fasizam u neku ruku i u odredjenom omjeru i legitimiran, legalizovan. Priznala su im se teritorijalna osvajanja bazirana na etnickom ciscenju, pljacki, silovanjima, konc. logorima, genocidu i tako to.

To je razlika. Moralna je katastrofa trpati sad nas sve u kontekst Nijemaca i WW2 i vaditi tamo neku globalnu paralelu tu.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Chloe » 16 Nov 2018, 17:15

Merlin, neću te citirati ali opet si fulala moj post.
Pisala sam općenito da smo podbacili i nismo stvorili dobre uslove za život. Ironija je da su ljudi dali živote za državu iz koje njihova djeca danas bježe.

Psovanje i ismijavanje države = kakvi smo mi takva nam je država... Ali, kakva god da je ja je volim jer druge nemam.

Svakodnevno gledam ljude, žene, omladinu koje niko ne želi, ni narodi ni države ali ... u krajnjem slučaju bar se imaju gdje vratiti.

P. S. Ne poznaješ me.
Last edited by Chloe on 16 Nov 2018, 17:16, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by Merlin246 » 16 Nov 2018, 17:15

storm wrote: 16 Nov 2018, 17:06 ... I kad su se borili, nešto nisam siguran, da su se za ovakvu borili..
I nije, ah biće... Četvrt stoljeća je bilo vremena za "biće"
Hoce... Da ne kažem šta...
Al ostati iz principa :lupa
Ljudi trebaju gledati gdje su im bolje sanse da izgrade lijepu buducnost. Nekome ne odgovara jednostavno ni ova politika ni ovaj mentalitet. Svatko sebi bira i svi mi najbolje znamo sta je za nas najbolje. A i ovaj sto je postavio pitanje sigurno vec zna sta zeli (samo sto je Maja rekla trazi potvrdu).

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Državna služba ili odlazak van granica države?

Post by storm » 16 Nov 2018, 17:18

Melek wrote: 16 Nov 2018, 17:08 Njemacki narod je za vrijeme WW2 bio reciprocitet Srbima i UZP-ovcima sa one druge strane. Nije njemacki narod bio nikakvo nevinasce bez izbora nego je upravo napravio pogresan izbor. Izbor mu je bio Hitler, nacizam, teorija zivotnog prostora, Mein Kampf i tri prsta :cudi

Nijemci su adekvatno kaznjeni pa su se zbog toga (barem privremeno) "unormalili" dok su ovi drugi dijelom kaznjeni (ono, manje-vise teatralno) a istovremeno u velikoj mjeri i nagradjeni, jer je njihov fasizam u neku ruku i u odredjenom omjeru i legitimiran, legalizovan. Priznala su im se teritorijalna osvajanja bazirana na etnickom ciscenju, pljacki, silovanjima, konc. logorima, genocidu i tako to.

To je razlika. Moralna je katastrofa trpati sad nas sve u kontekst Nijemaca i WW2 i vaditi tamo neku globalnu paralelu tu.
Ma potpuno nemoguće... Već u startu pretpostavka, da su Nijemci i prije i poslije, više manje, sami u svojoj državi živjeli... Ovdje je to malo složenije... Recimo tri puta složenije... Završilo je pucanje, političari nisu rat završili. Kako nekoga uvjeravati da ostane? Da tu djecu podiže?
E to je nemoralno!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests