Kupovna moć

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

ural
Na probnom
Na probnom
Posts: 7
Joined: 10 May 2019, 21:21
Status: Offline

Kupovna moć

Post by ural » 12 May 2019, 19:39

Nadam se da sam pogodio topic :D.
Naime, odlucio sam ipak ostati u Bosni i Hercegovini. Jer, bez obzira koliko je mnogi bezrazložno pljuvali, mislim da je narod najviše kriv i da onaj koji hoce raditi moze uspjeti svejedno BiH - Germany ( S TIm da se slazem da je dosta lakse i da je bolji ambijent vani), ali HEJ nije ni ovdje nemoguce!!

Uglavnom, šta vi mislite kako da popravimo nasu kupovnu moć i da li je perspektivna ideja da se otvori neki sajt gdje bi ljudi iznosili ideje, i kome se sta svidja moze stupiti u kontakt i dati finansijsku, ili neki vid podrške tom osnivaču ideje :D :D

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by ElTriconi » 12 May 2019, 19:52

Kupovna moc se popravlja boljim poslom, mislim na nivou pojedinca.

Zakljucak, naci bolji poso za bolju kupovnu moc, logicno. :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by lejlamo » 12 May 2019, 20:34

ural wrote: 12 May 2019, 19:39
Uglavnom, šta vi mislite kako da popravimo nasu kupovnu moć
ne bi vjerovao, ali s više para više si i moćniji u kupovini.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by storm » 12 May 2019, 20:41

Kupovna moć se jača, kad se smanji državni, aparat, nameti ljudima koji rade i stvaraju, sa konkurencijom koja prinudi ponuđača da spusti cijenu i ponudi najviše za taj novac.
Dobro je počelo sa manjkom radne snage... Čudno, ali da visoko skočiš, moraš biti na dnu i iz cucnja više skočiš, nego kad si već propet na vrhovima prstiju... Metaforično :oo
Ali ne vidim kako riješiti problem sa državom. Začaran krug uhljeba :tamo glasackog tijela :tamo političara koji bi to trebali provesti :tamo koji nisu ludi da rezu granu na kojoj sjede
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by Mutevelija » 12 May 2019, 20:52

Ja mislim da je promasio jaro pdf.

Humor je na drugoj stranici :123
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by ElTriconi » 12 May 2019, 21:08

storm wrote: 12 May 2019, 20:41 Kupovna moć se jača, kad se smanji državni, aparat, nameti ljudima koji rade i stvaraju, sa konkurencijom koja prinudi ponuđača da spusti cijenu i ponudi najviše za taj novac.
Dobro je počelo sa manjkom radne snage... Čudno, ali da visoko skočiš, moraš biti na dnu i iz cucnja više skočiš, nego kad si već propet na vrhovima prstiju... Metaforično :oo
Ali ne vidim kako riješiti problem sa državom. Začaran krug uhljeba :tamo glasackog tijela :tamo političara koji bi to trebali provesti :tamo koji nisu ludi da rezu granu na kojoj sjede
Puno je to komplikovanije od tog ali mislim da jacanje kupovne moci ima veze sa obrazovanjem i boljim poslovima lokalnog zivlja.

Ne mozes ti imat jaku kupovnu moc ako ljudi rade ko konobari triest godina a nikad im nije nista uplaceno nit ce bit.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by lejlamo » 12 May 2019, 21:11

dobro isplaniran i organizovan sistem obrazovanja je ključ svega :djed pa i kupovne moći, ali avaj.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84426
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16593 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by Fuddo » 12 May 2019, 21:15

Zaposli se u telekom.
Dilaj kokain.
Uclani se u sda i uvali na budzet.
Pokreni biznis, kladionicu, to pici ko ludo.
Eto, 4 opcije.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by storm » 12 May 2019, 21:15

ElTriconi wrote: 12 May 2019, 21:08
storm wrote: 12 May 2019, 20:41 Kupovna moć se jača, kad se smanji državni, aparat, nameti ljudima koji rade i stvaraju, sa konkurencijom koja prinudi ponuđača da spusti cijenu i ponudi najviše za taj novac.
Dobro je počelo sa manjkom radne snage... Čudno, ali da visoko skočiš, moraš biti na dnu i iz cucnja više skočiš, nego kad si već propet na vrhovima prstiju... Metaforično :oo
Ali ne vidim kako riješiti problem sa državom. Začaran krug uhljeba :tamo glasackog tijela :tamo političara koji bi to trebali provesti :tamo koji nisu ludi da rezu granu na kojoj sjede
Puno je to komplikovanije od tog ali mislim da jacanje kupovne moci ima veze sa obrazovanjem i boljim poslovima lokalnog zivlja.

Ne mozes ti imat jaku kupovnu moc ako ljudi rade ko konobari triest godina a nikad im nije nista uplaceno nit ce bit.
Ma znam, jasno....samo sam karikirao, cijeli je to sklop okolnosti koje se moraju dogoditi....ja sam ispostavio državu kao prvu i osnovnu.
Ne u smislu "što će država uraditi?"
ne mora ništa, uraditi će ljudi....oni samo neka se smanje, maknu i budu servis građanima a ne namjena sami sebi....pa će se sve zakotrljati....
Kreće od obrazovanja svakako...
Stvoriti uvjete za radna mjesta sa visokom dodanom vrijednošću....a ne kmečati za tvornicama i pokretnim trakama.
Tehnologija, ekologija, turizam....obrazovanje!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84426
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16593 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by Fuddo » 12 May 2019, 21:16

Zajebi onu bingovu sto se nedavno udala da ostavi cojeka i uda se za tebe.
Ma ima toga...
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by ElTriconi » 12 May 2019, 21:22

storm wrote: 12 May 2019, 21:15
ElTriconi wrote: 12 May 2019, 21:08

Puno je to komplikovanije od tog ali mislim da jacanje kupovne moci ima veze sa obrazovanjem i boljim poslovima lokalnog zivlja.

Ne mozes ti imat jaku kupovnu moc ako ljudi rade ko konobari triest godina a nikad im nije nista uplaceno nit ce bit.
Ma znam, jasno....samo sam karikirao, cijeli je to sklop okolnosti koje se moraju dogoditi....ja sam ispostavio državu kao prvu i osnovnu.
Ne u smislu "što će država uraditi?"
ne mora ništa, uraditi će ljudi....oni samo neka se smanje, maknu i budu servis građanima a ne namjena sami sebi....pa će se sve zakotrljati....
Kreće od obrazovanja svakako...
Stvoriti uvjete za radna mjesta sa visokom dodanom vrijednošću....a ne kmečati za tvornicama i pokretnim trakama.
Tehnologija, ekologija, turizam....obrazovanje!
To oko drzave i poreza da sutra smanje poreze na 10 posto opet bi "privrednici" placali radnicima minimalac legalno a ostalo preko koverte, ne bi se katarza preko noci desila.

Tradicija neozbiljnosti najbolje receno.

Sto se tice fabrika i pokretne trake vjerujem da je to bolje i isplatnije od zivljenja na selu (stocarstvo i poljoprivreda), mislim ono tradicionalno, jedna dvije kravice i par duluma zemlje.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by storm » 12 May 2019, 21:27

ElTriconi wrote: 12 May 2019, 21:22
storm wrote: 12 May 2019, 21:15

Ma znam, jasno....samo sam karikirao, cijeli je to sklop okolnosti koje se moraju dogoditi....ja sam ispostavio državu kao prvu i osnovnu.
Ne u smislu "što će država uraditi?"
ne mora ništa, uraditi će ljudi....oni samo neka se smanje, maknu i budu servis građanima a ne namjena sami sebi....pa će se sve zakotrljati....
Kreće od obrazovanja svakako...
Stvoriti uvjete za radna mjesta sa visokom dodanom vrijednošću....a ne kmečati za tvornicama i pokretnim trakama.
Tehnologija, ekologija, turizam....obrazovanje!
To oko drzave i poreza da sutra smanje poreze na 10 posto opet bi "privrednici" placali radnicima minimalac legalno a ostalo preko koverte, ne bi se katarza preko noci desila.

Tradicija neozbiljnosti najbolje receno.

Sto se tice fabrika i pokretne trake vjerujem da je to bolje i isplatnije od zivljenja na selu (stocarstvo i poljoprivreda), mislim ono tradicionalno, jedna dvije kravice i par duluma zemlje.
Ti misliš, da bi nijemac plaćao sve po peesu<da ne mora??
Da će država u roku 30 dana ugasiti bmw i mercedes ako treba, ne podmire li sve kako spada?
To je prava uloga države. A ne udarači štambilja i "treba ti još ovaj papir"
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by Mutevelija » 12 May 2019, 21:32

lejlamo wrote: 12 May 2019, 21:11 dobro isplaniran i organizovan sistem obrazovanja je ključ svega :djed pa i kupovne moći, ali avaj.
Sta da svi idu za bravare, ta se najvise struka trazi :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

ural
Na probnom
Na probnom
Posts: 7
Joined: 10 May 2019, 21:21
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by ural » 12 May 2019, 21:34

ElTriconi wrote: 12 May 2019, 19:52 Kupovna moc se popravlja boljim poslom, mislim na nivou pojedinca.

Zakljucak, naci bolji poso za bolju kupovnu moc, logicno. :valja
(Y) i generalno sad da ne quotam svačiji - da, trebamo smanjiti uhljebe. Ali opet mislim da smo kao narod rodjeni uhljebi, niko nista ne zeli raditi samo da bi kako lahke pare, i ako se ko može za'ebat (za pare), a i da njemu smao gore bude idemo na to.

A ne obazra se niko na ovaj dio
i da li je perspektivna ideja da se otvori neki sajt gdje bi ljudi iznosili ideje, i kome se sta svidja moze stupiti u kontakt i dati finansijsku, ili neki vid podrške tom osnivaču ideje

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by lejlamo » 12 May 2019, 21:35

nismo mi za toga.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by Mutevelija » 12 May 2019, 21:36

Ural treba promijeniti rezim rada umjesto 8 sati prebaciti na 10 i onda raditi 12 sati a prijavljivati radnike samo na 10 sati.

Ili 15 sati da radnici rade a da se prijave samo na 10.


Totalno ukinuti iz zakona radno vrijeme 8 nego 10 ili 12 staviti da ljencine rade.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by ElTriconi » 12 May 2019, 21:37

storm wrote: 12 May 2019, 21:27
ElTriconi wrote: 12 May 2019, 21:22

To oko drzave i poreza da sutra smanje poreze na 10 posto opet bi "privrednici" placali radnicima minimalac legalno a ostalo preko koverte, ne bi se katarza preko noci desila.

Tradicija neozbiljnosti najbolje receno.

Sto se tice fabrika i pokretne trake vjerujem da je to bolje i isplatnije od zivljenja na selu (stocarstvo i poljoprivreda), mislim ono tradicionalno, jedna dvije kravice i par duluma zemlje.
Ti misliš, da bi nijemac plaćao sve po peesu<da ne mora??
Da će država u roku 30 dana ugasiti bmw i mercedes ako treba, ne podmire li sve kako spada?
To je prava uloga države. A ne udarači štambilja i "treba ti još ovaj papir"
Imaju slicne agencije i ovdje ali opet se provlaci to placanje kovertom, cak i slicni zakoni.

Kako moze ovdje neki nas da ne placa a tamo u njemackoj onaj mora a drzava skoro ista na papiru (propisi i slicno)?

Kazem ti ja bolan, neozbiljnost.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55974
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Kupovna moć

Post by Duminjo » 12 May 2019, 21:37

Dokle god srbi i hrvati ovoliko vode prodavali u bosni, za mene, narod je kriv koliko i politicari

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by rethna » 12 May 2019, 21:38

Mutevelija wrote: 12 May 2019, 21:36 Ural treba promijeniti rezim rada umjesto 8 sati prebaciti na 10 i onda raditi 12 sati a prijavljivati radnike samo na 10 sati.

Ili 15 sati da radnici rade a da se prijave samo na 10.


Totalno ukinuti iz zakona radno vrijeme 8 nego 10 ili 12 staviti da ljencine rade.
To se kaze treba ljudima satnicu povecati :ccc
Question everything.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kupovna moć

Post by lejlamo » 12 May 2019, 21:38

danas sam ovo citirala zbog ove sintagme.....bauk budalizma

Društvom se širi bauk budalizma i rezignacije. To se ne stavlja u karantenu, već se potiče, jer je lakše vladati bez oporbe i pitanja. Opasnih pitanja: Možete li to što tvrdite, znate li kako i koliko koštaju ideje. No ovdje se licitira obećanjima i improvizacijama. Ideje imaju cijenu. Neusporedivo manju od neznanja i demagogije.

a to ti ga je to...

ako i imaš dobru ideju, sataru te u korijenu.
Last edited by lejlamo on 12 May 2019, 21:39, edited 2 times in total.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests