Kinezi

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by tovar » 17 May 2015, 07:34

Vragbaba wrote:U komšiluku vade kamen, zapošljavaju naše radnike, plata 1300KM, prijavljeni uredno.
Nije da nema neke koristi od njih ali žao mi kamena.
Tovare ga na brod a na brodu imaju mašinu koja ga reže, tako da kad dođu u Kinu kamen bude već obrađen.
Ja sav procvatem kad napišeš moj nick čak i kad ne misliš na me pa makar me i izrezali u komade na brodu pa poslije prodavali u Kini a neke dijelove čak i u sex shopu. Meni je lijepo da ti barem nickom svojim prstiće tvoje ljubim a Kinezi se mogu hebat bar sa jednim mojim izrezanim i obrađenim dijelom.

Što me ne bi ti lijepo obradila pa makar me i prodala?
Natovariš me na se pa kreneš po Stocu i vičeš:"Tooovaaar! Tooovaaar! Ljudi evo lijepo obrađenih dijelova Tovara! Navali narode na Tovara, jeftino dam samo da prodam, još malo pa nestalo!" Ima da sve Stočanke navale odmah i pitaju pošto metar Tovara a meni bi to bila jedina prilika da me ti cijeniš i zaradiš bar nešto od mene kad već nećeš da me ufatiš i toviš kod kuće, makar me i Kinezima za yuane prodala. A da si poduzetna ko što nisi, mogla bi me gonjat po sajmovima i udarat u neku tepsiju da ja plešem jer ja ionako već od prvog dana ovdje plešem kako ti sviraš.

A u devedesetim godinama kad su se Kinezi počeli pojavljivati u nekom većem broju u RH, počele kružiti priče da se sve više Kineza rađa a da ni jedan još nije umro?!? Navodno se počelo izdavati sve više rodnih isprava za Kineze a ni jedan smrtni?!? Čak je taj podatak bio i javno objavljen u nekoj reportaži na tv-u. Meni je to bilo degutantno čak i sramotno a ne vjerujem da je istinito. U zadnje vrijeme se to, hvala Bogu, više ne priča jer to je isključivo briga za to mjerodavnih službi a sve drugo, u tom smislu je diskriminacija na našu sramotu.
Da li je još netko čuo ovakve ili slične priče?
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by Konsultant » 17 May 2015, 07:45

tovar wrote: A u devedesetim godinama kad su se Kinezi počeli pojavljivati u nekom većem broju u RH, počele kružiti priče da se sve više Kineza rađa a da ni jedan još nije umro?!? Navodno se počelo izdavati sve više rodnih isprava za Kineze a ni jedan smrtni?!? Čak je taj podatak bio i javno objavljen u nekoj reportaži na tv-u. Meni je to bilo degutantno čak i sramotno a ne vjerujem da je istinito. U zadnje vrijeme se to, hvala Bogu, više ne priča jer to je isključivo briga za to mjerodavnih službi a sve drugo, u tom smislu je diskriminacija na našu sramotu.
Da li je još netko čuo ovakve ili slične priče?
Da, gledao sam taj prilog. Realno mi vrlo slabo razlikujemo njihova lica. Nase zemlje su im tada bile tranzit. Sada su se neki nastanili, pokrenuli neke trgovine. Srecom u malom broju su ovdje prisutni.

Neka njih u Kini za stalno, a Ruma cemo poslati ko ambasadora. :obrve

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by Pasaga » 17 May 2015, 07:45

Konsultant wrote:Shefice, daj nam google maps koordinate. Za rezanje kamena treba urbanisticka, ekoloska dozvola, voda... Ovako im je puno lakse.

Rum nije sav svoj. Treba prvo oko kuce istraziti teren. Evropa je tako bogata diverzitetom, za svakog se nadje po nesto. Ta Chajna je takooo daleko.
Tu se radi o necem drugom,vecem .....
Na djelu je explatisanje prirodnog resursa...
Sve sto je preko 50 cm ispod povrsine zemlje,to se klasifikuje kao rudno bogatstvo
a time treba i saglasnost svih nivoa vlasti.
Pitanje je,koliko i kome placaju te dadzbine,i dali uopste placaju....
Sumnjam u regularan ugovor ovog posla.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by Konsultant » 17 May 2015, 07:53

Pasaga wrote:Tu se radi o necem drugom,vecem .....
Na djelu je explatisanje prirodnog resursa...
Sve sto je preko 50 cm ispod povrsine zemlje,to se klasifikuje kao rudno bogatstvo
a time treba i saglasnost svih nivoa vlasti.
Pitanje je,koliko i kome placaju te dadzbine,i dali uopste placaju....
Sumnjam u regulara nugovor ovog posla.
Ako bi isli legalno, trebale bi im godine za otvaranje takve firme. Ovako se to trpa u jednostavniju kategoriju gdje ne trebaju neke posebne dozvole.

Cijena radne snage u Kini je skocila. Mozda je niza nego nasa. Itekako su se chajnizi ugradili u kamenu.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by Pasaga » 17 May 2015, 07:57

Konsultant wrote:
Pasaga wrote:Tu se radi o necem drugom,vecem .....
Na djelu je explatisanje prirodnog resursa...
Sve sto je preko 50 cm ispod povrsine zemlje,to se klasifikuje kao rudno bogatstvo
a time treba i saglasnost svih nivoa vlasti.
Pitanje je,koliko i kome placaju te dadzbine,i dali uopste placaju....
Sumnjam u regulara nugovor ovog posla.
Ako bi isli legalno, trebale bi im godine za otvaranje takve firme. Ovako se to trpa u jednostavniju kategoriju gdje ne trebaju neke posebne dozvole.

Cijena radne snage u Kini je skocila. Mozda je niza nego nasa. Itekako su se chajnizi ugradili u kamenu.
To je jedna pokrajina u Kini...
Jedna od najrazvijenijih,industrijski ...
Imaju najvecu kupovnu moc,Vecinom firme koje idu sa zapada tamo,traze da se etabliraju bas u toj pokrajini.
Vecinsko stanovnistvo su Muslimani.....
Tako mi bar veli ovaj iz firme mi,planiraju selit proizvodnju...
...nece mi biti bas zabavno,izgleda.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Kinezi

Post by Maja » 17 May 2015, 10:12

Pa mogu li uredno prijaviti radnike koje su zaposlili a da nemaju dozvolu za rad :cudi

Tovare znam ja gdje su Kinezi. Umiru ali tijela šalju u Kinu. Ne zakopavaju ih kod nas.

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by tovar » 17 May 2015, 10:42

Svašta!
Ko bi reko ...

Pa kolko to njih ima?
Znači, Kinezi samo mrtvi idu u Kinu?
Još će ispast da ih ima više nego što je bilo pazinskih tukaca u Cazinskom Agrokomercu.
Ja uvijek mislio da pekinezera ima puno više od kinezera jer su oni prvi došli.
Fala im, ja ni mrtav ne bi u Kinu taman da me i pošalju. Usmrdio bi se do tamo dva puta a možda i više a mrtav nebi ni mogo gledat filmove u kinu kad bi došo u Kinu pa šta bi tamo mrtav radio? Umro bi od dosade.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Kinezi

Post by Maja » 17 May 2015, 10:49

Ja mislim da ih kremiraju. Nisam sigurna. Uglavnom, bila je jednom vijest baš o ovome (ako ste se pitali gdje se zakopavaju...).

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by tovar » 17 May 2015, 11:21

Vragbaba wrote:Ja mislim da ih kremiraju. Nisam sigurna. Uglavnom, bila je jednom vijest baš o ovome (ako ste se pitali gdje se zakopavaju...).
A sad mi je žao što sam ovo spomenuo jer mi je morbidno a bojim se da je i diskriminirajuće ili uvredljivo za Kineze ovako nešto raspravljati uopće ovako javno a pogotovo bez pravovaljane provjere. Ja imam uvid u službene evidencije i rođenih i umrlih ali mi nije niti na kraj pameti da zloupotrebljavam službene ovlasti samo kako bih zadovoljio svoju znatiželju koju niti nemam u ovom slučaju. Postoje nadležne službe čiji je posao takve provjere pa neću im ja otimati kruh iz ruku radeći njihov posao koji nije moj. Za svakog rođenog se izdaje i arhivira rodni list a za svakog umrlog smrtni list ili smrtovnica kako netko kaže. Tijela pokojnika koja se namjeravaju izvoziti iz zemlje moraju od stručnog povjerenstva biti pregledana, plombirana, zapečaćena u limenom lijesu kojem spojevi budu zalemljeni u potpunosti pa se taj limeni lijes stavlja u drveni i transportira kao specijalni teret sa pratećom dokumentacijom. Kako ide sa urnama sa pepelom pokojnika, stvarno ne znam ali znam da niti kremiranje se ne može nikako obaviti bez službene provjere ovlaštenih doktora patologije sudske medicine i posebno sastavljene i službeno ovjerene dokumentacije. Nitko se ne može roditi, umrijeti ili nestati a da se to službeno ne evidentira a pogotovo su kontrole stroge kod useljeničkih evidencija stranaca pa zato mislim da je ovo samo bezvezna diskriminacija stranaca što nam nikako ne služi na čast. Žao mi je sada što sam ovdje prenio neprovjerene informacije često lažljivih medija.
Ispričavam se Kinezima ako se osjete povrijeđenim mojim napisima ovdje!
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by greeneyes » 17 May 2015, 11:26

没关系 :ok
Samo sabura

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by Konsultant » 17 May 2015, 11:37

Vragbaba wrote:Pa mogu li uredno prijaviti radnike koje su zaposlili a da nemaju dozvolu za rad :cudi

Tovare znam ja gdje su Kinezi. Umiru ali tijela šalju u Kinu. Ne zakopavaju ih kod nas.
Definisi dozvolu za rad? ;) Kada otvoris doo, imas zaposlene, placas doprinose. Koje su tacno djelatnosti, to zavisi samo od definicije kod registracije. Papirima se sve moze pokriti. Kada exploatises sirov kamen em ti trebaju brda dozova/saglasnosti em je zabranjeno izvoziti cistu sirovinu bar ne moze bez posebne saglasnosti. Npr. boksit je sirova ruda koja se moze izvoziti uz saglasnost drzavnih organa recimo nemos fabriku za obradu boksita.

Sto bi ti dosla iz hebene Chajne pomoc nekom plemenu koje malo, malo ratuje, osim ako nemas dobar interes? Sada kad bi digla bunu zavirila sta se radi, svi bi drvlje i kamenje na tebe sto ti smetaju, vidis da dobro placaju. Naravno tebi hiljade, Chajnizu milioni. Opet... mi jednostavno ne znamo ici na milionske price.

Tovar, pricamo o prilogu na TV-u. Nije nas domen to sta se desava s mrtvima niti iko od tebe sta trazi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2016, 17:22

Image
Uprava za indirektno oporezivanje okončala je kontrole kod obeznika koji su bili predmet akcije kodnog naziva „KURIR“, a koju su proveli Uprava za indirektno oporezivanje i Državna agencija za istrage i zaštitu – SIPA, krajem 2015. godine

Nakon izvršenih popisa robe, kod šest obveznika čiji su vlasnici kineski državljani, otkriveno je da po knjigovodstvenoj vrijednosti postoji višak robe u iznosu 2.159.955 KM, a kod nekih manjkovi robe u iznosu od 688.552,39 KM.

Roba, za koju je utvrđeno da predstavlja višak i da obveznici za istu nisu imali nikakvu dokumentaciju o porijeklu, bila je predmet oduzimanja službenika UIO, dok će za sve utvrđene manjkove robe, u skladu sa Zakonom o PDV-u u BiH, poreski inspektori Uprave obračunati i naplatiti pripadajući porez na dodanu vrijednost.

Podsjećamo, akciju kodnog naziva „KURIR“ 21. decembra 2015. godine započeli su službenici UIO i SIPA-e, po nalugu Suda i Tužilaštva BiH, a uz podršku MUP-a Tuzlanskog kantona, MUP-a Posavskog kantona, MUP-a Distrikta Brčko i MUP-a Republike Srpske. Saradnja je realizovana i sa policijskim službenicima Republike Hrvatske (USKOK).


U dobro pripremljenoj i izvedenoj akciji utvrđeno je da se kineska roba na tržištu BiH prodavala „na crno“, a novac dobijen od prodaje robe pretvarao se najvećim dijelom u eure i jednim manjim dijelom u američke dolare, te se putem posrednika, državljana BiH, iznosi van carinskog područja BiH u susjednu Republiku Hrvatsku, gdje je polagan na račune jedne komercijalne banke, odakle je kasnije putem finansijskih transakcija prebacivan na račune u Kini. Na taj način je iz BiH izneseno više od 11 miliona eura i oko 50.000 USD.

Ranije je po zahtjevu Tužilaštva BiH, Sud BiH odredio mjere zabrane za određeni broj lica koja su bila privedena u ovoj akciji. Kao konačan epilog cijelog slučaja, očekuje se da bude podignuta i potvrđena optužnica za postojanje osnova sumnje da su počinjena krivična djela iz oblasti indirektnih poreza, te procesuiranje istih pred nadležnim pravosudnim institucijama, navodi se u saopštenju Uprave za indirektno oporezivanje BiH.



(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Mohr » 10 Jan 2016, 17:29

Samo :sok Pih, levati :o Sića :hihi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Zagorka » 10 Jan 2016, 17:30

Mohr wrote:Samo :sok Pih, levati :o Sića :hihi
Nece guzonje halalit sto nije njih zapalo.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Mutevelija » 10 Jan 2016, 17:53

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Zagorka » 10 Jan 2016, 18:01

moze im se
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Pasaga » 10 Jan 2016, 18:04

Zagorka wrote:moze im se
to je bilo i vise nego ocekivano.
Tuzilastvo mora pronaci i veze koje su im to od pocetka omugucavale.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kinezi u BiH opljačkali 40 miliona maraka

Post by Zagorka » 10 Jan 2016, 18:06

Pasaga wrote:
Zagorka wrote:moze im se
to je bilo i vise nego ocekivano.
Tuzilastvo mora pronaci i veze koje su im to od pocetka omugucavale.
ne treba daleko traziti.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Kinezi

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2019, 10:16

Krokodil Behko wrote: 18 Feb 2012, 19:18
alma75 wrote:Eh Kinezi.
Nekako kroz posao ih znam ko svoj džep.
Otkriću vam jednu tajnu: Roba koju oni prodaju je jako jeftina (mislim na njenu pravu vrijednost), one cijene koje vam oni kažu su možda 5 puta veće od njihovih stvarnih cijena. Ako šta kupujete, slobodno se pokušajte cjenkati, nećete ih oštetiti. Mada ja mislim da im je roba niđe veze :bua
Kod njih, cak se moze kupiti i farmerke od nekog rastezljivog jeansa.
Alat im je kao iskopan u okolini kineskog zida. Majice izblijede i prije
prvog pranja. Cim ih sunce dohvati, to i bude.

Došlo je do promjene. Nisu ni oni kao što su bili, cijene su im porasle, ali kvalitet je isti.
Skuplja im je obuća i odjeća, nego u Bingu, pa se pitam gdje ovi bingaši sve to pronađu :sok
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kinezi

Post by Mister No » 24 Nov 2019, 10:34

Krokodil Behko wrote: 24 Nov 2019, 10:16
Krokodil Behko wrote: 18 Feb 2012, 19:18

Kod njih, cak se moze kupiti i farmerke od nekog rastezljivog jeansa.
Alat im je kao iskopan u okolini kineskog zida. Majice izblijede i prije
prvog pranja. Cim ih sunce dohvati, to i bude.

Došlo je do promjene. Nisu ni oni kao što su bili, cijene su im porasle, ali kvalitet je isti.
Skuplja im je obuća i odjeća, nego u Bingu, pa se pitam gdje ovi bingaši sve to pronađu :sok
Kazu da ima kupo/prodajne agente u EU koji nabavljaju robu za njega putem aukcija propalih marketa, trgovinskih lanaca i sl.

To je onaj princip vidjeno/kupljeno, gdje se prodaje sva roba iz nekog propalog trznog centra najpovoljnijem ponudjacu.
High Hopes...

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests