Kupovina stana/kuće/vikendice

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Bla » 26 Dec 2018, 15:11

onoliko koliko je neko spreman da plati
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Columbo
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 10 Jan 2012, 11:46
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Columbo » 26 Dec 2018, 18:50

mad_max_ba wrote: 26 Dec 2018, 14:56 sjoo prijatelju ti ga baš nabaca ovde niđe veze.
Cijena najma poslovnog prostora zavisi od totalno drugih i drugačijih faktora od ovih tvojih gore.
1. Lokacija
2. Namjena
3. Izgled i uređenost (mokri čvor, građevinsko stanje prostora, struja, grijanje... )
4. Kvadratura (što je veći prostor to je manja jedinična cijena po m2)

Također, obzirom da nisi naveo o kojem je gradu riječ nemoguće ti je odgovoriti na pitanje sa exatnom cijenom fer najma. A svakako moraš malo i ekonomije imati u obračunskoj jedinici proizvoda/usluge koju prodaješ. Fixni i zavisni troškovi ti određuju cijenu proizvoda/usluge
itd itd....
Kako nema veza šta sam ja nabrojao? Hoćeš li sad ovdje i objasniti da strane investicije nemaju veze jer BiH nije do danas imala veće investicije od onih u 2007 godini od preko 1,3 Milijarde Eura? Ne misliš li da cijena treba da se smanji ako povjerenje u BiH iz inostranstva pada jer oni misle da je korupcija štetna za novac i onda nema koga da poslovne prostore iznajmi?

Odgovor na lokaciju je ja živim u gradu koji ima oko 20 000 stanovnika.
Namjena je tajna jer ne volim da se već unaprijed zna za šta mislim prostor koristiti da cijenu ponudač diže uvis.
Struju, grijanje i vodu treba se većinom još dodatno plaćati to su većina od njih sms porukom napisali.
U vezi izgleda i uređenosti ja ne mislim ni jedan prostor koristiti koji ima vlage unutra.
Odgovor za kvadraturu je ja ne mislim praviti Bingu ili Konzumu konkurenciju i mislim uzimati što manji prostor. Dakle koja cijena bi bila fer?

Columbo
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 10 Jan 2012, 11:46
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Columbo » 26 Dec 2018, 18:59

mad_max_ba wrote: 26 Dec 2018, 15:03
damir5 wrote: 26 Dec 2018, 14:58 kako ono reče radovan III, negdje između deset i stošezdeset :hihi
mislim malo mu je pogrešna ova postavka ovako na forumu, pita neke stvari... niđe veze (bez ljutnje drug)

Evo ovo pitanje je upravo ovako:

Ja bih da kupim cipele, šta mislite koja je fer cijena za iste

Da bi smo mu odgovorili trebamo znati više informacija.
Da li želi kožne cipele ili mogu biti u kombinaciji
Jesu li te cipele modne ili za casual upotrebu.
Da li su brendirane ili mogu no name..
I na kraju krajeva broj tih cipela koje nosi...


Važno napomenuti da je ovo što on radi k..vo istraživanje jer imaju agencije koje će mu uraditi business plan za određenu naknadu....
Ja mislim što manje uzimati pomoć od ljudi koji nude busines plan za određenu naknadu jer da sam te stvari do danas uvijek tako radio imao bi veći rashod nego unos. Znači manje novca u novčaniku i vjerovatno još i dugove.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by KREMENAC » 26 Dec 2018, 19:19

Columbo wrote: 26 Dec 2018, 14:45 Ja mislim sljedeće godine najmanje dva poslovna prostora iznajmljivati i tu prodavati proizvode ili nuditi usluge i ja sam već kontaktirao ljude koji nude iznajmljivanje poslovnik prostora u gradu u kojem živim i oni većinom prave po mome mišljenju prevelike cijena za korištenje tih prostorija i ja bih htio znati jesu li te cijene fer ili ne. Zna li neko od vas kako se to matematički može izračunati ako se uračuna mjesećna plata u zadatak, onda nezaposlenost u zemlji onda koliko je motivirana i kvalificirana radna snaga, ne uredna država koja svakog mjeseca izgubi na stotine ljudi, još uvijek nije mino slobodna zemlja, koja ima nisku kupljenu moć i malo stanovnika po km2 i visoku korupciju sa slabom infrastrukturom i teško za jednog privrednika da ovdje posluje jer zakoni nisu najbolji. Koja cijena je fer gdje se može imati samo po jednog ili dva radnika u tom poslovnom prostoru? Ko od vas to zna nek ovdje odgovori.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Binomni_pou%C4%8Dak
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Mutevelija » 26 Dec 2018, 19:51

Lejlaaaaaa

Koliko smije
Cuj naslova
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by lejlamo » 26 Dec 2018, 19:55

Mutevelija wrote: 26 Dec 2018, 19:51 Lejlaaaaaa

Koliko smije
Cuj naslova
najpreče mu je da nabavi pravopis i iskešira petobu, čini mi se.
uvodni post vapi za crvenom.

Columbo
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 10 Jan 2012, 11:46
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Columbo » 26 Dec 2018, 21:45

Mutevelija wrote: 26 Dec 2018, 19:51 Lejlaaaaaa

Koliko smije
Cuj naslova
Možeš li mi pomoći i napisati šta sam mogao bolje uraditi? Ja ću tebi isto napisati šta si mogao bolje u ovom kratkom postu poboljšati. Ne koristi se riječ čuj kad se treba nešto čitati nego riječ pročitaj. LP.

Columbo
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 10 Jan 2012, 11:46
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Columbo » 26 Dec 2018, 21:50

lejlamo wrote: 26 Dec 2018, 19:55
Mutevelija wrote: 26 Dec 2018, 19:51 Lejlaaaaaa

Koliko smije
Cuj naslova
najpreče mu je da nabavi pravopis i iskešira petobu, čini mi se.
uvodni post vapi za crvenom.
De pomozi mi malo i napiši šta sam trebao bolje napraviti. Ja ne volim kad neko piše da mu se nešto čini ili misli da se moj post treba korigirati, nek to zna i objasni gdje i kako. :ok

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Mutevelija » 26 Dec 2018, 22:31

lejlamo wrote: 26 Dec 2018, 19:55
Mutevelija wrote: 26 Dec 2018, 19:51 Lejlaaaaaa

Koliko smije
Cuj naslova
najpreče mu je da nabavi pravopis i iskešira petobu, čini mi se.
uvodni post vapi za crvenom.
Koliko smije poslovni prostor.
Kao da se poslovni prostor plaši bakače ili baba roge
Koliko poslovni prostor u BIH može imati cijenu da se isplati njega iznajmiti.
Tako nekako trba preformulisati.
A ne smije
nija poslovni prostor živo biće :valja
FAli mu zareza.
Joj u osnovnoj su me najvise zbog toga ispravljali na pismenom meni mrsko nekad bud eto mećati, a sastav bude petica ono onomatopeje metafora, fali zarz znam ispred, stilskih figura personifikacija, ma sastav ekstra samo rukopis i lijenost sjedi 4 :rol
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Mutevelija » 26 Dec 2018, 22:34

Columbo wrote: 26 Dec 2018, 21:50
lejlamo wrote: 26 Dec 2018, 19:55

najpreče mu je da nabavi pravopis i iskešira petobu, čini mi se.
uvodni post vapi za crvenom.
De pomozi mi malo i napiši šta sam trebao bolje napraviti. Ja ne volim kad neko piše da mu se nešto čini ili misli da se moj post treba korigirati, nek to zna i objasni gdje i kako. :ok
Daš herki 5 KM i sredi ti sastavi ti ovo :cvike :plavi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by KREMENAC » 27 Dec 2018, 01:20

joj sto ce bit veselo kad se ovaj zajebant sa dvije firme simultano suoci sa finanijskom inspekcijom ...
to ce biti fajt neslucenih razmjera

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Salko » 27 Dec 2018, 08:49

Columbo wrote: 26 Dec 2018, 18:50
mad_max_ba wrote: 26 Dec 2018, 14:56 sjoo prijatelju ti ga baš nabaca ovde niđe veze.
Cijena najma poslovnog prostora zavisi od totalno drugih i drugačijih faktora od ovih tvojih gore.
1. Lokacija
2. Namjena
3. Izgled i uređenost (mokri čvor, građevinsko stanje prostora, struja, grijanje... )
4. Kvadratura (što je veći prostor to je manja jedinična cijena po m2)

Također, obzirom da nisi naveo o kojem je gradu riječ nemoguće ti je odgovoriti na pitanje sa exatnom cijenom fer najma. A svakako moraš malo i ekonomije imati u obračunskoj jedinici proizvoda/usluge koju prodaješ. Fixni i zavisni troškovi ti određuju cijenu proizvoda/usluge
itd itd....
Kako nema veza šta sam ja nabrojao? Hoćeš li sad ovdje i objasniti da strane investicije nemaju veze jer BiH nije do danas imala veće investicije od onih u 2007 godini od preko 1,3 Milijarde Eura? Ne misliš li da cijena treba da se smanji ako povjerenje u BiH iz inostranstva pada jer oni misle da je korupcija štetna za novac i onda nema koga da poslovne prostore iznajmi?

Odgovor na lokaciju je ja živim u gradu koji ima oko 20 000 stanovnika.
Namjena je tajna jer ne volim da se već unaprijed zna za šta mislim prostor koristiti da cijenu ponudač diže uvis.
Struju, grijanje i vodu treba se većinom još dodatno plaćati to su većina od njih sms porukom napisali.
U vezi izgleda i uređenosti ja ne mislim ni jedan prostor koristiti koji ima vlage unutra.
Odgovor za kvadraturu je ja ne mislim praviti Bingu ili Konzumu konkurenciju i mislim uzimati što manji prostor. Dakle koja cijena bi bila fer?
1. Vezano za lokaciju, mislio sam konkretno na lokaciju objekta, da li je objekat na udarnoj lokaciji u tom tvom 20.000 gradu ili je zavučen u mahalama..
2. Da li ima sprovedenu struju i telefon i da li je to sprovedeno kako treba, normalno da isto valja plaćat posebno, pa neće ti u cijenu najma niko uračunati gore navedeno
3. Namjena objekta, način na koji je objekat izgrađen uklapa li se u tvoju namjenu (savršeno me ne interesuje šta si zamislio "prodavati") i da li ćeš morati dodatno investirati u objekat za adaptaciju koja bi odgovarala tvojoj namjeni.
4. Izgled objekta, da pojednostavim, da li je izgrađen po modernim standardima (alu pvc stolarija, unutarnja rasvjeta te unutrašnje uređenje, podne pločice ili je mermer ili je granit itd isl) ili je to sve staromodno....
uzevši u obzir sve gore navedeno u centralnoj bosni cijena najma po kvadratu može varirati od 8 do 18 KM po 1m2.

I baš nema veze ono što si ti nabrojao eto treba ti neko đaba dat objekat zato što ti investiraš iz inostranstva, niđe veze.
"ignorance is bliss"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2018, 10:32

mad_max_ba wrote: 27 Dec 2018, 08:49
1. u tom tvom 20.000 gradu ili je zavučen u mahalama..

Visočak, kako mi se čini.
Vid da ti nije komšija, onaj što je bespravno sagradio objekat na špicu placa, pa nemereš ko čojk ući kolima u avliju.
online

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Salko » 27 Dec 2018, 11:09

Krokodil Behko wrote: 27 Dec 2018, 10:32
mad_max_ba wrote: 27 Dec 2018, 08:49
1. u tom tvom 20.000 gradu ili je zavučen u mahalama..

Visočak, kako mi se čini.
Vid da ti nije komšija, onaj što je bespravno sagradio objekat na špicu placa, pa nemereš ko čojk ući kolima u avliju.
obzirom kako se raspituje ovuda jal je fočak jal je visočak
:888
"ignorance is bliss"

Columbo
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 10 Jan 2012, 11:46
Status: Offline

Re: Koliko smije poslovni prostor u BiH koštati da se isplati njega iznajmljivati?

Post by Columbo » 27 Dec 2018, 20:48

KREMENAC wrote: 27 Dec 2018, 01:20 joj sto ce bit veselo kad se ovaj zajebant sa dvije firme simultano suoci sa finanijskom inspekcijom ...
to ce biti fajt neslucenih razmjera
Kako ja znam finacijska inspecija uopšte u BiH ne postoji ako se može vjerovati federalnoj upravi za inspekcije http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/up ... ekcija.php Vjerovatno gledaš previše hrvatskih kanala na televizoru i misliš šta postoji u Hrvatskoj postoji i u BiH i ko misli da sam toliko glup da se potučem sa nekim radnicima bilo koje inspekcije je totalno zaostala osoba. :lup

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Do kuće u BiH za manje od 11.000 KM

Post by Krokodil Behko » 27 Jan 2019, 10:35

Image

Zima je. Bezbrižni ste, pobjegli ste od gradske vreve i zaputili se u planinu, u tišinu. Uz omiljenu knjigu i čaj opuštate se od stresa, a hrane imate dovoljno da biste preživjeli još pokoji nalet hladnog vala, piše Večernji list BiH.

Vremena kad su takve stvari bile nedostižne daleko su iza nas. Čak uz malo odricanja i vlastitim sredstvima nešto takvo može se priuštiti. Ranije je ovaj list pisao kako su montažne kuće postale hit u BiH, a njihove cijene postale su prihvatljive za svačiji džep.

Primjerice, jedna bijeljinska tvrtka svoju kuću “Balkanika” prodaje za 11 tisuća maraka, odnosno, da budemo do kraja precizni, za 10.999 KM.

Paneli od drva

- Radimo kao Švicarska i kupaca uistinu imamo. Ova cijena koju smo istaknuli samo je za područje BiH - govore za Večernji list iz tvrtke.

A da takva kuća traje godinama, potvrdila je Sanela Svraka koja je “Balkaniku” kupila prije osam godina. Proizvođači su objasnili od čega se grade njihovi objekti.

- Grade se od panela čija je osnovna konstrukcija drvo. Uz drvenu konstrukciju, materijali koji se koriste u proizvodnji panela i drugih elemenata jesu izolacijski, pločasti materijali i spojna sredstva. Montažne kuće građevine su čiji se dijelovi proizvode u tvornici u obliku panela ili modula, zatim se prevoze do mjesta izgradnje - navodi se na stranici proizvođača.

Što se samog drva tiče, ono se vraća u modu.

- Drvo, koje je dugi niz godina bilo osnovni materijal za građenje, posljednjih desetljeća ima sve veću primjenu u izgradnji suvremenih objekata. Mala zapreminska težina drva u odnosu na čelik i beton nije zanemariva, kao i relativno velika čvrstoća paralelno s vlaknima te laka obrada. Slaba osjetljivost materijala na temperaturne promjene, mogućnosti montaže i dislociranje konstrukcije postavljaju drvo kao materijal za građenje u ravnopravne odnose s drugim građevinskim materijalima. Puno drvo otporan je materijal i sporije izgara nego betonski stupovi ili čelične grede. Drvo spada u jeftine materijale i u procesu obrade i proizvodnje zahtijeva daleko manje utroška energije nego ostali građevinski materijali - navodi se.

Stručnjak Marko Franković u jednom od svojih tekstova o drvenim kućama piše o trajnosti objekata.

- Obrađeno drvo hrasta u nezaštićenom prostoru može trajati do sto, u natkrivenom otvorenom prostoru do dvjesto, a u zatvorenom suhom prostoru čak do osamsto godina! Naravno, riječ je o vrlo trajnoj i kvalitetnoj vrsti drva, no i najmanje trajna jela može trajati do pedeset godina u nezaštićenom prostoru - kaže Franković.


Drvene kuće - zdrava sredina

Drvo kao ekološki građevni materijal ima svojstvo samoregulacije mikroklime u prostoru:

- Trupci upijaju višak vlage u prostoru, a vraćaju je kad se zrak osuši. Taj prirodni materijal propušta zrak u oba smjera osiguravajući prirodnu ventilaciju prostora bez otvaranja prozora i vrata. Zato su drvene kuće zdrava, antialergijska sredina puna kisika. Osim toga, drvo ne proizvodi štetna zračenja u unutrašnjosti kuće i kvalitetna je akustična zaštita. Drvene kuće odlično podnose i niske temperature - ističe Franković, s tim da većina novorealiziranih projekata drvenih montažnih kuća ulazi u razrede niske energetske potrošnje A i A+.

- Za razliku od klasične drvene montažne kuće kod koje je uobičajena debljina vanjskog zida 240 mm, pasivna kuća treba više nego dvostruko deblji zid (494 mm). Razliku čini deblji sloj toplinske izolacije - navodi se.

Ipak, ima nešto o čemu treba voditi računa. Radi se o lopovima. Ondje gdje dugo nema nikoga, zna se dogoditi da kuća nestane, no to je već druga tema, ali i poziv na oprez, piše Večernji.


(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Do kuće u BiH za manje od 11.000 KM

Post by Pasaga » 27 Jan 2019, 10:39

I ovde su kuce u 99% slucajeva drvene.
Ima vanjsku fasadu....raznih ...
Problem kod tih kuca,pa i kod mene, je sto nakon kratkog vremena nista nije u vinklu,niti pravo ...
Drvo radi...krece se ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Do kuće u BiH za manje od 11.000 KM

Post by Chloe » 27 Jan 2019, 10:41

:inasab ovako nešto bih na svom proplanku :D .... Ali kad je zabranjena gradnja.. :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Do kuće u BiH za manje od 11.000 KM

Post by lejlamo » 27 Jan 2019, 10:45

joj da mi je neka brvnara u planini :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Do kuće u BiH za manje od 11.000 KM

Post by Krokodil Behko » 27 Jan 2019, 10:53

Chloe wrote: 27 Jan 2019, 10:41 :inasab ovako nešto bih na svom proplanku :D .... Ali kad je zabranjena gradnja.. :123

Valjda se montažni objekat drugačije računa, pitaj ti njih i za to.
Ili je bar tako bilo prije rata, dok smo imali normalnu državu.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests