Kartice ili keš?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7152 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Julia-Klara » 30 Aug 2012, 20:20

Kreditnu karticu nemam, niti namjeravam imati. Da li sa ovom mojom karticom imam neki limit ili -ne zanima me,jer nikad nisam trosila pare koje nisu moje, nikad nsiam bila u kreditu,i nemam namjeru.
Volim imati nesto kesa sa sobom, ali uglavnom placam karticom. U ovoj banci gdje jesam placanje karticom se ne placa, ne uzimaju proviziju dok se za podizanje novca napalcuje neka minimalna provizija. Znaci, ja podignem ono sto cu ostaviti na stranu,a ostatak ostaje na racunu, i s njega samo skidam ono sto mi treba...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Calla » 31 Aug 2012, 14:00

koristim oboje,,a najsladi mi je zato sto je najbrzi online banking
posto setam i po dalekim svjetovima od maestra do goldcarda sve posjedujem i sve kartice su mi potrebne za neki veci neplanirani izdatak ili za ono ,,za ne daj boze,,
(da zakasnim na sledeci avion,,ili voz ,,,a moram stici na poslovne termine)
inace vise volim gotovinu da nadgledam koju sedmicno odredim i podizem na bankovnim automatima za kucnu potrosnju... i istina je da se nadzor nad posjedavajucom sumom novca brzo izgubi ako se samo sve placa plasticnim novcem !!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Major » 31 Aug 2012, 15:01

Vec duzi period, definitivno kartica, ne mogu se sjetiti kada sam posljednji puta bilo gdje platio tank goriva kes lovom.
Samo manje nabavke,gdje su u pitanju metalni novcici placam kesom.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Sve češće kradje sa karticama. Pročitajte kako se zaštititi

Post by Krokodil Behko » 05 Jun 2013, 11:56

Image

Čak dvije trećine kartičarskih prevara u Velikoj Britaniji odnosi se na krađu podataka kao što su datum rođenja, poštanski broj i lozinka za internetsku prijavu, a slično je i u ostalim zemljama, piše Večernji list.

Najčešći načini krađe

Krađa identiteta (phishing)

Riječ je o e-mail porukama u kojima pošiljatelji, koji se lažno predstavljaju kao predstavnici banke, kartičarske kuće ili čak Ministarstva financija, traže osobne podatke kako bi ''unaprijedili razinu sigurnosti'' ili čak tvrde da će na račun uplatiti novac koji iz nekog razloga korisnik kartice ili računa treba dobiti natrag. Uobičajeni su i ''linkovi'' koji vode na web stranice koje ''glume'' stranicu banke, kartičara ili tvrtke, na kojoj se korisnik logira i prevarantu servira svoje podatke.

Skimming
U ovom slučaju riječ je o podacima s kartica i računa koje krivotvoritelji najčešće skidaju s bankomata posebnim čitačima u trenutku dok korisnik kartice obavlja bankomatske transakcije. Oprema za takvo skidanje podataka odlično je uklopljena u izgled bankomata i uistinu ju je teško primijetiti.

'Jednostavna' krađa

Najčešće je popratna pojava otimanja novčanika ili torbe, a ako osoba karticu čuva u novčaniku, velika je šansa za zloupotrebu.

'Zalutale kartice'

Riječ je o karticama koje je kartičarska kuća poslala na adresu nakon isteka starih kartica ili netom nakon izdavanja, a nikad nisu stigle do pravog korisnika kojem su namijenjene. Neko ih je ukrao usput ili iz sandučića.

'Nigerijska' pisma
Na hrvatskom su tržištu čudni mailovi dolazili najčešće iz te afričke zemlje, iako nisu njihova ekskluziva, piše Večernji list. Primatelju se pošiljatelji predstavljaju kao bivši dužnosnici svrgnuti s vlasti ili čak američki vojnici i nude mu ''izvrsnu poslovnu priliku'' tražeći pritom njegovo sudjelovanje u transferu novca koji je ostao zarobljen na računima nakon silaska s vlasti ili odlaska iz zemlje.

Pritom nude visoke provizije i do 30 posto, a obično treba platiti neke troškove. Poruke su pisane osobno i ciljano na primatelja, nisu ''cirkularne''.

Lutrijski dobici
I ovdje je riječ o mailu s obavijesti da ste upravo vi sretni dobitnik kojemu trebaju uplatiti novac, vrlo često iz Velike Britanije ili Španije. Naravno, za uplatu je potreban broj računa, banke, telefona, kopija putovnice...

Kako se zaštititi od krađe: Deset korisnih savjeta

1. Pažljivo čuvajte kartice, one su zapravo novac. Najbolje je ne držati ih s novcem u novčaniku, nego odvojeno, u nekom drugom pretincu ili posebnom omotu.

2. Kartice i podatke o njima ne ustupajte trećim osobama, čak ni ako u njih imate povjerenje. Za prijatelja ili člana porodice možete podignuti novac koji mu želite dati ili napraviti dodatnu karticu. Nikome ne otkrivajte PIN.

3. Ne držite karticu s PIN-om, PIN je najbolje imati zapisan kod kuće na skrovitu mjestu ili ga kamuflirati u imeniku mobitela, 'zaokruženog' drugim brojevima koji vama nešto znače.

4. Pri plaćanju u restoranima, na benzinskim crpkama ili bilo kojem drugom prodajnom mjestu, ne dopustite da vam kartica izađe iz vidnog polja. Tražite da se transakcija provede ispred vas.

5. Kad koristite bankomat, obvezno zaštitite rukom tastaturu na kojoj unosite PIN. Pokrivanje tastature rukom može vas zaštititi i ako je postavljena oprema za skimming i kamera. Potrudite se da osobe koje čekaju iza vas poštuju prostor diskrecije, ako je potrebno, to ih zamolite.

6. Niste dužni u hotelu dati karticu da bi recepcionari 'bjanko' provlačenjem, bez iznosa, imali osiguranje za slučaj štete.

7. Nikad, ali baš nikad, ne šaljite podatke o kartici, banci ili svom identitetu e-mailom, na bilo čiji zahtjev. Karticu podignite osobno, a ne poštom. Instalirajte dobar antivirusni program na računar.

8. Ne nasjedajte na priče o poslovnim prilikama, dobitku na lutriji ili sličnim nebulozama. One ne mogu biti vjerodostojne. Nikad.

9. Ako još imate magnetsku ili općenito karticu s nižim stepenom zaštite, od izdavača zatražite onu s boljom zaštitom. Oprema za krivotvorenje je skupa i uvijek se prije ide na lakše mete, one s manjom zaštitom.

10. U slučaju gubitka ili krađe kartice odmah nazovite izdavača i blokirajte je. Broj unesite u mobitel da ga ne morate tražiti zaobilaznim načinima i tako skratite vrijeme u kojem kriminalac može napraviti trošak.

(Vecernji.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sve češće kradje sa karticama. Pročitajte kako se zaštit

Post by Zagorka » 05 Jun 2013, 12:01

Ova krađa identiteta je yebena stvar,ovo još nije zaživjelo kod nas,samo zato što nismo dovoljno pametni za taj vid prljave rabote,ovo je nešto od čega se lako ne možeš spasiti.......kome se desi,neka se halali........ovi savjeti o sigurnosti se uglavnom podrazumijevaju,ali ne treba ni drzati sve pare na kartici,jer tebi plata moze leci na racun,a moze na karticu.......na karticu prebacis sredstva za potrositi.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sve češće kradje sa karticama. Pročitajte kako se zaštit

Post by gejsha » 05 Jun 2013, 21:22

Ljudi uvijek kontaju neće meni da se desi.. pa i ne razmišljaju mnogo o sigurnosti..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Sve češće kradje sa karticama. Pročitajte kako se zaštit

Post by Katja » 05 Jun 2013, 22:18

Krokodil Behko wrote:Image
:jonas

Jel ovo u CG? :ooo

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sve češće kradje sa karticama. Pročitajte kako se zaštit

Post by paparaci » 06 Jun 2013, 01:51

Zagorka wrote:ali ne treba ni drzati sve pare na kartici,jer tebi plata moze leci na racun,a moze na karticu.......na karticu prebacis sredstva za potrositi.....
ovo ne kontam. pa zar pare ne legnu na racun, a kartica je samo sredstvo kojim imas pristup racunu?! :hm

bar je ovdje tako.

Katja wrote:
Krokodil Behko wrote:Image
:jonas

Jel ovo u CG? :ooo
:haha

vjeruj da sam se i ja pitao isto haman. :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankomata

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2014, 20:50

Image

Ako je odgovor potvrdan, mogli biste promijeniti navike nakon istraživanja koje tvrdi da s tih potvrda prijete otrovne kemikalije.

U istraživanju je utvrđeno da su osobe koje su rukovale posebnim papirom koji se koristi na bankomatima preko dva sata i bez rukavica u urinu imale povećane razine bisfenola A (BPA) dok kod osoba koje su imale rukavice nije zabilježeno povećanje tog kemijskog spoja, piše Daily Mail.

Bisfenol A već ranije su znanstvenici povezivali s hormonalnim poremećajima, problemima sa začećem i razvojem mozga kod djece, a može se pronaći i konzerviranoj hrani, nekim tkaninama te u u tvrdoj plastici poput one koja se koristi za dječje bočice.

Ovaj kemijski spoj koristi se i na vrsti papira na bankomatima, POS- automatima u supermarketima, na autocestama i slično, što znači da je kod većine ljudi često u rukama.

Koje su razine Bisfenola A u urinu kritične još nije utvrđeno, a rezultati istraživanja posebno bi mogli imati važnost za osobe koje papiriće poput onih na bankomatima koriste zbog prirode posla, poput na primjer, blagajnica.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by Lebowski » 13 Mar 2014, 20:57

Sva sreća pa niko ne stoji satima na bankomatu i uzima papiriće.. bila bi i gužva.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by Spanac_113 » 13 Mar 2014, 21:46

Uzeo potvrdu :kafa

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by Fatma » 14 Mar 2014, 12:13

Ne idem na bankomat....sve završim u banki

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by Sheval » 14 Mar 2014, 20:00

Kasno je sad :(

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by Spanac_113 » 15 Mar 2014, 12:25

evo jutros bas gledam, nakavog povecanja bisfenola :cudi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by laganini » 15 Mar 2014, 12:27

..obvezno koristim rukavice :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2014, 10:35

Ne daju se zeznuti ovi marketi. Klinac ćete platiti, ako nemate neku kintu na kartici, upravo u tom momentu. Kako to nerealno zvuči, možete s karticom platiti plazmu od 600 maraka, bez obzira što nemate na njoj ništa u tom momentu ali kupiti par namirnica - to ne može :cudi
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by storm » 29 Jun 2014, 10:48

Krokodil Behko wrote:Ne daju se zeznuti ovi marketi. Klinac ćete platiti, ako nemate neku kintu na kartici, upravo u tom momentu. Kako to nerealno zvuči, možete s karticom platiti plazmu od 600 maraka, bez obzira što nemate na njoj ništa u tom momentu ali kupiti par namirnica - to ne može :cudi
fino se zaduži da pređeš u dužničku vezu, ali jesti nečeš na kredu :jok
tako je sistem usmjeren :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by dacina_curica » 29 Jun 2014, 14:21

Krokodil Behko wrote:Ne daju se zeznuti ovi marketi. Klinac ćete platiti, ako nemate neku kintu na kartici, upravo u tom momentu. Kako to nerealno zvuči, možete s karticom platiti plazmu od 600 maraka, bez obzira što nemate na njoj ništa u tom momentu ali kupiti par namirnica - to ne može :cudi

Kako mislis?

Ako je obicna bankovna (debit) kartica onda ako nema para nema ni hljeba.
Ako je kreditna onda jedino ako preguras limit onda ne mozes platiti. :jonas

Ja sam se sad presaltala na kreditnu umjesto debitne, mislim imam debitnu ali mi sluzi samo za dizanje kesa sa bankomata. Kreditna ima "nagradni sistem" znaci dobijas izmedju 1 i 4% natrag na svaki potroseni dolar. Sad mi preko nje idu svi racuni, od kucne hipoteke, rezija, djecije skole, do hrane i benzina. Nakupi se pozamasna suma svaki mjesec, placam cijeli iznos svaki mjesec tako da nikad ne placam nikakve kazne niti kamate.
Ljepota ovih nagradnih poena je sto fino moses iskesirati za sto ti je cejf pa mi je sad djetetova avionska karta izasla gotovo u pola cijene. :ples

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Nakon što ovo pročitate, nećete uzimati potvrdu s bankom

Post by Katja » 29 Jun 2014, 14:27

Fatma wrote:Ne idem na bankomat....sve završim u banki
A što?

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Dzagoda » 29 Jun 2014, 14:29

Ne trebaju mi pare, sve mi daddy placa :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests